"Имам дъщеря Екатерина на 3 г. с ТЕЛК 95%. Тъй като аз ходя на работа по 8 часа на ден, за детето ми се грижи личен асистент 8 часа на ден. На 03.02.2017 г. в 16.30 ч. ми се обадиха по телефона и ми заявиха, че аз трябва да платя заплатата от 460 лв. на моята лична асистентка за месец януари. Пускат я неплатена за целия месец ЯНУАРИ и сега от февруари й дават нови лица (баби и дядовци), за които да се грижи. Преди 15 дни получихме новите заповеди за 930 лв. - нищо не казаха тогава. Договорът на моята лична асистентка е до октомври 2017 г. От социални грижи в Етрополе не знаят нищо и всичко се върти в кръг и вдига рамене. В целия град сме само 6 деца с личен асистент, мисля, че само аз не съм на моята дъщеря - останалите майки са си те лични асистенти."
От две седмици сайтът на министерството на труда е засипан с подобни казуси. В тях родители питат и ядосано, и отчаяно: "Какво да правя?". Съвсем не на шега чиновниците отговарят: "Моля, поставете въпроса си по компетентност в рубрика "Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Но не си мислете, че въпросната рубрика отговаря. Не, съвсем сериозно от там сайтът на министерството препраща към сайта на оперативната програма. А там място за въпроса няма. Такова е отношението на администрация, която нарича майките на деца с увреждания "кухи лейки". Това е и отношението на държавата към тях и към всички нас.
Как уж драстично увеличените помощи на децата с увреждания - лична кауза на бившия вече премиер Бойко Борисов,
се превърнаха в издевателство над техните родители?
Миналото лято, в навечерието на поредния протест на майки с увреждания под прозорците му Бойко Борисов обяви, че държавата най-накрая е решила да се погрижи адекватно за тях. "В последните седмици получих маса писма във връзка с децата с увреждания. Едно голямо нещастие на хора, на които им се е случило, и в същото време упреци към държавата, че в една или друга посока не се подпомагат както трябва. Една държава, независимо дали е цивилизована или не, си личи по отношението на хората в неравностойно състояние. Техните семейства са положени на много повече трудности за грижата на тези хора. Затова няколко дена работихме с финансовия и социалния министър", заяви Борисов и развя пред медиите нечувани суми - 930 лв. за дете с над 90% увреждания, 50 млн. лв. повече на година и т.н. "Тези средства ще се дават независимо от доходите на семействата и те сами ще решават как да ги управляват", увери той с уточнението, че новата грижа ще обхване 26 000 деца.
Родителите на въпросните деца явно си знаеха що за грижа е това, защото не посрещнаха с радост вестта. Едва сега, половин година след приемането на промените в парламента, социалното министерство си призна, че за почти половината деца - тези с увреждания между 50 и 70%, увеличението всъщност е намаление. Техните месечни помощи от 350 лв. са с около 20 лв. по-ниски от получаваните средства до края на миналата година. Те вече не получават интеграционните добавки (за транспорт, за телекомуникации), детските, ползването на балнеолечебни, рехабилитационни и други услуги, за което се плащаше по около 200 лв. И като се тегли чертата, се получава по-ниска сума. "Защо се спират детските надбавки, с тях тя взимаше 360 лв.+ транспортни, а сега с вашето увеличение ще взима 350? Къде ще отидат тези 10 лв., от които лишавате детето. Защо се подигравате с децата ВИ?", пита родител в сайта на социалното министерство. Но какво от това - социалният министър, който твърдеше, че всички ще получат увеличение, вече не е на власт. А новият високомерно твърди от телевизионния екран, че 20 лв. е "минимално" намаление.
Но гаврата не свършва дотук. По някаква своя необяснима логика предишното правителство решава
да икономиса някой лев
от децата с най-тежки увреждания. Това изглежда е целта на "глупавия запис на закона", по оценката на сдружението на общините, според който новата помощ, от една страна, е за "задоволяване на основните и специфични потребности на децата", но от друга, е за "осигуряване на грижа и подкрепа в домашна и семейна среда на децата с 90 и над 90% увреждане". Така стигаме до казуса от началото - 1600 деца от около 6000 с увреждане над 90% се оказаха в риск да бъдат "двойно финансирани" - веднъж от бюджета и втори път от европейската програма "Независим живот", която дава минимална заплата за лични асистенти на деца и възрастни в нужда. Както пита един родител, защо за дете между 70 и 90% не е двойно финансиране, но за над 90% е?
Но и това не е всичко. Социалното министерство не е сметнало за необходимо да разясни на родителите и на общините, че трябва да прекратят договорите по европейската програма. Вместо това тогавашният министър Зорница Русинова охотно обясняваше преди Нова година, че нямало пречка родителите да са лични асистенти на децата си след 1 януари. И сега шумните хвалебствия за по-добрата грижа, която ГЕРБ осигурява, катастрофираха в принудата родители да връщат със задна дата изработена заплата, а в някои случаи и от днес за вчера - да напускат работа. Защото указанието, че договорите трябва да се прекратят от 1 януари е пуснато... на 3 февруари.
Вече втора седмица министерството не казва ясно как ще излезе от тази бъркотия, а само ръси обещания, че никой няма да връща пари. Но този помен е с чужда пита - според министерството януарските заплати на личните асистенти ще са за сметка на общините, а те хич не са съгласни. Става дума за над 80 общини. Някои от тях са прекратили договорите, което освен че поставя в неравностойна ситуация всички семейства, повдига и въпроса защо някъде все пак са се сетили как да действат, а другаде - не. Но и в герберската община Габрово проблемът е много тежък, така че едва ли мотивът е предизборен. Там например 20 деца остават без личен асистент. "Писахме още след Нова година на министерството и управляващия орган да ни дадат указания това двойно финансиране ли е. И досега нямаме отговор. Получихме на 6 февруари писмото от министерството, че със задна дата от 1 януари трябва да прекратим договорите.
Не очаквахме така да постъпят,
нямаме анекси към договорите, нямаме промени в насоките по оперативната програма. Не знам как да го нарека това", обясниха пред "Сега" от община Габрово. Излишно е да се казва, че преди Нова година никой не е изпратил и дума за задаващия се проблем. Сега от Габрово ще поемат заплатите на 20-те майки лични асистенти на децата си.
Иначе управляващите изглежда смятат случая за приключен. Няма извинение, нито пък оставки. Бившият министър е прав само в едно - наистина няма пречка родителите на тези деца да останат техни лични асистенти и след 1 януари. Те нямат друг избор. "Имаме дете на 28 години със 100% увреждане. Наясно ли сте, че те остават деца за цял живот? Имате ли представа как се отглеждат и какви са разходите? По-скъпи консумативи, храна, дрехи, лекарства, транспорт, работа със специалисти и да не изброяваме повече? Питаме какви ви са мотивите за ДЕЦАТА над 18 г. да нямат увеличение", пита семейство в рубриката "Въпроси и отговори" на МТСП. Отговорът няма да ви изненада: "Моля да насочите въпросите си към рубриката по компетентност "Подкрепа за детето и семейството".