:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,072
Активни 503
Страници 24,482
За един ден 1,302,066
Опит

Знае ли Полша как да "пресушим блатото"*?

За една година "Право и справедливост" промени разделението на властите и твърди, че връща страната в правия път
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Поляци се събраха на многохиляден митинг в защита на демокрацията пред президентския дворец във Варшава в неделя.
Полските популисти пресушават своето блато вече малко повече от година. Дошла на власт благодарение на вълна от гняв срещу градските и политическите елити, подобна на тази, която направи Доналд Тръмп президент на САЩ, полската партия "Право и справедливост" прочиства страната от това, което смята за самоцелно съществуващ елит, който управлява Полша през последните 27 г. За да го постигне, правителството във Варшава грубо погазва конституцията и отслабва демокрацията, твърдят критиците от Европейския съюз. Година след шокиращия изборен резултат Полша дава своя пример на другите страни, преживяващи популистки бунтове.

Правителството очаква голямата си награда под формата на пълен контрол върху Конституционния съд. Мандатът на председателя му Анджей Жеплински изтече на 19 декември. Той се готви да отиде в затвора. "Неколцина шефове на затвори вече ми обещаха, че ще ми осигурят най-хубавата си килия", споделя Жеплински. И добавя: "Разрушаваме всичко".

Лидерът на "Право и справедливост" Ярослав Качински и сподвижниците му яростно отхвърлят всички обвинения, че разрушават полската демокрация. Твърдят, че градят силна държава и връщат страната във верния исторически път и католическите ценности на обикновените поляци, които били пренебрегвани от старите либерални елити.



Различно блато



Разбира се, Полша е различно "блато" от това във Вашингтон, което Тръмп се зарече да пресуши, различни са и историята, и институциите. Но няма място за съмнение, че в усърдието си да наложи промени Качински заложи множество капани пред разделението на властите - опит, който може да бъде повторен навсякъде по света.

Идването на власт с амбициозните обещания "да си върнем страната" повишава залозите извън обичайната игра на смяна на местата между традиционните партии, обяснява Иван Кръстев от българския Център за либерални стратегии. Освен това дискредитирането на демократичните институции се улеснява, като се представят като поредния пример за съпротивата на елита срещу волята на народа.

Когато британски съд определи като неконституционен плана на правителството да започне процеса по напускане на ЕС без одобрение на парламента, в. "Дейли мейл" излезе с уводно заглавие, в което нарече съдиите "Врагове на народа". Правителството обжалва решението. В САЩ заплахите на Тръмп - от това да закрие медии, които му се противопоставят, до попълването на Върховния съд с "истински съдии", предизвикаха тревога, че върховенството на закона ще бъде подложено на изпитание.

"Свидетели сме на криза на демокрацията изобщо, не само криза на европейските или на новите демокрации", смята Кръстев.

Преди 6 г. младите полски институции бяха аплодирани за реакцията си след катастрофата, в която загинаха президентът на Полша Лех Качински - брат близнак на Ярослав Качински, край Смоленск, в Русия. На борда на разбилия се самолет бяха още шефът на Централната банка, шефовете на въоръжените сили, десетки министри и други висши държавни служители. 67-годишният Качински оспорва резултатите и от руското, и от полското разследване, според които катастрофата е причинена от пилотска грешка в условията на гъста мъгла. Той започна ново разследване, което се наблюдава от новия военен министър, и обвинява Русия, че е взривила самолета. Миналия месец тленните останки на 83 от 96-те жертви бяха ексхумирани за ново изследване. Качински обвинява полското правителство, че е укрило истината и нацията е разделена по въпроса какво се е случило. Трима сътрудници на тогавашния премиер Доналд Туск, който в момента е председател на ЕС, са на съд по обвинение в немарливост при организирането на разследването.

Британският историк Норман Дейвис смята, че Качински използва трагедията на брат си, за да консолидира властта и да дискредитира опонентите си, като в крайна сметка се опитва да пренапише посткомунистическата история на Полша. "Това е една фалшива Полша. Те използват комунистически методи, за да отхвърлят либералната революция от 1989 г."



Нечестив съюз



За Дейвис, както и за мнозина на Запад полските лидери, родени в движението "Солидарност" и управлявали Полша в последното десетилетие на XX век, са приказната история на успеха в Източна Европа. За Качински и партията му те са олицетворение на нечестивата конспирация на екскомунистите и либералите, похитили полската революция преди четвърт век, които днес трябва да бъдат изметени.

Месеци след като спечели властта през октомври 2015 г., правителството на "Право и справедливост" смени повече от 300 директори на държавни компании, сочат данни на опозиционната "Модерна партия". Уволнени бяха също 1600 висши служители в държавни институции. Новите кандидати за държавна служба вече не преминават през обичайните конкурси, за да бъдат назначени. 130 журналисти от обществените медии в страната бяха уволнени или напуснаха, след като медиите бяха поставени под пряк правителствен контрол. На същото подчинение премина и главна прокуратура.

През януари Standard & Poor's понижи кредитния рейтинг на Полша с аргумента, че системата за институционално разделение на властите е "значително подкопана", особено по отношение на конституционния съд, медиите и държавните служби. Правителството отхвърли рейтинга като политизиран, но полската валута и пазарите реагираха със спад. Полската злота загуби 6 на сто от стойността си спрямо долара, което е повече от останалите съпоставими валути с изключение на турската лира.

Качински, който като дете се е снимал във филми и за кратко бе премиер преди години, сега предпочита да стои на заден план. Не се е женил, живее сам, откакто почина майка му, и управлява Полша от партийната централа в стара сграда във Варшава. Отказа поканата ни за интервю. Правителството ръководят избраните лично от него премиерка Беата Шидло и президентът Анджей Дуда.

В чужбина се налага представата, че в Полша светците либерали са били заменени от авторитарни популисти, но това не е вярно, смятат привържениците им. "На Запада е трудно да проумее, защото там си мислят, че полската икономика е силна като тази на Франция или Германия", казва Игор Янке, бивш журналист, който сега оглавява неправителствената организация "Свобода". "Това не е така. Ние наследихме институции и хора от комунистическата ера. Не сме започнали от нулата".



Кавгата със "Солидарност"



Конфликтът се заражда още по времето, когато братята близнаци са членове на движението "Солидарност", обяснява Елжбета Якубяк, която е била шеф на кабинета на президента Лех Качински и министър на спорта в правителството на Ярослав Качински. Двамата се противопоставят на компромисите, които лидерът Лех Валенса договаря с бившия комунистически режим, за да се стигне до безкръвен преход към демокрация. Братя Качински не само не са съгласни комунистите да се разминат безнаказани, запазвайки богатство и власт, но не приемат и конституцията от 1997 г., която Якубяк описва като компромис между "елита на "Солидарност" и екскомунистическия елит".

По един или друг начин битката около полския Конституционен трибунал е трети рунд от борбата за това кой елит да управлява Полша, коментира тя. Тази битка е показателна и за съпътстващите щети от битката за политическа власт.

Малко преди изборите миналата година бившето правителство на "Гражданска платформа" първо хвърли камък. То смени 5-има съдии от 15-членния трибунал, включително двама, чийто мандат още не бе изтекъл и правителството нямаше право да сменя. Депутатите от "Право и справедливост" смятат, че "Гражданска платформа" е решила да използва свои хора, за да попречи на новото правителство да осъществи промени.

Когато дойде на власт, "Право и справедливост" изостри битката. Партията отмени последните 5 назначения и ги замени със свои хора. Когато съдът се противопостави, доминираният от партията парламент прие поредица от закони, които затрудняват съда да блокира противоконституционно законодателство.

Целта на управляващата партия е да превърне съда в личен орган на шефа, а не в независим коректив на властта, обяснява Жеплински. Той попречи някои назначения и процедурни промени да влязат в сила и вече е герой в очите на либералите. Но през юли прокурори започнаха разследване срещу него дали не е нарушил закона, като е блокирал работата на 3-ма от назначените от управляващата партия магистрати.

Жеплински съжалява, че след като през последните години Конституционният трибунал във Варшава най-сетне е бил възприет като равен в Европа, само за броени месеци се е върнал рязко назад.

А днес антиелитарният курс на "Право и справедливост" се премести на Запад, към Великобритания и САЩ. "Вече всички сме по-мъдри. Знаем, че е възможно много повече от това, което смятахме за осъществимо преди", казва той.

-------------

* "Да пресушим блатото" бе един от последните лозунги в кандидатпрезидентската кампания на Доналд Тръмп. Според Тръмп проблемите на САЩ не могат да се решат с помощта на политиците, защото те са причината за тези проблеми. В предизборна реч той заяви: "Трябва да пресушим блатото във Вашингтон".
 Ярослав Качински
2502
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД