:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,654
Активни 454
Страници 5,557
За един ден 1,302,066

Най-шумните критики срещу СЕТА са популистки

Директното влияние на търговското споразумение между Канада и ЕС върху България е несъществено
Юлиан Войнов
Европейският парламент одобри Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) между ЕС и Канада. Основната цел на СЕТА е да премахне почти изцяло митата (98%), да даде достъп на фирмите от двете страни на Атлантика до обществените поръчки, да отвори пазара на услуги, да предложи по-добри условия на инвеститорите и да подобри защитата на патентните права.

Според официалния сайт на Европейската комисия договорът защитава европейските стандарти в областта на храните и правата на работещите, както и дава гаранции, че икономическата изгода от него няма да е за сметка на демократичните достижения, защитата на природата и здравето на потребителите. В обществените дебати и от двете страни на океана обаче не спират въпросите за изгодите и обществената полезност от CETA.

Добре е веднага да изясним -



директното влияние на СЕТА върху България ще е несъществено



Взаимната ни търговия с Канада е на толкова ниско равнище, от порядъка на 0.1% от БВП на страната, че е трудно, дори невъзможно да бъдат изчислени самостоятелно някакви конкретни ползи или загуби. За да бъдат направени конкретни прогнози, трябва да се вземат под внимание не само данните на страната ни, но и на всички търговски партньори, които ще бъдат повлияни от влизането на споразумението в сила. Това обаче е огромна и сложна работа, за която, за съжаление, в България няма капацитет в държавните институции.

Същевременно от позицията на българското правителство, приета на 19 октомври 2016 г. се вижда, че конкретните ангажименти по договора не са особен приоритет за него. Просто подкрепата за договора е използвана като разменна монета срещу отпадането на визите за български граждани за Канада. В което може би има някаква логика, но подкрепата за такова всеобхватно споразумение би следвало да има далеч по-сериозни основания.



За меда и жилото на СЕТА



Основното предимство на договорите за свободна търговия като СЕТА е , че водят до увеличаване на конкурентоспособността на съответните икономики, включени в споразумението.

Отварянето на националните пазари към международната конкуренция ще предизвика необходимост от повишаване на ефективността на националните компании, което от една страна ще изтласка от пазара по-неефективните фирми, като същевременно даде възможност на по-ефективните да станат още по-конкурентни и евентуално да разширят пазарния си дял на един много по-голям пазар. Т.е. споразуменията за свободна търговия играят в полза на най-ефективните компании, на националните шампиони, които от една страна се справят безболезнено със своите преки конкуренти, а от друга, разширяват пазарите си или най-малкото стават още по-ефективни в своята дейност.

Но това е само едната, по-видимата страна на процеса. Това, за което по-малко се говори, е цената, която обществото плаща за това подобрено пазарно представяне на бизнеса. Увеличаването на конкурентоспособността и ефективността на фирмите е свързано с намаляване на производствените разходи. И тъй като обикновено разходите за труд са основна част, те стават и първа цел в плановете на мениджърите за съкращаване - или директно чрез освобождаване на хора и въвеждане на по-ефективни технологии, или чрез задържане на заплатите, чието увеличение започва да изостава от повишението на производителността на труда. По този начин се извършва едно преразпределение, трансфер между намаляващи доходи от труд към увеличаващи се доходи от капитал. Увеличената конкурентност на външните пазари води до по-голяма ефективност на вложените и привлечени инвестиции, но успоредно с това - до стагниране на доходите и де факто до намаляване на търсенето.

Можем да обобщим, че споразуменията за свободна търговия като СЕТА имат следните положителни страни: увеличена конкурентоспособност на бизнеса, повишена ефективност на фирмите, увеличена възвращаемост на капитала и инвестициите, намаление на търговските дефицити и постигане на евентуален търговски излишък чрез ръст на експорта и свиване на импорта, консолидация на пазара и евентуално разширяване на пазарния дял на ефективните фирми. Сред негативите са: загуба на работни места (в неефективните фирми), намаляване или стагнация на доходите на част от работещите, увеличаване на неравенството, намаляване на възможността за обслужване на дълговете, увеличена задлъжнялост към чужди инвеститори и финансови институции.

СЕТА несъмнено ще повлияе върху държавните финанси. Проучвания показват, че споразумението ще свие публичните приходи и разходи на всички страни участнички в него, което е логично, тъй като митническите постъпления ще намалеят. Подобно съкращаване на държавните приходи, ако не е съпроводено с бюджетни реформи за съкращаване на разходи и с реформи в държавната администрация, би довело до увеличаване на бюджетния дефицит и влошаване на външната позиция на съответната държава. Най-големи съкращения на държавните разходи трябва да бъдат направени в страните с най-голям държавен сектор, като Франция и Италия. Това е поредна илюстрация, че СЕТА влияе не само и не просто на търговските взаимоотношения между страните, но и предопределя за години напред политиката на правителствата по отношение на икономиките и публичните финанси на съответните държави.

Една от основните критики към СЕТА е, че дава



прекомерна защита на правата на инвеститорите



чрез независими арбитражи по споразумението ISDS (Investor-state dispute settlement). Тези независимите съдилища се произнасят по спорове между компании и държави.

Клаузите на ISDS за първи път се появяват в международното право през 60-те години на 20-и век, когато инвестициите са били насочени основно от развити към развиващи се държави и когато инвеститорите от развитите държави са търсили гаранции за своите инвестиции и най-вече надеждна правна защита. На местните съдилища се е гледало с недоверие поради тяхната корумпираност, некомпетентност, мудност и зависимост. Самите развиващи се държави са искали включването на подобни клаузи в подписваните търговски споразумения с надеждата така да привлекат чуждестранни компании.

Проблемите с ISDS се появяват основно през последните 15 години, когато самите развити държави започват да подписват помежду си търговски споразумения. Масло в огъня наливат и данните за злоупотреби на корумпирани съдии и недобросъвестни инвеститори. Някои са успели да си докарат сериозен доход от осъдените държави, надвишаващ в пъти направените инвестиции. Има дори случаи на осъдени държави за имагинерни пропуснати ползи, все едно проектите са били успешно реализирани и са действали безкрайно във времето. През последните години именно развитите държави са най-многобройните ответници по арбитражни дела, заведени от инвеститори. Канада държи първенството като ответник по инвестиционни спорове от американски инвеститори по споразумението NAFTA. Съгласно последните данни от UNCTAD за 2016 г., към края на 2015 г. има почти 700 спора между инвеститори и държави във връзка с прилагане на клаузите по двустранни споразумения за свободна търговия.

След множество консултации през месец февруари 2016 г. беше представен ревизиран вариант на СЕТА. В новата редакция т.нар. ad hoc арбитражни съдилища, характерни за почти всички предходни търговски споразумения, включително и NAFTA, са изоставени. Заложена е двустепенна система за решаване на спорове, състояща се от два трибунала - основен и апелативен, в които участват предварително подбрани съдии, отговарящи на същите изисквания, на които отговарят съдиите в съдебните органи на държавите, участващи в споразумението. В основния трибунал влизат общо 15 съдии - по петима от Канада, от ЕС и от трети държави, които не са страни по споразумението.

Всъщност СЕТА взима най-доброто от съществуващото в момента в международното право по отношение на договорите за свободна търговия. Засилена е защитата на държавите от неправомерни искове. Въведена е възможност за обединяване на искове към държавата, което спестява разходи. Поставени са крайни срокове за възражения от страна на инвеститорите, отпада възможността да се водят няколко дела под различни юрисдикции, въвежда се клаузата за плащане на разходите от загубилата страна и т.н.

Но има и не малко слаби страни. Такива са например липсата на гаранция за независимост на съдиите, поради факта, че те не получават фиксирано заплащане, нямат сигурност за постовете си (имат мандати), както и липсата на забрана да участват във външни за трибунала дейности, което би компрометирало тяхната независимост.



С ШИРОКО ЗАТВОРЕНИ ОЧИ

Въпреки своите недостатъци СЕТА представлява сериозен прогрес по отношение на правните регулации на световната търговия. Това е споразумение, което поставя нови стандарти в международния правен мир и те много трудно ще бъдат заобиколени в бъдещите подобни договори.

Трябва много ясно да се разбере, че подобни търговски споразумения се правят, за да служат на бизнеса и на неговото развитие. Те не се правят, за да подпомагат бюджетите на държавите, техните социални политики или демократичните процеси.

Ясно е, че глобализацията на света няма алтернатива. Невъзможно е да се мисли, че възстановяването на националните държави и изолирането от световните процеси със стени или закони може да бъде решение. За съжаление напоследък сме свидетели на възхода на популисти, които обещават затваряне и изолация, както и задоволяване на носталгичните тежнения на своите граждани. Подобно развитие е точно обратното на това, което трябва да бъде направено. Затварянето на бизнеса в рамките на националната държава го лишава от растеж, технологичен обмен и понижена възвращаемост. И тъй като новите технологии вече са толкова развити, че да елиминират ограниченията на националните законодателства, то най-вероятно нито ще се получи очакваният възход на местната икономика, нито ще бъдат решение проблемите, съпътстващи глобалното икономическо развитие. По-скоро такова затваряне ще донесе нови проблеми, които следващите поколения трябва да решават с много по-големи ресурси и усилия.

Дошло е време да се вземат наистина отговорни и дългосрочни решения. Но първото необходимо условие е да започне да се говори разумно, извън рамките на доминиращите доктрини. На хората и гражданските общества трябва да бъде представена глобалната картина, в която се намира светът и откровено да се посочат проблемите, които трябва да бъдат решени. Повече откритост и, най-вече, желание за сътрудничество е пътят, по който елити и общества трябва да вървят, за да се решават въпросите, пред които е изправен светът.





* Авторът е финансов експерт. Статията се базира на икономически анализ на споразумението, публикуван на личния му блог jvoinov.com.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Евродепутати от крайнодесни партии вдигат постери срещу СЕТА при гласуването в Европарламента. На преден план - Марин льо Пен.
89
2801
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
89
 Видими 
16 Февруари 2017 19:51
Прочетох текста под звездичката за да се запозная с експертизата на автора и попаднах на това. Май е същият човек

https://utroruse.com/article/207240/
16 Февруари 2017 19:55
С "популизъм" се обозначава онова, на което либерастите не могат да отговорят, което дори не схващат, което е вредно за алчните им апетити...
А финансов експерт - доказан! - е Шорош. Останалите са закачалки за баджове...
-------------------
Сайтът на Генек
16 Февруари 2017 20:07
генек 16 Фев 2017 19:55 С "популизъм" се обозначава онова, на което либерастите не могат да отговорят, което дори не схващат, което е вредно за алчните им апетити...
Да!
16 Февруари 2017 20:11

Статията е апотеоз на глобализма. На всичко онова, срещу което възроптават милиони онеправдани хора.
Най-напред се запитах защо редакцията печати толкова откровен пасквил в защита на правителството на златния милиард. След това установих, че е в ход кампания в защита на СЕТА, и не е само статията в СЕГА. Явно е, че е обявена войната, чиято цел е консуматорът в цял свят да бъде смачкан и подчинен на транснационалните капитали. Няма прошка в тази борба. Не си въобразявайте, че тия вампири ще се подчинят на демократични процедури.
Те ще изчезнат чак тогава, когато бъдат ликвидирани.
16 Февруари 2017 20:12
Ми аз не искам да ми забранят торент клиента. Популист ли съм?
16 Февруари 2017 20:12
Сред негативите са: загуба на работни места (в неефективните фирми), намаляване или стагнация на доходите на част от работещите, увеличаване на неравенството, намаляване на възможността за обслужване на дълговете, увеличена задлъжнялост към чужди инвеститори и финансови институции.

това популистка критика ли се явява?
16 Февруари 2017 20:17
това популистка критика ли се явява?


Тва е дребен недостатък в сравнение с предимствата! Нищо не си разбрал
16 Февруари 2017 20:43
Този експерт от алчност или ...??? е написал тези човеконенависти глупости ?
Неизбежна глобализация - унищожение на държавите, техните социалните политики и демократични процеси - милиони и милиони хора излишни и т.н.
до логичното за тях /малцината богоизбрани или по-точно самообожествени, какъв ти златен милиард/, който не може да си плаща - няма да живее.
16 Февруари 2017 20:45
човек за пари всичко може да напише
16 Февруари 2017 20:50
Това е споразумение, което поставя нови стандарти в международния правен мир и те много трудно ще бъдат заобиколени в бъдещите подобни договори.
То и варварите като влезнали в Рим са "поставили нови стандарти в международния правен мир", които Римската империя не е успяла да заобиколи. Rki, да разбираме ли, че Европейският съюз се разпада в полза на новата вяра "Глобалната корпорация"? Само ми е любопитно КОЙ ще го играе разпънатият на глобусчето - печетарите или наркодилърите.

Проучвания показват, че споразумението ще свие публичните приходи и разходи на всички страни участнички в него, което е логично
Логично, логично, но много избиретелно, защото по- долу иде реч за друго:
Съгласно последните данни от UNCTAD за 2016 г., към края на 2015 г. има почти 700 спора между инвеститори и държави във връзка с прилагане на клаузите по двустранни споразумения за свободна търговия.

Искът на един такъв спор (напр. глобата за Ейпъл - 28 млрд. евро) надхвърля бюджета за безработица в Ирландия. След две такива съдебни решения, има референдум, "Брекзит", исландско решение на раета за подписалите договорите и утешаваме нервите с Чарли Чаплин в "Великият диктатор-Глобализма".

16 Февруари 2017 20:50
всичко може да напише


Може и да си въобразява, че той ще е от тези богопомазаните. Те много такива надъхани и подскачащи си мислеха така още 90 г.
16 Февруари 2017 20:57
човек за пари всичко може да напише изпие–"Бояришникова Правда"
16 Февруари 2017 21:01
човек за пари всичко може да напише изпие


На теб ти плащат да пиеш ли? Баси офертата
16 Февруари 2017 21:03
Проучвания показват, че споразумението ще свие публичните приходи и разходи на всички страни участнички в него, което е логично

Когато парчета от публичния сектор бъдат приватизирани, естествено е публичните разходи да се свият за сметка на индивидуалните.
16 Февруари 2017 21:15
Според официалния сайт на Европейската комисия договорът .....

Афторът май не е чел цялото споразумение преди да си напише ораторията. Популист!
16 Февруари 2017 21:21
Въпреки, че следвайки примера на Костов с личните му финанси, Войнов вложи партийните на ДСБ в КТБ, все пак човекът е пределно ясен:
Трябва много ясно да се разбере, че подобни търговски споразумения се правят, за да служат на бизнеса и на неговото развитие. Те не се правят, за да подпомагат бюджетите на държавите, техните социални политики или демократичните процеси.

Ако не можете да разберете за какво става дума , рискувате да се превърнете в лудитите на 21 в.
16 Февруари 2017 21:25
Бонго, от бизнес до бизнес има разлика. Та, чий бизнес викаш ще намаже? А нашия родния, дори и едрия как го виждаш?
16 Февруари 2017 21:31

Разбираме, бонго - Забравете всякакви социални политики и демократични проекти.
Айде да видим дали ще ви стиска да въведете този режим.
16 Февруари 2017 21:37
Трябва много ясно да се разбере, че подобни търговски споразумения се правят, за да служат на бизнеса и на неговото развитие. Те не се правят, за да подпомагат бюджетите на държавите, техните социални политики или демократичните процеси.

и мен кво ме интересува бизнеса на тоя господинчо?
Популизъм е хубава и добра дума, нарочно очерняна от манерките, популизъм значи ...

"ПОПУЛИЗЪМ - политическа доктрина, която обезпечава правата и реализирането на възможностите на обикновените хора в борбата им срещу привилегирования елит."

"Популизъм (съществително) (главно неодобрително) - политически идеи и действия, замислени с цел да се представят нуждите и желанията на обикновените хора."


Populism is not about taxation (or jobs or income inequality). It is about representation – who gets to speak for the people and how.
Advocates of democracy make some exalted claims on its behalf. As Abraham Lincoln put it at Gettysburg, it is “government of the people, by the people, for the people.” But modern representative democracy – or any democracy, for that matter – inevitably falls short of these claims. Voting in an election every four years for candidates chosen by party machines is not exactly what Lincoln’s lofty words call to mind.
16 Февруари 2017 21:37
Ся, което си е вярно, вярно си е. Всякакви споразумения за свободна търговия са в интерес на добре работещите бизнеси и работници. Не са в интерес на мърлячи, чиновници и черпаклии.
16 Февруари 2017 21:37

бонго-бонго
16 Фев 2017 21:21

не чаткам какво общо имат лудитите с нещо, което не върши работа на мнозинството граждани в мнозинството демокрации.
Защо според тебе добруването на "бизнеса" трябва да случва за сметка на гражданите и легитимираните от тях демокрации?

И въобще, как очевидният конфликт между интересите на "бизнеса" и интересите на обществото се отниса към неолибералния постулат, че което е добро за "бизнеса" е добро и за държавата?
16 Февруари 2017 21:41
Най-после грамотен човек се опитва да обясни какво пише в СЕТА!

А ако някой иска да чете и да разбере, може да посети блога на автора, който е написал цяла студия по темата и си заслужава да се прочете!!!
Но това е само за хората, които искат да научат нещо, не за дежурните плювачи от форума. >(снимка: натиснете тук)
16 Февруари 2017 21:41
Всякакви споразумения за свободна търговия са в интерес на добре работещите бизнеси и работници. Не са в интерес на мърлячи, чиновници и черпаклии.

глупости и кофтито е, че знаеш това.
Тези, които ще го отнесат първи, са малкият и средният бизнес, стартапите и всички, убедени че с труд, ентусиазъм и вяра в свободната конкуренция могат да успеят.
16 Февруари 2017 21:41
не чаткам какво общо имат лудитите


И аз не зацепих. Окрупняването на капитала явно се счита за някакъв вид прогрес.
16 Февруари 2017 21:43
в интерес на добре работещите бизнеси и работници

за манерките нема съмнение, че бог е създал земята за 6 дена, за да достигне разцвета си и целта, за която е създадена, а тя е - бизнес и работещи.
Човек, това звучи гордо. ЧЧовекът е венец на творението. А бизнесът е венецът на човека.
Боже, какъв кон с капаци, каква стеснена гледна точка, каква нищожна перспектива пред образа и създанието божие.
16 Февруари 2017 21:44
kаily
16 Фев 2017 21:43

ами, манрико просто си троли.
16 Февруари 2017 21:48
Не разбрах само защо загубата на икономически позиции ще се "компенсира" с отмяна на визите? Какво общо има икономиката с пътуването? За отмяна на визите със САЩ какво ще подпишем?
16 Февруари 2017 21:51
Асол
16 Фев 2017 21:25
Мнения: 33,020
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Бонго, от бизнес до бизнес има разлика. Та, чий бизнес викаш ще намаже? А нашия родния, дори и едрия как го виждаш?

Защо се заблуждаваш - българският пазар е точно никакъв. За какъв бизнес говорим - за оня от списъците на КТБ? Не разбираш ли, че курсът към протекционизъм и изолационизъм обрича "родния бизнес" на корупция от най-примитивно ниво и партийна обвързаност? И разбира се, технологична изостаналост.
В тоя контекст да попитам застрашава ли СЕТА износа ни - да речем - в Германия (на първо място по износ от България)? Ако това е така, защо няма реакция от "родния бизнес" - КРИБ, БСК и прочее?
Все пак загрижеността ти за "родния бизнес" е похвална. Не помня да прояви такава, когато руснаците предложиха техни заеми да заместят отпадналя чужд инвеститор за Белене с условието, че делът на участието на български форми в проекта падне от 30 на 15%. Значи имаш развитие, браво.
16 Февруари 2017 21:53
За отмяна на визите със САЩ какво ще подпишем?


Кат се сетя ква беше цената за влизането в НАТО, не ща да се замислям
16 Февруари 2017 21:54
българският пазар е точно никакъв.


Бонго, концесиите (вече си имаме един канадски инвеститор на мноо интересно място)!!! Ще си купят държавата ти за жълти стотинки завинаги и такива кат вас пазарници ще се превърнете в крепостни и няма да може да мръднете, щото и защита няма да имате в духа на великолепното споразумение. Ама заради "десния" ви акъл, много хора вече нямат намерение да ви служат мантрите за "пазар" и "бизнес". От толкова мозък е докъде стигнахме
16 Февруари 2017 21:54
Най-после грамотен човек се опитва да обясни какво пише в СЕТА!

А ако някой иска да чете и да разбере, може да посети блога на автора, който е написал цяла студия по темата и си заслужава да се прочете!!!
Но това е само за хората, които искат да научат нещо, не за дежурните плювачи от форума.

И ти си го прочел?!
И даже си го разбрал...
16 Февруари 2017 21:56
В тоя контекст да попитам застрашава ли СЕТА износа ни - да речем - в Германия (на първо място по износ от България)

А вноса, да речем, от Канада?!
16 Февруари 2017 22:01

бонго-бонго
16 Фев 2017 21:51

fair enough, явно в СЕТА виждаш възможност за елиминиране на родната корупция. Това обаче може да стане и с действия на легитимно излъчените по обичайните демократични канали органи и то без страничния ефект на СЕТА - скопяване на демокрацията. Тъкмо обратното, това би било засилване на демокрацията.

Оппа, бех забравил, че шансът на твоите кончета да издрапат по демократичните канали до властта е нулеф, те са малцинство.
Ти също.

16 Февруари 2017 22:04
А вноса, да речем, от Канада?!

Ако си послужим с вашите критерии , СЕТА отваря български пазар от "5 милиона" с "над 1 млн. бедни пенсионери" и още "1 млн. работещи бедни" (все цитати на прогресивните сили в тоя форум) за канадски фирми срещу пазар от 35 млн човека в 9тата в света страна по Human Development Index за "родния бизнес".
16 Февруари 2017 22:05
Ако си послужим с вашите критерии , СЕТА отваря български пазар от "5 милиона" с "над 1 млн. бедни пенсионери" и още "1 млн. работещи бедни" (все цитати на прогресивните сили в тоя горум) срещу 35 млн човека в 9тата в света страна по Human Development Index

?!
16 Февруари 2017 22:08
Оппа, бех забравил, че шансът на твоите кончета да издрапат по демократичните канали до властта е нулеф, те са малцинство.
Ти също.

Отдавна моите кончета са тея, дето гледам като обикновен зрител на хиподрума в Банкя, така че минаването на тая плоскост е безполезно.
ПП. Асолче, какво концесиите? Нищо в СЕТА не задъжава българската и която и да е друга държава са отдава каквото и да е на концесия.
А ако СЕТА случайно задължи некой местен предприемач да се конкурира за концесия с кандаска фирма, ни предпазва от възможността местният да я получи по втория начин по патритични причини (платил е нанужните хора / партия в левове).
16 Февруари 2017 22:09
явно в СЕТА виждаш възможност за елиминиране на родната корупция.


Веднага се сетих за едни инвеститори/концесионери у нас и косата ми насръхна как ще се сбори корупцията
16 Февруари 2017 22:11
За отмяна на визите със САЩ какво ще подпишем?

Не е нужно да се отменя квото и да било, тъй като си подписваме всичко.
16 Февруари 2017 22:11
Не са в интерес на мърлячи, чиновници и черпаклии.

Е? И? Ний да мрем ли?
На теб ти е лесно - цък копчето нагоре надолу ... Трканеш два пъти с колелцето на мишката... драснеш с писалката няколко пъти по таблета.. и айде у Щатстопер...
А ние? тия дет' мааме с лопатата? Ние кога ще ядем фледермаус и захер с ябълков щрудел?
16 Февруари 2017 22:12
Ний да мрем ли?


Хладилникът ти нали е пълен?
16 Февруари 2017 22:15
Веднага се сетих за едни инвеститори/концесионери у нас и косата ми насръхна как ще се сбори корупцията


Ако са тези, за които подозирам, чудно защо никой досега не е сложил в сметката за работните места около тяхната дейсност
Ако са тези, пък за които аз си мисля - напр. енергоразпределителите и софиска вода - те са все европейски.
16 Февруари 2017 22:17
Каква сметка, моля? Държавата сега не може да се отърве от тях (малко сигурно ти бяха сканадалите), представям си и ако си пипнем законите и конституцията хептен в тяхна полза
16 Февруари 2017 22:18
бонго-бонго
16 Фев 2017 22:08

Не е безполезно, а изяснява картината.
След като нямаш кон ф състезанието, а си отчаян от дереджето ни, естествено е да си готов да се довериш на всеки мераклия да ни спаси. Само да не е местен, па ако ще и най-нелепият спасител в лицето на хиперкорумпираните и хиперкорумпиращите мултинационалки със седалище в Канада.
16 Февруари 2017 22:19
Ние кога ще ядем фледермаус и захер с ябълков щрудел?

фледермауса го ядат котките.
16 Февруари 2017 22:20
Държавата сега не може да се отърве от тях (малко сигурно ти бяха сканадалите),

Държавата не може да се отърве заради договорите, които е сключвала , начина по който ги е сключвала, както и липсата на елементарен контрол.
16 Февруари 2017 22:23
Държавата не може да се отърве заради договорите, които е сключвала , начина по който ги е сключвала, както и липсата на елементарен контрол.

Какъв контрол ще упражни държавата като я изпънат ф арбитража и стотина солиситъри и баристъри я направят на трътка?
16 Февруари 2017 22:23
Само да не е местен, па ако ще и най-нелепият спасител в лицето на хиперкорумпираните и хиперкорумпиращите мултинационалки със седалище в Канада.

Неам никви илюзии за мултинационалките , независимо къде са регистрирани. В тоя ход на мисли, може би е полезно да се замислим защо България не можа да привлече барем една мултинационалка да се регистрира тук.
16 Февруари 2017 22:24
"Най-шумните критики срещу СЕТА са популистки"

Забравил е да добави - и ретроградни , консервативни,
А - и от ДС и КГБ.
16 Февруари 2017 22:25
фледермауса го ядат котките.

Нищо, остави я да пробва щом иска.
16 Февруари 2017 22:28
В тоя ход на мисли, може би е полезно да се замислим защо България не можа да привлече барем една мултинационалка да се регистрира тук.

няма загуба. Иначе е ясно защо, мултинационалките гледат да се регистрират и съдят ф страни, практикуващи common law. Пести време и обикновено съдиите са аполитични.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД