Клип на разправия между униформени и младеж, направен край Моста на влюбените, предизвика разнопосочни коментари и показа колко прибързано раздава присъди общественото мнение. |
Това в неделя написа жена във "Фейсбук" и пусна заснето от самата нея видео.
Видео, което не само разбуни социалната мрежа,
но и донякъде разтърси медийното пространство.
На въпросните кадри охранители са обградили млад мъж, а един от тях упражнява физическа разправа - посяга на няколко пъти към главата и шията на момчето. Кадрите бяха определени от зрителите като нелицеприятни. Стана известно, че полицията е започнала да разследва случая и е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител. Тепърва ще се изяснява дали има нарушаване на закона и кой, кога и как го е сторил.
До момента бе обявено, че
проверка на МВР е установила, че двама младежи са
заспали на една от масите в заведение за бързо хранене в района на НДК. Те влезли в пререкания с хора от персонала, които ги събудили, след което станали агресивни. Младежите отказали да напуснат, заради което чрез паникбутон служител повикал охраняващата частна фирма. И последвали заснетите сценки.
От своя страна, охранителната фирма обяви, че
не вижда нищо притеснително в кадрите,
а посяганията към младежа определи като "интуитивни респективни действия". Техният извод е: "Ние сме безкомпромисни към нарушителите. Свършихме си работата, получихме благодарности". И в добавка обясниха: "Нужен е адекватен закон за охранителната дейност, защото такъв няма. Много е сложно да се каже кога сме си превишили правата и кога не".
Първоначално полицията не успя да открие младия мъж от клипа, за да го пита дали ще се оплаче официално жалба, или не. Това направи Нова тв - пред нейната камера младият мъж обяви, че със сигурност ще подаде жалба. Според думите му той и неговият приятел не били обиждали никого, не се държали предизвикателно, а просто били заспали в заведението.
Гори-долу това е
ситуацията, описана през главните действащи лица
Този случай обаче поставя ребром въпроса дали винаги общественото мнение е справедливият съдник. В първите часове след качването на клипа и внушенията в него огромната част от негативните коментари бяха насочени към "лошата полиция". Когато се разбра, че не става дума за МВР, а за служители от охранителна фирма, се надигна вълна от коментари срещу тях. После се появи твърдението от страна на МВР, че младите мъже били в неадекватно състояние. Коментарите се обърнаха в другата посока - че явно става дума за някакви наркомани, които са се разминали с малко. За има-няма два часа беше изминато с еднаква непримиримост и категоричност
разстоянието от "осанна" до "разпни го"
На следващия ден началникът на IV районно полицейско управление в София Теменужка Капчина обяви пред телевизионната камера: "Двамата са добри познайници. Срещу този, който твърди, че е бит, има 144 заявителски материала. Съден е нееднократно, лишаван е от свобода. Има и притежание на наркотици, кражби, опасен рецидив.
Има хулигански прояви, унищожаване и повреждане"
И тук някъде човек започва упорито да се пита за какво става въпрос всъщност? За конкретния случай, който още утре ще бъде забравен, или за продължаващия отказ на държавата и нейните институции да правораздават? Защото всеки един от нас знае какво би му се случило, ако извърши дори една кражба. Камо ли ако бъде хванат да граби телефони от непълнолетни или ако го заварят да краде в чужда къща. Едва ли можете да си представите какво би се случило при 144 такива прояви. Сега полицията твърди, че едното лице дори "е лишавано от свобода". За колко случая - за един, два, 40? Ами за останалите 100? Били ли са достатъчни наказанията? По всички ли дела има присъди? Имат ли скорошни прояви, влизащи в хипотезите на НК, и какво се върши по тях? Появи се и оневиняващата теза, че са
наркомани, а това било болест
Според МВР единият от тях действително е разследван за притежаване на наркотици. Ако приемем за справедлива "тезата" за наркоманията като болест, то тогава идва въпросът, защо същата тази държава и същите тези институции не вземат мерки да лекуват тези болни. Вижда се, че не са от най-безопасните.
Няма как да не се набие на око старанието на политическата класа и чиновническата
каста да регулират неспирно бизнеса и личните отношения между хората,
но по никакъв начин да не изпълняват вменената им роля - да създават респект и да се справят с чувството на безнаказаност на лица с над 140 криминални регистрации. А не да вдигат ръце и да бягат от проблема. Наистина ще е повече от интересно да се види как точно ще реагират във въпросния случай. И какви отговори ще дадат всички участници в него.
Защото когато летиш над нещата и прехвърляш отговорност от едно на друго място, когато бягаш от отговорността да погледнеш проблема директно, то със сигурност ще има още много такива случаи. Че и далеч по-сериозни.
Защото основната роля на държавата е да се грижи за справедливостта - да създава и отстоява еднакви правила за всички. Законът не е безсилен. Безсилни са институциите, които не искат да го прилагат. Когато държавата не изпълнява задълженията си към обществото, тогава идват законите на джунглата. И отърваване няма.