Симптомите на болестта се виждат ясно
Хората се събират масово по площадите и крещят срещу властите, като настояват управляващите или да напуснат постовете си, или да се отправят към затвора. Само остро заразен бацил може да порази едновременно толкова народ и бдителността в България трябва да е висока. Партиите с най-големи шансове да се видят на власт усетиха заплахата и започнаха превантивна кампания. БСП, която е в електорален възход, за пръв път се разграничи от румънските си другари, чието увлечение по корупционни практики стигна до смайващата наглост да обявят чрез указ на правителството си (вече оттеглен), че кражбите до 200 000 леи (близо 45 000 евро) ще се смятат за порядъчни и неподлежащи на преследване от закона. 2500 корупционери и корумпета начело с лидера на социалдемократите Ливиу Драгня се приготвиха да бъдат амнистирани, защото са крали "с мярка" и се смятат почти невинни.
Председателката на БСП Корнелия Нинова излезе от сянката на европейския си лидер Сергей Станишев и за разлика от него осъди поведението на румънските социалисти. "Много глупаво решение - да освободиш от наказателна отговорност човек, който е откраднал до 44 000 евро", каза тя пред БНТ. Според нея управляващата в Румъния СДП е направила "изключителна грешка". "Нямало места в затворите. И за това - амнистия. Да си построят нови затвори. Това не е повод да амнистираш престъпници", възмути се Нинова. Можем да й вярваме, че е възмутена, защото Станишев в качеството си на бивш ръководител на БСП и настоящ председател на ПЕС се злепостави като най-предан приятел на предишния лидер на СДП Виктор Понта, който от премиерския пост се отправи директно към прокуратурата.
Бойко Борисов като врял и кипял
в криминалния свят (в полицейски смисъл) бързо усети каква зараза носи северният вятър и също прибегна до ваксината "Станишев", която преди години го пазеше от болести и уроки. Макар че нейният срок на годност е изтекъл отдавна, той реши да се реваксинира, като напомни, че през 2009 г. тройната коалиция на Станишев е изгласувала закон за амнистия, с който му вързала ръцете да преследва корумпираните й бивши министри. Та затова ги оставил на мира и не можел да се отчете пред Брюксел с успехи в борбата срещу корупцията на високо равнище. "И тогава Корнелия Нинова е била депутат, а сега тя ще ми прави ревизия", коментира председателят на ГЕРБ на 5 февруари в Пловдив.
Трогателни са усилията на българските политици да си създадат имунитет чрез витамини и билки срещу потенциалната заплаха от пощуряване на българските граждани поради заразителния пример на румънците. За да са спокойни, им трябва нещо по-силно.
Ефикасна ваксина има
и колкото и да е странно, се намира в Брюксел. Произведена е в лабораторията на Европейската комисия - същата, която на 25 януари огласи поредните си гневни доклади срещу корупцията на високо равнище в България и Румъния.
Главен лаборант е първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс, който е и редактор на докладите за България и Румъния. Той отказва да огласи идната пролет втория антикорупционен доклад на ЕК за положението във всичките 28 държави от ЕС, който е почти готов. Първият доклад бе написан през 2014 г. и надмина по острота баналните анализи за България и Румъния. От него се видя, че се краде навсякъде, а показаните примери бяха толкова прозрачни, че без голямо усилие можеше да се различат конкретни герои. Когато "Сега" назова какви персони съзира ("Брюксел за България: Не е цирк, а менажерия" - 05.02.2014 г.), тогавашният шеф на банката на властта КТБ Цветан Василев написа чрез свои пълномощници гневно писмо срещу вестника до председателя на ЕК Жозе Барозу, до трима комисари, четирима генерални директори в ЕК, двама председатели на комисии в Европарламента. Оплака се, защото бе посочен от вестника като кредитор на медийната империя на Делян Пеевски, а в доклада на ЕК неговото име не било споменато изрично. Сетнешните събития потвърдиха публикацията на "Сега", а статията бе избрана като един от шестте най-добри коментара в европейския печат през годината, номинирани за Европейската прес награда през 2015 г. Други български публикации досега не са стигали до номинация.
Успехът на първия антикорупционен доклад (300 страници) бе толкова голям, че ЕК получи препоръки да го разшири и да включи във втория си доклад раздел и за корупцията в европейските институции. Вместо това
Тимерманс даде заден ход
и прати в края на януари дълго писмо до председателя на Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи към Европарламента Клод Мораес (британски лейбърист). В него обясни, че вместо планирания доклад през 2017 г. борбата с корупцията в ЕС ще продължи чрез годишния диалог за икономическа реформа, известен като Европейски семестър. Но той няма такава специфична насоченост и миналата година обърна внимание върху корупцията само в осем държави. Неговата критичност обикновено е по-мека. Тя прилича на самобичуването на Санчо Панса, който след дълго увъртане пред Дон Кихот най-сетне решава да си удари два шамара.
България и Румъния настояваха да се прекрати специалното наблюдение над тях чрез т. нар. Механизъм за сътрудничество и проверка (МСП), под предлог че вече има европейски механизъм за борба с корупцията във всички държави от ЕС. Сега обаче се вижда, че такъв механизъм е имало само за еднократно ползване. А Еврокомисията предпочита двете държави
да играят ролята на Санчо Панса в самобичуването
Когато в Румъния се надигна последната вълна от протести срещу клептокрацията, Тимерманс и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер излязоха с остра декларация: "Борбата с корупцията трябва да бъде засилена, а не обратното. Следим събитията в Румъния с голяма тревога... Необратимостта на постигнатите резултати в борбата с корупцията е възлова за преценката на Еврокомисията дали да прекрати в определен момент наблюдението по МСП". Сега румънците трябва да възприемат думите на двамата еврократи според правилото "Не ни гледайте какво правим, а слушайте какво ви говорим!"
Вместо в Европа да расте нетърпимостта към корупцията, ЕК дава обратен пример. Базираното в Брюксел американско електронно издание "Политико" коментира: "Това означава, че за разлика от почти всички страни членки Еврокомисията няма план, стратегия или друг инструмент да ръководи антикорупционната работа. Очакваше се докладът да информира за нейната работа, а сега ще се ориентираме слепешком. Още по-лошо е, че създава впечатление, според което корупцията е сериозен въпрос само в шепа държави, главно от групата на новоприетите. Така под микроскопа на ЕК се игнорират системните проблеми в по-старите членки като Испания, както и корупцията във фирми от предполагаемо "чисти страни" като Финландия и Германия, които често се възползват от занижените стандарти в други държави".
Защо ЕК се държи така странно?
"Политико" обяснява: "Холандия, Франция и Германия отиват на избори през идните месеци и последното нещо, което желаят от Еврокомисията, е тя да предложи още муниции на популистите за техните речи срещу "корумпираните елити". Тя също така избягва ужасните въпроси за борбата с корупцията в институциите на ЕС."
Румънското правителство опита да се ваксинира с "европейско оправдание", че иска да амнистира част от крадливите си политици, защото Европейският съд за правата на човека в Страсбург изисквал да се предостави минимум по 4 кв. м на всеки затворник, плюс санитарен възел, а площта в затворите била ограничена. Номерът не мина. Българските политици могат да се имунизират с по-силната брюкселска ваксина, като обяснят, че борбата с корупцията в момента не е целесъобразна, за да не наливат вода в мелницата на популистите. А популисти са всички, които "не са в играта" и гледат с лошо око управляващите. Не е чудно, че един от акцентите в предизборната кампания на ГЕРБ е борбата с популизма. Хеле пък със забележителния им предизборен слоган: Да превърнем страховете на хората в надежда за нацията!
-------- |