:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,851
Активни 269
Страници 11,781
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

ГИПС

Емил Хърсев
В американските университети и мозъчни центрове се роди модата да заместваме тежката научна терминология със стикери - обикновено абревиатури, с алюзия към нещо лесно за помнене. Като наименованието на закона, наречен PATRIOT Act (не е "Патриотичен закон", а съкращение; проверете как се дешифрира). Един натрапчив етикет, който зарази цял свят, е находчивото BRICS - чете се като "тухли", а както знаете, групира икономики, бързо набиращи мощ: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Това е подвеждащо групиране, събрано само заради търсения троп. Иначе трудно се намират страни с така различни икономики и толкова малко общо между тях: че са големи и растат (а половината от тях в момента дори не растат). Въпреки неизбежната неточност се счита за голям успех да измислиш подходящ вербален калъф за някой актуален икономически проблем. В тон с модата ще предложа нова анаграма за маркиране на



проблемните страни в Юга



на Европа, назовани доста грубо PIGS. Много по-правилно е означението ГИПС - това са си все същите Гърция, Италия, Португалия и Испания, само че в поредността, в която ще пораждат кризи, с които еврозоната и целият Евросъюз трябва да се преборят, за да оцелеят. Не че са единствените проблемни икономики в Европа (ужасно е, като помислим, че и Франция може да се нареди в тази група предвид размера на френското стопанство). Обаче това са страните, където проблемите се натрупват, решенията се бавят, а мерките, които се предлагат и прилагат, крият по-големи опасности от самите проблеми, които (не) решават. Най-страшно е, че Брюксел старателно премълчава природата и мащаба на заплахата. Господата традиционно са зинали за



Гърция, където трайно (тройно) се провалят



За днес е насрочена среща на финансовите министри в Еврогрупата, която трябва да вземе решение за пореден финансов транш, който се бави от няколко месеца и без който парите в Атина ще свършат най-късно през юли. А кредиторите са в разпра: Международният валутен фонд натиска да се признае очевидното - Гърция не може да обслужва натрупания дълг и затова той трябва да се намали, за да има изобщо някакъв шанс страната да се стабилизира. Но бундесфинанцминистърът Шойбле не дава дума да стане за отписване на дълг и вместо това иска Гърция да се отпише от еврозоната, ако трябва - насила, ако се наложи, не само от еврото, и от Евросъюза да се изключи. Това пък Брюксел не дава да се помисли, защото няма как да удържи разпада на общността. Още отсега е ясно, че ако не днес, то преди да падне гилотината на падежите, пак ще се намери компромис в последния миг. Поредният, който отлага и нищо не решава. И отново за по-сериозните проблеми,



за Италия и Испания няма да се говори,



защото дълговите проблеми на двете огромни икономики отново бяха заметени под килима. Прикритието осигури Европейската централна банка (ЕЦБ), която реши да наруши още две от правилата си, за да продължи да купува испански и италиански ценни книжа. Досега ЕЦБ имаше лимит да купува дълг на държавите в еврозоната по програмите за "количествени облекчения" (наливане на пари в обращение) пропорционално на дела им в капитала на банката, т.е. в брутния вътрешен продукт на еврозоната. Сега Италия и Испания получават допълнителна квота. ЕЦБ ще зареже и правилото да купува до 1/3 от отделна емисия (останалите 2/3 държавата емитент трябваше да получи от пазарен пласмент). Понеже пазарите не щат токсични книжа, ЕЦБ ще купува каквато част от емисията трябва, за да държи над водата книжата на Рим и Мадрид. Това упражнение се казва



"монетизация на дълга"



и е в основата на всички латиноамерикански финансови кризи. С тази тактика ЕЦБ трайно ГИПСира част от своя портфейл във "вечни" ценни книжа, които никога няма да се погасят, само от време на време ще се "превъртат"; после поема ролята на донор на закъсалите страни (тъй като купува ценните им книжа при отрицателен доход, а много ясно, че ще дойде ден да изпише част от тези вземания като несъбираеми). И всичко това се плаща за сметка на парична емисия, която създава нарастващ инфлационен потенциал в еврозоната. Като се нае със задачи, които са табу за всяка централна банка - да финансира, че и да субсидира закъсали държавни бюджети, ЕЦБ сама влезе в



капана на Драги:



така финансистите определят ситуацията, в която ЕЦБ е принудена едновременно да държи лихвите ниски, за да крепи крехкия баланс на банковата система и пазара на държавните ценни книжа, хем да поддържа ликвидност на паричния пазар, за да подкрепя съвсем вялото кредитиране на икономиката, а от трета страна, ще трябва да ограничава инфлацията, която вече е осезателна: в Германия за януари отчетоха 1.9% инфлация на годишна база, току на границата от 2%, която се счита за допустима здравословна обезценка. А изход от капана на Драги в реалния свят и в обозримо бъдеще не се вижда.

17
5312
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
19 Февруари 2017 18:39
задачи, които са табу за всяка централна банка - да финансира, че и да субсидира закъсали държавни бюджети


Ъъъъ...
19 Февруари 2017 19:43
Португалия не е спомената извън абревиатурата. Дали щото откак отсвири остеритито е изненадващо добре?
19 Февруари 2017 20:03
е изненадващо добре?


не са баш цъфнали и вързали, но за последната година и нещо лявото им правителство се справя изненадващо добре , за разлика от смешника ципрас в гръчко.

освен тва в португалия влизат немалко пари от бразилия и от ангола, хората работят...не я мислете толко тая страна, извадиха си поуките след стъпването накриво преди време.
19 Февруари 2017 20:38
Добра лоша Португалия има някаква икономика. Гърция няма такова нещо.
19 Февруари 2017 21:29
Гърция няма такова нещо.
Да, ама Гърция има пълен натовски стандарт с 2.6% от БВП за военни разходи , а Португалия е "предател" след като ги редуцира от 2.4% на под 1.9% от БВП.
Аз се чудя на кредиторите на Гърция - що не вземат да "прифатизират" гръцките "Миражи" и "Фалкони"-Фантоми. Вместо да чакат да кацне на някоя скала пишман-инвеститор (като Джони Деп), къде по-бързо ще осребрят вземанията си при продажбата на горните "фърчила" на измислени държави като ИДИЛ или новата демокраДция Либия. Па и глъчкият бюджет няма да се изгърбва повече с военни разходи, а ще се фокусира върху плащанията към кредиторите.
20 Февруари 2017 00:06
Едни държави крадат от други държави.

Държавите с голям дълг крадат от тия които имат по-малко дългове.

Т.е. развитите държави са развити щото крадат от тия неразвитите.. на които нарочно не имаме дават кредити.. или ако им се дадат им се искат до последния цент обратно. Особено ако не слушат главният печатар.

Няма конкуренция.. всичко е война на дългове.. на допингирани държави и напомпани корпорации. Измислени фирми без печалба години наред имат по-голяма капитализация от печелещи фирми, от цели държави.

Развитите държави реално са пиявици.. иьсмукващи ресурсите на неразвитите държави.
20 Февруари 2017 08:41
Хърсев е неориентиран. Що сега клейми банкерското съоръжение, унищожаващо свободния пазар и конкуренцията и създаващо кризи, а в други случи риве, че щяло да умре, поради ниските лихви? И освен това, Хърсев, кой е воновен, че ни завързаха за Еврото? Еврото нали уж беше гарант за стабилността на лева? Как е гарант, като е надценено от фиксирания валутен курс към лева ли? Гарант за какво - за надценяването на всяко евро което иде да граби от българския пазар? И за това че българската икономика никога нема да се измъкне от клещите на банкерите ли? Анатема!
20 Февруари 2017 09:49
Някой правил ли е сметка , как дългосрочно привлечените пари отвън влияят на БВП на дадена страна?

Например ако една държава привлече и задържи 1 милиард.. с колко ще се увеличи БВП на страната? Според мен с 10 милиарда.. в дългосрочен план, т.е. след 5 години да речем, докато парите се превъртят през банките използващи банкиране с частичен резерв около 10%.

Горе долу мисля това важи и за България - БВП ни расте точно заради взетите заеми и задържаната част от тях в страната.

Интересно би било да се види колко би бил БВП на дадена държава, ако ги няма тия лесни пари.

Например Италия - дълг 2.2 трилиона евра, и БВП близо 2 трилиона. Ако махнем ефекта на лесните пари от натрупания дългосрочен дълг.. то БВП на Италия ще падне с някъде 90% т.е. БВП ще е 200 милиарда Можем и за САЩ да сметнем - при 20 трилиона имаме 19 трилиона дълг .. и ще остане 1 трилион някъде БВП

... и за другите държави можем да видим.
20 Февруари 2017 09:50
Горната сметка е интересна защото дава формула за лесно увеличаване на БВП - просто взимаш 10 милиарда дълг , задържаш ги в страната - това е много важно и хоп БВП расте със 100.
20 Февруари 2017 09:58
Питай Гърция. Дълг не е автоматично инвестиции. То и ако се погледне Швейцария или Люксемург "дългът" им е ужасяващ като процент от БВП. Тъй че фиксацията върху числата доста изкривява картинката.
20 Февруари 2017 10:30
Дълг не е автоматично инвестиции.

И? Дългът е потребление.
20 Февруари 2017 10:34
Кайзер Созе
20 Февруари 2017 09:58

Врътката е, че няма смисъл от инвестиции.. важното е парите по някакъв начин да останат в държавата за да увеличат паричната маса.
20 Февруари 2017 10:36
Това което казвам според мен важи за всички държави - даже и за "отличничките" всъщност най-вече за тях Всичко е лесни пари. Не от работа.

Фондовите борси също надуват яко БВП.. даже още по-яко от дълговете. Щото там всичко се умножава не по 10, ами предполагам по 100.

После - състезавай се с такива държави...
20 Февруари 2017 17:23
проблемните страни в Юга
на Европа, назовани доста грубо PIGS. Много по-правилно е означението ГИПС - това са си все същите Гърция, Италия, Португалия и Испания

Навремето PIGS бяха Гърция, Ирландия, Португалия и Испания.
Обаче едното прасе избяга от кочината, а на негово място влезе друго.
20 Февруари 2017 20:48
Тухли и прасета? Така е, когато икономистите се осерат дотам, че зевзеците ги взеват на подбив. Пък кой за какво се мисли е отделен въпрос.
20 Февруари 2017 21:18
Книжата на Испания и Италия, ЕЦБ нали ги купува с фалшиви пари, като пуска печатницата за пари, танто за танто.
21 Февруари 2017 21:30
Maximus II
20 Февруари 2017 21:18

Там е работата, че не ги купуват с фалшиви пари, ами с истински.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД