:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 189
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

България ще строи ски шанца, докато Витоша е пак недостъпна

Масовите зимни спортове у нас са презрени и почти невъзможни за практикуване
Снимка: БГНЕС
Това е ски шанцата на Холменколен над Осло. Ски комплексът на хълма над града е любимото място за спорт на жителите на норвежката столица - хиляди карат ски там ежедневно след работа. А у нас Витоша пак е недостъпна.
Община Самоков ще строи шанца за ски скокове. Кметът Владимир Георгиев, представител на Българската федерация по ски, и германският архитект Ханс Мартин Рен позираха за снимка при оглед в местността Ридо до Самоков, където ще се прави съоръжението. Федерацията ще изготви проект за изграждането на шанцата, а общината предостави на архитекта готовия вече подробен устройствен план и геодезическото заснемане. Идеята за нова шанца около Боровец не е от днес, но напоследък набира сила. Целият проект би струвал 1 млн. лева и би трябвало да се реализира чрез публично-частно партньорство. Планът е на бъдещата шанца да тренират настоящи и бъдещи състезатели и дори да се провеждат състезания. Съществуващата шанца на Боровец не е подходяща, тъй като е в руини.

На фона на грандиозните планове на Самоков и федерацията по ски за инвестиции в бутиков, скъп и най-вече недостъпен за любители спорт като ски скоковете, нито един лифт на Витоша, планината над едномилионната столица, още не работи. Собственикът "Витоша ски" изобщо не дава обяснения кога и дали възнамерява да пусне лифтовете. Единствената информация е, че оръдията за изкуствен сняг не работят - аварирали 40 минути след официалното им пускане. Двигателят на помпата, която подава вода за изкуствен сняг, е на ремонт, за който се очаква "да приключи в най-скоро време". И толкоз. Ако случайно



някой иска да се качи в планината, без да кара ски -



да се оправя както намери за добре. Става дума за хиляди желаещи.

Това престъпно извращение представлява класическата картинка на туризма и масовия спорт в България. В случай, че не се вижда връзката - начело на федерацията по ски е съсобственикът на Първа инвестиционна банка Цеко Минев. И той, и банката, и хора от федерацията са свързани с "Витоша ски" и "Юлен" - концесионерът на ски зоната в Пирин. И случайно или не, когато у нас се говори за зимни спортове, планини и туризъм, се разбира едно-единствено нещо - алпийски ски, свързаните с тях писти и лифтове, и хотели. И някоя и друга шанца. Колкото по-скъпо и недостъпно - толкова по-добре.

Ски скокът е атрактивен спорт, но съвършено недостъпен за любители. Този спорт е лукс, който могат да си позволят Германия, Австрия и Норвегия. Дори страна като Швеция - една от най-големите сили в зимните спортове, е спряла да инвестира в ски скоковете. Но България ще прави шанца, ще финансира участието на един-единствен състезател в Световната купа - Владимир Зографски, и подготовката на още няколко деца от Самоков, защото общината се надява да рекламира Боровец, организирайки състезания по ски скокове. Затворен кръг, в който става дума само за пари и хотели, но не и за масов спорт.

От другата страна, София разполага с Витоша - голяма и висока планина, в която може да се практикува какво ли не, и то целогодишно. През зимата човек може да отиде, за да направи преход - да качи Черни връх или просто лека разходка на чист въздух, да заведе децата си да карат шейни, да кара писалки...



Но не и тази зима, не и на Витоша,



защото тя е трудно достъпна. Общината пуска някакви автобуси, и то само в почивни дни - веднъж на час и с график до ранния следобед; пътят за колите, който освен че през зимата е опасен, по обяд се затваря, тъй като на Алеко местата за паркиране свършват. Единственият смислен вариант е лифт, но такъв за момента няма. Дали това е, защото "Витоша ски" не може да подготви пистата "Лалето" и затова не вижда смисъл да пуска Симеоновския лифт, дали защото на свързаните с фирмата хора е по-изгодно хората от София да ходят на Банско, където да плащат и за хотел, и за храна, дали е поредният бойкот, защото "Витоша ски" иска да строи нови писти и съоръжения, а устройственият план не позволява, дали не могат или не искат да инвестират в ремонт на допотопните и опасни вече съоръжения - не се знае. София е заложник на интереса на инвеститор в други курорти и в един-единствен спорт - алпийските ски. И трябва да прояви особено търпение и съобразителност, за да може да подиша малко въздух. Общината и съответните органи - Министерството на спорта например, пък не показват Витоша да ги интересува.

И в Банско, и в Боровец, и в Пампорово инвеститорите се интересуват единствено и само от алпийски ски, пистите и лифтовете за тях и огромните хотели, наблъскани вече почти един върху друг в курортите. Никой не се вълнува от по-евтини, достъпни и дори по-здравословни възможности. Ски бягането например е предимно масов спорт навсякъде в Европа, където има сняг. Не изисква почти никакви инвестиции, няма нужда от лифтове, а понякога и дори от машини за сняг, и физическото натоварване на спортуващия е много по-здравословно, рискът от тежки инциденти е далеч по-малък и може да се практикува и от по-възрастни хора. Писти за ски бягане се поддържат във всеки зимен курорт по света, освен в България. Друго си е да направим скъп лифт в Банско, да го оборудваме със софтуер, който сканира всеки с лифт карта, така че веднъж купена еднодневна карта да не може да се ползва от друг човек, и да протестираме за още лифтове. Спортът ски бягане е под шапката на същата Българска федерация по ски, която много успешно го запрати в пета глуха - и като професионална, и като любителска дисциплина.

У нас не се прави нищичко за насърчаване на зимните масови спортове, дебатът дълбае от години на примитивното ниво "за" и "против" втората кабинка на Банско. По-смислените въпроси са какво да е бъдещето на Витоша и защо по курортите почти не се предлагат елементарни алтернативи на ските и сноуборда. А това гарантира не просто устойчиво развитие на курорта и привличане на повече туристи, но създава основа за масов спорт.
19
3785
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
13 Декември 2016 20:01
Демокрация победи и пак нещо не сте доволни. Ще вземе сега да мрънкате и за басейните в Борисова, че някой частник ви пречи да ги ползвате.
14 Декември 2016 00:59
И аз преди години се палех, какви чудеса могат да се направят за софиянци на Витоша.
Сега предпочитам бюргерите нищо да не пипат.
След четвърт век управление от крадливи некадърници, вече съм убеден планината над столицата трябва да си остане само за истински туристи, които разчитат единствено на собствените си крака.
Все пак преди повече от 120 години Алеко е качил пеша 300 души до Черни връх, като са тръгнали от Народния театър...
14 Декември 2016 01:03
нито един лифт на Витоша, планината над едномилионната столица, още не работи.

ми... това населено място е мъртво... от години...
Обитават го няколко мафии, които източват държавата,
заедно с обслужващите ги служители.
Граждани? - няма.
14 Декември 2016 07:11
На Витоша човек може съвсем спокойно да се качи пеш по десетки различни маршрути. А с кола или градски транспорт се стига лесно до Железница, Златните мостове, Кладница. Витоша не е само Алеко, напразни са тия вайкания за лифта. Всъщност Алеко е най-гадното място в планината.
За ски бягането авторката донякъде е права, но като цяло пак "лае под грешното дърво". Трасетата за ски бягане са много дълги, трудно или невъзможно е да се покрият с изкуствен сняг, а естесвен напоследък рядко има достатъчно. В Пампорово например има такова трасе, но миналата година така и не проработи поради липса на сняг. Друг е въпросът какъв ще да е този индивид, дето не може да се качи пеш на Витоша, но ще се занимава със ски бягане :]
14 Декември 2016 10:28
ми... това населено място е мъртво... от години...
Обитават го няколко мафии, които източват държавата,
заедно с обслужващите ги служители.
Граждани? - няма.


Дърти реалисте, ти имаш кофти среда ми се струва.

Може би е добре да отидеш....на Витоша някой уикенд, за да видиш накуп доста симпатични и културни хора, които и зиме и лете са там с приятели, роднини, деца, кучета.
14 Декември 2016 10:52
"Все пак преди повече от 120 години Алеко е качил пеша 300 души до Черни връх, като са тръгнали от Народния театър..."

Да, ама тогава от Перловската река нататък са били ливади и е било приятно да се разхождаш.
Днес многоетажното строителство допира до Боянската църква и Драгалевския манастир.
14 Декември 2016 10:59
"В Пампорово например има такова трасе....."

В Пампорово има останки от недовършено строителство с 35 годишна давност на тунел през който едната писта пресича другата. Стотина метра по надолу пистата е запречена, запушена и застроена от завършено строителство на комплекс от апартаменти - очевидно празни.
14 Декември 2016 11:01
Що се отнася до Витоша резонен е въпроса "Защо Йорданка Фъндъкова мълчи, все едно, че си е глътнала езика?"
14 Декември 2016 11:06
"Но не и тази зима, не и на Витоша, защото тя е трудно достъпна."
И защо стана така: Княжевския лифт е в руини. Да не би през петдесетте и шестдесетте години на миналия век да сме били по малко цивилизовани? Май е обратното.
14 Декември 2016 11:15
Аз всяка година си ходя в София и се разхождам по Витоша. И тази също проектирам. Срещам хора, туристи, от всякакви възрасти.
Не виждам нищо лошо, напротив. Хората поздравяват.
14 Декември 2016 11:25
Абсурдно е да се каже, че Витоша е недостъпна. Дори и без лифт можете да се качите с кола до всякъде, има и транспорт - нормално е да не е на всеки пет минути. Лифтът със сигурност ще тръгне, нормално е и да има профилактика, както и технически проблеми. Витоша е страхотна планина за любители, аз лично съм там почти всеки уикенд, в който мога и не практикувам ски скокове. Там винаги е пълно и с малки деца и то много нависоко - те със сигурност не са професионалисти. При добро желание всичко може да се направи, абсурдно е непрекъснато да се търсят кусури.
14 Декември 2016 12:07
Мнението ми е следното: На Витоша или с лифт или с бусчета пуснати редовно по линията към Алеко и Златни мостове. Никакви коли над Драгалевци и Бояна с изключение на товарни, зареждащи и прочее. В неделя беше ад на Алеко. Километри надолу от двете страни на шосето паркирани коли. Големи паркинги долу (подобни на този пред кабинката) и нагоре само шатъли (извинявам се за чуждицата). Така няма да има това безумие горе да не могат две коли да се разминат поради паркиралите отстрани. А който си ходи в планината той знае как. Чудесна е Витоша - пазете я.
14 Декември 2016 14:18
Тантус, Витоша е изключително ценна даденост за София и си прав, че спокойно се ползва за общотуристически цели.
Но и алпийските ски са великолепен спорт, един от елитните спортове и с огромно значение за здравето на всички деца.
До Цеко Минев този спорт бе достъпен за всички софиянци.
А сега тази биологична единица системно лишава всички деца на София от лесно достъпен ски спорт.
Как софийското "гражданско" общество търпи това?
Ето как - няма такова.
Ако имаше - този нямаше да може да живее от съдебни дела. Едно след друго. Блокирани сметки. Постоянно подаване на инфо в медиите. Контрол на мафиотските му сделки. Анализ на вредата от рекета му върху града, и т.н.
14 Декември 2016 14:42
и сега какво му е недостъпното за софиянци? Витоша е прекрасна, всеки може да използва благата й както иска и както му харесва. има всички условия за целогодишен туризъм. а това, че много нашенци са мързеливи и предпочитат да си лежат пред телевизора и да се наливат с бира е друг въпрос.
14 Декември 2016 14:51
Евалата на Самоков, наистина! Срамота е да не се влага в зимните спортове при наличието на толкова много планини. Има страни без ни една, а вадят успешни състезатели и отбори...А за Витоша, се изяждам, че всичко в посока развитие се стопира още в зародиш!
14 Декември 2016 16:35
"Абсурдно е да се каже, че Витоша е недостъпна. Дори и без лифт можете да се качите с кола до всякъде"

1. Абсурдното е, че по отношение на достъпа нещата са по зле от преди 50 години.
2. Абсурдното е, че инфраструктурата е тази от преди 89 г. - шосета, кабинкови лифтове, заслони. Общо взето немарливо поддържана. (загледайте се в технологията на паветата по шосето и как са направени алеите - това е правено преди 60 години, че и по рано). Седалковия лифт на Драгалевци е 1956 г. Кабинковия лифт на Алеко е от 1963 г. Несъществуващия кабинков лифт Княжево - Копитото е 1959 г.
3. "можете да се качите с кола до всякъде" - е това няма да обяснявам защо е абсурдно!
4. всеки може да използва благата й както иска и както му харесва това е вярно, но по този повод ето какво е кнаписал Булгаков:

"Если я, входя в уборную, начну, извините за выражение, мочиться мимо унитаза и то же самое будут делать Зина и Дарья Петровна, в уборной начнётся разруха. Следовательно, разруха не в клозетах, а в головах."
14 Декември 2016 19:07
Кабинковия лифт на Алеко е от 1983 г.
15 Декември 2016 00:13
дъртреалист 14 Декември 2016 14:18
Тантус, Витоша е изключително ценна даденост за София и си прав, че спокойно се ползва за общотуристически цели.
Но и алпийските ски са великолепен спорт, един от елитните спортове и с огромно значение за здравето на всички деца.
До Цеко Минев този спорт бе достъпен за всички софиянци.
А сега тази биологична единица системно лишава всички деца на София от лесно достъпен ски спорт.
Как софийското "гражданско" общество търпи това?
Ето как - няма такова.
Ако имаше - този нямаше да може да живее от съдебни дела. Едно след друго. Блокирани сметки. Постоянно подаване на инфо в медиите. Контрол на мафиотските му сделки. Анализ на вредата от рекета му върху града, и т.н.


Ролята на гражданското общество не е да съди и да вкарва в затвора - неговата роля е да вдигне шум, да изкаже недоволство. Това то го е направило многократно. Оттам насетне трябва да се захване съдебната система. Там нещата куцат. Апропо, точно в този форум да се говори за липса на гражданско общество, след като тук редовно всякакви прояви на такова биват постоянно оплювани от колумнисти и форумници, е меко казано нечестно.
15 Декември 2016 09:48
Хм...
За съжаление сме, с нивото на гражданското ни образование...
Но виждам добронамереност, така че ще обясня.
Все още преобладава убедеността, че в обществото за всичко си има институции, които само като ги сезираш и те ще се хванат веднага да пазят обществения интерес.
Пълна заблуда, трайно жигосана в общественото съзнание от пропагандата на соцдиктатурата.
С отлично постигната цел - пасивно и послушно население.
Което и наблюдаваме.
Така че да уточним - ролята на гражданското общество е да защитава своите интереси -
от останалите играчи, с всички законови средства.
Защото интересът на останалите играчи - политици, публична администрация, бизнеси - е противопоставен на публичния.
При хипертрофиралата съвременна държава имаме противопоставена двойка - граждани / държава.
Което изпълва със съдържание понятието демокрация.
Справка - стачките в Германия, Франция, Гърция.
Така е в развитите демокрации, всичко се постига с натиск.
Администрациите им са на ниво, защото са под натиск.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД