:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,691
Активни 442
Страници 26,101
За един ден 1,302,066

Много партизани и само една мандра

Или как стигнахме до ситуация, в която никой не ще властта, само един Бойко от немай-къде я държи
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Росен Плевнелиев и Румен Радев демонстрираха, че ще намерят общ език. Тази демонстрация трая около час.
Уникалните политически ситуации в България взеха да зачестяват. Намираме се в такава. На Росен Плевнелиев очевидно не му се назначават министри, на Румен Радев не му се замесва. Така попаднахме в ситуация, в която никой не ще властта, сал един Бойко от немай-къде остана да служи на народа - и ще има да му служи поне два месеца и половина след като подаде оставка и тя бе приета от НС.

Ако някой някъде в политическото задкулисие се е разбрал нищо да не се пипа из коридорите и кушетките на властта до 22 януари, когато встъпва Радев, то тази работа следва да получи адмирации - ние мислим, че се карат, те пък взели, че се единили. Но публичните действия показват друго. Казва ни се, че задкулисие няма, важни били интересите на държавата, а ако има партизански страсти, то ги проявявал опонентът. Но истината е, че всеки от земесените в настоящия и бъдещ властови пасианс показва малко или много партизанлък. Следва да се признае, че



доста от целенасочено вкараните партизански тези



сполучиха - обществото взе да мисли неща, които въобще не са такива.

Да започнем най-напред с Росен Плевнелиев. През цялото време той твърдеше, че ще направи всичко възможно да се стигне до кабинет в настоящия парламент, ще следва стриктно конституцията и няма да избяга от отговорностите си. Случи се всичко, но без последното - Плевнелиев целенасочено тупа бавно топката, за да не поеме отговорност да назначава правителство. Цели 16 дни изминаха в консултации с партиите, преди да връчи той първия мандат - на ГЕРБ. А прeз 2014 г. имахме общо 12 дни от оставката на редовното правителство до назначаването на Близнашки (24 юли - 5 август). За 12 дни тогава бе извървян пълният цикъл от консултации и мандати, а сега 16 дни коства само връчването на първия! Три седмици продължи процедурата през 2013 г., сега пребройте колко станаха. Може да предположим, че протакането бе цел не само на Плевнелиев, но и на ГЕРБ, иначе нямаше близката до сърцето на Бойко СДС (Лукарски и Румен Христов бяха най-енергичните) да се излага в тъкменето на кабинет... 8 дни се мотаха тези хора, Борисов им осигуряваше алиби с "Ще ги подкрепим, няма, ще ги подкрепим, няма"... Така бе изпълнена главната задача - да дойде Коледа, моловете да се напълнят, вино да се лее; Плевнелиев да стане насред тая празничност и да каже: "Ми то, драги сънародници, 20 работни дни, 2 служебни правителства... Ставаме за смях!". Такава бе целта, така и се случи.

Дали дебелият замисъл бе Борисов да остане още на власт, или пък Плевнелиев просто не искаше да сяда върху таралеж в края на мандата, двете заедно или четвърто - значение няма. Играта бе да се изтика ситуацията до празниците. И тук влезе в сила най-силната опорна точка, най-големият партизанлък: "Така и така Радев ще прави кабинет...". Тя бе задействана още първия ден. "Две служебни правителства, две служебни правителства....", зазвучеше като рефрен. Ало-о!?... Кой кога е казал, че трябва да са две? Пък ако го каже, задължително ли е?

Румен Радев, естествено, може да направи свой кабинет. Обаче може и да не направи - стига да завари такъв. Ако бе встъпил при налично служебно правителство, при министри на Плевнелиев, той е в правото си нищо да не прави или да преназначи завареното. Сега няма такава възможност -



трябва да махне Борисов,



изисква се негов кабинет. Но ако имаше такъв на Плевнелиев, щеше да му е доста трудно чисто политически да обясни защо за краткото време до вота сменя министри. Радев можеше още повече да бъде притиснат, ако ГЕРБ, приятелите им и БСП наистина искаха ранна дата на изборите - примерно в първата неделя на март (ЦИК щеше да се озори, но е напълно възможно при разпускане на НС на 22-23 януари). Тогава не Плевнелиев, а Радев щеше да е в конфузната ситуация да се обяснява защо кадрува за "някакви 20 работни дни". За всичко това обаче бе нужно Плевнелиев да назначи правителство. Бе нужно и партиите, както казахме по-горе, да искат вот рано, а не края на март - началото на април. Твърдят, че го желаят, ама вие гледайте небето, като ви говорят... Малко партизанлък и от БСП - рече партията оня ден, че настоява за "избори веднага, на 26 март". Да, ама 26 март не е "избори веднага". Изборите веднага следва да са до 20 март (Радев встъпва на 22 януари, при моментално разпускане на НС трябва да са не по-късно от 60 дни, т.е. 20 март при късия февруари). Накратко - никой не желае избори веднага, офертите към Радев очевидно са да забави разтурването на НС. Като добавим ясното нежелание на ГЕРБ и Плевнелиев сега да има служебно правителство, получихме ситуацията, каквато е днес. Мътна вода и дребна риба е цялата работа, а "Два кабинета, 20 дни..." са плитки опорни точки. Впрочем, както стана ясно, без цирка с мандатите служебно правителство на Плевнелиев можехме да имаме още на 1 декември. Тогава аргументът "20 дни" даже за "Фейсбук" нямаше да става.

Като извадено от селска вечеринка бе и "предложението" на Плевнелиев към Радев "да посочи министри сега, веднага му ги назначавам". Ами ако му предложи Делян Пеевски, Георги Гергов или Димитър Пенев? Но истината е, че и Радев показва некооперативност, направо дървена недиалогичност. Логично е да не се натоварва с отговорности преди 22 януари, не ще да ходи на Консултативния съвет за национална сигурност - окей. Но можеше извън формалния регламент да покаже отношение, да инициира диалог. Има доста принципни неща за изясняване като процедура - редно ли е например един току-що встъпил президент да разпуска парламент и да насрочва избори, без лично да е извъртял мандатната рулетка... Въобще пък не бе прав Радев да казва (солидаризайки се за пореден път с БСП), че Плевнелиев нарушава конституцията, отказвайки да прави кабинет. Не, с цялото си политиканстване сегашният държавен глава не погазва основния закон. Няма конституционен срок за съставяне на служебно правителство, т.е. не е длъжен да го прави.



Ако Радев не търси популизъм, следва да е по-изряден в тезите си



Пък и... леко е забавна цялата работа около него. Не е президент, не е встъпил, няма да реди министри, не ще да ходи на КСНС, а пък тича по тв студиата, за да прави президентско изявление.

"Това е, което имаме като ситуация", можем да обобщим по цветанцветановски. Двама президенти, двама генерали, много партизани и една мандра... Ще се вдигне ли мъглата? Молете се напролет все пак да има някакво парламентарно мнозинство, че есен дните са още по-къси и мрачни.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Единственият печеливш от цялата тази разправия е Борисов - той подаде оставка в средата на ноември, тя бе приета от НС, но продължи да управлява и очевидно ще го го прави поне до идването на новия президент.
13
5144
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
22 Декември 2016 19:36
никой не ще властта, само един Бойко от немай-къде я държи

Жертва себе си и държи властта за да ни прави щастливи!
22 Декември 2016 20:03
Румен Радев, естествено, може да направи свой кабинет. Обаче може и да не направи - стига да завари такъв.

Така щеше да е най-удобно за "социалистите", разбира се. Правят някоя козметична промяна, оставят основните фигури в името на приемствеността и смело приписват изборния резил на служебното правителство, под формата на нечестно организирани избори. Сега този коз им бе изваден от ръцете и няма да можем да слушаме от висши партфункционери колко е нечестен врагът без партиен билет.
Ами ако предложи Делян Пеевски, Георги Гергов, или...

Ами да ги беше предложил. Тогава и в Брюксел нямаше да си намерят място..
Гергов няма да е, ама нещо се чува за кумецът му, един бивш "син" генерал, сега яростен опонент на идеята..
22 Декември 2016 20:29
ЦЕлата държава влезНа у казус заради един инфантил.

Не ми се вярва чужденците "да ни се смеят" точно поради Плевнювите причини, ама Дай Боже това да е единствения повод за смях.
22 Декември 2016 23:48
Бай СтрУй "единственият печеливш"... От 3 месеца Резилиада... Ма, верно?!? Я вижте данните от "Калъп".
И модата не са шумкарите, а 10-те Иляди горски на кокалиционерите при задръстена ойромандра. Ще си прегризат взаимно гърлата с "проекти"... Ама то е щото Радев не бил "диалогичен"...
23 Декември 2016 00:00
Но истината е, че и Радев показва некооперативност, направо дървена недиалогичност. Логично е да не се натоварва с отговорности преди 22 януари, не ще да ходи на Консултативния съвет за национална сигурност - окей. Но можеше извън формалния регламент да покаже отношение, да инициира диалог.

Божидаров,
Несериозно е това! Както и следващите две изречения.
Да инициирал диалог...
С КОГО да го инициира?! И за какво?! Да им влиза в селските схеми и комбинации?
Ако беше иницирал диалог, щеше ли да се натовари с отговорности, или не?
Ако се натовари, значи не е логично, според разсъжденията Ви, Божидаров, нали?
А ако не се натоварва с отговорности, за къф му е тоя диалог?! Да се набута между шамарите и да покаже кой е тук президентина или какво?
Не е ли много тъпа такава реакция - хем да няма отговорност, хем някакъв диалог с неясен изход, защото законен за Радев няма.
Диалози имаме достатъчно, а пък предостатъчно имаме монолози на оставкаджии и такива, които не стават и за чеп за зеле, но някак са в "голямата" (много смешно определение за България) политика!
И отгоре на това, предлагате, като пискюл на всичко това да се появи и Радев!
Добре, че човекът е разумен и, както предположих вчера, си пийва кайвето и с бележник в ръка си води записки.
Основно, какво НЕ ТРЯБВА да се прави, когато си на такъв пост!
23 Декември 2016 00:51
Съпругът на госпожа Плевнелиева прави предложения, които за бяла държава биха били съвсем логични - назначават се едни технократи за служебни министри да магерят държавната машина, да не пипат там където не им е работа и да осигурят нормални условия за честни избори.
Съвсем нормално да се договорят двама президенти това да се случи.
Да, но нито тукашният бантустан е бяла държава, нито предложението е направено от човек, на който може да се има доверие.
Дори този, който с подръпване на ухото го курдиса в президенството не събра кураж да му се довери за втори мандат.
Отделно, самите служебни правителства са склонни да правят поразии.
Сещам се поне за две крупни поразии - служебният премиер Софиянски, при липса на парламент и без всякаква обществена дискусия прати молбата за членство в НАТО, а при Марин Райков костинбродската печатница беше решила да преизпълни плана за няколко избора напред.
Затова в родината на шмекерите доверие в аванс не бива да се дава...
23 Декември 2016 01:01
Съвсем нормално да се договорят двама президенти това да се случи.

Като гледам какво става в САЩ... No Comment!
23 Декември 2016 01:24
Като гледам какво става в САЩ...


Някой да е казвал, че САЩ са бяла държава?
23 Декември 2016 09:09
Чета статия, чета коментари, и не мога да разбера, кое кое е, д**ба ...
23 Декември 2016 10:54
вчерашното изявление на ръ-пъ не трябва ли да е на 1-ва стр.?
23 Декември 2016 15:53
Като извадено от селска вечеринка бе и "предложението" на Плевнелиев към Радев "да посочи министри сега, веднага му ги назначавам". Ами ако му предложи Делян Пеевски, Георги Гергов или Димитър Пенев? Но истината е, че и Радев показва некооперативност, направо дървена недиалогичност. Логично е да не се натоварва с отговорности преди 22 януари, не ще да ходи на Консултативния съвет за национална сигурност - окей. Но можеше извън формалния регламент да покаже отношение, да инициира диалог. Има доста принципни неща за изясняване като процедура - редно ли е например един току-що встъпил президент да разпуска парламент и да насрочва избори, без лично да е извъртял мандатната рулетка... Въобще пък не бе прав Радев да казва (солидаризайки се за пореден път с БСП), че Плевнелиев нарушава конституцията, отказвайки да прави кабинет. Не, с цялото си политиканстване сегашният държавен глава не погазва основния закон. Няма конституционен срок за съставяне на служебно правителство, т.е. не е длъжен да го прави.
24 Декември 2016 07:37
<Няма конституционен срок за съставяне на служебно правителство, т.е. не е длъжен да го прави.>
Това, че няма конституционен срок за съставянето съсвсем не значи, че не е длъжен да го прави. Тук, а и не само тук, авторът изкривява истината, за да даде тежест на тази своя филипика срещу новоизбрания Президент.
Фактът е, че сегашният президент отказа да състави служебно правителство, и то без да се позовава на никакви срокове - и с това еднозначно погази конституционните си задължения.
Ако конституцията на България допуска импийчмънт, то сегашният президент трябва да бъде подложен на тази процедура.
Друг е въпросът, че повече от 200 депутати в този парламент, омотани един в друг като... (да не използвам известния израз), няма да си дадат президента и ще го пазят до край.
26 Декември 2016 14:56
Изглежда ясно, мандрата е една, но май млякото ще секне.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД