:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,830
Активни 367
Страници 22,240
За един ден 1,302,066

Бунтът срещу елитите засегна и елитарния Давос

Докато влиятелни хора обменят мнения на бизнес форума в Швейцария, все повече гневни обръщат поглед към популистите, които им предлагат спасение
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
На Световния икономически форум в Швейцария присъстваха 750 представители на политическия елит, експерти, членове на академичната общност и бизнесмени.


Световният икономически форум в Давос все повече губи позициите си и тази година тенденцията се задълбочи още повече. В продължение на няколко дни едни от най-богатите и могъщи хора в света обсъждаха глобалното политическо и икономическо положение на планетата, без голям ефект за нейното развитие. Разликата този път беше, че форумът, който се проведе от 17 до 20 януари, не можа да привлече обичайната група от световни лидери. На него все пак присъстваха 750 представители на политическия елит, експерти, членове на академичната общност и бизнесмени. Сред тях беше китайският президент Си Дзинпин, който за първи път посещава събитието, корпоративни началници, водещи представители на академичните общности и дори няколко холивудски звезди. Повече обаче бяха тези, които не присъстваха, изтъквайки различни причини за това. Германският канцлер Ангела Меркел пропусна срещата за втора поредна година. Канадският премиер Джъстин Трюдо отмени посещението си и реши вместо това да обиколи Канада. Британският премиер Тереза Мей присъства, но от "Даунинг Стрийт" 10 побързаха да уточнят, че тя ще остане само един ден, както и стана. Мей за пореден път не можа да обясни внятно как точно ще протече Брекзит, тоест напускането на ЕС. Дори председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер не посети форума. Явно, както се случва с всичко модерно, трудно е да се посочи точният момент, в който Давос загуби популярността си, коментира изданието "Политико". Каквато и да е причината, не може да се отрече, че Световният икономически форум загуби престижа си. Заради глобалната реакция срещу "елитите", която ще се засили с настъпването на епохата на Доналд Тръмп, Давос е последното място, където елитите искат да бъдат видени. "Това се превърна в място, на което



влиятелните хора просто се показват,



за да правят бизнес", отбеляза иронично американският посланик в Германия Джон Емерсън.

Може би именно затова китайският президент Си Дзинпин направи една от най-забележимите изяви на форума, като настоя за свободна търговия, призовавайки света да каже "не" на протекционизма и предупреждавайки, че "никой няма да излезе победил при търговска война", визирайки очевидно политиката, която ще води Доналд Тръмп. Той подчерта, че "протекционизмът е като да заключиш някого в тъмна стая". Преди това китайският президент заяви, че няма смисъл да се обвинява икономическата глобализация за световните проблеми. Лидерът на втората най-голяма икономика в света смята, че вината за това не може да се прехвърля към ситуацията с бежанската криза и финансовата криза от 2008 г.

Другата "звезда", направила впечатление в Давос, беше милиардерът Джордж Сорос, който не изпусна момента и буквално "захапа" Тръмп в навечерието на клетвата на 45-ия американски президент. "Политиката на новия президент на САЩ ще се провали, а той лично може да се превърне в диктатор", заяви в интервю за агенция Блумбърг богаташът. "Бих описал Тръмп като измамник и мошеник. Може да стане диктатор, ако успее да излезе сух от водата", смята Сорос, който е известен със спекулациите си на пазарите и за това, че срина британската валута - лирата през 1992 г., когато спечели 1.1 милиарда долара. Той си остава известен в бизнес средите като "Човекът, който срина Банк ъф Ингланд". Та именно Сорос сега предупреди, че Доналд Тръмп се готви за търговска война, чиито последици ще достигнат Европа и други части на света. Една от причините за яростните атаки на Джордж Сорос е и фактът, че той загуби близо един милиард долара в резултат на пазарните колебания, предизвикани от изненадващата победа на Тръмп на президентските избори в САЩ през ноември м.г., смята "Уолстрийт джърнъл". Сорос е основател и ръководител на хедж фонда Soros Fund Management и един от най-богатите хора в света. Според сп. "Форбс" състоянието му възлиза на около 25 милиарда долара. Освен това милиардерът подкрепяше активно кандидата на демократите Хилари Клинтън в предизборната борба срещу Тръмп и бе вложил милиони долари в нейната предизборна кампания.

От Световния икономически форум пуснаха изследване, което потвърди отдавна известния факт, че "нарастващото икономическо неравенство е най-голямата заплаха за световната икономика". Според авторите на проучването реформите към пазарна икономика са все по-необходими, за да се предотврати популистката вълна, която заплашва т.г. Европа - заради предстоящите парламентарни избори в Холандия, Франция и Германия. Именно заради това експертите са единодушни, че нарастващата разлика в приходите и състоянието на хората ще е най-важната тенденция при определяне на световното развитие през следващите десет години. Те гледат с особена тревога и на слабото възстановяване от световната икономическа криза, която почна преди почти десетилетие и която остави много хора без работа и разтърси цели континенти. Доверието на хората в правителството, медиите, неправителствените организации и бизнеса се е понижило в повечето страни през м.г., а "пропастта в доверието" между масовото население и най-печелившите и образованите се разширява, сочи пък нов доклад на Edelman Trust Barometer - годишно проучване на компанията за връзки с обществеността Edelman, цитирано от "Политико". Около 53% от анкетираните



вярват, че системата ги е предала,



което допринесе допълнително за победата на Доналд Тръмп, като само 15% от анкетираните смятат, че системата работи, а една трета нямат мнение по въпроса.

"Намаляващото доверие в институционалните устои на обществото захранва убеждението, че системата вече не работи за мен", посочи Стефани Лвович, който представи проучването. "В този климат леките обществени опасения нарастват в абсолютни страхове. Тази загуба на доверие в системата играе основна роля за възхода на популистите. Хората сега възприемат медиите като част от елита", каза Лвович. "Резултатът е медии, които се позовават на себе си и разчитат на колегите си. Липсата на доверие в медиите помага и за възхода на феномена фалшиви новини и на политици, говорещи директно на масите с помощта на социалните мрежи в интернет", допълва той. Именно това доведе до резки промени в социалните настроения, при което много гласоподаватели се чувстват изоставени в собствените си държави и именно това ги кара да се обърнат към популистите.

И въпреки че бизнес лидерите се събраха в Давос, радвайки се на повишаването на производителността, което технологиите могат да донесат, те предупредиха, че на огромните щети върху работните места трябва да се обърне по-сериозно внимание. Работните места на хора с различни професии - от таксиметрови шофьори до медицински работници, могат да бъдат изложени на риск заради технологии като роботите и безпилотните коли, изкуствения интелект и 3D принтирането. И макар че някои поддръжници на Доналд Тръмп и Brexit може да се надяват, че правителствените политики ще върнат обратно работни места в САЩ или Великобритания, икономистите оценяват, че 86% от загубените места в производството в САЩ са изчезнали заради по-слаба продуктивност.

В същото време могъщите на деня продължават да говорят и действат постарому, тъй като нямат проблемите на безработните и на хората, които едвам свързват двата края, или просто на тези, които не са съгласни нещата да продължават постарому. И с всеки ден все повече от тях са готови на радикални промени.



 Сбирката в Давос вече е дори безинтересна за антиглобалисти, анархисти и левичари, които преди десет години създаваха големи проблеми на местните сили за сигурност.
 Една от "звездите" на форума бе китайският президент Си Дзинпин.
5
2842
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
30 Януари 2017 23:42
Преду десетина - дванайсе години на таз среща случайно за десерт им бяха сервирали некви тортички от които всички "давосци" се изпонаср@ха.
Този факт показа че всъщност това съвсем не са Големите Батковци , а техните покорни слуги.
31 Януари 2017 00:02
Сорос е отделен случай.
След като му наритаха задника от Англия и Русия сега идва ред да го наритат и американците.
Злобее срещу Тръмп като змия настъпена от гума на тир.
31 Януари 2017 00:10
*
31 Януари 2017 05:25
Тези си мислеха, че вечно ще управляват света. И политиците ще им слугуват. Само че политиците вече почнаха да се страхуват да се показват с тях..? Защото хората им търсят отговорност, защото питат защо живеят все по-зле при тяхното управление и държавите имат дългове. Когато има гладни, да се правиш на приятел с милиардерите и да се договоряш с тях за икономиката, може да мине в началото. Но като другите виждат, че политиците ги правят още по-богати за тяхна сметка, как да стане? Националистите принуждават и традиционните партии да обещават промени в политиките. Засилване на държавите, работни места.
31 Януари 2017 10:38
Така и не можах да разбера:
- европейски "лидери" без поддържници - има ли такова животно?;
- "елити" назначени незнайно от кого - могат ли да съществуват?;
- "популисти", те поне са ясни - всички несъгласни с т.н. лидери, елити, ЕТАЦ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД