:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,331
Активни 540
Страници 17,234
За един ден 1,302,066

Всяка година вече ще работим с три дни по-малко

Никой не казва на хората, че като им подаряваме три празника повече, ще изкарваме по-малко, казва председателят на АИКБ Васил Велев
Снимка: Юлиян Савчев
Васил Велев е роден през 1959 г. Завършил е Техническия университет в София и Икономическия университет във Варна. От 1999 г. е изпълнителен директор на "Стара планина холд" АД. Председател е на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
- Г-н Велев, парламентът окончателно прие промените в Кодекса на труда за почивните дни. Според текстовете, "когато официалните празници, с изключение на великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени". Достатъчно ясна ли е тази формулировка според Вас и разбира ли се, че ще се почива и във вторник след празници в събота и неделя?

- Да, според мен е ясно това. То е направено очевидно заради дните около Коледа, защото само тогава могат да се паднат два официални празника в събота и неделя. Извън великденските празници, които са изключени от текста. Така че се разбира, не мисля, че има проблем с тази формулировка. Но не е това проблемът в новия закон. Група депутати - Делян Добрев (ГЕРБ), Димитър Байрактаров (Патриотичен фронт) и др., внесоха предложение, което отговаряше на нашето първоначално искане. А именно - Министерският съвет да не може да размества и слива празници и да не пипа повече Кодекса на труда. То обаче не се прие. А с голямо мнозинство от присъстващите в залата депутати се прие Министерският съвет да продължи да има възможност да обявява еднократно за неприсъствени допълнителни дни за оказване на признателност, отдаване на почит, честване на професии. Депутатите приеха да имаме с три дни по-малко работни в годината. Съответно ще произведем с над 1-1.5% по-малко, тоест ще произведем 99% от възможния БВП за догодина. Около 400 млн. лв. по-малко ще получим като приходи в бюджета от това разширяване на почивните дни. Съответно в материалното производство пряко, а в другите - косвено ще се намалят възнагражденията. Те пак ще продължат да растат, но с по-малко, отколкото биха могли.

Ние се нареждаме сред най-празнуващите и най-малко работещи нации. До момента работните дни у нас годишно бяха между 251 и 253 дни в зависимост от това колко официални празника се падат в събота или неделя. Средно работните дни до момента бяха около 253. С решението на парламента работните дни стават 249 завинаги, не средно.

- Министърът в оставка Зорница Русинова поде промените в Кодекса на труда след искането на работодателските организации да отпадне възможността за сливане на почивките и за отработване в събота. А се предложиха съвсем други изменения. Защо така се получи според Вас?

- Да, министърът направи обратното - вместо да внесе повече ред в празнуването и почиването, да премахне вредни практики, министър Русинова намали работните дни с три. Аз се губя в догадки защо се получи така, но най-вероятно е, за да се харесат на избирателите, защото им подаряват три празника повече, но не им казват, че ще изработят по-малко, съответно ще получат по-малко. Това е удобно и за администрацията, защото тя не произвежда и не създава, а е консуматор на бюджетни средства. За да ги вкараме тия пари в бюджета обаче, трябва да работим. И хората, които са в материалното производство, пряко ще бъдат засегнати. Естествено е първоначалната реакция да е на одобрение, защото ще се почива повече, а ще се работи по-малко. Когато говорихме с министър Русинова, тя ни каза, че така било по-добре за нас. А четирите национално представителни организации предупредихме, че това не е добре за бизнеса и фирмите. Освен това имаме данни от наши проучвания, че цели 65% от фирмите не искат държавата изобщо да се намесва в календара с празниците, сливането на почивки и т.н. 54% отчитат негативен ефект върху функционирането на бизнеса. Оказа се обаче, че администрацията знае по-добре от нас кое е добре за нас. Естествено, трябва да се отбележи, че сливането на почивните дни е добре за фирмите от туризма, транспорта и търговията.

- В оценката на въздействието на министерството на труда не присъстват подобни изчисления за евентуални загуби за икономиката.

- Тя тази оценка е чисто формална, не е оценка по предвидения от закона ред. Липсва й всякаква дълбочина. В мотивите на министерството на труда са посочени всички негативни ефекти от сливането на празничните дни за икономиката и фирмите, но в същото време се запазваше тази възможност на кабинета произволно да размества дни и да обявява други за почивни. Сега възможността за разместването отпадна, но остана възможността за обявяване на допълнителни почивни дни. Другият проблем е, че за първи път промени в Кодекса на труда не са обсъждани в националния съвет за тристранно сътрудничество. Това е прецедент. И тръгваме от догодина към една по-безгрижна, мързелива, ориенталско-балканска нация.

- Това, че се премахна отработването в събота и сливането на почивни дни по преценка на Министерския съвет, все пак е положително.

- Това е положително, но при сливането досега се губеше половин ден, а сега ще губим цял. Защото в събота не се работи ефективно и вместо един го броим за половин, работи се половин ден. А сега ще губим цял понеделник.

- Четирите от пет национални работодателски организации изпратихте декларация, с която възразявате срещу приетите промени в Кодекса. Първоначално тази декларация бе подкрепена и от КНСБ, а след това синдикатът се оттегли. Защо?

- И те съзират противоречие с конституцията. Точно защото е много стар Кодексът на труда, тази възможност Министерският съвет да определя допълнителни почивни дни не кореспондира с Конституцията. Това е тезата на КНСБ. От приемането на новата конституция, Кодексът на труда й противоречи. Ако някой се сети да попита Конституционния съд, той би обявил това правомощие на Министерския съвет за противоконституционно. Защото конституцията не делегира такива правомощия на правителството. Но предвид на това, че работниците ще работят по-малко и ще почиват повече, КНСБ в последния момент се откачиха от нашата група и не подписаха възражението.

- И покрай тези промени в Кодекса на труда се заговори, че всъщност е необходим изцяло нов закон, защото този е много остарял.

- Да, генералният проблем с Кодекса на труда е, че е необходим изцяло нов закон. Този кодекс е в сила от 1987 г. и е променян многократно. Но се променят индустриалните отношения - говорим за четвърта индустриална революция - имаме работа от разстояние, споделени работни места, споделени работници и служители. Променят се индустриалните отношения, а това в нашия Кодекс на труда го няма. Така че стои въпросът дали не е време да се приеме нов Кодекс на труда, но това точно в момента е последният въпрос, който занимава политиците.
24
2969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
22 Декември 2016 19:38
Аз се чудя защо, толкова дисциплинирано си мълчаха, докато промените станаха факт?
22 Декември 2016 20:11
Тоя ПОДАРЯВА празници?
-------------------
Сайтът на Генек
22 Декември 2016 20:17
два празника ако отпаднат - и това решава проблема: за мен фаворитите са 22 Септември и 6 Май!

Разпети петък - ден на Страдания - също не е много християнско и благоприлично да обявен за "празник" - българина празнува като яде и пие , или е тръгнал на почивка , бокочовека не го съобрази това нещо...ма той и толкова е Християнин де, не може да се очаква повече
22 Декември 2016 20:19
Езичници сме щото...
22 Декември 2016 20:25
Айде айде, във Франция отпуската е 25 работни дни в годината и отделно се спукват от празници, в т.ч. и религиозни, па къде е Франция, къде сме ний...не е от празниците, от акъла в главите на робовладелците е.
22 Декември 2016 20:35
Но се променят индустриалните отношения - говорим за четвърта индустриална революция - имаме работа от разстояние, споделени работни места, споделени работници и служители. Променят се индустриалните отношения, а това в нашия Кодекс на труда го няма. Така че стои въпросът дали не е време да се приеме нов Кодекс на труда, но това точно в момента е последният въпрос, който занимава политиците.


Всъщност става дума за контрареволюция. От социализъм се върнахме в капитализма. И е нужен нов Кодекс на труда, разбира се. Да регулира отношенията между Труда и Капитала в полза на Капитала. Че как иначе. Държавата на работниците и селяните, платена с толкова кръв, бе продадена и СЕГА е държава на бандити, крадци, търгаши и гешефтари. Навярно задълго. Но, всъщност, просто до ... следващия път.
22 Декември 2016 20:36
Защото в събота не се работи ефективно и вместо един го броим за половин, работи се половин ден.

Дали може пример, че не разбрах ...
22 Декември 2016 20:40
То е направено очевидно заради дните около Коледа, защото само тогава могат да се паднат два официални празника в събота и неделя

31.12 И 01.01 нали са официални празници
Сега са в събота и неделя. Е?
22 Декември 2016 20:44
31.12 не е, макар че последните две години го отработвахме.
22 Декември 2016 20:50
Защото в събота не се работи ефективно и вместо един го броим за половин, работи се половин ден.

Дали може пример, че не разбрах ...


Ми...
Ако даден празник е в сряда и се отработва в събота.
Събота обаче не се работи ефективно, щото следва неделя, и затова работодателят я брои за половин работен ден.

Ако празникът обаче е в самата събота, работникът я отработва ефективно цяла, обаче пък я отпочива в понеделник, което също е цял дене, така че 1 - 1 = 0 значи няма нужда да му се плаща
22 Декември 2016 20:50
Сигурно е така. Не си спомням, че се е отработвал.
23 Декември 2016 06:50
Никой не казва на хората, че като им подаряваме три празника повече, ще изкарваме по-малко, казва председателят на АИКБ Васил Велев


А тук няма спор - по-малко ще изкарат работодателите.
23 Декември 2016 07:05
На този чичко, като много му се работи да извика работниците и в събота и в неделя ако ще и в празничен ден и да им плати, както му су полага и няма да има проблеми, да ама не. Явно много им е трудна тази трансформация комунист, социалист, капиталист олигарх!
23 Декември 2016 07:17
Много се закъхарили че сме почивали били повече. Как пък да не е повече. Хората откога работят на 7 часов работен ден, Испания без сиестата си следобяд не може и да се мисли, германците имат 20 дни платен отпуск в годината и т.н. и т.н...

що не ни изследват като тия тук, да видим хората какво мислят http://www.peika.bg/statia/10_te_darzhavi_s_nay_dobar_balans_rabota_svobodno_vreme_l.a_i.98328.html
23 Декември 2016 08:31
Смешен плач!Що ги пускат тия...ненаяли се ненапили се на сиромашка кръв?Не им стига че за тези почивни дни няма да плащат надници ами реве за пропуснатите ползи.А пропуснатите ползи са именно принадената стойност от произведеното което му влиза в джоба директно.А данъка който следва да плати за това...я плати я не.
23 Декември 2016 09:11
А още по-голям проблем е минималната част от БВП за заплати на работещите. За разлика от другите европейски държави и най-вече съседите на България.
23 Декември 2016 09:28
Велев е забравил далечната 2006-7 година, когато по повод прегтоворите за присъединяването ни към ЕС Комисията констатира че Кодексът на труда отговаря на европейските стандарти за регулация на трудовите отношения във връзска с глава трета от преговорния процес. В случая става дма за конюктурно решение, което очевидно е безпринципно. Но ще му дойде редът и на него. Впрочем Велев нещо да кажеш за противоконституционният текст на чл.245 КТ който гарантира само 60 % от заработеното трудово възнаграждение,докато чл.48 Конституцията разпорежда пълно и незабавно изплащавне на заработеното?!
23 Декември 2016 10:09
Тия докато не върнат феодалното право, закрепостяването и ангарията няма да мирясат.
Трудът е нас е и ще бъде с ниска производителност, защото вместо в технологии, обучения, условия и ноу - хау комсомолските ни предприемачи инвестират само в собствения си кеф.
И какво квичат за официалните празници?! В кол центровете от време оно се работи 365 дни, 24 часа, нон стоп. От това повече накъде?
23 Декември 2016 11:41
Депутатите приеха да имаме с три дни по-малко работни в годината. Съответно ще произведем с над 1-1.5% по-малко, тоест ще произведем 99% от възможния БВП за догодина. Около 400 млн. лв. по-малко ще получим като приходи в бюджета от това разширяване на почивните дни. Съответно в материалното производство пряко, а в другите - косвено ще се намалят възнагражденията. Те пак ще продължат да растат, но с по-малко, отколкото биха могли.


Трудно е да се определи кой е по-циничен - "български политик" или "български Бизнесмен"?! По-голяма простотия и опит за елементарна манипулация на факти, като горецитираната, е трудно да измисли човек... 3, 5 или 10 почивни дни в повече няма да се отразят нито на БВП, нито на количеството производство, а единствено биха накарали (и то, евентуално) така наречения бг "бизнес" да плати двойно (съгласно КТ) на работниците за работа в тези дни, т.е. това води до минимално увеличение на възнагражденията на работещите (най-ниските възнаграждения в Европа!) за сметка на свръхпечелбата от експлоатацията на бг "бизнеса"...

Докато сме овце, и ще ни стрижат, и ще ни доят, и ще се гаврят с нас!
23 Декември 2016 13:09
Другаря Велев се е объркал. Как изчисли 99% от БВП, че ще са? Понякога си мисля, дали е толкова прост или просто си му е в характера да хленчи. Поне все в такава светлина се изявява по телевизиите. Иначе го мернах пред болница "Лозенец" в един лексус. Значи си е изработил необходимото. Какво повече иска?
23 Декември 2016 14:31
23 Декември 2016 14:38
Лесно може да се сметне кога точно Държавната Администрация няма да работи всяка сряда.

Макар че за голяма част от тях и сега не е работа, а хоби.
23 Декември 2016 16:32
тръгваме от догодина към една по-безгрижна, мързелива, ориенталско-балканска нация
Е, по-голям гьосуратлък от това не съм виждал! Ти не си ориенталско-балканец, нали? И си хванал Господ за пеша?! Срам нямате, ненаядени глупци!
23 Декември 2016 18:38
Никой не казва на хората, че като им подаряваме три празника повече, ще изкарваме по-малко...

Що бе, аз знам че ще изкарвате по малко и нямам никакъв проблем с това! Вие ще изкарвате по-малко, аз ще почивам повече... изобщо не ми звучи притеснително
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД