Меглена Кунева се яви първа в Столичното следствие. Всички министри подлежат на разследване. На присъда - никой. |
Тази дълголетна българска традиция, ненарушавана от началото на прехода, ще бъде спазена и сега. Правителството подаде оставка и на 14-ия ден осъмна с призовка в джоба. Както призна говорителката на главния прокурор - защото специално се чакало да минат изборите. Както за децата има задължителен имунизационен календар, за прокуратурата има задължителен изборен календар от викане в следствието на министри, паднали от власт.
Политическата конюнктурност, на която Сотир Цацаров в началото на мандата си даде заявка да се противопостави, естествено победи. И пред следствието се заредиха министри, та цяла неделя. Камери, микрофони, химикалки и тефтери. Досада от дежавю-то. Само по-наивните зрители може да са се ошашавили. Не и тези, дето следят редовно
предизборните и следизборните шоупрограми на прокуратурата
Прокурорите умират да си дават вид, че работят и още как. И обичат да се оправдават, че не могат да угодят на всички. Както обича да казва Цацаров - като не работим, сме лоши, като работим, пак сме лоши. Ами факт.
Истината е, че разследванията срещу министри се образуват още докато те са на поста си, понякога и преди това, което ги прави много удобни за министри. Това не е странно, а логично - гарантира послушание под страх от наказание. Веднъж образувано, разследването се води срещу неизвестен извършител, нищо че е например срещу министъра на отбраната. Викат се няколко души на разпит. И после търпеливо се чака сгоден момент.
Той идва с оставката. В условията на променена политическа ситуация силните стават слаби и обратното. Най-хубавото е, че
не съществува министър, когото няма за какво да хванеш -
дали ще са обществени поръчки, ваксини, изтребители или нещо друго. А и обществото само това чака: Хак им сега, нека ги пита следователят откъде са им парите!
Даже премиерът Бойко Борисов сигурно добре си спомня как, докато не беше на власт, го викаха на разпити за Авиоотряд 28, как възобновиха проверката по случая "Чакъра" за негови действия от времето, когато е бил главен секретар на МВР. Вероятно не е забравил, че беше на разпит и за нарушилите въздушното ни пространство руски самолети, но вече като премиер, което значи, че няма да е изненадващо, ако го привикат и сега за същото. Просто така, да го видят дали е във форма.
Най-зрелищно от сегашния кабинет падна здравният министър Петър Москов. Както се и очакваше, защото всеки здравен министър е с единия крак в ... прокуратурата. Този път Москов повлече крак за целия кабинет. Само че, когато целият Министерски съвет е привикан за разпит, това е доста смешна демонстрация на сила. Със силна медийна част - живи включвания от портата на столичната следствена служба по три пъти на ден, докато се източи целият кабинет. Екшън без пари!
Подобни разпити реално нямат никаква стойност
Какво се очаква от тях? Всеки министър ще каже, че май си спомня как преди година и нещо се е подписал под решение за внос на 200 хил. лв. ваксини от Турция, за да се гарантира имунизационният календар на децата у нас. Решението е "неприсъствено", т.е. заседание на кабинета не е имало, Москов е внесъл предложение, което след това е разнасяно из министерските кабинети за подписи. И как се обяснява усилието за придобиване на тази безценна информация? С формализма на НПК или с усилието на прокуратурата да проведе всестранно разследване?
От делото срещу Москов вероятно няма да излезе нищо, както не излезе нищо от делата срещу предшествениците му. На прокуратурата ще й се наложи да доказва, че той умишлено се е опитал да набави облага за здравното министерство на Турция. Как обвинителите смятат да убедят съда, че действията му умишлено са имали точно такава цел - те си знаят. И по въпроса за мотивите на Москов не се знае нищо - и там прокуратурата ще трябва много да се постарае, особено като се има предвид, че
решението е взето колективно от Министерския съвет,
за което Москов няма как да носи отговорност.
Но... нищо ново. Също толкова безславно приключи и делото срещу първия здравен министър на ГЕРБ - Божидар Нанев - пак за неизгодна доставка на лекарства.
Преди години едно доста по-шумно дело бе оформено по подобен начин и приключи доста безславно - за аферата "Костинброд". В него се твърдеше, че бившият главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков умишлено се е опитал да набави облага за шефа на печатницата "Мултипринт" в Костинброд. За мотив изобщо не бе спомената и дума. "Костинброд" катастрофира още на първа инстанция, а прокуратурата изобщо се отказа да обжалва по-нататък.
По същия начин и сега прокуратурата ще посплаши някой и друг министър, ще се понадува по телевизора, че разследва злоупотреби, а накрая всичко ще приключи с оправдателни присъди, ако изобщо влезе в съда. На заинтригуваните данъкоплатци, както винаги, е оставена ключовата роля да платят накрая обезщетенията на бившите обвиняеми.