Роденият през 1982 г. Крум Зарков е член на Изпълнителното бюро на БСП от май след избирането на Корнелия Нинова за председател на партията. Преди това е съветник на бившия шеф на червените Михаил Миков. Завършил е право в Сорбоната.
-----------
- Г-н Зарков, как едно от новите лица на "Позитано" 20 анализира резултата от отминалите избори?
- Анализът е изцяло позитивен, няма начин да е друг. Само преди 2 месеца победа за БСП на избори звучеше не невъзможно, а направо утопично. В този смисъл в момента партията без съмнение е в подем. Тя доказа, че може да печели, нещо, което бе забравила през последните 10 г. Естествено, победата не е само на БСП. Тя обаче успя да разчете правилно настроенията, да създаде вълна, или поне да я подхрани. Много добре разбираме, че в гласовете за ген. Радев има солиден протестен вот, разбираме, че има и антисистемен вот. Но също разбираме и че нашите структури се мобилизираха. В момента не е възможно да спечелиш избори без подобна синергия - силен мажоритарен кандидат и силна партийна структура зад него. Половината от гласувалите за Радев на предишни избори са гласували за БСП. Друга част идва от ГЕРБ, РБ, от ДПС, особено на втория тур. Радев е успял да изкуши да отидат до урните и хора, които досега не са гласували.
- Как ще убедите хората, които не гласуват за БСП, да ви подкрепят и на парламентарните избори?
- Това е големият въпрос, който стои пред партията и ръководството. Може да стане по два начина: като издигаме хора, към които има наченки на обществено доверие, и като предлагаме ясно разграничими от другите партии идеи. Т.е. избирателите трябва да разберат с какво сме различни. Ако президентският избор беше мажоритарен, то парламентарните избори в някаква степен също ще са мажоритарни, но много повече ще са поле за изява на партиите. Те ще са много повече сблъсък на идеи. Трябва да предложим на хората такива идеи, които ще ни отличават от останалите опоненти.
- Замяната на плоския данък с диференциран ли е ключовата идея на БСП?
- Тази идея не се появява сега, внасяме я за 6-и или 7-и път. Да, тя ще бъде един от маркерите на предстоящите избори. Първо ще помогне на нас да се представим добре, а после ще помогне на хората и на държавата. В обществото има натрупано чувство на дефицит на справедливост. Един от компонентите на това чувство е, че хората не се чувстват равнопоставени, вкл. и пред данъчния закон. Колкото и парадоксално да звучи, универсалната ставка засилва това чувство. Не вярвам някой да не се съгласи, че огромната част от гражданите оценяват икономическото неравенство като един от големите проблеми в държавата. Те считат, че данъчната система може да се пребори с това неравенство. В момента тя не само че не го прави, а го задълбочава. Ние трябва да предложим данъчна система, която ако не заличи, поне да смекчи неравенството. Да облекчи най-бедните, да даде въздух на средната класа и да натовари най-сериозно богатите.
- Мислите ли, че с 15% данък за горницата при заплати над 1000 до 2000 лв. ще постигнете целта си?
- Ставките може да се коментират още, може да направим дискусия и да преценим какви точно да са те. Принципът обаче е този - богатият плаща повече от бедния. Огромна част от работещите у нас се дефинират като работещи бедни. Това е унизително за достойнството на човек, който прави всичко както трябва, труди се, но в крайна сметка не може да се издържа и да образова децата си. За тези хора трябва нулева или минимална ставка. Средната класа трябва да остане на нисък процент, каквито са 10 на сто. Това е движещата сила на икономиката, много хора от малкия и средния бизнес са там. За България те са средна класа, но в същото време са далеч от благосъстоянието в една нормална европейска държава. Накрая идва прослойката, която взема над 10 000 лв. на месец. В името на солидарността тя трябва да направи по-голямо усилие. Ние имаме право да настояваме да го направи, но в същото време трябва да убедим тези хора, че техните данъци няма да изтичат в обществени поръчки, злоупотреби и ненужни правителствени харчове, а ще допринасят за общото благо. Богатите хора със сигурност вече си дават сметка, че и най-високият дувар няма да ги опази от нарастващата бедност, мизерия и нищета.
- В ИБ на БСП отговаряте за контактите с работодателите. С такива аргументи ли ще защитавате подоходния данък пред тях?
- Правя важното уточнение, че в момента обсъждаме ДОД на физическите лица. Считаме, че засега корпоративният данък трябва да остане такъв, какъв е. Не подлагаме на съмнение логиката на пазарната икономика, че работодателят е основен елемент за постигането на тази цел. Промените трябва да направим в диалог. Като човек, който отговаря за връзките с работодателите, констатирам, че въпреки многото различия по голяма част от проблемите имаме и сходства. Ако не споделени, различията ни могат да бъдат разбрани. Стига работодателите да не се съмняват в нашата почтеност, а ние - в тяхната.
- За какво по-конкретно сте близо до споразумение?
- В последните месеци се вихри спор за максималния осигурителен доход, т.нар. прагове. Организациите настояват той да отпадне. Ние от БСП не сме съгласни, но разбираме голяма част от мотивите. Готови сме да работим за възстановяване на социалния диалог, защото той беше прекъснат. Това е голяма вина за правителството на ГЕРБ. То изглеждаше доста пасивно в тези преговори. БСП е съгласна, че минималната работна заплата не бива да се определя административно както досега, а да е плод на законов механизъм. За да не чакаме от бюджет на бюджет правителството да я определя, гледайки в тавана, а да се вземат под внимание различни параметри, които законово да я актуализират. С принципа сме съгласни, имаме разминавания по методиката. Те обаче биха могли да се изчистят в диалог между правителство, синдикати и работодатели.
- След като имате ясна визия за проблемите, защо не опитате да съставите кабинет още в този парламент?
- С 38 депутати е несериозно дори да мислим за съставянето на правителство, което ще се заеме с толкова радикални промени, изискващи висока степен на доверие. Чисто политически това е невъзможно, а е и обществено неприемливо. Призивът на премиера Борисов да започнем да управляваме веднага намирам или за провокация, или за сърдита реакция към народа, който не го е разбрал, или за продължение на тезата му между двата тура, че "тези няма с кой друг да управляват и рано или късно ще се съберат с онези".
- Какво смятате за коалиционно управление с ДПС?
- Не приемаме да влизаме в тази калкулация за момента. Съзнаваме каква е силата ни. Ние си прочетохме много добре резултатите от 2014 г. - най-ниските парламентарни резултати в историята. Научили сме си урока и сме си извадили поуките от него.
- Коя от евентуалните нови партии виждате като партньор на БСП?
- В момента никой не може да каже каква ще е конфигурацията в следващия парламент. В деня и часа, в който говорим, дори не знаем по каква система ще се проведат изборите. Затова всички калкулации ще са в сферата на хипотетичното. Нашата цел е в бъдещия парламент БСП да получи чувствително, ако не пълно мнозинство. Освен това в него трябва да има и партии, които са се припознали с нашата идея за прогресивно данъчно облагане и с другите наши предложения. Тогава може да говорим за реализиране на мандата.
- За какви конкретни изборни правила ще настоява БСП? Откога смятате, че трябва да действат те?
- Въпросът е двояк. БСП не може да пренебрегне такъв вот, който в принципа си е ясен - промяна на изборната система. Но като отговорна партия разбираме, че както са поставени въпросите, могат да доведат до по-голяма криза и да задълбочат феномените, срещу които хората се борят. Те не искат нечестни депутати, но с промените може да направим така, че да избират измежду най-нечестните. Не искат купен вот, срещу което предлагат задължително гласуване. Вече стана ясно обаче, че той също не е панацея. Хората казаха и че не искат и корумпирани политици, но намалим ли субсидията радикално, ще създадем условия за политическа корупция, ще я легализираме. Дебатът трябва да е сериозен, като мнението на хората задължително трябва да получи своята реализация. БСП има своите предложения, но още не ги е дала, за да изслуша още мнения. Апелирам инициаторите на референдума също да се включат. Ако технологически не успеем да въведем всички нововъведения, още сега трябва да приемем най-важните, с които всяка партия оттук нататък ще се съобразява. Не го ли направим и проведем ли следващите избори изцяло по старите правила, сякаш нищо не се е случило, ще бъдем наказани жестоко.
Автор: Румен Петков
22.11.2016 | Видяна 640 пъти
"Кюстендилско-учиндолската правна школа" или за политическата коректност на Мая Манолова
http://avtorski.pogled.info/article/79680/kyustendilsko-uchindolskata-pravna-shkola-ili-za-politicheskata-korektnost-na-maya-manolova
/Поглед.инфо/ Само преди месец Мая Манолова
22.11.2016 | Видяна 640 пъти
"Кюстендилско-учиндолската правна школа" или за политическата коректност на Мая Манолова
http://avtorski.pogled.info/article/79680/kyustendilsko-uchindolskata-pravna-shkola-ili-za-politicheskata-korektnost-na-maya-manolova
/Поглед.инфо/ Само преди месец Мая Манолова
http://bulgarski.pogled.info/news/79679/barzatsite-vnositeli