Позицията на БСП за типа избирателна система започна да се избистря. След няколко уклончиви изявления в последните три седмици, че принципно се подкрепя резултатът от референдума, партията се обяви за смесен избор на депутати, при който една част от тях получават мандат чрез партийни листи, другата - в пряк вот. Същото становище зае и бъдещият президент Румен Радев. Все още не е ясно как точно те виждат съотношението между пропорционалния и мажоритарния елемент.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова анонсира позицията на БСП в предаването "Панорама" на БНТ в петък вечерта. Там тя изрази недоумение защо омбудсманът Мая Манолова се солидаризира напълно със Слави Трифонов и предлага 100% мажоритарен вот в два тура. Ден по-късно позицията й бе потвърдена и от Националния съвет на БСП. "Приехме решение за мажоритарен избор със смесена система. Не се притесняваме от народа си. Ще излезем и ще обясним с аргументи за това какви рискове крие пълната мажоритарна система", заяви Нинова.
Червеният пленум прие и решение, с което моли учени от БАН и СУ "Св. Климент Охридски" да предложат варианти на смесена система, след което ще бъдат предложени промени в Изборния кодекс. "Така хем ще се постигне волята на хората за мажоритарно гласуване, хем ще гарантираме държавност", аргументира се Нинова.
На сбирката на БСП присъства и Румен Радев, чието мнение се припокри с това на партията. "България не е готова за 100% мажоритарен вот. Проблемът не е само в нов Изборен кодекс, такъв ще се направи. Проблемът е в прерайонирането на страната, или така наречената изборна география. Това е сложен процес. Категорично поддържам мажоритарния вот, но с цел избягване на изкривяванията и рисковете трябва да имаме пропорционален елемент", заяви Радев, който встъпва в длъжност на 22 януари.
МАНДАТИ
Според Корнелия Нинова вътрешнопартийните правила трябва да се променят така, че представители на левицата да бъдат избирани за депутати най-много за три мандата. Ще бъде предложен и пряк избор за председател на БСП, но за не повече от 2 мандата. Този и други въпроси ще бъдат обсъдени на заседание на партийния конгрес на 4 и 5 февруари. На пленума в събота в изпълнителното бюро на партията влязоха депутатът Стоян Мирчев, Вяра Йорданова и журналистът Иван Ченчев, които заменят подалите оставка през лятото Костадин Паскалев и Юрий Асланов, както и Илияна Йотова, която бе избрана за вицепрезидент.