Серия от зрелищни протести последваха фалита на КТБ. Последният от тях бе в началото на октомври миналата година. |
Публикацията, заедно със забавения отчет на синдиците за януари, се появи в деня, когато "Нова република" поиска синдиците Кристи Маринова и Ангел Донев да бъдат освободени. По-рано подобно искане отправи и формацията "Да, България".
Според справка към края на 2016 г. синдиците
са събрали под 5% от дължимото на банката,
а последните прогнози на бившия финансов министър Владислав Горанов сочеха, че те ще съберат 10% от активите на КТБ (интервю за "Капитал" от ноември 2016 г.). Това е почти двойно по-малко от консервативната прогноза на "Аликс Партнърс" - компанията, която бе наета да направи анализ за вземанията на фалиралата банка.
Отчетът на синдиците изненадва с доста ниска сума на постъпилите суми през януари - едва 257 хил. лева. Явно не са постъпили парите дори за акциите на "Авионамс" - Държавната консолидационна компания (ДКК) трябваше да осъществи одържавяване на военноремонтното предприятие и тази сделка трябваше да приключи до края на януари.
В същото време от отчета става ясно, че е одобрена програма за осребряване и започва продажбата на вещи и друго имущество на банката, включително и сгради. Обявата за това е публикувана в неназован вестник, повече информация по въпроса не е предоставена.
На този фон споменатият анализ очевидно цели да покаже, че синдиците правят всичко възможно, за да съберат дължимите кредити, но това е много трудно. "Въпреки предприетите действия някои длъжници, освен че не погасяват доброволно своите задължения към банката, са предприели и продължават да извършват действия, включително и прехвърляне на активи към трети лица и/или създаване на фиктивни задължения към трети лица, с които затрудняват действията на банката по принудителното събиране на дължимите кредити и попълването на масата на несъстоятелността", обясняват синдиците.
Те посочват и как става това - заявяват се за вписване промени в собствеността на дружествата, промени на управителните им органи и се учредяват нови обезпечения върху активи на длъжниците в полза на трети лица. От справки в Имотния регистър пък се установяват разпореждания и/или обременяване с вещни тежести на активи на длъжниците на КТБ АД (н).
Анализът на 17-те длъжника и групи длъжници съдържа малко нова информация, например в сравнение с проучването на ktbfiles. Сред обхванатите дружества са БТК, "Петрол" и почти всички компании, върху които Цветан Василев успя да запази контрол. При това информацията за БТК не казва дори това, което вече е известно.
Изключение е случаят с "Хелт енд Уелнес" АД, който е проследен подробно. Чрез поредица от цесии е формирано огромно задължение на тази фирма към "Лодж пропърти" АД, надвишаващо по размер кредита от КТБ АД. Има два иска за несъстоятелност на "Хелт енд Уелнес". Сред новата информация е това, че на 03.10.2016 г. "Ливия Спа" ЕООД - дружество, контролирано от Цветан Василев, е подало в Софийския градски съд молба с искане за откриване на производство по несъстоятелност на "Сана Спейс Хотел Хисаря".
В списъка са включени още "Рубин Инвест", което опита да изчисти задълженията си чрез цесия, но тя бе развалена, както и "Костенец ХХИ", което е под контрола на група, несвързана с Василев, както и "Гипс" - под контрола на Веселин Бушев. Не е включено нито едно дружество, контролирано от Бисер Лазов, но
за сметка на това се появяват някои малки длъжници
Има кратък анализ за "Партнер лизинг", но без да се споменава Делян Пеевски. Това е дружеството, което държеше печатницата "Принт Трейдинг". Тя бе продадена за 4.4 млн. лева (почти 20 пъти по-малко, отколкото е струвала тя на банката) на "София Принт Инвестмънт" ЕООД - дъщерно дружество на "Печатница София" ЕООД (също свързана с Делян Пеевски - от юни миналата година, преди това бе на "24 часа"). Анализът на "Партнер лизинг" - най-големия длъжник на КТБ, е три пъти по-кратък от анализа на "Ганимекс" - чиито задължения са много по-малки.
Пестеливо е посочено прехвърлянето на "Техномаркет" към компания, контролирана към Делян Пеевски (към онзи момент).
Добре описани са ходовете на Гриша Ганчев, чрез които банката загуби контрол върху "Петрол", както и опитите на Цветан Василев да запази "Дунарит", Русенска корабостроителница, "Хелт енд уелнес", "Корси Маунтин" и др.
Прави впечатление отсъствието на някои от десетте най-големи длъжника на банката. В анализа не са включени някои кредитополучатели, които са пълна щета като "Родина Пропъртис", но и някои от най-апетитните предприятия, върху които Василев загуби контрол след фалита на банката. Сред тях са ИПС, Инфраструктурна компания и "Евробилд 2003".
А има какво да се напише по въпроса. Едно от най-фрапантните дела е това за "Евробилд 2003". Това е дружеството, което притежава сградата на КТБ (бившата банка на Буров), както и поредица интересни имоти.
На фона на отсъстващата публичност за много от делата на синдиците този двоен стандарт предизвиква сериозни съмнения.
--------------------
Как се смалиха вземанията от "Евробилд 2003"
През декември миналата година, незабелязано от никого (очевидно и от синдиците на КТБ), Кюстендилският съд е постановил да се изключи от приетите вземания от "Евробилд 2003" (в несъстоятелност) сума, равна на 74 млн. лева. Това е станало по искане на "Аквафинанс" - една от пощенските кутии, като синдикът, назначен с одобрението на КТБ, е подкрепил това искане. Солидната сума е зачертана въз основа на прихващане. То е станало възможно, тъй като част от парите, получени като кредит през 2012 г., са върнати в банката като подчинен срочен дълг, още един пример как сложните схеми на Цветан Василев, целящи заобикаляне на регулациите, сега се използват за нейното източване. Така "Евробилд 2003" се оказва с вземане с главница от 30 млн. евро, което обаче не е включено в списъка на приетите вземания от КТБ, където са редовните вложители. Въпреки това въпросното вземане се прихваща със задълженията към банката. Спазено е изискването за нотариална заверка, в резултат на което установяваме, че датата на това прихващане е много интересна - 7 ноември 2016 г., две години след отнемане на лиценза на банката.
Всички широко рекламирани мерки срещу прихващанията се оказват неприложими в този случай. Освен това съдът не е признал обезпечения по кредити на КТБ, включително защото договорите за особен залог не са подновени. Всичко това е решено със съдебно определение, което не подлежи на обжалване.