Популярността на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) сред избирателите нарасна светкавично малко след като бившият председател на Европейския парламент Мартин Шулц стана неин кандидат за канцлер на парламентарни избори през септември. Нещо повече, според допитване на института INSA по поръчка на таблоида "Билд", ГСДП вече има 31% одобрение и за пръв път изпревари по популярност консервативния блок на канцлерката Ангела Меркел, който събира 30 на сто. Меркел за пръв път от 12 години не е начело на социологическите изследвания. "Мартин Шулц успява преди всичко да спечели бивши поддръжници на ГСДП и да осъществи връзка с тях на емоционално равнище", заяви Торстен Шнайдер-Хасе, социолог от агенция Емнид. "Подобна рязка промяна в предпочитанията за различните партии е нещо, което се случва само веднъж", добави той. Двете основни опозиционни партии в Германия - Зелените и Лявата партия (бивши комунисти и отцепили се социалдемократи), също загубиха по няколко пункта, спадайки под 8 на сто. Подкрепата за популистите от евроскептичната "Алтернатива за Германия" остава непроменена - 11 на сто, и ако нещата не се променят, те почти със сигурност ще влязат с щурм в германския парламент - Бундестага. Либералите от Свободната демократична партия имат подкрепата на 6% и могат да се върнат в долната камара, от която бяха изхвърлени преди четири години.
Именно заради тези тенденции всички противоречия в консервативния блок между Християндемократичния съюз (ХДС) и неговите баварски партньори от Християнсоциалния съюз (ХСС) бяха загърбени и те издигнаха Ангела Меркел като общ кандидат за четвърти неин мандат. С това драмата в историческия съюз ХДС/ХСС, който е по-голямата част от управляващата "голяма коалиция"(консерватори и социалдемократи) в Берлин, приключи след две години спорове за политиката на канцлерката във връзка с миграционната криза. Лидерът на ХСС и премиер на провинция Бавария - Хорст Зеехофер, в миналото нееднократно отправя остри критики към лидера на сестринската партия Ангела Меркел, най-вече заради политиката й на отворени врати към мигрантите и бежанците. Самата Меркел още през ноември м.г. обяви, че смята да се кандидатира за четвърти мандат като ръководител на правителството в страната и призна за провала на бежанската й политика. За преодоляването на вътрешния спор между ХДС и ХСС спомогна именно набиращата все повече популярност ГСДП. Ако тази тенденция се запази и социалдемократите спечелят, то те биха могли да създадат коалиция с Лявата партия и Зелените. Според данни на агенция Емнид допреди седмица трите партии имаха общо одобрение от 45%, което все още бе недостатъчно, за да оставят консерваторите на Меркел в опозиция. Именно устремът на социалдемократите да продължат да привличат нови избиратели може много
бързо да помрачи изгледите пред канцлерката.
Едночасовата програмна реч на Мартин Шулц на закритата партийна конференция в Берлин обаче някак си остана без основно послание. Шулц подхвана много теми - от грижите за децата, през дигитализацията, та чак до борбата срещу терора. Не се разбра обаче по какво неговите планове се различават от политиката на сегашната "голяма коалиция" на Ангела Меркел. Речта му, разбира се, беше насочена най-вече към собствената му партия. В момента той вижда две главни цели - партията му да спечели парламентарните избори, а той самият да стане канцлер. Но какво ще бъде съдържанието на политиката му като лидер на социалдемократите - на този въпрос Мартин Шулц не дава еднозначен отговор. По примера на Бърни Сандърс в САЩ и Беноа Амон във Франция, Шулц огласява принципната си критика. Според него неолибералният дух е обезкървил страната, а икономиите в публичната администрация са довели до това, че в Германия няма достатъчно полицаи. "Днес страната има нужда от повече социална справедливост", категоричен е Мартин Шулц. Но критиката му на моменти звучи неискрено, особено когато хвали политиците, допринесли през изминалите години за това състояние. Например бившият канцлер Герхард Шрьодер, който стартира програмата за икономии, или пък министър-председателите от ГСДП, които закриха полицейски участъци в своите провинции.
Същевременно Мартин Шулц се вживява в ролята на "адвокат на малкия човек", коментира "Дойче веле". Напоследък той често трябва да преглъща критични подмятания, че е провинциалист, че няма завършена дори гимназия, че е излекуван алкохолик, а на младини имал доста прегрешения. Днес Шулц се опитва
да превърне тези слабости в свои силни козове.
"Натрупал съм опит, който споделят мнозинството германци", на инат повтаря кандидатът за канцлер. Освен това настоява, че познава всекидневните грижи и страхове на хората. В рамките на твърде модерната днес гневна критика срещу елитите, на почит са и непрекъснатите апели към т. нар. "малък човек". Който, от своя страна, в редица западни държави все по-често се насочва към популистките партии. Политологът Дирк Йорке наскоро писа, че френският "Национален фронт" например е на път да се превърне в "социалдемократическа партия с националистическа ориентация". Йорке се надява, че германската социалдемокрация все още може да спре тази тенденция. Изглежда, че и Мартин Шулц се стреми точно към това. Той иска ГСДП да стане "твърдина срещу яростния национализъм" и "диалогичен партньор в борбата срещу десните екстремисти". Според Шулц днешното време му повелява да търси сплотяване на обществото и да прехвърля мостове над разломите в него, за да не се стигне до разцепление като в САЩ.
В момента никой не знае какво ще става по света през следващите месеци. Какво още ще извърши Доналд Тръмп в САЩ? Кой ще победи на изборите в Холандия през март и във Франция напролет? Дали ще има нови терористични нападения и дали броят на бежанците ще тръгне отново нагоре? Ако Мартин Шулц се съобразява с реалностите и с духа на времето, тогава днешният оптимизъм в партията му може да се запази. Ако Шулц съумее да се закрепи до изборите през септември и да запази своята преднина, това обаче неминуемо ще мобилизира две други групи избиратели. На първо място - привържениците на ХДС/ХСС. Социолозите изчисляват, че ХДС все още има скрити резерви и всъщност разполага със стратегически потенциал от около 50%. На второ място ще се активизират и потенциалните избиратели на "Алтернатива за Германия", защото Шулц вече нарече партията им "срам за Германия", а за политиците й каза, че ловят риба в мътна вода. Така или иначе, изборната борба този път ще бъде много напрегната и са възможни всякакви изненади, включително и да се стигне до края на ерата на Меркел. Ако това стане, то най-вероятно тя поне ще бъде сменена като канцлер от доказал се привърженик на обединена Европа, а не на популист или евроскептик.