Община Самоков ще строи шанца за ски скокове. Кметът Владимир Георгиев, представител на Българската федерация по ски, и германският архитект Ханс Мартин Рен позираха за снимка при оглед в местността Ридо до Самоков, където ще се прави съоръжението. Федерацията ще изготви проект за изграждането на шанцата, а общината предостави на архитекта готовия вече подробен устройствен план и геодезическото заснемане. Идеята за нова шанца около Боровец не е от днес, но напоследък набира сила. Целият проект би струвал 1 млн. лева и би трябвало да се реализира чрез публично-частно партньорство. Планът е на бъдещата шанца да тренират настоящи и бъдещи състезатели и дори да се провеждат състезания. Съществуващата шанца на Боровец не е подходяща, тъй като е в руини.
На фона на грандиозните планове на Самоков и федерацията по ски за инвестиции в бутиков, скъп и най-вече недостъпен за любители спорт като ски скоковете, нито един лифт на Витоша, планината над едномилионната столица, още не работи. Собственикът "Витоша ски" изобщо не дава обяснения кога и дали възнамерява да пусне лифтовете. Единствената информация е, че оръдията за изкуствен сняг не работят - аварирали 40 минути след официалното им пускане. Двигателят на помпата, която подава вода за изкуствен сняг, е на ремонт, за който се очаква "да приключи в най-скоро време". И толкоз. Ако случайно
някой иска да се качи в планината, без да кара ски -
да се оправя както намери за добре. Става дума за хиляди желаещи.
Това престъпно извращение представлява класическата картинка на туризма и масовия спорт в България. В случай, че не се вижда връзката - начело на федерацията по ски е съсобственикът на Първа инвестиционна банка Цеко Минев. И той, и банката, и хора от федерацията са свързани с "Витоша ски" и "Юлен" - концесионерът на ски зоната в Пирин. И случайно или не, когато у нас се говори за зимни спортове, планини и туризъм, се разбира едно-единствено нещо - алпийски ски, свързаните с тях писти и лифтове, и хотели. И някоя и друга шанца. Колкото по-скъпо и недостъпно - толкова по-добре.
Ски скокът е атрактивен спорт, но съвършено недостъпен за любители. Този спорт е лукс, който могат да си позволят Германия, Австрия и Норвегия. Дори страна като Швеция - една от най-големите сили в зимните спортове, е спряла да инвестира в ски скоковете. Но България ще прави шанца, ще финансира участието на един-единствен състезател в Световната купа - Владимир Зографски, и подготовката на още няколко деца от Самоков, защото общината се надява да рекламира Боровец, организирайки състезания по ски скокове. Затворен кръг, в който става дума само за пари и хотели, но не и за масов спорт.
От другата страна, София разполага с Витоша - голяма и висока планина, в която може да се практикува какво ли не, и то целогодишно. През зимата човек може да отиде, за да направи преход - да качи Черни връх или просто лека разходка на чист въздух, да заведе децата си да карат шейни, да кара писалки...
Но не и тази зима, не и на Витоша,
защото тя е трудно достъпна. Общината пуска някакви автобуси, и то само в почивни дни - веднъж на час и с график до ранния следобед; пътят за колите, който освен че през зимата е опасен, по обяд се затваря, тъй като на Алеко местата за паркиране свършват. Единственият смислен вариант е лифт, но такъв за момента няма. Дали това е, защото "Витоша ски" не може да подготви пистата "Лалето" и затова не вижда смисъл да пуска Симеоновския лифт, дали защото на свързаните с фирмата хора е по-изгодно хората от София да ходят на Банско, където да плащат и за хотел, и за храна, дали е поредният бойкот, защото "Витоша ски" иска да строи нови писти и съоръжения, а устройственият план не позволява, дали не могат или не искат да инвестират в ремонт на допотопните и опасни вече съоръжения - не се знае. София е заложник на интереса на инвеститор в други курорти и в един-единствен спорт - алпийските ски. И трябва да прояви особено търпение и съобразителност, за да може да подиша малко въздух. Общината и съответните органи - Министерството на спорта например, пък не показват Витоша да ги интересува.
И в Банско, и в Боровец, и в Пампорово инвеститорите се интересуват единствено и само от алпийски ски, пистите и лифтовете за тях и огромните хотели, наблъскани вече почти един върху друг в курортите. Никой не се вълнува от по-евтини, достъпни и дори по-здравословни възможности. Ски бягането например е предимно масов спорт навсякъде в Европа, където има сняг. Не изисква почти никакви инвестиции, няма нужда от лифтове, а понякога и дори от машини за сняг, и физическото натоварване на спортуващия е много по-здравословно, рискът от тежки инциденти е далеч по-малък и може да се практикува и от по-възрастни хора. Писти за ски бягане се поддържат във всеки зимен курорт по света, освен в България. Друго си е да направим скъп лифт в Банско, да го оборудваме със софтуер, който сканира всеки с лифт карта, така че веднъж купена еднодневна карта да не може да се ползва от друг човек, и да протестираме за още лифтове. Спортът ски бягане е под шапката на същата Българска федерация по ски, която много успешно го запрати в пета глуха - и като професионална, и като любителска дисциплина.
У нас не се прави нищичко за насърчаване на зимните масови спортове, дебатът дълбае от години на примитивното ниво "за" и "против" втората кабинка на Банско. По-смислените въпроси са какво да е бъдещето на Витоша и защо по курортите почти не се предлагат елементарни алтернативи на ските и сноуборда. А това гарантира не просто устойчиво развитие на курорта и привличане на повече туристи, но създава основа за масов спорт.