- Господин Кънев, каква оценка заслужава правителството, което си тръгва по средата на мандата, след като ГЕРБ загуби президентските избори?
- Като цяло, ако се сравняваме с останалия свят, България се справя доста добре - неочаквано висок растеж, презпълнени приходи, рекорден износ. Заслуга на правителството е, че удържа консервативна бюджетна политика. Фактът, че има бюджетен излишък, е показателен.
От друга страна, ключовите реформи, заложени в програмата на правителството, не се случиха - в МВР, в администрацията и най-вече съдебната реформа. Плюс това случаят КТБ тотално дискредитира управлението - с липсата на адекватни решения и наказания за виновниците за тази криза. Виждате какви "успехи" отчитат синдиците на банката, назначени от Фонда за гарантиране на влоговете ( т.е. от Министерството на финансите) - събрали някакви си 60 млн. лева на фона на милиарди. Знаете и какво стана с наемането на консултант за прегледа и проследяване на активите на КТБ - преглед имаше, проследяване обаче не бе възложено на "Аликс партнърс". В интервютата на бившия основен акционер Цветан Василев има много притеснителни твърдения, а никой не реагира. Всичко това създава усещане за зависимости и поражда недоверие към властта като цяло. Резултатите от президентските избори го доказват категорично - имаше ясен протестен вот.
Ако го нямаше проблема с институциите, България можеше да има не 3% растеж, а 5-6 на сто. Щом Румъния може повече, и ние би трябвало да можем. Но в Румъния си направиха съдебната реформа, има реална борба с корупцията по високите етажи на властта и това създава по-голямо доверие у инвеститорите. А у нас - голи декларации и имитация на реформи. Във всички международни класации за бизнес средата, корупцията и медиите България потъна до нивото на африканските държави, че и зад някои от тях.
- И нашата прокуратура вече има сериозен списък с обвинени министри, депутати, кметове, магистрати, само че за разлика от Румъния у нас осъдени няма. Преди дни двама бивши министри - Симеон Дянков и Трайчо Трайков - станаха клиенти на прокуратурата заради борсовата приватизация на 33% от акциите на електроразпределителното дружество ЕВН през 2011 г. Какво е мнението Ви за тази "афера"? Според прокуратурата акциите били продадени прекалено евтино.
- Абсурдно е прокуратурата да заема позицията на оценител на акции - колко е пазарната цена, казва пазарът. Освен това всеки, който разбира от оценки, знае, че акциите в мажоритарен пакет струват по-скъпо от миноритарен. Това са елементарни неща.
Странно е, че се обвиняват "ангро" министри. Вземете АЕЦ "Белене" - какво се цели с всички тези обвинения на министри от 2005 г. насам - от Румен Овчаров от БСП до Делян Добрев от ГЕРБ. Обвинения получават и онези, които са започнали проекта, и онези, които са го прекратили. Това е абсурдно. Изобщо начинът, по който работи правораздаването у нас, силно смущава. Имиджът на България изключително много пострада и заради случаи като делото "Белведере"...
- ... които дадоха повод да се заговори за корупцията и "гнилите ябълки" в съдебната ни система?
- Да, такива неща много бързо се разчуват в инвестиционната общност. Недоверието в управляващите и в съдебната система много силно влияе на бизнеса при взимането на решения. Неслучайно в последните години моделът на развитие на България се промени - преди кризата делът на износа в икономиката бе 45%, а вече е 65-70 % и продължава да расте. Инвестициите, насочени към вътрешния пазар, се смятат за рискови, защото изключително много зависят от правосъдието. Затова именно сектори, работещи за външни пазари, са локомотивите на икономиката. За тях България е добро място - ниски данъци, ниски разходи, инвеститорът няма много вземане-даване с държавата. И виждате какво става. IТ секторът се развива много бързо. Феноменално е развитието на производствата на авточасти - в България вече има над 50 завода и продължават да се умножават. Текстилната индустрия има сериозен износ, изпълнява поръчки за най-големите брандове от А до Я. Машиностроенето също се развива много добре, както и химическата промишленост.
Знаете ли, че само за десетина години брутният вътрешен продукт на България се е удвоил? Казвам го специално за онези, които твърдят, че нищо не се случва, че нямаме икономика. В повечето случаи в тези сектори има чужди инвеститори, които идват с технологиите. Около тях постепенно се създават цели клъстери, гроздове от фирми със съпътстващи производства. Така се обновяват технологиите, обучават се хора, част от подизпълнителите се отделят и започват самостоятелно да произвеждат и изнасят. Вече има една значителна част от икономиката, която е изцяло вградена в международните пазари. Тя не зависи от правителството в България, не разчита на връзки и на обществени поръчки. Тя е локомотивът на икономиката.
Лошото е, че вътрешният пазар е зависим, заложник на дедесари, мафия и блокирани регулатори. Той е смачкан от монополи, от картели, от порочни обществени поръчки, от провала на държавата като "невидим страж". Знаем за монополист, който има милиардни обороти и никаква печалба, което буди недоумение. А никой не взима мерки.
В България липсва не само политическа воля, но и стратегическо мислене. Правителството се хвали с преизпълнение на бюджета, но къде отиват парите? Не за учители, не за учени, а за шосета, за сгради, за саниране. Имаме грандиозни диспропорции в бюджета по отношение на възнагражденията. Администрацията получава високи заплати за разлика от секторите, финансирани от бюджета, като БАН, училища, читалища - т.е. там където се гради човешкия капитал. Защото техните лобита са най-слаби. За обществени поръчки пари винаги се намират, дори за най-безсмислените, а за наука и образование - не. Сега се заговори за създаване на фонд за връщане на учени, заминали зад граница - чрез осигуряване на по-добри условия, на по-високи възнаграждения. Турция още преди 15 години го направи, създаде цял академичен град.
- Ние пък направихме "София техпарк"...
- Който предлага само инфраструктура. А и първоначалният замисъл претърпя много промени. Влизат и компании, които имат малко общо с науката и високите технологии. Едно е да дойде "Бош" или "Сименс", друго е да каниш фирми, които между другото правят и сервиз на компютри. Някой отиде ли да види как работят технопарковете в развитите държави?
Проблемът във всяка област на управлението у нас е, че упорито заобикаляме добрите чужди практики. Естонският премиер дойде преди години и каза, че ни подаряват техния модел на електронното правителство. Ние обаче продължаваме да харчим пари за наш си модел, без особен ефект досега.
Огромен проблем е, че добрите практики или не се търсят, или се прилагат техни лоши имитации. Ето, поканихме топ консултанти по казуса КТБ, но не използвахме най-ценния им опит - в проследяването на пари. Привлякохме Сити банк да търсим стратегически инвеститор за приватизацията на "Булгартабак", а знаем #Кой спечели.
|
|