В същото време сирийската армия продължи офанзивата в самата провинция Алепо, при което изтласква бунтовниците от други градове. Десетки хиляди хора продължават да живеят в едноименния град Алепо почти без вода, храна, подслон и вече без болници. Ужасите, които преживява градът, са всеизвестни. Наричат го "гигантско гробище", "място накрая на света" и "позора на нашето време", отбелязва британският в. "Гардиън". Засега Западът и Русия не могат да стигнат до ново съгласие за прекратяване на сраженията.
Падането на Източно Алепо беше неизбежно, след като правителствените сили завзеха за около месец почти всички контролирани от бунтовниците райони, които те държаха в продължение на почти пет години. Според някои анализатори
това може да е началото на края за бунтовниците,
които през 2012 г. нахлуха в града, тържествуващи пред перспективата за сваляне на президента Башар Асад, но в последните месеци наблюдават как поражението неумолимо ги наближаваше. Руските въздушни удари, решението на Запада да не предприема военна намеса и дипломатическата му слабост, решението на Турция и други да се отметнат относно опитите за сваляне на Асад, избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, а не на Хилари Клинтън - всичко сочеше в тази посока. Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура обаче предупреди, че падането на града няма да сложи край на сирийския конфликт. Победа на Асад в Алепо ще означава контрол върху петте най-големи града в Сирия, но само върху една трета от нейната територия. "Ислямска държава" (ИД) продължава да държи голяма част от Източна Сирия и си върна античния град Палмира, кюрдите контролират обширна част от североизтока. Сред бунтовниците в провинция Идлиб, на турската граница, доминират твърдолинейни ислямисти, а бунтовници държат разпръснати райони на юг. Малко вероятно е режимът да възстанови контрола си върху територията, която изгуби, и може да очаква партизанска война в районите, които контролира, предупреждава "Гардиън".
Наскоро висши лидери на сирийската опозиция бяха на дискретно посещение във Вашингтон, за да се срещнат с конгресмени и експерти, свързани с екипа на Доналд Тръмп. Мисията им беше колкото проста, толкова и спешна - да убедят Тръмп, че има нужда от сирийските бунтовници, колкото и те от него, отбелязва в. "Вашингтон пост". Преди избирането си милиардерът често критикуваше подкрепяната от САЩ съпротива на режима в Дамаск, като допускаше, че САЩ не разбират истинската й същност, и се питаше дали успехът на сирийската революция е за предпочитане пред поражението на Асад. По време на предизборната кампания Тръмп заяви, че ще се присъедини към Москва в борбата "с терористите", без да дефинира кои са те. Той дори заяви, че Алепо е паднал, въпреки че бунтовници и цивилни в града продължаваха да се борят за оцеляването си. Целта на опозиционните лидери е да убедят следващия президент, че сирийската гражданска война и заплахите, които тя поражда за жизненоважните американски интереси, не може да бъде прекратена без тяхното сътрудничество. В интервю за "Вашингтон пост" те казаха, че искат
да помогнат на Тръмп да работи с Русия
срещу терористите. "Посланието ни към него е, че опозицията, която описва, която не познава, е сирийската нация, сирийската цивилизация. Би трябвало да направи усилие да ни опознае по-добре", заяви премиерът на опозиционното сирийско временно правителство Джавад Абу Хатаб.
Сирийската провинция Идлиб, твърдина на опозиционните сили на режима в Дамаск, където бяха евакуирани хиляди от Алепо, е изложена на опасност от същата ескалация на насилие, предупреди специалният пратеник на ООН за Сирия Стефан де Мистура. "Ако няма политическо споразумение или примирие, Идлиб ще се превърне в следващия Алепо", подчерта дипломатът. Той потвърди обявените по-рано от него планове по свикването на 8 февруари в Женева на нови междусирийски преговори. Това ще стане, след като за пръв път от началото на сирийската гражданска война Съветът за сигурност на ООН успя да приеме резолюция, предложена от Франция, която призовава за незабавно прекратяване на огъня срещу граждански обекти и цивилни граждани в Сирия. Авторите на резолюцията се обявяват за възобновяване на официалните преговори между сирийските власти и опозицията под егидата на ООН. Осъждайки насилственото изселване на големи маси от хора в Сирия, държавите от ООН изразяват тревога за демографските последици от подобни действия. Те настояват да се гарантира подвеждането под отговорност на виновниците за извършваните престъпления в Сирия, много от които представляват военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Призовава се Съветът за сигурност да намери изход от кризата в Сирия, като се акцентира върху катастрофалната хуманитарна криза в страната. "Единодушно приетата от Съвета за сигурност на ООН резолюция № 2328 стана импулс за възобновяването на мирния процес", заяви Де Мистура. "Има импулс към преговори въз основа на възобновеното единство. Ние планираме да подновим в Женева от 8 февруари междусирийския мирен процес", добави той. Наблюдатели обаче са скептични в успеха на разговорите и се опасяват, че в Идлиб може да се стигне и до по-трагични събития от кошмара, който преживяха Алепо и неговите жители.
Сирийски семейства избягаха от неспиращите бойни действия в Алепо, който бе превзет от сирийската армия. |