:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,072
Активни 504
Страници 24,482
За един ден 1,302,066

Защо измират политическите динозаври?

Смяната на политическия елит започна за негова най-голяма изненада
Снимка:ЕПА/БГНЕС
Матео Ренци - един тъй изненадан от народа си премиер - си отива, без да схване защо.
Най-сетне добра новина! - тази зима никой не плаши света с пандемия от птичи грип, свински грип, ебола, СПИН и пр. Въпреки това се наблюдава мор на политически динозаври, сякаш особен вирус е плъзнал по управленските върхове.

Преди 65 милиона години динозаврите са измрели, без да разберат защо. Сега е почти същото. Политически лидери се радват на относителна стабилност и спокойствие, но внезапно вземат, та се гътнат. И динозаврите са пасли спокойно или са ловували на воля, докато не се е стоварило онова небесно тяло, смятано за техен терминатор. Италианският премиер Матео Ренци си отиде ненадейно бързо, макар че преведе страната си сравнително безопасно през най-тежкия период на финансовата криза. Той бе спокоен, че народът цени заслугите му, и затова си позволи да обвърже оставането си на власт с резултатите от референдум, който по принцип не го задължаваше да подаде оставка. Подобно самодоволно поведение в България показа премиерът Бойко Борисов, който послуша сирените (ласкателите си), че и магаре да издигне за президентския пост, няма как да не спечели изборите. Той сякаш се хвана на бас с избирателите, че ще подаде оставка, ако неговият кандидат не спечели, като заложи най-свидното си - премиерския пост. Загуби го.

Двамата са млади, за да помнят, но те повториха



грешката на френския президент генерал Шарл дьо Гол,



който през 1969 г. се закани да подаде оставка, ако избирателите отхвърлят на референдум неговото предложение за сливане на Сената с Икономическия и социален съвет и за делегиране на някои допълнителни пълномощия на регионалните съвети. Като създател на Петата република той имаше самочувствието на политически баща на нацията, от когото децата му не биха се отрекли. Дьо Гол бе останал глух за посланието на младите при вълненията през 1968 г., които отхвърлиха следвоенната политическа класа и овехтялото й мислене.

Днешните деголчета, които дори не мечтаят да дораснат до патриаршески образ, се превръщат в политически старци сравнително млади. Тази година се нагледахме на такива примери. През юни Дейвид Камерън пръв заложи поста си, като самоуверено предизвика референдум за оставане или излизане на страната от ЕС. Никаква спешна нужда не налагаше да подлага на проверка европейската принадлежност на Острова, но Камерън смяташе, че ще укрепи още повече властта си, защото "здравият разум" предполагаше народът да не се подведе по призивите на крайната десница за Брекзит. И Камерън, и Ренци, и Борисов фактически направиха на избирателите в своите държави предложение, което те не можеха да откажат - да ги махнат от власт, ако ще и да гласуват за нещо съвсем друго.

Анализатори се чудят какво става в света и най-често се опират на



три обяснения:



първо, разрастване на антиглобализма (в Европа - на евроскептицизма); второ, засилване на десния национализъм и популизъм; трето, поява на антисистемни играчи като производни на протестните нагласи срещу традиционните политически партии и лидери. И трите обяснения имат логика и намират факти за потвърждение. Евроскептицизмът вее от сондажите в почти всички държави от ЕС. Десният национализъм, който е контрапункт на глобализма и еврофедерализма, се засили толкова, че претендира за висши постове дори в държави с утвърдени демократични традиции. Радостта от победата в Австрия на Александер ван дер Белен над претендента Норберт Хофер всъщност е израз на облекчение, че не се сбъдна съвсем реалната прогноза държава в ЕС за пръв път да бъде оглавена от откровен националист. Остава тревогата обаче какво ще стане през пролетта във Франция, където лидерката на Националния фронт Марин льо Пен е сочена за сигурен участник във втория тур на президентските избори. Що се отнася до антисистемните играчи, които изместват традиционните политици, най-ярък пример даде новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.

И трите обяснения обаче скриват главната причина, защото е много неудобна. А тя е, че



светът се управлява не от политици, а от чиновници



Вярно е, че мина времето на идеологическите борби, и никой не очаква от днешните политици да бъдат идейни трибуни, да пишат книги, да издават вестници. Те обаче трябва да имат някаква прозорливост, за да преценяват накъде водят държавите си, а не да тичат след събитията като обикновени администратори. Срещите в Европейския съвет, където се събират държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС, започнаха да стават сиви като колегиумите на Европейската комисия. Години наред евролидерите се занимаваха с последиците от финансовата криза, вместо да я предвидят и предотвратят. Захванаха се да правят "източно партньорство", но докараха отношенията на изток до санкции вместо до разширено сътрудничество. Уж защитаваха европейските ценности чрез отворени външни граници, а загърбиха европейската идентичност.

Лидерите на европейските държави започнаха да приличат точно на онова, което народите харесват най-малко - на еврократите. Когато в Брюксел се постараха да се разхубавят чрез отваряне към обществото - например, чрез имитация на избор на председател на Европейската комисия, - в много държави политическата класа се обезличи до степен на административен персонал. Както в Еврокомисията съжителстват безпроблемно комисари от левицата и десницата, така стана практика леви и десни да си подават топката на национален терен или направо да се прегръщат в общи правителства. Когато човек отиде на избори,



се чуди за кого да гласува, защото не вижда разлики



На този общ размазан фон не е трудно да се откроят кандидати за водачи от артистични или други забавни среди, каквито примери виждаме в Италия и България.

Френският президент Франсоа Оланд правилно схвана, че няма смисъл да се кандидатира за втори мандат, защото французите така и не разбраха, че вече е бил президент. По-незабележима политическа фигура от него не се помни в цялата история на Петата република. В Германия канцлерката Ангела Меркел се осмели да иска четвърти мандат догодина, защото си върна надеждата, че повечето германци продължават да я харесват. Само че, така твърдят социолозите, които доказаха къде ли не, че са склонни да правят прогнози според очакванията на политиците. Истинското мнение на гражданите личи най-добре по резултатите от провинциалните избори в Германия, които тази година бяха истинска катастрофа за Меркел (включително и в родната й Мекленбург-Предна Померания).

Усещането, че ни управляват европейски сиви мишки, които се интересуват повече от собственото си оцеляване, отколкото от обществените проблеми, се засилва и в България, която доскоро бе шампион по еврооптимизъм. Най-лошото е, че националните мишлета не крият угодничеството си пред европейските "началници" и приемат инструкциите им, без да се замислят за държавните последици. Най-пресният пример е скандалното им съгласие да направят три мигрантски лагера срещу скромно европейско финансиране. Защо България трябва да се превръща в утайник на нежелани пришълци в Европа? Какви европейски ценности налагат тя да носи последиците от погрешната политика на ръководители в други европейски столици?

Тези въпроси не се поставят от традиционните леви и десни партии на избори, но хората ги имат предвид, когато ги повикат да гласуват. Затова политиците могат да ги питат едно нещо на референдум, а избирателите да им отговарят съвсем друго - например, омитайте се!
 Светослав Терзиев
41
6097
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
05 Декември 2016 19:45
Щото пък преди е имало страшна разлика между отделните партии. Защо се е наложило на дьо Гол да прави Петата република? Или какви са били алтернативите преди 19.5.1934? Големи изводи от това, че бате Бойко беше готов да обвърже властта си с харизмата на Цецка Цачева или Камерън с харизмата на ЕС.
05 Декември 2016 19:58
Доста примитивно. Усещам стила на известен с евроскептицизма си форумец.
05 Декември 2016 20:21
Затова политиците могат да ги питат едно нещо на референдум, а избирателите да им отговарят съвсем друго - например, омитайте се!

ДА! Махайте се веднага!
Трябва да дойдат хора, на които им пука за тази страна и за този народ, и които имат мозък в главата си!
05 Декември 2016 20:22
Усещането, че ни управляват европейски сиви мишки, които се интересуват повече от собственото си оцеляване


на повърхността може и така да изглеждат нещата, обаче всъщност Европа върви към упадък, а както е известно упадъчни държави се управляват от сиви мишки, а прогресиращи - от титани. Така, че нов Де Гол не чакай, по-скоро тия мишки ще ти се сторят титани на фона на бъдещите управници.
05 Декември 2016 20:29
Нетипична за Терзиев статия - много емоции, сякаш за сметка на разума.
05 Декември 2016 20:37
Там е проблема,че е много трудно да се разбере дали това е криза или упадък в Европа! Освен ако не си гении като Ницше,ама на него никой не му е вярвал приживе.
05 Декември 2016 21:25
че не се сбъдна съвсем реалната прогноза държава в ЕС за пръв път да бъде оглавена от откровен националист.

Хм, а тръшканията на тема Хайдер.
Верно споминаха го, както и Милошевич, ама ....

Разбира се тогава иощ не бе узряла .... ма и санкции си имаше и ограничения на "свободно" .....

Терзиев,
разсейвал си се.
Отгоре не могат, отдолу не искат.
Третото предполагам че се присетиш и сам
05 Декември 2016 21:27

Така както виждам, някои колеги въобще не са схванали какво им казва Терзиев. Но доще време, видно буде.
Пичове, времената се менят. Et nos mutamur in illis. Ακο вие не съумеете да сте в талвега на промените, сърдете се на себе си.

за автора.
05 Декември 2016 21:57
Ние се бързо ориентираме, ама почваме винаги по-късно.
05 Декември 2016 22:12
Абе малко е странно точно Ренци да е политически динозавър. Ма като трябва да се доказва изсмукана от пръстите теза, що пък не.
05 Декември 2016 22:21
zdran : "Абе малко е странно точно Ренци да е политически динозавър. "

Бе, ти карай по същество.
Никой не вярваше ,че така скоро, ама дойде време за нови биографии.
Туй ти казва Светльо.
Сетне да не кажеш, че пак ти виновни камунезите и КГБ ?
05 Декември 2016 22:52
ДА! Махайте се веднага!Трябва да дойдат хора, на които им пука за тази страна и за този народ, и които имат мозък в главата си!
Е това е интересна мисъл. Но въпроса е - откъде ще дойдат и как ще възникнат такива хора?
05 Декември 2016 22:55
Защо се е наложило на дьо Гол да прави Петата република?
Не му е било лесно тогава. Ето му спомените, Има и "Единство 1942–1944", както и Спасение 1944–1946. Пак там.
http://militera.lib.ru/memo/french/gaulle/index.html
05 Декември 2016 22:58
Защо измират политическите динозаври?

Ми капичват се. И на тоя у Куба му развяха праха...
05 Декември 2016 23:29
Никакви динозаври не измират. Просто пешките се сменят. За да дойдат още по удобни.

Идеологиите не са изчезнали. Просто бяха изчезнали (бяха ги изчезнали) всички, освен една в която всички се кълняха - неолиберализма.

С кризата след 2008 г. и геополитическите размествания, с настъпването на упадъка, намаляването на ресурсите на Запада и особено опитът за консервативна контрареволюция на елита, която да върне богатите в безконтролното им богатството, а бедните в бедността и мизерията им, като демонтира и социалната държава, се развиха, както процеси породени от егоизма, така и съвсем целенасочено режисирани, за обслужване на консервативната контрареволюция на елита.

Нищо особено не се случва, всъщност. Повечето е единствено игра на пропагандата.
05 Декември 2016 23:33
Мислете в посока "последици от глобалната икономическа криза". Там е разковничето, не в някакви постулати на политологията и други обществени "науки".
Което сега се случва е последица, желание "да си го върнеш", не нещо революционно ново. Ако ви се е случило нещо крайно неприятно и травмиращо, не се ли стремите да избягвате спомените и местата?
Политолозите... те просто яхват "новата" вълна. Това, все пак, ги храни - популизмът (политизмът), в известно извратена степен, са им в основата на "науката".
05 Декември 2016 23:51
Туй ти казва Светльо.
Сетне да не кажеш, че пак ти виновни камунезите и КГБ ?

Че Филип, Каменчев (Камен), какъв е?

А Ренци не е динозавър. По скоро е в групата на Ципрофакисите - "Тя танцува само едно лято", баш човек с нова биография.
06 Декември 2016 00:15
Уважаеми г-н Терзиев,
Не съм съгласен с вас по два въпроса.
1. Вие приравнихте големия държавник Шарл де Гол към динозаврите с остаряло мислене и поради това бил отхвърлен от студентите по време на вълненията от 1968 г.
Има обаче и друга гледна точка – Де Гол реши и обмени наличните хартиени долари на Франция срещу злато. Това както знаем не се прощава, и естествено избухнаха студентските протести. Продължението е печално известно.
2. За Дейвид Камерън. Просто не ни сервирайте такива простички обяснения за наивните британци, които се повели по акъла на Майкъл Фарадж, и белята станала. При всички случаи това е добре планирана операция на коронния съвет за връщане на предишното величие на короната и за по безболезнено преживяване на задаващата се световна финансова буря.
Да не подценяваме англичаните. Те са брилянтни изпълнители на геополитически операции, които обикновено преобръщат цели държави.
06 Декември 2016 00:16
Мислете в посока "последици от глобалната икономическа криза".

Не знам. По скоро ми прилича на осъзнаване на ефекта на скачените съдове, породен от глобализацията. Да, поевтиняване на стоките в резултат на производството им в развиващи се страни, но и изтичане на работни места в същата посока. В крайна сметка, ако продължи тази тенденция, ще се стигне до изравняване на жизнения стандарт - ниският ще се вдигне, високият ще падне.
06 Декември 2016 01:12
Поредната боза е тази статия. Даже и палцеслагателите му са прозрели.
06 Декември 2016 07:42
Ако имаше "политически динозаври", еле пък от порядъка на Дьо Гол, щеше да е по-добре, ама няма. Когато идеологиите са подменени с култ към виртуалната жълтица, неговите адепти "по дефолт" са политически пуяци, кълвящи радостно грантове с приближаването на либерасткия X-mas. Неминуемо следва възпятото от един роден популист (да се пържи вечно в Геената, дано!) "Шат на патката главата!"
06 Декември 2016 08:44
Виждам много клонирани копия на Оракъла в Делфи относно въпроса "Защо....."
06 Декември 2016 09:01
"Антиглобализъм"? В една постглобална ситуация ? Днешните настроения и течения се сблъскват с още неразбраните дори невзъприемаемите колизии. И на този фон "новите" всъщност са ..лудити от ХVІІІ-ХІХ вв. Гусити от ХV в.
Евробюрократите - католически истъблишмент от ХVІ Какво му е новото?

Може би само очевидната тенденция към пролетаризация на средната класа, нейната регресивна трансформация ...в плебс на късната римска империя
06 Декември 2016 09:04
Да, а новите ще дойдат на вече оформилата се среда ...след поредния потоп Днес няма такава и затова наистина новите не се припознават и разпознават като такива Затова вървят евтините сурогати от шоу бизнеса и инженерия на политпроизводство за да тласкат кораба в мъглата поради липса на каквото и да било въображение. Ще бутат и ще тласкат ...върху човешки матр'ял
06 Декември 2016 09:25
Френският президент Франсоа Оланд правилно схвана, че няма смисъл да се кандидатира за втори мандат, защото французите така и не разбраха, че вече е бил президент. По-незабележима политическа фигура от него не се помни в цялата история на Петата република.

Това аз го написах пръв!
06 Декември 2016 09:36
Смяната на политическия елит започна за негова най-голяма изненада
Светослав Терзиев


Интересно защо не се сменя и журналистическия "елит", след като и той доказа неадекватността си !
06 Декември 2016 09:39
Да, поевтиняване на стоките в резултат на производството им в развиващи се страни, но и изтичане на работни места в същата посока. В крайна сметка, ако продължи тази тенденция, ще се стигне до изравняване на жизнения стандарт - ниският ще се вдигне, високият ще падне.

А в глобален мащаб това дали е толкова лошо? По-скоро не, само за богатите държави. И развиващите се процеси са съвсем логични, защото няма никаква логика европейски безработен да получава повече от китайски инженер. Благодарение на глобализацията повече от два милиарда души живеят по-добре. На който е свикнал с повече му се разваля рахатлъкът, но пък за бедните държави това е шанс да повишат стандарта си. Така и миграцията към по-богатите държави ще намалее.
Богатите държави благодарение на глупавите политики на управляващите се, които в стремежа си да угодят на всички надуха разходите и вкараха държавите си в дългове, от които поне аз не виждам как може да се излезе без инфлация. Освен това и безконтролната миграция натоварва и без това натоварените и в хроничен дефицит социални системи. В момента настъпи златно време за извънсистемните играчи.
"Интересните" времена тепърва предстоят.
06 Декември 2016 09:48
Гусити от ХV в.


Не объквай аудиторията с русизми, клонящи към поклонничество пред гъските /Паниковский/. Хусити се казва. Свещена интелектуалност!
06 Декември 2016 09:55
Нали не очакваш точно от него турцизми бре, Како ....
06 Декември 2016 09:56
към поклонничество пред гъските /Паниковский/.

" На нас грубияни не ни трябват. Ние самите сме грубияни"
06 Декември 2016 10:03
А в глобален мащаб това дали е толкова лошо?

Ами по-скоро не. Ама пробвай да го обясниш на американците във вълглищните градчета, дето гласуваха за Тръмп, или на working class в деиндустриализирана северна Англия. Или, като сме стигнали дотук, на безпросветна североизточна България.
(Безпросветна, в смисъл, че не се вижда светлина в тунела)
Освен това и безконтролната миграция натоварва и без това натоварените и в хроничен дефицит социални системи

Това е също част от изравняването на нивото.
06 Декември 2016 10:06
Нали не очакваш точно от него
фонетична клавиатура не винаги значи рускоезичен.Х е до Г.
06 Декември 2016 10:29
В момента настъпи златно време за извънсистемните играчи.

За комедиантите, искаш да кажеш
06 Декември 2016 11:43
В момента настъпи златно време за извънсистемните играчи.

Както и за съвременните” сонкюлоти”.
06 Декември 2016 12:07

фонетична клавиатура не винаги значи рускоезичен.Х е до Г.


Е, ако знаеше и да чете, освен да пише, щеше да му е лесно.
06 Декември 2016 12:48
Абе какво значи "несистемен" играч?! Че, примерно, играе на шах по правилата на бокса ли?! Апък досегашните, дето трябва да бъдат наричани "системни" ,те какво общо имат с днешното дередже?! Те не играха ли шаха само по неговите си правила?! Как тъй стана, че подавляващото болшинство е в нокдаун?!
06 Декември 2016 13:07
Преди 65 милиона години динозаврите са измрели, без да разберат защо.

Ами ако бяха РАЗБРАЛИ??! Какви страхотии щяха да настанат и добре, че никой не ги е информирал..
06 Декември 2016 13:12
фонетична клавиатура не винаги значи рускоезичен.Х е до Г.


Да, и, по-добре така и да си остане...
06 Декември 2016 15:18
И Камерън, и Ренци, и Борисов фактически направиха на избирателите в своите държави предложение

Баце - политически динозавър! Яко!
06 Декември 2016 15:24

Баце - политически динозавър! Яко!
еволюция
Де Гол

(снимка: натиснете тук)

Наследникът му - Боко

(снимка: натиснете тук)
07 Декември 2016 07:32
Ето прочетоха и почетоха поста ми И всичко заради пустото Г вместо Х!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД