:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,072
Активни 370
Страници 26,482
За един ден 1,302,066

И в Унгария замириса на корупция

Премиерът Виктор Орбан си създаде зависима олигархия, за да консолидира властта си
Снимка: ЕПА/БГНЕС
През 2008 г. Виктор Орбан и тогавашният президент на ФИФА Сеп Блатер заедно откриха футболна академия за млади таланти във Фелшут.
Унгарското селище Фелшут е разположено на 34 км западно от столицата Будапеща. В него има детска градина, дом за възрастни хора и 1812 жители, както и нов футболен стадион за 3800 души. "Панчо арена" се извисява над сивите едноетажни къщи във Фелшут. Архитектурата на стадиона е скромна и типично унгарска, със заоблени форми, изобилие от дърво и покрив с шиндли. Съоръжението не е направено от изключително популярните в строителството днес стомана и стъкло.

Къщата на Виктор Орбан, който е премиер и футболен фен, се намира точно срещу стадиона, на по-малко от 50 метра от входа. Унгарското знаме се развява до вратата. Само на 1 км пешеходно разстояние от стадиона пък е жп гарата на теснолинейката, която отива в долината Виз. Изграждането на жп трасето е финансирано със средства от фондовете на ЕС. За да се изплати инвестицията, стотици хора трябва да използват ежедневно теснолинейката с реставрираните й стари вагони. На гарата обаче обичайно няма хора.

Кметът Лоринц Месарош, който е един от 20-те най-богати хора в Унгария, е господарят на това тихо, идилично място. Само преди 6 години той едва свързва двата края, като работи за компания за отоплителни уреди. Неговият стар приятел от училище Виктор Орбан става министър-председател и той преуспява. Компанията на Месарош е построила стадиона във Фелшут, жп трасето за теснолинейката и футболна академия за млади играчи.



"Добрият Господ" и Виктор Орбан



Днес Месарош управлява хотелска верига и притежава акции в различни компании. Той открито признава, че дължи огромния си успех на "Добрия Господ" и на Виктор Орбан. А премиерът реализира детските си мечти - Фелшут да има собствен футболен стадион и той да наблюдава играта на отбора домакин от ВИП ложата; къща с изглед към стадиона, където играят героите и жп път.

Фелшут е ярка, миниатюрна версия за това как Орбан управлява страната. След като спечели парламентарните избори преди почти 7 години, той стръвно взе контрола над властовата машина в страната. Орбан много критикува приетия медиен закон, лиши от власт Конституционния съд и прокара нова конституция на Унгария.

Най-важното е, че Орбан назначи свои привърженици на ключови позиции в администрацията, силите за сигурност, правителствените медии, корпорациите и съдилищата. Разделението на властите - контролни механизми, чиято цел е да се попречи на тираничното управление, са несъвместими с егото на Орбан. Дори и икономиката не може да избяга от неговата хватка.



Кой забогатява в Унгария



Зависимостите са важни и за да ги създаде, Орбан се е заобиколил с олигарси, които не са забогатели сами и са зависими от него. Премиерът системно дава държавни заеми и обществени договори на членове на неговата партия. Той решава кой в Унгария ще бъде богат. Цяла група от негови верни мултинационални представители сега се подготвя да подсигури властта на Орбан с милионите си гласове.

Корупционни скандали се появяват почти всяка седмица и това в известна степен се дължи на Андраш Дечо, който е сред най-известните унгарски разследващи журналисти. Той разпространява видеозапис на среща между адвокат със спорна слава и шефа на кабинета на Орбан Антал Роган. Друго видео пък показва кавга между бизнесмени как да използват държавната банка Eximbanks, за да си осигурят сделка в сферата на ядрената енергетика. Има и други примери за потенциално корупционни практики по време на управлението на Орбан. Дори и най-високопоставените членове на правителството (Роган е смятан за третият човек в управлението на страната) са силно свързани с големи компании. Очевидно е, че обществените поръчки за големите проекти често се осъществяват без нарушения заради самото шоу. Независимият Център за изследване на корупцията, който е базиран в Будапеща, съобщи, че все по-масова е практиката само един купувач да участва в даден търг, а компаниите, които печелят, обичайно са собственост на хора, близки до Орбан.



Политика, която облагодетелства семейство Орбан



Виктор Орбан обяви като една от целите на партията си "Фидес" да създаде "национална предприемаческа класа", така че Унгария да се превърне в "силна в земеделието и в индустрията". От промоционалната политика на Орбан понякога печели и семейството му - зетят Ищван Тиборц, който от 2015 г. е женен за дъщерята на Орбан Рахел. Тиборц първоначално създава компания за електроника, която в първата си година отчита печалба от едва 10 000 евро. Но след като тъстът става премиер през 2010 г., фирмата бързо набира скорост. През 2014 г. и 2015 г. компанията получава договори на стойност 65 млн. евро за LED улични лампи за градовете, управлявани от кметове на "Фидес". Проектите получават еврофинансиране и ОЛАФ започна разследване. Зетят на Орбан вече е продал акциите си в компанията и е инвестирал в земя и недвижим имот. Той се появи на първите страници на медиите заради посещение в Бахрейн със съпругата си през юли м.г.

През 2015 г. унгарското издание на сп. "Форбс" оцени активите на клана Орбан на стойност около 6.9 млрд. форинта (над 22 млн. евро). Семейството почти няма от какво да се страхува, когато става въпрос за неприятни проверки на финансите им. Партията на Орбан държи постове в контролните органи като Сметната палата и повечето съдилища. Главният прокурор често е забелязван с премиера във ВИП ложата на стадиона във Фелшут.



"Свободата е в риск"



Партията на Орбан анулира някои неудобни закони - например този, който не позволява на бизнесмени с финансови връзки с управляващата партия да участват в търгове. Медиите са поставени почти на колене. През октомври приближени на Орбан затвориха критичния към властта вестник "Непсабадшаг" ("Народна свобода"). Зам. главният редактор Мартон Гергей вече няма кабинет, но пък си е запазил визитните картички, върху които е зачертал половината от името на изданието и е оставил само думата "Народ".

"Свободата е изложена на риск в Унгария", казва Гергей. "Непсабадшаг" беше най-големият политически ежедневник в страната, но критикуваше "Фидес". Изданието беше собственост на Медиауъркс груп, която притежава също така и регионални вестници. Първоначално ръководството твърдеше, че се подготвя промяна на редакционния състав, но след това започнаха преговори за прекратяването на договорите на служителите.

След като Гергей губи работата си, заедно с колегите си той се опитва да изясни какво се е случило. Медиауъркс груп е собственост на австрийски бизнесмен, който изкупува компании в Унгария и на Балканите. Според Гергей и колегите му той е взел заем от държавна банка. "Това го прави уязвим за изнудване и очевидно е получил нареждане да се отърве от нас", казва бившият зам. главен редактор. От своя страна, компанията твърди, че решението да затвори в. "Непсабадшаг" е взето от икономическа гледна точка. Няколко седмици по-късно австрийският бизнесмен продава Медиауъркс груп на компания, за която се смята, че е собственост на бивш водопроводчик и приятел на Орбан Лоринц Месарош. Той обаче категорично отрича, че има нещо общо с продажбата. С тези действия правителството на Виктор Орбан не само че се отърва от създаващия проблеми вестник, но и получи контрол над различни регионални медии. Повечето главни редактори на тези издания бяха сменени. На Коледа всичките вестници в тази медийна група пуснаха един и същи материал на първата си страница - некритично интервю с Орбан.

Проучванията показват, че 67% от унгарците смятат правителството за корумпирано, но въпреки това то има доста висок рейтинг на одобрение. Има обаче неща, които дори Орбан не може да предотврати. Любимият му отбор "Академия Фелшут" изпадна във втора дивизия през миналия сезон.



Снимка: hungarianspectrum.org
Унгарският премиер Орбан с приятеля си от детинство Лоринц Месарош, който е сред 20-те най-богати хора в страната. Състоянието си бизнесменът натрупа, след като Орбан застана начело на Унгария.
Снимка: Уикипедиа
Селището Фелшут има малко над 1800 жители и супермодерен футболен стадион, с който се сдоби благодарение на Орбан.
10
2710
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
29 Януари 2017 19:13
"Вертикалът на властта" е пазаруване на "елита".
29 Януари 2017 19:18
Е може ли сега така за тоа патриот, демократ и като цяло велик политик?
Ми не!
29 Януари 2017 20:57
Орбан дали е фен на струнните инструменти? Дали има приятел инструменталист?

Всяка власт корумпира, а абсолютната власт — абсолютно.
Монтескьо
29 Януари 2017 21:08
Сега па Орбан им е крив.
29 Януари 2017 22:51





До тук не видях нарушения на законите . Кълват (му) кайсиите . Пречи !
30 Януари 2017 01:36
Стадеото е супер секси, а упреците към Орбан са направо детски.
30 Януари 2017 06:09
Само в България за корупция в изпълнителната власт по най-високите й места изобщо не може да иде реч, слава на Бога, та не си струва да се дъвче.
30 Януари 2017 12:48
Точно така, няма никакъв пробклем с Орбан, тия дето говрят лошави работи са непеошки-соросоиди-герберо-фашисти.
Кариерата и управлението на Орбан са в мокрия сън на всички модерни комунета, путинолюбци и 'партиоти'.
30 Януари 2017 12:51
са в мокрия сън на всички модерни комунета, путинолюбци и 'партиоти'.

ма ги знаи сите теа и шо сануват? тц тц тц, ма си била добро оборотна, а?
30 Януари 2017 16:45
Зависимостите са важни и за да ги създаде, Орбан се е заобиколил с олигарси, които не са забогатели сами и са зависими от него. Премиерът системно дава държавни заеми и обществени договори на членове на неговата партия. Той решава кой в Унгария ще бъде богат.

Мечтата на прогрсариата!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД