:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,950,041
Активни 325
Страници 8,884
За един ден 1,302,066

Безсрамната лотария с живота на едно дете

Не може да се твърди, че при една-единствена трансплантация на бъбрек на дете у нас тези операции успешно се правят в България
Снимка: Архив "Сега"
Преди скандала с трансплантациите в Правителствена болница изписванията на пациенти с успешно присаден орган ставаха тържествено, в присъствието на министри и премиери.
Когато бившият директор на фонда за лечение на деца Павел Александров беше арестуван показно, нормалната работа на фонда спря за месеци и по медиите се появиха позабравените молби за помощ и финансиране на лечение на болни деца в чужбина, общото мнение беше, че от това по-зле няма накъде. След смяната на ръководството на здравното министерство един от най-честите въпроси, задавани на новия министър Илко Семерджиев, е: Какво ще направите с фонда, ще смените ли директора Владимир Пилософ и най-вече начина на работа, от който се оплакват родителите? Министърът казваше: Тепърва ще се запознаем с темата и ще направим каквото е нужно.

Не чакахме дълго, а



отговорът е брутален



- да, работата на фонда ще се промени към още по-лошо. Въпреки решението на обществения съвет на фонда, здравното министерство е отказало да разреши финансиране на трансплантацията на бъбрек на 9-годишно момче от старозагорско село. Ден преди да замине с баба си за Германия, където да получи бъбрека й, на близките на Байрям Али е съобщено, че операцията ще се направи у нас, в Правителствена болница. Защото фондът може да плаща само за лечение, което не може да се извърши у нас. А бъбречни трансплантации на деца у нас могат да се правят, съобщили на МЗ професорите Петър Панчев и Любомир Спасов от Александровска и Правителствена болница и лично се наели да оперират детето. Решението на фонда да прати детето в Германия пък било необосновано, защото се основава на мнението на д-р Димитър Русинов, който не е трансплантолог, а детски нефролог. "България разполага със специалисти с голям опит в трансплантациите. От 50 години у нас се правят успешни присаждания на органи. Не бива да се отнасяме с недоверие към възможностите на родните трансплантолози, нито към базата, с която разполагат. Само в Александровска болница за последните години са направени над 300 трансплантации, сред които и на деца", мотивираха се от МЗ.

Статистиката на агенцията по трансплантация, уви, е друга. От 2012 г. досега у нас е направена точно една бъбречна трансплантация на дете, при това под 1 година. Което значи, че в България не се правят, не могат да се правят и



не бива да се правят бъбречни трансплантации на деца



Още по-малко на дете, което е с бъбречна недостатъчност от 8 години, в крайно тежко общо състояние и с нефункционираща отделителна система. При него не просто трябва да се присади бъбрек, а да се реконструира цялата система. Ако това не стане, то в най-добрия случай ще отхвърли новия орган. Най-лошият, но прекалено вероятен случай е този, от който най-много се опасяват роднините му. От "Пирогов", където преди време имаше програма за развитие на бъбречните трансплантации при деца и са правени такива операции с помощта на специалисти от Франция, са отказали да трансплантират Байрям, защото са преценили, че операцията е прекалено рискова и технически невъзможна. Сега програмата, при която чужди лекари с опит обучават български специалисти, е спряна, въпреки че това е логичният и хуманен начин тази дейност да започне да се развива успешно и в България.

Не така смятат обаче професорите Спасов и Панчев, а покрай тях и МЗ, и затова детето е насочено към Правителствена болница. Същата болница, която през 2012 г. беше на косъм от отнемане на лиценза за всякакви трансплантации заради липса на специалисти и достатъчно операции, които да поддържат професионалното ниво на екипа. А болницата беше проверявана след серия скандали с починали пациенти - деца след чернодробни трансплантации и възрастни след бъбречни. От тогава досега там са направени 69 бъбречни трансплантации, починалите след това са 9, което е близо до европейската успеваемост от 90%, но всички данни са за възрастни пациенти. При това от тях операциите при жив донор са едва 4 - при 27 подобни в другия център - Александровска болница.



Това е публична екзекуция



Безпомощно болно дете е пратено пред очите на всички ни на крайно рискова операция, която по ред причини още никой не смее да нарече заколение, и засега оценките се задоволяват с експеримент и обучение. И най-болезненото от всичко е летаргичната реакция на обществото. Да, Би Ти Ви и още няколко медии се занимават със случая, но това е всичко. Няма вълна от недоволство във "Фейсбук", пациентските организации, с изключение на една - "Заедно с теб", която даде гласност на случая, мълчат. Сигурно защото не са потъпкани правата на болните за получаване на най-новия и скъп медикамент - те са във вихъра си само тогава. Традиционно си траят и медиците и само личната лекарка на детето излезе да го защити и публично да се усъмни във вероятността то да бъде спасено у нас.

Щом и пациенти, и лекари, и всички ние допускаме безучастно това да се случва, значи заслужаваме точно това, което имаме и което уж толкова мразим. От продажните политици, през всесилните ченгета до корумпираните доктори. Щом не протестираме при брутална саморазправа с болно дете, значи тя ни устройва.

Разбира се, операцията може да е успешна и статистиката да бъде опровергана. И Правителствена болница да си върне ореола на център за трансплантации номер едно у нас. Дано да стане така и да няма невинни жертви.

30
15868
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
22 Февруари 2017 19:45
22 Февруари 2017 19:59
Щом и пациенти, и лекари, и всички ние допускаме безучастно това да се случва, значи заслужаваме точно това, което имаме и което уж толкова мразим. От продажните политици, през всесилните ченгета до корумпираните доктори. Щом не протестираме при брутална саморазправа с болно дете, значи тя ни устройва.


Не ни устройва! Просто вече изнемогваме от брутални саморазправи. Всички сме жертви по един или друг начин. Аз например съм работила като хемодиализна сестра 16 години. Принудена бях да напусна след подаване на сигнал за опасност от заразяване с хепатит на чужденци, нелегално диализирани в клиниката срещу заплащане на ръка. В тотален шок написах книга. Никой не обърна внимание. Из хемодиализния ми "роман", 2003 г.: https://chitanka.info/text/2101/0

"А най-ниско — в основата на тази смазваща пирамида — са пациентите, постъпили на лечение в болница. Всеки един от тях изминава своя собствен път през Долината на отчаянието и немалко стават жертва на некадърност и грешки, но аз за цялата си 25-годишна практика не знам случай пациент да е успял да осъди лекар. Нагледала съм се на безсилна човешка мъка, наслушала съм се на лъжи от 16 години насам, откакто работя в център по хемодиализа, че скоро ще има редовна бъбречна трансплантация и в нашата страна, загубила съм много приятели сред нашите хемодиализни болни — все хора като вас и мен — така и неуспели да съберат пари за трансплантация в чужбина или пък години наред изпращали кръвни проби за тъканна съвместимост в напразно очакване да ги извикат за операция в София."
22 Февруари 2017 20:03
И тука няма да има отзвук темата. Форумът се прецакА. Има отзвук като се спомене Путин, за некво дете, дето ще го убият, бе на кого му дреме. за статията.
22 Февруари 2017 20:06
крайно рискова операция, която по ред причини още никой не смее да нарече заколение
"Погребение в Германия" по-добре ли звучи?
И най-болезненото от всичко е летаргичната реакция на обществото
В какъв смисъл? Обществото не предлага бъбреци, не вади парите от банките или няма "дарители" да направят операцията? Всъщност обществото в лицето на професорите Спасов и Панчев е реагирало. Да не би сега ние "простите граждани" да трябва да разрушим Картаген, опс професионализма на лекарите!?
И защо "лотарията" е с живота на детето? Баба му няма ли право на живот!? Тя какви шансове има да оцелее с един бъбрек, пълен с камъни?
22 Февруари 2017 20:09
редовна бъбречна трансплантация
Бъбреците, чие редовно производство ще са? Хашим Тачи?
22 Февруари 2017 20:10
И още:

"... [Професорът] се беше спрял пред леглото на 22-годишно болно момче — на диализа от 10 години. Това момче напразно се опитваше да замине на трансплантация в чужбина не защото нямаше пари, напротив, баща му беше успял да издейства необходимата сума от някакво перо на БМФ, но това беше по времето на социализма и комисията, която разрешаваше лечение в чужбина, не знам защо му създаваше всякакви спънки — бавеха го, губеха му документите и т.н. Той се беше отчаял и мислеше, че никога няма да замине и така ще си умре на диализа, както и стана след още няколко години. А на тази визитация, значи, проф. Фонев му раздруса ръката и с бодро оптимистичен тон рече:

— Младеж, няма ли вече да те женим, а? Като започна, беше един мъничък, мъничък, а я се виж сега, бе Вальо — готов мъж за женене! — и сам се разсмя на остроумието си.

Вальо се опита да се усмихне, но не можа да го докара, а всички останали визитиращи — лекуващ лекар, стажанти, старша сестра, включително и аз — се засмяхме подмазвачески заедно с професора. Прощавай, Вальо, ти отдавна си на небето, останал завинаги млад, но аз още те помня и все ми е мъчно, като си помисля за онази визитация и моето глупаво угодливо подхилкване. А ти беше толкова смел и така търпелив. Колко пъти те рязаха само! Ръцете ти бяха обезобразени от белези и аневризми. Но ти никога не изохка, когато те убождахме. Лежеше спокойно с уокмана и слушалките на ушите. Обожаваше хеви метал. Помниш ли как ми слагаше слушалките и аз да послушам ? И как бях изненадана да науча, че „Меноар“ са направили жестока аранжировка по класическата мелодия „Бръмбарът“ от Римски-Корсаков? А как се смееше само, като дойде на гости у нас и ми каза, че като умреш, някой път ще отворя гардероба и ще изскочиш оттам като призрак, а аз ще пищя? Много пъти отварях гардероба оттогава, Вальо, но ти нито веднъж не излезе оттам. Една вечер обаче по радиото пуснаха любимата ти песен, „Метал кингз“. Аз тъкмо сервирах вечеря на синовете си и ей-така взех, че казах на глас пред тях: „Поздравявам батко ви Вальо с тази песен. Той горкият вече не може да я чуе.“ И тогава, винаги настръхвам при този спомен, и тогава, Вальо, полюлеят над главите ни се заклати, сякаш куфееше някак бавно извън такта на страхотната песен, и все пак куфееше. За този случай съм разказвала пред по-старите колежки, които също те помнят, Вальо, а и двамата ми синове бяха свидетели и сигурно няма да го забравят цял живот. Затова се обръщам към теб сега и те моля за прошка — теб, както и всички останали жертви на нашата тромава система за народно здравеопазване. Прости ми и се опитай да разбереш колко малко зависеше лично от мене."
"Бръмбарът" на Римски-Корсаков в интерпретация на Меноар: https://www.youtube.com/watch?v=AIIWhSiux_c
22 Февруари 2017 20:18
Двамата професори не са обществото. Играят си за някакви техни интереси. Прочете ли внимателно статията- нефрологът казва, че не може в България. Имаш ли идея той от колко години се грижи за такива деца. Между другото, виждал ли си малко дете на хемодиализа, чакащо от години бъбрек. Обществото е виновно, че не можа да притисне еб@лниците, които го управляват, да осигурят условия за спасяването на децата поне, не ги мисли бабите. Това за бабата беше грозно, цинично и много тъпо.
22 Февруари 2017 20:27
lisana

Отчайващи факти за съжаление. Благодаря за разтърсващите и толкова тъжни истории.
22 Февруари 2017 20:33
И защо "лотарията" е с живота на детето? Баба му няма ли право на живот!? Тя какви шансове има да оцелее с един бъбрек, пълен с камъни?

Огромни! При добре подбрана диета и дисциплина - може да надживее повечето от нас. Баба ми беше така - с половин бъбрек с камъни и доживя до 89-та си година без хемодиализа при това.
Ако са съвместими с малкото човече - дано стане. И ако е възможно - да се направи от тези, които знаят, могат и го правят, е не се учат сега на живо.
22 Февруари 2017 20:33
Прочете ли внимателно статията- нефрологът казва, че не може в България.
Да, само професорите Спасов и Панчев казват, че могат. Видно е, че нефрологът не може да направи операцията. Видно е, че и немската болница е неизвестна както и капацитетът й за такива операции.
грозно, цинично и много тъпо.
Да, циничен съм, и по-грозен и тъп ще ставам заради гнусното лицемерие. Що не се тръшкаш по 300 пъти на ден, бе умнико?! 110 хил. души умират в България годишно, половината дори без "Бърза помощ" да е пристигнала. Дори не е уведомена.
Кажи ми, колко пари да взема от банката и кой ще ми гарантира, че детето ще преживее поне десет години, та като изляза от затвора да го видя живо и здраво!
22 Февруари 2017 20:40
Смесваш нещата, това за бърза помощ няма връзка с темата, която е доста специфична. Тези двамата просто не могат. Никой в България не може, пак казвам, не си прочел внимателно. Не е само бъбрекът, надолу са увредени нещата. В чужбина са го правили, има шанс, тук- не.
22 Февруари 2017 20:55

lisana, впечатлен съм.
22 Февруари 2017 21:08
Farola,
и аз благодаря. Имам и още истории. Едната е за рекетьорската кампания на Младенов през 2012. Тогава загубих не просто работата си, а правото си на труд. Не като сестра. Като заклет преводач. И не само аз. По онова време работех в малка фирма за преводи (семейна). В опит да намали броя на преводаческите фирми, Младенов приложи елементарен, безотказно действащ номер - плащате или изчезвате. Тъкмо щяхме да изпълним чинно заповедта му, макар и неохотно, и взе, че стана нещо неочаквано. Това съм го описала в есето "Защо нашата фирма не желае да поднови договора си с МВнР - историята на едно трудно решение". През 2013, едва една година след лишаването ни от право на труд, последва нов удар - лишаване от право на собственост чрез имотна измама (3 дка гори и над 50 - ниви на майка ми). Четвърта година вече се опитвам "да тъка на два стана".
Но – да млъквам, защото е неудобно под темата за болното дете.

22 Февруари 2017 21:13
В чужбина са го правили
Това от къде е видно?
Смесваш нещата
Аз ли ги смесвам!? - "са направени 69 бъбречни трансплантации, починалите след това са 9, което е близо до европейската успеваемост от 90%". Значи, ползват се данни за транплантации, направени при доказана съвместимост, а се говори за "да се реконструира цялата система. Ако това не стане, то в най-добрия случай ще отхвърли новия орган." без установена съвместимост.
В крайна сметка, като изряден платец на здравни осигуровки и данъци, на кого да се доверя:
- на нефролога д-р Димитър Русинов, който осем години не е намерил решение;
- на фонда за лечение на деца, който не знае какъв е капацитета на родното ни здравеопазване;
- на лекарите в "Пирогов", които "са преценили, че операцията е прекалено рискова и технически невъзможна";
- или на професорите Спасов и Панчев, които се опитват да помогнат?
Тези двамата просто не могат
Ако не се правят опити, ако няма програма за развитие на медицината у нас, и за в бъдеще ще е същото. Дори по-лошо - няма да имаме експерти, които да преценят как да се намират решения. Ще ни рекетират чужди прости консултанти (като HSBC) за по милиони долари, ще пишат безсъдържателни доклади, а "гьоловете" и гробовете ще никнат като гъби у нас.
22 Февруари 2017 21:27
Една направена детска трансплантация, една. Детето е с увреден уретер и пикочен мехур. Нефрологът не може да намери решение, той поддържа системата до извършване на трансплантацията.
22 Февруари 2017 21:55
Ако не се правят опити, ако няма програма за развитие на медицината у нас, и за в бъдеще ще е същото. Дори по-лошо - няма да имаме експерти


Ще разкажа една кратка, но кошмарна случка в 5-звездна болница. С хепи енд е, не бойте се. Една вечер двумесечно бебенце на интравенозен антибиотик заради (недоказана) бронхопневмония внезапно получава оток на дихателните пътища и започва да се задушава. Капацитетите в отделението се мъчат да интубират некоколкократно, но не успяват. Майката плаче и пита “Какво става?”, но е изгонена от стаята с думите „Умира, това става!”. Двама стажант-хирурзи случайно минават оттам и ги пускат да се учат върху умиращото бебенце. Те успяват от първия път – така, както са без опит – и спасяват живота му. Аз съм бабата на това дете, 8-годишно вече. И до ден-днешен не знам имената на двамата млади-стажанти, но се прекланям пред подвига им. Така че да знаете - понякога и неопитните лекари вършат чудеса.

Което, разбира се, не означава, че трябва да се пречи на хората да търсят най-доброто място за лечение на детето си. Описаният в статията случай е такъв, че все едно нашите лекари директно казват на родителите – давайте го тук това вашето дете да се упражним върху него, и без това е безнадежден случай. Да, необходимо е и нашите да се учат, но не бива да го правят така откровено цинично. Поне да присъстваха чужди специалисти за успокоение на родителите!
22 Февруари 2017 21:59
Това дете вероятно е родено с аномалия извстна като "болест на Марион". Какво му е лекувал нефролога като лечението би трябвало да е оперативно и от уролог през първата година?
22 Февруари 2017 22:25
Какво му е лекувал нефролога като лечението би трябвало да е оперативно и от уролог през първата година?


Детето е от старозагорско село. Вероятно е насочено към нефролог твърде късно.
22 Февруари 2017 22:39
А дедо Цар искаше да прави детска болница най голямата на Балканите и не му дадоха .Щото щял да краде.
22 Февруари 2017 22:43
да прави детска болница най голямата на Балканите
Къде това, на най- високия връх на Балканите ли?
23 Февруари 2017 08:07
За авторката
За Lisana
Аполитичен, когато зад 110-те хиляди умиращи всяка година видим детето Байрям, и не дрънкаме общи приказки, а се опитаме да го защитим, може и да се наречем човешко общество.
23 Февруари 2017 09:48
При всички случаи по-добрият вариант е да се правят трансплантации в България.
Иначе какво? Който от нуждаещите има късмет се лекува в чужбина, но винаги нуждаещите се ще са повече от тези, за които ще стигнат парите.
Събирането на пари за всеки отделен случай не е решение, по-добре да се събират пари за създаване и развитие на високотехнологични трансплантационни центрове, където много повече български граждани ще имат възможност за лекуване.
Дано детето да успее да отиде в чужбина за лечение и дано да оздравее.
23 Февруари 2017 10:53
На добър час, Байрям Али!
23 Февруари 2017 10:56
За книгата на lisana
Чете се на един дъх.
23 Февруари 2017 12:42
Безсрамно е здравето да е стока.
Другото е следствие.
Нямам намерение да чета, така че няма да обсъждам писаниците, но подобен подход е гнусен.

Само да вметна имате ли представа колко айде не богати, но заможни хора са стигнали до нищета, че и отвъд в резултат на това че техен близък е бил с диагноза примерно рак или нещо друго неличимо. Да знаят че няма надежда, но все пак опитват невъзможното. Така, че гнусно, много гнусно, афторката
23 Февруари 2017 13:34
69 бъбречни трансплантации, починалите след това са 9, което е близо до европейската успеваемост от 90%
е, не. това просто не е вярно. янина, толкова ли не можете да разделите две числа? 9 е 13% от 69, иначе казано отклонението от "европейската успеваемост от 90%" е двама човека или 30%. сепак 10% от 69 е 6.9 или малко под 7.

седем щеше да е близо. девет е ненормално далеч. по-добре това изречение да го нямаше.
23 Февруари 2017 14:58
lisana и за книгата
23 Февруари 2017 15:50
Янина Здравкова,

Добре е, че четете коментарите под репортажите си и вземате бележка от написаното в тях. Днешният Ви материал е значително по-добре подплатен с информация и анализ на тая информация от вчерашния, който се опитваше да играе по тънката струна на жалостивия читател.

Вчера не бяхте споменали доста важни обстоятелства, които действително вероятно налагат операция в чужбина, макар че пак не става много ясно дали е така наистина. Според мен, 4-часовият консилиум най-вече е заседавал на тема "Ами ако стане нещо, медиите ще ни спукат, я по-добре да му берат гайлето в Германия"

Все пак, да Ви обърна внимание на някои факти:

1. Веднъж като си се научил да караш колело, то наученото остава. Обучените от французите екипи в Пирогов и Александровска нима са забравили как се правят трансплантации, независимо, че французите вече не идват?!
2. Няма принципна разлика между трансплантация на дете и възрастен, а вие се опитвате да прокарвате други внушения.
3. Трансплантациите от жив донор са даже по-успешни от тези с трупен, а вие се опитвате да прокарвате други внушения.
4. Налице очевидно е неглижиране и отлагане от страна на семейството, довели до това силно влошаване на състоянието на детето. Щом има донор роднина, защо са чакали толкова дълго? Изобщо не е ясно кой още е участвал в "безсрамната лотария"...





23 Февруари 2017 15:55
lisana 22 Февруари 2017 19:59 ПОКЛОН!
23 Февруари 2017 16:03
Аз прочетох следното:
1. В България се трансплантират черен дроб и бъбреци от живи и трупни донори на възрастни пациенти. Успеваемостта ни е към 85-87%. Още е под средната за ЕС - 90%, но се доближаваме.
2. В България не се трансплантират бъбреци на деца (1 присъден бъбрек на бебе под 1 год. за период от 5 години не е "много опит", а щастливо стечение на обстоятелствата).
3. Имали сме нарочна програма за бъбречни трансплантации на деца със смесени екипи от български (учещи) и френски (предаващи практически опит) доктори. Но сме я прекратили преди 7 години. Защо - на простосмъртните не ни е ясно. Но ни стана ясно, че клиниката в Пирогов, която е била домакин на програмата, от 5 години не може да намери 2 млн. лв. за ...ремонт и в сегашното си състояние не отговаря на стнандартите за този вид операции. Което ми прилича доста на причина да спрем програмата.
4. ЦФЛД е на практика служба на МЗ. В случая на Байрям ЦФЛД е помогнал 2 пъти - 1. през 2015 за пълна диагностика и оперативен план и 2. през 2016 е издал заповед за самата операция. Когато ЦФЛД помага на части - това са особено сложни случаи на редки тежки заболявания на деца, които се извършват на етапи и отнемат повече от 1 година - за решенията след 1вото ЦФЛД по правилник изисква само едно становище на независим български експерт. От списък с експертите одобрен от МЗ. Така че - колкото и МЗ да се опитва да изкара ЦФЛД в грешка няма да успее. Въпросът за 1 милион е защо по дяволите МЗ обзесилва решенията на собствената си служба ЦФЛД публично? Нещо професионална етика в здравеопазването няма ли? Кое точно пречи на Министъра и директора на ЦФЛД да си разменят въпросите ПРЕДИ да уведомят пацента какво са решили? И кой точно от отговорните лица сега ще си бръкне в личния джоб и ще извади парите за изгорелите билети и пр. от анулираното 1 ден преди пътуването пътуване? Никой от МЗ естествено. Ние данъкоплатците ще платим и този напълно ненужен разход, направен единствено, за да могат националните трансплантолози да опитат в 12 без 5 да приберат в операционната едно мургаво дете от село с готов донор. Защото статистиката за детски трансплантации е зле.
5. Днес са го прегледали "светилата". 4 дни след като го обявиха за напълно трансплантабилен в България и отмениха законна заповед на ЦФЛД. И какъв е резултатът? Съгласни са с каквото вече научихме от а)личната лекарка, б)независимия експерт на ЦФЛД, в)екипа от закритата програма за детски транспланатции в Пирогов - случаят на Байрям е с твърде много усложнения и сложната операция, която може да му помогне НЕ МОЖЕ да се извърши в България.

ПП За информация на Аполитичен - ВСЯКО българско дете е осигурено здравно на 100%. Затова МЗ направи ЦФЛД, защото нашите здравни пътеки не покриват никак добре много от тежките заболявания при деца и не можем да си изпълним ангажимента, който сами сме си определили - децата са 100% здравно осигурени. Откакто сме членове на ЕС сме и част от споделената система за здраве и можем да ползваме на 1/3 от търговската цена зравни услуги в други държави от ЕС, които си нямаме при нас. С Формуляра S2, който преди се издаваше и от ЦФЛД, а сега се издава само от МЗ и от НЗОК - операцията на Байрям струва 100 000 лв. Без него същата операция струва 300 000 лв. Забравете за малко обирането на банки. Има ли смисъл да дадем на специализираната клиника в Тюбинген, която прави по над 60 трансплантации на деца/год 3 пъти повече пари. Независимо дали ще ги вземем от касата в която събираме парите за да сме всички осигурени, но децата сред нас - на 100%, или ще ги събираме с СМС лев по лев?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД