:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,932
Активни 382
Страници 8,775
За един ден 1,302,066

Как се промени отношението към Великата руска революция

Някои бележки върху изворовата основа, понятийния апарат и историографската обективност при отразяване на революционната криза в Русия от 1917 г.
Отношението на съвременниците към събитията от февруари-март 1917 г. е донякъде едностранчиво, но е и твърде показателно; особено за дейците на литературата и изкуствата най-впечатляващи са символите на промяната там, където по-рано е било немислимо да седи простосмъртен, в царската театрална ложа, например, сега лесно намират място работници и войници, които може би за пръв път влизат в театър. Вляво: Царски гербове, изхвърлени в заледената р. Фонтанка (приток на Голяма Нева), Петроград, 13 март 1917 г. Вдясно: "В [Мариинския] театър. Царската ложа"; картина на Иван Владимиров (1870-1947), 1918 г.; от изложбата "Революция. Первый залп" (10-28 февруари 2017 г.) в Музея на съвременната история на Русия-Москва.
Няма как, още в самото начало ще трябва да почнем с уговорки, и не една при това; макар от началото на Великата руска революция (ВРР), точно на днешния ден, да се изпълва цяло столетие съвсем не може да се твърди, че нейната същност, ход, движещи сили, действащи лица и даже нейните герои и тяхната смърт са напълно изяснени.

Доскоро руската/съветската историческа наука разглеждаше точно три руски революции - Революцията от 1905-1907 г., Февруарската буржоазно-демократична революция от февруари-март 1917 г. и Великата октомврийска социалистическа революция от октомври-ноември 1917 г. От тази учебна година руските учебници по история предлагат друг поглед върху тези драматични събития; революцията е вече само една-единствена - Великата руска революция от 1917 г. Трябва да признаем, че назоваването й по традиционния наслов на Великата френска революция (вж. повече в Свързани текстове) е напълно справедливо - историческото значение, измервано с влиянието на тези две събития, върху последващата история на човечеството, е огромно. Те и двете предопределят развитието на света за дълъг исторически времеви отрязък; при това влиянието им е напълно съпоставимо; това твърдение едва ли се нуждае от нарочни доказателства.

А що се отнася до противопоставянето на Запада срещу Русия/СССР, което изглежда най-значимата последица от ВРР, то тези два световни политически полюса са ако не винаги в противоборство, то поне в повече или по-малко изразено противопоставяне далеч преди 1917 г., а още от края на ХVIII в. (няма да мине много време и ще се върнем по-обстоятелствено на тази тема); ВРР само задълбочи това противопоставяне, без да добавя нищо кой знае колко ново по същество, освен едно идеологическо противоречие, използвано повече за параван.

Може някому да се стори, че новото название на драматичните събития в Русия през цялата 1917 г. се отнасят единствено до строго научната страна на въпроса; обаче това не е точно така - новото название отразява един твърде различен поглед не само върху движещите сили, но и върху същността на тези събития. Ще се наложи да признаем, че новото виждане на специалистите по най-нова история изглежда, поне в малкото време, което засега имахме да го преценим*, твърде справедливо. Досегашното разглеждане на руската революционна история бе твърде ленинско (вж. по-долу), твърде болшевикоцентрично, ако ни е разрешено сега да въведем това понятие. Един по-широк поглед върху събитията, включително и върху съвременната им международна сцена, би ни убедил наистина, че досега твърде много "подробности" са оставали даже извън периферното зрение в процеса на историческото оценяване на ВРР. Както трябва да е станало ясно, тук с широко разтворени обятия ще възприемем новото название (то наистина е ново, макар да лежи върху отдавнашни предположения за революционния ход - вж. George Katkov, Russia 1917: The Februaty Revolution. L.-N. Y., 1967, двете издания на това изследване на руски език, а също и Кратък книгопис в следващите текстове по темата), понеже го намираме наистина за исторически по-справедливо.

Само още минута ще се задържим в предварителните уточнения; новото название на събитията в Русия от 1917 г. отразява, също напълно справедливо, едно разбиране за по-голямата продължителност на революцията - макар и негласно до сега революциите се подразбираха като просто завземане на властта вътре в няколко дни, с подробно разглеждане - особено важно! - на процеса на натрупване на критична маса от обществени противоречия. Днес под "революция" разбираме не само и не толкова въоръжените стълкновения в нейния ход, а един твърде по-продължителен процес, включващ и осъществяването на основните цели на революционните дела, като предварителното нагнетяване на обществените противоречия- като революционен фактор- не се изпуска от поглед нито за миг, разбира се. И всичко това е отразено в новото название на Руските събития от 1917 г.; поради което го и изложихме тук, може би твърде пространно, но нужно със сигурност.



* * *



Понеже започнахме с признанията, нека с тях и да продължим като основа на едно твърде необичайно, според досегашните представи, разглеждане и оценка на събитията. При това тук и в продълженията неизменно ще се стремим към възможно най-голяма пълнота и неизменна историческа справедливост при тяхната оценка, като страним от всякаква тяхна идеологизация; то и нужда от такава няма.

Неоспоримо е, че за точно 74 години съветска власт в СССР не се намери нито един изследовател, който подробно да разгледа Февруарската революция. Създадената веднага след събитията тясна рамка - обръщане на "залятата с кръв и мръсотия талига на владетелския дом на Романови" (по думите на Владимир Ленин), буржоазно-демократична, прогресивна, от една страна, заради свалянето на царизма, но недостатъчно прогресивна от друга, поради задържането на основните властови механизми в ръцете на буржоазията (не е съвсем така), установяване на двувластие, неустойчиво по своята същност и поради което се стига до Великата октомврийска социалистическа революция. Тази категорична, но твърде тясна рамка, бе изпълвана малко или много с нужното съдържание, само когато бе твърде наложително.

В чужбина пък, макар да излизаха обобщаващи съчинения, те повече се опираха на различния подход, а не толкова на някаква кой знае колко обновена изворова основа. А без всеобхватност на изворите не може да се търси и пълнота на изследванията.

Твърде популярният днес Георги Катков, който пише (вж. по-горе) обобщаваща работа за Февруарската революция от 1917 г., вижда причините за всичко това в принудителното скриване на наличните извори, даже в унищожаването им от съветската власт с цел да бъде преуголемена ролята на болшевиките в революционния процес; нарекохме това явление малко по-горе "болшевикоцентризъм при изследването на ВРР" и в продълженията по тази тема непременно ще изтъкваме неговите основни проявления.

Може написаното от Катков също да е крайно, но е факт, че в съветския период не се намери никой от десетките хиляди историци, занимаващи се със събитията от началото на ХХ в., който да направи обобщаващо изследване за Февруарската революция. В предговора на своята книга, която на Запад се използва масово като основен книгописен източник по въпросите на Февруарската революция, Катков твърди, че съветските архиви, съдържащи материали от 1917 г., остават (към 1967 г.) недостъпни за изследователите. Също недостъпен е дори архивът на Владимир Ленин - несъмнено един от основните участници в събитията, въпреки обнародването на многотомните му съчинения на всякакви езици, за които се твърдеше, че по (световен) тираж надминават изданията на християнската библия.

Това се признава от самите съветски, така наречени, "ръководители на науката": "Някои другари . . . повдигнаха въпросът за това следва ли да се предостави на историците свободен достъп до всички необнародвани партийни [на КПСС] документи и архиви. Това е недопустимо. Партийните документи не са наследство [в смисъл на българския възгруб полужаргонен израз "не им е бащиния"] на този или онзи от изследователите, нито даже на [самия] Институт по марксизъм-ленинизъм . . . но [той е наследство] на нашата партия, и само Централният комитет може да се разпорежда с тях." (от изказване на акад. Пьотр Поспелов (1898-1979), директор на Института по марксизъм-ленинизъм при ЦК на КПСС и бивш (до 1961 г.) кандидат-член на Президиума на ЦК на КПСС, на съвещание на съветските историци през 1962 г. В: Всесоюзное совещание историков [от] 18-21 декабря 1962 года, М., 1964, с. 296-297).

Изтъкват се - по-рано, а днес особено - и други проблеми на изворовата основа при изследване на Февруарската революция. На първо място - много от основните участници в тия събития, например двама от главните членове на временното правителство - министърът на търговията и промишлеността Александър Коновалов (1875-1949) и министърът на външните работи Михаил Терещенко (1886-1956), а и самият министър-председател Александър Керенски (1881-1970), не оставят спомените си за тези бурни времена в писмен вид.

Всичко това даде възможност някои съвременни автори да твърдят, че Февруарската революция е анонимна, нейните главни действащи лица нямат лице, нито име, а следователно и движещите й сили са анонимни; което, разбира се, едва ли е вярно. Във всеки случай поне що се отнася до недопускането на изследователите до необнародваните части от архивите, то поне тази категорична съветска грешка днес е изправена; за разлика от някои други, за които наскоро тук стана дума, а и на други, на които ще се спрем друг път вероятно.

________________

* Новата интерпретация на събитията от 1917 г. се появи за първи път преди месеци и така се създаде впечатлението, че тя бе нарочно създадена в навечерието на столетната годишнина от началото на ВРР.



Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?sid=2014071000040001301

("И кръв нечиста браздите ни да напои")

http://www.segabg.com/article.php?id=708211

("Свободният народ побеждава")



Следващ текст по темата:

Как назряваше революционната криза в Русия през 1917 г.



През тази седмица

(седмиците тук броим от четвъртък до четвъртък):

http://www.segabg.com/article.php?id=590236

(Левски не може да е за лична употреба)

http://www.segabg.com/article.php?id=608901

("Велик е народът, който е родил Левски")

http://www.segabg.com/article.php?id=609810

(Идилията в детството на Васил Кунчев приключва внезапно)
175
25302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
175
 Видими 
22 Февруари 2017 19:37
Трябва да признаем, че назоваването й по традиционния наслов на Великата френска революция (вж. повече в Свързани текстове) е напълно справедливо - историческото значение, измервано с влиянието на тези две събития, върху последващата история на човечеството, е огромно.


Много правилно са я нарекли така. Дедо Вазов я е определил като "велик експеримент на велик народ".
22 Февруари 2017 20:07
Наричали са я "октомврийски преврат" ... ама дали повлияни от Дядо Вазов .. дали от друго - от края на 30-те години .. почват да и викат ВОСР ..

" К концу 30-х годов XX в, в советской официальной историографии утвердилось название Великая Октябрьская социалистическая революция. В первое десятилетие после революции она нередко именовалась Октябрьским переворотом, и это название не несло в себе негативного смысла (по крайней мере, в устах самих большевиков) и представлялось более научным в концепции единой революции 1917 года.
В. И. Ленин, выступая на заседании ВЦИК 24 февраля 1918 г., говорил: «Конечно, приятно и легко бывает говорить рабочим, крестьянам и солдатам, приятно и легко бывало наблюдать, как после Октябрьского переворота революция шла вперед…»; такое название можно встретить у Л. Д. Троцкого, А. В. Луначарского, Д. А. Фурманова, Н. И. Бухарина, М. А. Шолохова; и в статье Сталина, посвящённой первой годовщине Октября (1918), один из разделов назывался " Об октябрьском перевороте. ... "
22 Февруари 2017 20:07
Хубав лош експериментът свърши !

И както тов. ЗИП говори от години "Русия трябва да стане конституционна монархия".

Путин ако иска да остане в историята да звънне една шайба на Георгий Романов и да го инсталира в Кремъл за цар.

Функцията му ще бъде да раздава ордени и да провежда балове.

Тов. Улянов- Бланк да го погребат до тов. Коба на Червения площад с 21 топовни салюта и след това да боядисат Кремъл отново в бял цвят и да върнат бяло-жълто-черния флаг, като втори официален.

Строежът на църкви да се ускори и от сегашните 30 000 да се докарат минимум до 100 000 !

И разбира се както би подхождало на Руската Империя - нонстоп "експанзионистични военни операции"......



22 Февруари 2017 20:13
Функцията му ще бъде да раздва ордени и да провежда балове.




Е, и малко титли ще трябва да пораздаде. Не е лошо да има велики князе и принцове.
22 Февруари 2017 20:44
ЗИП,
Слагай емотикони, щото вече съвсем се обърках кога си сериозен и кога се майтапиш.
Действително Керенски не е написал мемоари. но друго действашо лице - Милюков е написал "История второй русской революции". В нея той подробно, едва ли не за всеки ден разглежда Февруарската революция и последвалото я.
22 Февруари 2017 21:06

Абе, да не се чудим - направо най-велика и най-руска измежду всички велики и руски, нищо, че доведе до велика разсипия на Русия...

По-интересна тема - е ли тов. Петрински водач на листа в Горноджумайски рев.окръг или да?

КП „КОЙ – Българската левица и Зелена партия“
1. Иван Петрински

http://www.e-79.com/news-107009.html

22 Февруари 2017 21:15
От тази учебна година руските учебници по история предлагат друг поглед върху тези драматични събития; революцията е вече само една-единствена - Великата руска революция от 1917 г.


Според мен това е абсолютно невярно.
Може 1917 година да бъде наречена Великата революционна година, но двете революции през тази година, въпреки причинно-следствената връзка между тях, по характер, цели и движещи сили са напълно различни.
22 Февруари 2017 21:19
Истината е някъде там...

(снимка: натиснете тук)
22 Февруари 2017 21:29
“Трябва да признаем, че назоваването й по традиционния наслов на Великата френска революция (вж. повече в Свързани текстове) е напълно справедливо - историческото значение, измервано с влиянието на тези две събития, върху последващата история на човечеството, е огромно.”


И двете революции са извършени от политически и финансови кръгове хора,чиито ясно очертан произход изпълва по-късно страниците от тефтерчето на Шиндлер.
22 Февруари 2017 21:46
mercury 22 Фев 2017 21:15
От тази учебна година руските учебници по история предлагат друг поглед върху тези драматични събития; революцията е вече само една-единствена - Великата руска революция от 1917 г.



Според мен това е абсолютно невярно.
Може 1917 година да бъде наречена Великата революционна година, но двете революции през тази година, въпреки причинно-следствената връзка между тях, по характер, цели и движещи сили са напълно различни.

Ми ще се повторя , ама и Ленин, на съвещанието 24 февруари 1918 ВЦИК е мислел комай по същия начин - че има ЕДНА руска революция .. ... ... с няколко етапа .. единият от етапите той го нарича "октомврийски преврат " ..

Цитирам, та да не съм голословен:
она .... именовалась Октябрьским переворотом, и это название не несло в себе негативного смысла (по крайней мере, в устах самих большевиков) и представлялось более научным в концепции единой революции 1917 года.
В. И. Ленин, выступая на заседании ВЦИК 24 февраля 1918 г., говорил: «Конечно, приятно и легко бывает говорить рабочим, крестьянам и солдатам, приятно и легко бывало наблюдать, как после Октябрьского переворота революция шла вперед…»
22 Февруари 2017 21:51
И както тов. ЗИП говори от години "Русия трябва да стане конституционна монархия".

:Може би в Африка все още има останала някъде някоя конституционна монархия.
22 Февруари 2017 21:54
Иначе съм писал доста пъти .. какво трябва да бъде нашето, българско отношение към събитията 1917 в Русия - ами положително!
Това е НАША , на Централните сили инициатива .. заслуга имат точно определени хора и не е зле да ги споменем с благодарност - фон Ромберг , Улрих фон Брокдорф-Ранценау, фон Малцан, Бетман-Холвег .
.. революцията, и отражението на фронта, ни помага да извадим от войната една от съюзничките - Русия, която подписва мир с нас в Брест–Литовск!
Най-малкото .. натискът върху нашата Трета Армия отслабва, и действията на фон Ромберг и Улрих фон Брокдорф-Ранценау спасяват живота на български войници!

Успехът ни е зашеметяващ!
22 Февруари 2017 21:58
Овчаря 22 Фев 2017 21:51
И както тов. ЗИП говори от години "Русия трябва да стане конституционна монархия".

:Може би в Африка все още има останала някъде някоя конституционна монархия.
В Европа са най-много конституционните монархии ..
Андора , Белгия ,Дания ,Испания, Лихтенщайн,Люксембург, Норвегия, Великобритания, Нидерландия, Швеция Овчаря
22 Февруари 2017 22:01
Дедо Вазов я е определил като "велик експеримент на велик народ".


Че експеримент, експеримент е.
Но не е възложен на правилния народ.
Англичаните биха я свършили тази работа по-качествено и с по-малко жертви.
22 Февруари 2017 22:08
В Европа са най-много конституционните монархии ..

Тези държави, които си изброил, са парламентарни монархии.
Водещ властови орган е парламентът, а монархът има само представителни функции.
В конституционната монархия монархът е носител на върховната власт, а останалите държавни власти са му подчинени.
Ясен ли съм, симчо мама?
Я за домашно, открий дали някъде в Африка има останала конституционна монархия.
22 Февруари 2017 22:08
Сливането на двете революции в една-единствена Велика руска революция от 1917 г. си е баш болшевишки подход и разбиране на тогавашните събития.
Именно Ленин ги слива в Априлските си тезиси, като в тях предлага демократичното временно правителство да предаде цялата власт на Съветите и така по мирен начин буржоазно-демократичната революция от февруари да се трансформира в социалистическа. Не че с оглед на тогавашната социално-икономическа ситуация демократите са имали някакъв друг шанс, де, обаче не я дават по мирен път властта.
22 Февруари 2017 22:16
Овчаря
22 Фев 2017 22:08
В Европа са най-много конституционните монархии ..
Тези държави, които си изброил, са парламентарни монархии. .. ... В конституционната монархия монархът е носител на върховната власт, а останалите държавни власти са му подчинени ..
Дания вече не е Конституционна Монархия ??????? От днеска-следобед?
И ти .. ни осведомяваш за прясната новина?
Много чело - много знае !

Овчаря
Блестящ интелект!
Ето и нещо евроатлантическо!
Овчаря
22 Дек 2015 12:07
Бих казал "Майната му на православието" ...
давам и линк - който иска да чете по-подробно ... http://www.segabg.com/replies.php?id=269030&p=2
22 Февруари 2017 22:24
От тази учебна година руските учебници по история предлагат друг поглед върху тези драматични събития;

Еми, крайно време беше. По онези ширини историческото минало постоянно се променя.
22 Февруари 2017 22:33
И разбира се както би подхождало на Руската Империя - нонстоп "експанзионистични военни операции"......

До постигането на крайната цел.
Един народ, една държава, едно планетарно правителство.
22 Февруари 2017 22:33
Дания вече не е Конституционна Монархия ??????? От днеска-следобед?
И ти .. ни осведомяваш за прясната новина?
Много чело - много знае !

Обясних ти по-горе разликите между конституционна монархия и парламентарна монархия.
Мисля, че както винаги, бях достатъчно ясен.
И за да ти стане още по-ясно, погледни Търновската конституция на княжество България, което е било конституционна монархия.
Виж в нея каква е властта на монарха в конституционна монархия, за да направиш разликата със съвременните парламентарни монархии в Европа.
Виж и тук, в учебника по конституционно право на Емилия Друмева, ако имаш още съмнения в академичните ми знания
https://chitanka.info/text/29884/10#textstart
2. Форми на държавата според държавния глава.
22 Февруари 2017 22:56
Строежът на църкви да се ускори и от сегашните 30 000 да се докарат минимум до 100 000 !

И посещението им да е задължително! За кръшкане от литургия - бой с пръчки по меките части и целИване на сапогата на батюшката. Който плюе след причастие или си бърка в носа по време на молебен за здраве - направо в Сибир, да шие калимявки и лапти. Който мези през пости - на хлеб, вода и съзерцание на пъпа, докато му излезе нимбус (около пъпа, не около главата)
22 Февруари 2017 22:58
Овчаря
22 Фев 2017 22:33 Обясних ти по-горе разликите между конституционна монархия и парламентарна монархия.
Мисля, че както винаги, бях достатъчно ясен.
Безкрайно ясен !
Макар и някои хора, да не приемат твоите виждания за баш ей такива разлики, межу парламентарна и конституционна монархии и да са готови да ги определят - като "малоумно бръщолевене" ...
Да не съм голословен ето примерно : Martin Kirsch: Monarch und Parlament im 19. Jahrhundert. Der monarchische Konstitutionalismus als europäischer Verfassungstyp – Frankreich im Vergleich. Vandenhoeck & Rupprecht, Göttingen 1999 ..
Ето и картинка ..
(снимка: натиснете тук)
Тукана ако се кликне с мишка и се вижда, че споменатото вече Кралство Дания се причислява, баш към Конституционните Монархии..!
Колкото и да ти викат, че не си прав , че твърдиш идиотщини и че в разните източници друго е написано (цитирам ) Натисни тук аз приятелю , ще съм зад тебе и ще те поддържам!

Да говорят, враговете, каквото си щат!
22 Февруари 2017 22:59
Иван Петрински
22 Февруари 2017 22:59
Верно, че ена революция треба да се преценява по приходите от сфещи, но аз ще исчакам стуртчо
22 Февруари 2017 23:13
Макар и някои хора, да не приемат твоите виждания за баш ей такива разлики, межу парламентарна и конституционна монархии и да са готови да ги определят - като "малоумно бръщолевене" ...

Ако под " някои хора" имаш предвид себе си, не ми дреме за твоето невежо мнение, симчо.
Нито пък искам благодарност за времето, което ти отделих, за да научиш нещо.
Ей така хвърлям бисери на прасетата , за кеф.
22 Февруари 2017 23:32
Нещо много се опростява пак и този въпрос тук.
Стара теория за централните сили ни преподнася Сим4о. И никой не казва с коя жена е бил създателят и наистина реален организатор в началото на РККА тов. Бронщайн (Троцки). Нищо не се казва за американските еврейски банкери като да речем Щиф, Кун, както и за това къде е отишло златото на вече Ленинска Русия и кой е точно американецът Хамър. И дума няма тук и за това кой е строил великите заводи на Сталин. Само за информация ще кажа, че не само оборудването е било американско, ами и американски инженери са ги строили. Поне на големите модерни машиностроителни заводи на Сталин. После ще добавя, че и големите камиони на Сталин във Втората световна война са американски вече по ленд-лийза. (А е ленд заради Крим...). Изобщо много ми се иска да намекна че нещо подобно става и днес.
22 Февруари 2017 23:44
Овчаря се бърка с абсолютна монархия, което не е същото като конституционна монархия. Дания е конституционна монархия от 1849 година.
ЗИП също споменава за церемонии само, типично за монарх на конституционна монархия.
23 Февруари 2017 00:06
независим експерт
22 Фев 2017 23:44
Мнения: 303
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Овчаря се бърка с абсолютна монархия,

Нищо не се бъркам.
Дал съм примери и линк към учебник.
Който иска да чете, да се ограмотява.
2.1. Монархията е форма на държавата, в която държавният глава (вж. Раздел XII) е заел своята длъжност по пътя на наследяване, а в редки случаи чрез избиране от особена колегия. Държавата се представлява от княз, цар, крал, т.е. от титулувано висше длъжностно лице, принадлежащо в повечето случаи към определена династия; следователно монархът има тази длъжност доживот, на фамилни и наследственоправни основания (по реда за заемане на престола). Конституционната история познава различни типове на държавната форма „монархия“.

При абсолютната монархия цялата държавна власт е съсредоточена в едни и същи ръце. Монархът властва „по божията воля“, сам упражнява държавното господство; всяко изразяване на воля от негова страна е волята на държавата, юридически неограничена; монархът не е отговорен пред никоя земна инстанция. Народът е от негови безправни поданици. Френският крал Луи XIV (1638–1715) е характеризирал тази държавна форма с известните думи „Държавата — това съм аз“. При абсолютната монархия няма конституция в съвременния смисъл.

При конституционната монархия като форма на държавата властта на монарха е ограничена и балансирана на основата на ясни принципи, записани в конституцията като инструмент за контролирано управление. Властта на монарха бива ограничавана по различни начини: отделни държавни функции се упражняват в сътрудничество с други органи (напр. с парламента) или упражняването на държавната власт е разделено между отделни титуляри.

При парламентарната монархия монархът притежава присъщите на институцията държавен глава правомощия, но те са неутрализирани с правомощията на други конституционни органи; монархът не е „решаващ орган“. Народът чрез своите представители в парламента и чрез подкрепяното от него правителство взема политическите решения. Актовете на монарха изискват приподписване (вж. Раздел XII) от министър, с което той, респ. правителството поема отговорност за тях, вкл. пред парламента. Следователно в същността си парламентарната монархия е една демократична държавна форма — например съвременна Великобритания, Дания, Швеция, Норвегия, Холандия и др.
23 Февруари 2017 00:15
Дания е конституционна монархия от 1849 година.

за разлика от Великобритания, която е парламентарна монархия . Това няма отношение по темата. за разлика от мнението на меркури
23 Февруари 2017 00:19
Овчаря 22 Фев 2017 23:13

Макар и някои хора, да не приемат твоите виждания за баш ей такива разлики, межу парламентарна и конституционна монархии и да са готови да ги определят - като "малоумно бръщолевене" ...


Ако под " някои хора" имаш предвид себе си, не ми дреме за твоето невежо мнение, симчо.
Абсолютно ми е невежо мнението .. за това те чета и тебе и разни други неща .. различават се мненията .. и явно - някой , може би - греши ..
Ама който и да споменава , че ТИ грешиш и бръщолевиш малоумни идиотщини - няма да приемам думите му .. а ще те поддържам!
А за "някои хора" дето не мислят , като тебе съм обяснил .. ама май се налага търпеливо да повтарям- ето написаното от мене в 22:68 ... не си обърнал достатъчно внимание, случва се с великите умове !
sim4o 22 Фев 2017 22:58 ...Да не съм голословен ето примерно : Martin Kirsch: Monarch und Parlament im 19. Jahrhundert. Der monarchische Konstitutionalismus als europäischer Verfassungstyp – Frankreich im Vergleich. Vandenhoeck & Rupprecht, Göttingen 1999 ..
Ето и картинка ..
(снимка: натиснете тук)
Тукана ако се кликне с мишка и се вижда, че споменатото вече Кралство Дания се причислява, баш към Конституционните Монархии..!


нека ти викат, че не си прав, нека споменават "глупашко бръщолевене" ... ние пък- дето сме ти фенове на форума, ще сме зад тебе!

Поздрави
23 Февруари 2017 00:21

независим експерт
22 Фев 2017 23:44 Дания е конституционна монархия от 1849 година.
Това го пише на много места! ... баш за Дания споменахме ...
Ама Овчарят безжалостно и аргументирано опровергава! Що ли така пишат - ами че той им е обяснил, що е то Конституционна Монархия и има ли тя почва в Дания ! Ами комай излиза,че не е Конституционна Монархия и толкоз!
Булгар! Булгар!

Овчаря
23 Февруари 2017 00:25
По онези ширини историческото минало постоянно се променя.
Оруел като е писал "1984", да не мислиш, че си е смукал пръстите да ги измисля тези истини!
23 Февруари 2017 00:26
Ако още не знаете, да Ви обърна внимание: ето така се манипулира форум. Вместо по съдържанието на статията се започва 'дебат' от назначени за целта да речем на тема 'ама монархията монархия ли е' и започва голям 'дебат' за монархиите в Африка и прочие учени мисли. А г-н Петрински е искал явно да се дебатира онова там през 1917г. в Русия, но изглежда на ултралиберастите у нас им е заповядано да правят всичко възможно да изглежда, че няма Русия и толкова.
23 Февруари 2017 00:30
Генек и компанията
23 Февруари 2017 00:30
J_J
22 Фев 2017 23:32
Нещо много се опростява пак и този въпрос тук.
Стара теория за централните сили ни преподнася Сим4о. И никой не казва с коя жена е бил създателят и наистина реален организатор .. ...
Ми хубаво де .. ама печели ли, нашата Трета армия - да речем ... от Октомврийския преврат? Печели!
Подписваме ли мир в Брест-Литовск? Подписваме!

Спестяваме ли си, военни усилия и живот на войници? Да!

И какво да ни е отношението към събитието - ами положително !
23 Февруари 2017 00:32
J_J
23 Фев 2017 00:26

Ако още не знаете, да Ви обърна внимание: ето така се манипулира форум. Вместо по съдържанието на статията се започва 'дебат' от назначени за целта да речем на тема 'ама монархията монархия ли е' и започва голям 'дебат' за монархиите в Африка и прочие учени мисли .. .. .
Дали са учени мислите за Дания , и че не е Конституционна Монархия .. ... или са пълни идиотщини , май е все още открит въпрос ..
Аз лично - съм зад мнението на Овчаря!

Иначе - думата дума отваря .. Овчаря реагира на ЗИП ...
23 Февруари 2017 00:49
На всички омръзнаха двойните стандарти. Седерастията може ли да направи аналогии с Френската революция и Октомврийската революция?
23 Февруари 2017 03:21
Създадената веднага след събитията тясна рамка - обръщане на "залятата с кръв и мръсотия талига на владетелския дом на Романови" (по думите на Владимир Ленин)
Пълен успех на др. Ленин в това начинанние.
23 Февруари 2017 07:52
Може 1917 година да бъде наречена Великата революционна година, но двете революции през тази година, въпреки причинно-следствената връзка между тях, по характер, цели и движещи сили са напълно различни.


Руската революция от 1917 г. е само една - февруарската! Ноември няма никаква революция, а взимане на властта от една фракция, участвала в революцията. По същата логика можем да разделим и Френската революция на три-четири подреволюции. Всеки брюмер и фруктидор да го наричаме "революция"
23 Февруари 2017 08:20
Дълга статия от която дори и есенция от едно изречение не може да бъде изведено.

Двата руски преврата през 1917 г. са добре изучени в съвременна Русия. И двата са преврати, макар и извършени от различни сили.

Първият е извършен от агенти на британското разузнаване и има за цел да намали значението на Русия при очертаната вече победа на Антантата.

Зад вторият стоят Германия, която иска да извади Русия от войната, както и американски банкерски пари и отново британското разузнаване, които си поставят същата цел. Ако Русия би останала във войната, то тя неизбежно би поискала освен източен Анадол и части от Сирия с излаз на Средиземно море, така и Константинопол с проливите. За да не се случи това е финансирана и инсценирана "ВОСР".

Естествено руското злато, петрол и зърно потича на запад, а парите от износа постъпват по частни сметки на "революционери", с официалното обяснение, че това са пари нужни за Световната революция. Западните компании се сдобиват с изгодни концесии, които съществуват до края на 30-те години. Чрез индустриализацията на СССР се намира пласмент на старите машини от фалиралите заводи на запад, а за да се плащат те, селското стопанство е колективизирано, селяните отново закрепостени и оставени на минимална прехрана.
23 Февруари 2017 08:23
Принципно, в тезата на отврат има логика и аз я приемам, но тя обезсмисля революционните преобразования на болшевиките, защото в същината си те са революционни, но от друг характер.
23 Февруари 2017 08:41
но тя обезсмисля революционните преобразования на болшевиките, защото в същината си те са революционни, но от друг характер.


В началото не е точно така. Болшевиките просто следват линията на преобразувания от февруари, но с много здрава ръка. В известни отношения ги доразвиват според обществените нагласи тогава. Затова голяма част от обществото ги приема за нещо като "спасители", които ще въведат ред и ще усмирят революционния хаос и беззаконие. Нека не забравяме, че тогава има и далеч по-екстремно леви партии от болшевиките.
23 Февруари 2017 08:48
Neopol 23 Февруари 2017 08:20

А за конституционалната монархия - "Цар царува, но не управлява!" - Кратко и ясно!
23 Февруари 2017 09:41
Терминът е "конституционна монархия", което означава и парламентарна. Ако някой се опитва да въвежда "парламентарна монархия", като нещо различно от "конституционна монархия", то е несериозно и едва ли не е търсил самоцелен "принос".
23 Февруари 2017 09:50
Октомврийската революция е организирана от 1000 руски евреи. Самият Маркс е евреин. Някой е искал да унищожи православието и да дестабилизира Русия. За масони също нищо не се споменава. То е ясно че съветските историци не са смеели да засегнат такива теми.
23 Февруари 2017 09:50
Нищо не се бъркам.
Дал съм примери и линк към учебник.

Спорът беше тъп и с много малко полезен ефект. Все пак -
Равносметката:
английския език е различен от българския език
https://en.wikipedia.org/wiki/Constitutional_monarchy
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%8F
Реално и Овчаря, и Сим4о са прави
23 Февруари 2017 09:53
Несъмнено "великата руска революция" от 1917г е грандиозно геополитическо събитие с глобални последици, което преобръща света с краката нагоре.

Но всичко, което започва с "лъжа" няма как да доведе до нещо добро.

Руската революция беше обречена от деня в който матросът Железняк, каза " Караул устал" и изгони депутатите на Учредителното събрание !

Да , революцията за много кратко време индустриализира страната, нещо което"Царя" трябваше да направи още в средата на 19 век !

Но едно нещо започнало с лъжа и насилие нямаше как да свърши по друг начин.

Най-ироничното от целата работа е, че именно депутатите болшевики през 1914г гласуваха в Думата против включването на Империята във войната.....

Другата грандиозна грешка на болшевиките е конфликтът с църквата.....

23 Февруари 2017 09:55
В 1914 году, с началом Первой мировой, в России был введен сухой закон — полный запрет на производство и продажу крепких спиртных напитков.
На 2 август 1914 година цар Николай II въвежда "сух режим" в Русия. ВОСР е била успешна, само заради злощастно стечение на обстоятелства. Група хора, ловящи риба на крайцера “Аврора”, внезапно свършват водката. Както знаем от руското кино, когато руснаците отидат на риболов, обикновено попадат във Финландия... Как точно са стигнали до Зимния дворец, никой не знае... Казали им че там има запаси от водка! Последвал и втори щурм, защото никой не изнесъл водка и другите решили, че тия вътре сами ще я изпият.
"- Ало, Смолни, обаждат се матроси от Кронщат. Има ли при вас водка? - Не! Тя е при правителството, в Зимния... - Урааа!"
Съветската власт върнала водката на народа. През 1985 г. обаче СССР отново тръгна по наклонената плоскост на ограниченията. Михаил Горбачов поде кампания за "Усилване на борбата срещу пиянството и алкохолизма". Около младия генерален секретар тогава имаше опияняващ ентусиазъм, който постепенно намаля. След 6 г. Горбачов напусна поста си, а държавата СССР се разпадна.
Това е то, тривиалната липса на водка прави революции, обръща Русия и света с хастара навън.
23 Февруари 2017 10:04
Другата грандиозна грешка на болшевиките е конфликтът с църквата.....

Няма никаква грешка. Просто се повтаря това което Хенри VIII прави с църквите в Англия - взема им богатствата.

Болшевиките атакуват църквите точно за да им вземат богатствата, които изнасят на Запад, а парите слагат в личните си сметки в Швейцария. Не им е било трудно, тъй като в огромното си мнозинство са били евреи и са ненавиждали християнството, особено в православният му руски вариант.
23 Февруари 2017 10:07
английския език е различен от българския език


Различен е, но в случая няма значение. Англия няма конституция, затова за нея се употребява "парламентарна". За други не съм чувал.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД