:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,035
Активни 272
Страници 21,445
За един ден 1,302,066

Източването „Безплатно саниране“ продължава. Засега без краен срок

Никой не гарантира, че голяма част и от втория милиард лева няма да бъде похабена през обществените поръчки на кметовете
СНИМКА: БГНЕС
Благоевград, където бившият регионален министър Лиляна Павлова и кметът Атанас Камбитов (вляво) откриха немалко блокове, е отличник - и по брой на блоковете, и по цени.
"Безплатното" саниране по националната програма на ГЕРБ продължава. Без промяна - въпреки съмненията за липса на ефективен контрол, за пропуски в качеството и завишена стойност на поръчките. Да не говорим, че самите "санирани" са лишени от глас, не могат да оспорват избраната фирма и избраните дейности, нито пък има къде да се оплачат за калпаво изпълнение.

Призивите за оптимизиране на програмата така и останаха нечути, след като парламентът безропотно и без дебат прие да бъдат отпуснати още един милиард лева. Предсрочно, далеч преди да изтече срокът за обществено обсъждане, правителството "Борисов" одобри постановлението за продължаване на програмата. А буквално часове преди да сдаде поста бившият вече регионален министър Лиляна Павлова "отпуши" потока на парите.

С писмо министърката в оставка информира миналия четвъртък премиера Бойко Борисов, Българската банка за развитие (ББР), финансовия министър (тогава все още Владислав Горанов), бившия икономически вицепремиер Томислав Дончев и кметовете, че може да продължи подписването на договори между общините и избраните строители. Решението на парламента, с което депутатите дадоха благословията си, бе публикувано в Държавен вестник на 24 януари. Политическото съглашение позволи да бъдат продължени процедурите за одобрените досега сгради, след като в края на миналата година Лиляна Павлова разпореди на кметовете да спрат подписването на договори, тъй като парите били свършили.

Въпросът е обаче



дали изобщо ще се контролира тази огромна инвестиция.



Става дума за парите на всеки българин, независимо дали апартаментът му ще бъде саниран или не, защото всички плащат с данъците си. За програмата е договорен държавно гарантиран заем от 1 млрд. лева от чужди банки, който така или иначе ще бъде платен от бюджета през следващите години.

Когато в. "Сега" изнесе информацията, че цената на саниран апартамент е излязла средно над 17 000 лева, регионалната министърка заподозря едва ли не предизборна атака срещу ГЕРБ. Въпреки че отговорните фактори за програмата сами бяха изчислили, че след наложените ограничения в пределните стойности, парите, които могат да се платят на квадратен метър, за "втората порция" одобрени сгради, надхвърля 15 700 лева на жилище. Нито дума за следващите корекции надолу на така наречените "референтни стойности", които самото министерство бе принудено да наложи. Впрочем не последва никаква реакция на иначе свръхактивната в последно време прокуратура, която би могла да провери къде и как изтекоха стотици милиони и какъв и за кого е истинският ефект от тях.

Могат да се посочат и конкретни примери. Има малки по големина сгради, които получават скромно финансиране в рамките на 15-20 хиляди лева. Например блок 31 в Димитровград на ул. "Захари Зограф" ще струва едва 17 895.94 лева. Обаче блоковете в Бургас са "милионери". Там класацията по абсолютна стойност води блок 29 в ж.к. "Славейков", чието саниране ще струва 2 826 296.68 лева. В топ 10 на рекордите са и блокове в бургаския квартал "Меден рудник", където почти няма цена под 1 млн. лева.

Отличник по рязане на ленти, но и по цени, е Благоевград. Данните за общите суми могат да се научат от регистъра на ББР. Но за съжаление



никъде не може да се видят разбивки за всеки отделен проект.



Как тогава да приемем твърдението на министър Павлова, че скъпите обществени поръчки били за проекти с много от т.нар. блок секции? Става въпрос за залепени една за друга панелни секции, които адресно се водят като един блок с много входове. От регистъра се виждат подобни блокове - с входове от "А" до "Е". Но информацията за тях свършва до тук.

Трудно можете да разберете как общините харчат обществения финансов ресурс. На главната страница на сайта на община Бургас - с най-скъпо санираните блокове, няма информация за националната програма. В частта за обяви и обществени поръчки също не е осигурена услужлива търсачка. Не разчитайте и на менюто "Бюджет, финанси и икономика". За списък с одобрени и финансирани сгради да не говорим, камо ли да разберем кой обект колко квадратни метра е, какви дейности трябва да се извършат според обследването, дали става въпрос само за саниране, или има и конструктивно укрепване на панелния блок.

Така се стига и до



най-големия порок на тази програма - липсата на контрол.



Според регионалното министерство санирането е скъпо, защото не става дума само за нови дограми и топлоизолация, а се прави и ремонт на покриви, на общи части, конструктивно укрепване на панелките, които били в много лошо състояние. Освен това били с по 10-15 етажа и по 10 входа. Впрочем 10-15-етажни панелки няма. Както няма и информация на колко блока е извършено укрепване и колко струва то. Защо, след като никой не е виждал поръчка за конструктивно укрепване, цените продължават да са толкова високи - дори над прага, определен от МРРБ? По предишни програми за енергийна ефективност, правени с европейски пари и самоучастие на собствениците, средните цени на квадратен метър излизаха почти два пъти по-ниски. При тях също се ремонтираха покриви и общи части.

Проблемът е заложен в самата програма, едва ли без умисъл. Санирането е безплатно за хората от сдруженията на собствениците. Одобрените сдружения сключват заем с ББР, като средствата са гарантирани от държавата. Но обследванията на сградите, обществените поръчки и договорите със строителните фирми се правят от кметовете. А контролът върху изпълнението и плащанията са вменени на областните управители.

Собствениците на практика са изключени от процеса. По цялата верига има неясноти, които позволяват разхищение на пари. За това в началото на тази година сигнализира един от областните управители. Той се обръща към Министерството на финансите за "възникнали проблеми" по изпълнението на програмата. Внимателен прочит на сигнала



показва, че хаосът е пълен.



Първият проблем е, че според правилата се влага 100% публичен ресурс. Затова областният управител трябва да подписва протоколите и да "удостоверява, че усвоените средства са разходвани целесъобразно, т.е. само за допустими дейности". Но реално - "на сляпо". Според сигнала при проверката на досиетата на обновените сгради в областта е "констатирано недвусмислено, че общините са възлагали недопустими за финансиране" строително-монтажни работи (СМР) по програмата. Теоретично недопустимите разходи трябва да останат за сметка на общините, но няма указание от МРРБ "как на практика ще стане това".

Областният управител трябва да гарантира с подписа си, че работата е свършена по правилата. Според методическите указания той има задължение да подпише протокола по договора за финансиране, като удостовери точната сума за изплащане. Но тук областните управители са в ролята на "наблюдател", защото на практика не могат да удостоверят това, което подписват.

Това е така, защото плащанията се правят с анекси към договорите. И реално областният подписва приложение към анекса с искане и декларация за усвояване (заплащане) на средствата, описани в анекса. Няма инвеститорски контрол по изпълнението от "физически лица с техническа правоспособност". Вместо от тях Акт образец 19 - "този най-важен документ, на базата на който става плащане", обикновено е подписван от управителите на фирми, от кмета, дори и от председателя на сдружението на собствениците, но няма подпис на физическите лица, които на практика трябва да носят отговорност". Има и случаи, в които вместо Акт 19, фирми по инвеститорския контрол подават само "доклад за реално извършените СМР". Излиза, че



строителите сами си строят и сами си "приемат" обекта.



Собствениците пък, в лицето на някой домоуправител, също "приемат" обекта - дори без да знаят.

Колкото до конструктвното укрепване - в писмото на областния управител категорично се заявява, че "по програмата се извършват основно само СМР за топлоизолиране". Защото "според конструктивните обследвания носещите конструкции на почти всички сгради са в много добро състояние". И така предвидените индикативни стойности, давани от общините, "не би трябвало да достигат нивата на референтните стойности". Това са именно максималните цени, които определи МРРБ с включени вътре конструктивни укрепвания.

И не на последно място - къде в цялата игра са собствениците? Може би много от тях не искат и не следят изкъсо какво става в саниращия се блок. Но вече има и много сигнали за калпава работа от "изпитали ползите" на санирането. Така идва и още един важен въпрос - как и кой информира членовете на сдружението, което подписва договора с общината? Защо мнозина от тях не могат да стигнат до информация какво се прави с блока, който населяват? Реално хората са лишени от възможността да извършват онзи контрол, за който уж призоваваше вече бившият премиер Бойко Борисов.
СНИМКА: БГНЕС
Дали при санирането се прави само топлоизолация и смяна на дограма, или има и конструктивно укрепване? В масовия случай е само първото.
СНИМКА: БГНЕС
Санираните вече сгради наистина изглеждат добре отвън. Въпросът е доколко са оправдани високите цени, които "достигнаха" в поръчките общините.
25
7740
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
30 Януари 2017 19:25
30 Януари 2017 19:29
Дали да продължи санирането рашава служебното правителство.
Нищо не им пречи да го спрат.
30 Януари 2017 19:42
Далаверата е огромна и все по-актуален става лафът: Това което ние сме го построили, вие не можете да го боядисате.
30 Януари 2017 19:46
така се прави (снимка: натиснете тук)
30 Януари 2017 19:50
Санирането е безплатно за хората от сдруженията на собствениците. Одобрените сдружения сключват заем с ББР...


Ето тук е ключа от бараката. Като се намери проблем с проект и банката поиска обратно заема, той ще е дължим от собствениците!
На печелившите, честито!
30 Януари 2017 20:21
Прочетохте ли внимателно статията?
Ако не сте, прочетете с вникване в материята онези части, в които се споменава за контрола.
Контролът от страна на независим контрольор, а не така:
Има и случаи, в които вместо Акт 19, фирми по инвеститорския контрол подават само "доклад за реално извършените СМР". Излиза, че
строителите сами си строят и сами си "приемат" обекта.
Собствениците пък, в лицето на някой домоуправител, също "приемат" обекта - дори без да знаят.

Както и забележките относно липса на всякаква процедура при
"констатирано недвусмислено, че общините са възлагали недопустими за финансиране" строително-монтажни работи (СМР) по програмата.

Все неща които многократно през годините една шепа хора тук се опитвахме да кажем.
От цялата тази констатация едно е ясно - далаверата е пълна. Естествено е и недообмислена, защото целта беше да се въведе бързо. Колкото по-бързо, толкова повече!
Всъщност и да бяха я обмислили, при толкова много гении в гербаджийското управление, все нещо подобно щеше да излезе.
Много се надявам някой някога, все пак, да изкара истината за тази (както и за останалите) далавери на управляващите.
И тук не визирам само ГЕРБ, но те бяха последни и са най-лесни. Предишните - също.
30 Януари 2017 20:38
Злата_катерица
30 Яну 2017 19:50
Мнения: 92
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Санирането е безплатно за хората от сдруженията на собствениците. Одобрените сдружения сключват заем с ББР...


Ето тук е ключа от бараката. Като се намери проблем с проект и банката поиска обратно заема, той ще е дължим от собствениците!
На печелившите, честито!
....Вие сте много зла катерица-казвате само за половината щети.Банките се грижат за имиджа си и препродават нa безценица дълговете.Но на частни съдебни изпълнители.А за тях свян няма-гонят си печалбата. On 18.01.2017 2
млрд. лв. се очаква да достигне пазарът на портфейли с лоши заеми през 2017 г. Приключи нова голяма сделка в най-бързо растящия сегмент във финансовия сектор – събирането на вземания на банки. Във вторник Уникредит Булбанк обяви, че е продала портфейл от необслужвани обезпечени и необезпечени задължения по кредити на корпоративни клиенти от 93 млн. евро (182 млн. лв.) на специализираната компания „Агенция за събиране на вземания“. Купувачът е дъщерно дружество на ..." "29.01.2016 г. - Напоследък банките все по-често чистят балансите си от лоши кредити чрез подобни сделки. 3 големи сделки с портфейли .." " Цената не е обявена, но обикновено такива продажби се договарят в диапазон 5 - 15% от номинала на прехвърляните задължения." http://euroadvisers.eu/bg/%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82-%D0%B1%D1%83%D0%BB%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC-%D0%BF%D0%B0%D0%BA%D0%B5
30 Януари 2017 21:27
Злата_катерица
30 Януари 2017 19:50
Санирането е безплатно за хората от сдруженията на собствениците. Одобрените сдружения сключват заем с ББР...


Ето тук е ключа от бараката. Като се намери проблем с проект и банката поиска обратно заема, той ще е дължим от собствениците!
На печелившите, честито!


Санирането е безплатно за хората от сдруженията на собствениците. Одобрените сдружения сключват заем с ББР, като средствата са гарантирани от държавата.


Що не пробваш с нещо друго? Или мислиш, че всички са
30 Януари 2017 21:29
Или мислиш, че всички са


Не са! Това обяснява преобладаващата част от нежелаещи да ги санират "безплатно"
30 Януари 2017 21:44
Санирането е безплатно за хората от сдруженията на собствениците. Одобрените сдружения сключват заем с ББР, като средствата са гарантирани от държавата.

Безплатно или с кредит, кое от двете?
31 Януари 2017 04:36
Целите на санирането са следните:
-Осигуряване на работа/ печалби на строителните фирми. Най-вече близки до кметовете и правителството. Става въпрос за назначен бизнес на хора/ фирми, които нямат капацитет за подобна дейност.
- Корупция на кметовете и общинските служители
- Реклама на ГЕРБ за обща сметка на данъкоплатеца.

Принципно няма лошо в санирането, защото повечето блокове вече са амортизирани. Само че дали наистина оправят амортизираните конструкции, съоръжения , инсталации или замазват кусурите с евтини материали и цветни бои??? Самото саниране продължава месеци като им свалят климатиците в студа. И същевременно лепят плочи в студа и влагата. Хайде някой да ми каже кой си прави ремонт в къщи през зимата??? Има ли такъв малоумник?! Въпреки че, ако има парно, няма такъв проблем, но липсата на проветрение ще отрови обитателите и тогава. А външни работи да се правят през зимата е голям риск!
31 Януари 2017 07:33
"А външни работи да се правят през зимата е голям риск!"-чудно северните държави как строят?
31 Януари 2017 09:02
Впрочем 10-15-етажни панелки няма
няма ама има-във всеки окръжен град
31 Януари 2017 09:04
Санирането е безплатно за хората от сдруженията на собствениците. Одобрените сдружения сключват заем с ББР, като средствата са гарантирани от държавата.
Що не пробваш с нещо друго? Или мислиш, че всички са
Банката първо погва този, който е взел парите. Запорира му заплатата, едва, когато не може да плаща, тогава се търси гаранта. Въобще Слава неизпипана работа. Не се знае какви събития ще се случат и тогава банката започва да си търси парите.
31 Януари 2017 09:08
america1332002 31 Януари 2017 09:02
Впрочем 10-15-етажни панелки няма
няма ама има-във всеки окръжен град
america, момченце с много цифри изотзад. Панелките са до 7 етажа. По-високите са пълзящ кофраж, който беше изоставен след заметресението във вранча и повдигнати плочи.
31 Януари 2017 09:22
Като чете човек някои коментари и си мисли че на някой са му натоварили цената на "инвестицията" убеждавайки го че е много умен и калкулирайки "капиталовата печалба" - "престои безплатно саниране" не е като другите, и сега брани "собствените" си решения да го обуят за панелка в краен квартал на цената на апартамент на плажа. Срама нямат.Айде- някои от "брокерите" са си бивши магураджии, не могат да се отучат, ама повечето нямат тоя старт- що баш тия номера научиха?

Ентусиазма на подобни "инвеститори" се дължи на самозаблудата че са "забогатели" "безплатно".Смешно е че след година пак няма да вземат цената платена днес, нищо че са опукани 17 000 от обществените средства. Просто още при нотариуса са платили изпреварващо евентуалното оскъпяване за следващата петилетка.

След 3 години, когато фасадите се напукар, а вътре всичко е мухлясало, чак тогава ще решат "да закрият позицията".Е тогава ще има "дясна" революционна вълна

Нещо като таксиджиите- виждащи се латифундисти-реститути щото СДС щели да им върнат 10 дк на дядовците им.
31 Януари 2017 09:22
до 7ми етаж? интересно. родителите ми живеят на 8ми етаж в панелен блок.
31 Януари 2017 09:39
Едни празни мисли, които "умните" може да пропуснат.

Оставяме настрана дали налепения стиропор е перфектния материал за топлоизолация или добра идея ли е да се ползва фибран по фасада и що някъде вече е забранен за такова приложение.Пропускаме качеството на дограмата и дали е с правилното стъкло за да има ефект, при условие ще дори не "диша" паради калпаво изпълнение....но "алпинисти" се ползват за текущи ремонти , аварийни, или ако нямаш друго решение.Оставям настрана квалификацията на "алпинистите" като мазачи- просто да се намери контрольор да виси на въжето- за да провери изобщо има ли грунд преди да почнат да лепят или оправили са фугата, е фантастика при тоя обем.видите ли "саниран" калкан без да е вдигано скеле- правен е не основен ремонт, а са заложили да правите основен ремонт - и то по-скоро от колкото си мислите.

Та тъй.
31 Януари 2017 11:34
Панелките са до 7 етажа.




Значи, санирането е точно толкова безплатно, колкото бяха безплатни здравеопазването и образованието при соца...
31 Януари 2017 11:47
В държавата, наречена България, няма механизми за контрол върху изразходването на публични средства. Дори Сметната палата, както е видно от отчетите ѝ до сега, е беззъба.
Хората, устремили се към забогатяване, не просто крадат, а грабят. И си говорят не за милиони, а вече за десетки милиони.
Но нали още се учим на демокрация!
31 Януари 2017 11:50
И да уточня. Противник съм на всичко т.нар. "безплатно". Самата идея за "безплатно", каквото и да е, е условие за разхищения.
31 Януари 2017 19:06
Панелките са до 8 етажа. Оттам нататък са ЕПК. Безплатното саниране си е далавера - това е ясно. Лично нашият вход отказахме да се включим поради изброени в статията причини - няма как да приемем да извършва ремонт някоя фирма, която не знам как работи, без да контролираме или имаме възможност да коригираме работата и. Има си стандарти за изолация и те не са да мацаш 5 см стиропор на кюфтета с два-три дюбела, после мрежа и дърпана мазилка. Да не говорим за дограмата, която поставят - най-евтината. И абсолютно никакъв контрол - Брижгада Бау Ман*ау лепи стиропорите, като получава жълти стотинки, а Бае Мачо прибира парсата. Аз ако исках Бае Ман*ау да ми лепи стиропора, щях да им се обадя.
04 Февруари 2017 10:03
В случая става дума не за "саниране" - а за изолация. И със стереопор може да се направи - но вече има (много) по-добри материали. Щото при него влагата няма накъде да избива (навън). Той е като найлон - общо взето.
04 Февруари 2017 11:48
10-15-етажни панелки няма
има - във всеки окръжен град
Панелките са до 8 етажа
Ако разгледаме Пловдив, и там най-големия панелен комплекс - ж.к. Тракия, то основната част от панелните блокове са 8 етажни. Но има и по-ниски, както и по-високи. Който не вярва - да разгледа през гоогле мап.
04 Февруари 2017 11:50
Противник съм на всичко т.нар. "безплатно". Самата идея за "безплатно", каквото и да е, е условие за разхищения
Безплатен е кашкавалът само в капана за мишки
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД