:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,083
Активни 373
Страници 26,493
За един ден 1,302,066

Доволни сме и на малко

Семейство Христови са цигани, които искат добър живот за себе си и още по-добър за децата си. Изглеждат способни да го постигнат
Снимки: авторите
Вела и Мариан
Те са много обикновено семейство. Ще попитате: защо тогава пишем за тях? Може би защото са единствените, които казват: "Ааа, на нас парите ни стигат. Достатъчно са ни. Дори помагаме по малко на роднини".

Като се има предвид, че Павлина е чистачка в училище, а съпругът й Николай - общ работник в стъкларски завод, звучи доста невероятно. Вярно е, че Николай в свободното си време докарва пари, като чисти килери, мазета и тавани. Но твърдението си остава чудно. Срещали сме много по-заможни хора да се оплакват от безпаричие. И това да им бъде постоянен рефрен. Дори богатите се оплакват, че парите не им стигат. Само че това не е единствената причина да пишем за семейство Христови. Тогава какво? Може би защото това четиричленно семейство, заселено сравнително отскоро в обикновена панелка в "Зона Б5", е учудило входа с действията си? Факт е, че Христови са големи чистофайници и са успели да се справят с огромните пълчища хлебарки, напълзели не само тяхното жилище, преди те да се настанят в него, но и останалите части на входа. И от апартамент, приличащ на кочина, са направили уютен и чист дом. В който - макар на общински наем -



живеят благополучно с двете си деца



Но и то не е цялата причина. Цялата причина е, че семейство Христови са цигани, които рушат стереотипа на много разпространени представи. Децата им - Вела, на 14, и Мариан, на 8, учат в изцяло циганско училище. Павлина и Николай не се оплакват, работят здраво, да не говорим, че нямат нищо общо с такива неща като слаба хигиена или склонност към посягане на чуждо, каквито представи за етноса им налага днешната митология.

Развеждат ни из поддържания добре апартамент, преди да ни поканят в хола. Гордеят се с децата си - Вела се увлича от музиката, свири на пиано, пее, а Мариан иска да стане футболист и тренира. Вратар е в детски отбор на известен софийски клуб. Бащата и майката не са особено образовани по наши представи - таткото е учил едва до пети клас, а Павлина има незавършен 11-и, но вярват, че образованието е сила. И искат за децата си много повече, отколкото са имали те. Павлина с гордост разказва за своя племенница, която се е изучила. Николай е на мнение, че не само образованието прави човека умен, но все пак е за предпочитане да си изучен, а не прост. Двамата разказват за жилището, като типично по ромски емоционално казват, как когато го получили, в него било "пълна мрак!". Дори показват снимки. Апартамента обитавал безгрижен тип, който, освен че не чистел, не плащал и дължимия наем на общината. Стените били покрити с мръсотия, хлебарки щъкали на табуни напред-назад, дограмата била изкорубена, изгнила. Павлина и Николай се хванали на работа, поставили нова дограма, сега апартаментът изглежда като нов. Хлебарките били унищожени до крак и нито в тяхното жилище, нито в съседство смеят да си покажат вече мустачките. Съседите отначало гледали с недоверие новозаселените, но лека-полека започнали да уважават спретнатото семейство.



- Някога да са ви обиждали, че сте цигани?



Вас или децата? - питаме с очакване да чуем поредица от неприятни истории.

- С българите сме нямали проблеми, разбираме се... - отвръща Павлина.

Оказва се, че повече проблеми им създават хората от техния етнос. Не че завиждат, но гледат накриво опита на семейството да се измъкне от привичния бит и среда. Николай е от семейство с четири деца, а Павлина - от семейство с три. Те поддържат добри връзки с тях, но разказват, че у повечето роми има твърде консервативна представа относно възможностите за успех. Голяма част от тях живеят с вкоренено недоверие - нищо не може да се направи, никой нищо няма да ти даде, нещата няма как да потръгнат. Така са карали преди нас, така ще караме и ние. И затова не полагат усилия за образование, за работа, за ново жилище. Двамата не само не мислят така, но тези им различия "със своите" вероятно ги накарали да се сближат, да заживеят заедно и да се оженят. "Искаме децата ни да са по-добре от нас. Като спазваш реда, и животът ти по-хубав става" - твърдят те.

Най-странно от всичко прозвучава уверението на семейство Христови, че парите им стигат. Знаем колко изкарва чистачка в училище, знаем горе-долу колко може да си докара Николай, макар с две работни места. Те обаче са се научили да си разпределят правилно бюджета и да не летят в облаците. Мечтаят един ден да закупят общинското жилище, в което вече са направили немалко подобрения. Имат право да кандидатстват за това след пет години живот в него, остават им още две и половина. Откъде ще намерят пари, още не знаят. Трябва да се пести, твърдят и двамата. Единственото, в което са сигурни, е, че не желаят бита на общността, която вече са позагърбили.



- Обичам да ми е чисто,



като се храня, обичам да е спокойно около мен - споделя Павлина.

Вела, която мечтае за консерватория, не се плаши, че скоро ще трябва да смени училището и приятелите и да отиде в ново школо, в което не знае как ще я приемат. Тя изглежда спокойно и уверено в себе си дете. И смята, че ще се разбере с всички. И двете деца ползват компютър, признават, че ги привлича повече от телевизора, защото едното ти отвръща, а другото само го гледаш.

Има и още нещо, което според родителите прави спойката между тях здрава. Ходят редовно на църква, молят се и у дома си. Евангелисти са. Питам Павлина какво ги е привлякло в тази църква. Тя се позамисля и отвръща нещо странно:

- Ами - тишината.

Толкова спокойно й се видяло, така уважително към хората, че всеки петък и четиримата са там. Това не им пречи да се веселят по празници, Николай признава, че обича и да си пийне, но "цигански работи" с гръмки песни и танци по цяла нощ не приемат.

- Бе, не може пък всичко да ви е наред - чоплим ние. - Ще излезете много идеални, ето и кметицата на района, Савова, дава семейството ви за пример, ще ви урочасаме направо. Я кажете, защо сте в България? Много българи, цигани, турци напуснаха страната. Вие защо стоите?

- Ааа, питали са ни за това няколко пъти вече - засмива се Павлина.

- И какво отговори?

- Защото тука ни е добре - казах.

Позамисля се, оглежда децата, мъжа си и жилището и добавя:

- Доволни сме и на малко.



 В кухнята...
 Николай, Мариан, Вела и Павлина изглежда се разбират с живота и с комшиите.
18
3814
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
29 Януари 2017 19:13
Готини братчеди от наште.
Да са живи и здрави!
Казано е "Който има ще му се даде и умножи, който няма и това ще му се вземе."
29 Януари 2017 19:39
Браво ! Но кой от маалата /освен Шако, де/ чете СЕГА ?
29 Януари 2017 19:54
Браво на тези хора! Така като чета, са много по-свестни не само от по-голямата част от ромите, ами и от много българи. Май има нещо общо с религията - възприели са протестантската етика, макар че едва ли са чували за Макс Вебер.
29 Януари 2017 20:33
Дай Боже повече такива цивилизовани братя роми.
Уважаващи и почитащи закона.
С тях мога и да почерпя, да сме Живи и Здрави!
29 Януари 2017 20:45
А забелязвате ли по какво се познава циганска къща? Пред нея винаги има простряно пране. То е защото циганите не се перат.
29 Януари 2017 20:57
Хвала.
Значи може.
И срам за тези братовчеди (а и малко по-светли братя, българи де), на които все не им стигат парите и все някой им е виновен
29 Януари 2017 23:39
Винаги съм уважавал хората, които не се оплакват. Поне в България не са много.
29 Януари 2017 23:39
Мъжа изобщо не изглежда на циганин. Браво на хорицата.
30 Януари 2017 01:51
Мечтата на работодателите, ако може 90% от населението да бачка на минимална заплата.
И за предпочитане минималната заплата да се увеличава веднъж на 3 години, но не с повече от 20 лева.
30 Януари 2017 02:27
Дано да устискат хорицата!
Имам предвид на натиска на тъпанарите от собствения им етнос, от който, явно, неистово се борят да се измъкнат!
Достойно за уважение!!!
Между другото, май вече писах за това, в нашия "Т Маркет" на входа на "Факултето" работят 99% цигани. Включително и на касите, като охрана и всичко останало.
Много са любезни, държат се възпитано и са адски услужливи. Особено, когато им се усмихнеш, говориш с тях като с хора и ги гледаш без презрение или отвращение.
Имам някакво вътрешно усещане, че някак се стараят да са възпитани и че това все повече им харесва?!?!
Ами... дано!
30 Януари 2017 07:51
Оказва се, че повече проблеми им създават хората от техния етнос. Не че завиждат, но гледат накриво опита на семейството да се измъкне от привичния бит и среда.

Това важи за всяка общост, малцинствена или не, но при ромите е убийствено силно !
Евала на такива семейства !
30 Януари 2017 09:24
Проблема не е в дискриминацията на циганите, а в тяхното нежелание да се интегрират. Както това семейство потвърди - "техните хора" им създават проблеми, а не българите. Ако този етнос започне да показва желание за спазване на правилата, не виждам да има причини за дискриминация. Хелзинския комитет дали чете тази статия.
30 Януари 2017 09:43
Не етносът, а манталитетът е важен. Добре е, че са осъзнали, че с образованието на децата си им дават шанс, какъвто те не са имали.
Пожелавам им успех!
30 Януари 2017 10:41
Много добре, направо шукар! Браво на хората!

нямат нищо общо с такива неща като слаба хигиена или склонност към посягане на чуждо, каквито представи за етноса им налага днешната митология.


Абе митология... Мирисал съм я тая митология!
30 Януари 2017 11:34
Някъде имаше изследване относно броя на децата и вероятността за добро образование и живот.

В който - макар на общински наем - живеят благополучно с двете си деца

Оказва се, че повече проблеми им създават хората от техния етнос. Не че завиждат, но гледат накриво опита на семейството да се измъкне от привичния бит и среда. Николай е от семейство с четири деца, а Павлина - от семейство с три. Те поддържат добри връзки с тях, но разказват, че у повечето роми има твърде консервативна представа относно възможностите за успех.


Така че въпросните братчеди са на прав път - гледат толкова деца, на колкото могат да им осигурят добър стандарт, съответно могат да постигнат повече.
30 Януари 2017 11:42
Успех на това симпатично семейство.
И благодаря за репортажа. Трудно се разбиват предразсъдъци и един от начините е да се запознаеш и общуваш с конкретен човек.
30 Януари 2017 15:54
Има и още нещо, което според родителите прави спойката между тях здрава. Ходят редовно на църква, молят се и у дома си. Евангелисти са. Питам Павлина какво ги е привлякло в тази църква. Тя се позамисля и отвръща нещо странно:

- Ами - тишината.

Толкова спокойно й се видяло, така уважително към хората, че всеки петък и четиримата са там. Това не им пречи да се веселят по празници, Николай признава, че обича и да си пийне, но "цигански работи" с гръмки песни и танци по цяла нощ не приемат.

СЕГА чакаме форумния ни спец по сектите да ги разобличи като агенти на ЦРУ и соросоиди.
Иначе браво на хората!
02 Февруари 2017 00:56
Браво на това семейство! Дано наистина всичко е такова, каквото е описано. И дано все повече цигани успешно да се вписват в обществото ни.
- Някога да са ви обиждали, че сте цигани? Вас или децата? - питаме с очакване да чуем поредица от неприятни истории.
- С българите сме нямали проблеми, разбираме се... - отвръща Павлина.
Според мен това е вярно и е аргумент срещу тезата, че българите сме ксенофоби. Струва ми се, че у нас (почти) всеки иска да има добри съседи без значение от какъв етнос са. Иначе се озовава в или твърде близо до Ада според определението, дадено му от Жан-Пол Сартр.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД