:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,447
Активни 496
Страници 23,857
За един ден 1,302,066
Нрави

Непотизмът процъфтява във Франция

Поне 20% от 577-те френски депутати плащат на роднини, които работят за тях
Снимка: www.ouest-france.fr
Бившият френски сенатор Жан-Франсоа льо Гран още през 80-те години наел жена си за свой парламентарен сътрудник. Тя нищо не вършела, но получавала около 2000 евро месечно.
Непотизмът не е ново явление във френската политика. Кандидатът за президент на десницата Франсоа Фийон съвсем не е единственият сенатор, назначил за свои сътрудници най-близките членове на семейството си. Бивш парламентарен секретар на оттеглилия се френски сенатор консерватор Жан-Франсоа льо Гран разкрива, че и жената на шефа му фиктивно била назначена за негова парламентарна сътрудничка.

Когато избухна скандалът "Пенелъпигейт" миналия месец, Жан-Франсоа Никол има чувството за дежавю. 70-годишният пенсиониран френски държавен чиновник е бил личен помощник на екссенатора Льо Гран и е работил за него в продължение на 17 години. Затова и може да разкаже от първо лице впечатления за непотизма във френската политика. Когато започвал да работи с Льо Гран, открил, че на хартия тогавашният сенатор има и друг парламентарен асистент: съпругата му Моник льо Гран. "Тя вече работеше за него, когато аз започнах през 1987 г. Била е наета веднага след като мъжът й е избран за сенатор през 1982 г.", казва Никол.

Законът позволява на френските депутати да наемат на работа членове на семействата си. Това не е в разрез с парламентарните правила. Пенсионираният държавен чиновник Никол твърди, че Моник льо Гран - както и Пенелъпи Фийон - е



получавала заплата за работа, която никога не е вършила



"В 30-годишната си кариера никога не съм я видял да работи в Сената", обяснява той. "Виждах я, докато бях в Лесе, а в сутрините в понеделник я откарвах до гарата". Лесе е малък град в северозападния френски департамент Манш, откъдето е избран Жан-Франсоа льо Гран. Работното време на Никол като сътрудник на сенатора било разделено между офиса му в Лесе и този в Сената в Париж. Предполага се, че съпругата на сенатора е работила във френската столица. Никол твърди, че жената никога не е била в офиса на сенатора, намиращ се на скъпарската улица "Вожирар" в сърцето на Париж.

Катрин Бюре, която в момента е на 45 г., също така е работила като парламентарен асистент на сенатор Льо Гран в периода между 1996 и 2007 г. Работното й място било в офиса на сенатора в Лесе. "Моник льо Гран беше свикнала да ми се обажда, за да ме пита дали са получени покани за партита", разказва Бюре, която е завела дело срещу бившия си работодател. По онова време парламентарните помощници, които не са част от семейството, рядко си позволяват да обсъждат назначенията помежду си. " В момента са шокирани само хората, които не са запознати с тази практика", смята тя. Според проучване на организацията "Прозрачност в обществения живот"



поне 20% от 577-те френски депутати плащат на роднини,



работещи като техни сътрудници.

В разгара на общественото недоволство от действията на политическия елит във Франция и след избухването на "Пенелъпигейт", рейтънгът на Франсоа Фийон се срина бързо. Човекът, за когото вече течаха залагания, че ще бъде следващият обитател на Елисейския дворец, в момента се намира на трето място след независимия Еманюел Макрон. Това сериозно засилва съмненията, че Фийон ще стигне до втория тур на президентските избори, който е насрочен за началото на май. Консервативният кандидат-президент, чиято кампания е изградена на обещания за честност, е обвиняван, че освен жена си е наел на работа и две от децата си вероятно заради добрите им юридически познания, въпреки че по това време все още не са завършили право.

Разширяването на обхвата на разследването на Фийон до децата не изненадва Жан-Франсоа Никол. Според пенсионирания държавен чиновник неговият бивш шеф Льо Гран също е наел сина си Филип льо Гран в регионална служба, отговаряща за поставянето на фиброоптични кабели в неговия департамент Манш.

Правейки паралели между неговата работа и разкритията по скандала "Пенелъпигейт", Никол печално се усмихва. "Моник беше нашата Пенелъпи", отбелязва той. "В продължение на 30 години тя получаваше заплата от около 2000 евро месечно след данъчно облагане.



Ако сметнем общо получените суми, това си е около милион евро".



Бившият парламентарен сътрудник поддържа добри отношения с Моник льо Гран, която обаче е разделена със съпруга си. "Често й казвах, че дори не знае пощенския код на Лесе", подсмихва се той.

От своя страна бившият сенатор консерватор Жан-Франсоа льо Гран отрича всякакви сравнения с "Пенелъпигейт". "Жена ми наистина работеше с мен в офиса в Париж", казва Льо Гран и добавя, че нетната й заплата била около 1000 евро месечно, за да разпределя получените писма и да се грижи за програмата му в Париж.

Моник льо Гран не отрича това. "Той се нуждаеше в Париж от някой, който да вдига телефона", казва тя пред "Франс 24". "Всеки вторник, сряда, четвъртък и понякога в петък бях в Сената", твърди тя. На въпрос за получените средства госпожа Льо Гран казва, че е забравила точната сума, но изчислява, че била "скромна сума, близо до 2000 евро нетно месечно, по-ниска от тази на колегите ми".

Моник льо Гран недоумява защо се вдига такъв шум около Пенелъпи Фийон."Къде е проблемът?", пита тя. "От години съпругите и децата на депутатите работят за тях, това не е необичайно". Жан-Франсоа Никол обаче добре разбира гневния обществен отговор на установения непотизъм във френските политически кръгове. През 2004 г. той е уволнен от длъжността си на парламентарен секретар и мястото му е заето от зетя на сенатора. Бившият сенатор Льо Гран демонстрира пред "Франс24" разкаяние, че е наемал роднини. "Да работим като семейство беше грешка", казва той. И призовава "да се сложи край на тази старомодна политика".

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Кандидат-президентът на френската десница Франсоа Фийон със съпругата си Пенелъпи, която се оказа в центъра на скандал за фиктивни назначения.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Скандалът "Пенелъпигейт" предизвика протести във Франция, на които участниците настояха Фийон да се оттегли от президентската надпревара.
8
2165
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
27 Февруари 2017 20:38
"Присмял се Хърбел на Щърбел."
28 Февруари 2017 11:01
Непотизъм може, но шуро-баджанащина не може.
28 Февруари 2017 11:26
Ех, непотизъм... Колко изтънчено... Някак по европейски звучи... Не е като просташкото, балканско връзкарство.
28 Февруари 2017 11:30
Човекът, за когото вече течаха залагания, че ще бъде следващият обитател на Елисейския дворец, в момента се намира на трето място след независимия Еманюел Макрон.

Срамежливо се премълчава, че и двамата - Фийон и Макрон - са след водачката в класациите Марин льо Пен
28 Февруари 2017 11:42
Ето къде "непот" звучи съвършено естествено:


напред назад Обратно към: [Нова земя][Иван Вазов][СЛОВОТО]


XX. Гост

Като свърши делото си, Стремски се завръщаше у дома си със спокойна съвест - но не със спокойна душа: мисълта за бащиното му огнище пак го налегна и замъчи. Той, за себе си, прежалваше злочестата светиня, но какъв беше ударът за майка му, и за родните му, и за семейната чест на Марка Стремски! Та чрез тая жертва дългът й нямаше да се изплати, той пак щеше да висне над семейството и над Стремски за дълго време още. А той имаше днес в ръцете си куп злато, пет пъти повече от сумата на тоя дълг, но той хвърли това злато с настръхване, както захвърляш една змия, която погрешно си уловил с ръка вместо друго нещо. Въпроса беше решен: светинята трябваше да се продаде. Но страшната мисъл пак се изпречваше: как ще види това майка му, как ще пренесе тоя удар, това ново унижение - при толкова живи синове! Неговата душа страдаше от съзнанието на това безсилие, както и от това, че той не можеше, не възприемаше да посвети другиго в тая домашна грижа. Нещо и безполезно впрочем.

Като приближи до тях си, той съгледа на прозореца глава белобрада.

- Мачухонски е у мене. Защо ме дири? - каза си той.

В двора го пресрещна бабичката.

- Господин Стремски, пак дойде оня човек.

- Кой е горе у мене?

- За него ти казвам. Чака те.

- Значи, не Мачухонски! Ти ли го введе в стаята ми?

- Не, той поиска там да те чака. "Не се бой, бабо, каже, аз съм свой човек, господин Найденчо няма да рече нищо." Приказва едно завалено. Гледам го, прилично облечен господар, и му отворих.

Стремски се покачи по стълбата, твърде зачуден.

В стаята намери един стар господин, отгоре над шейсет и пет години, с лице широко и кротко и с рунтави бакенбарди, съвсем побелял. Чертите на тоя чужденец му бяха съвсем непознати, но странно приличаха на бащините му.

- Добър ти вечер, Найденчо! Не познаваш ли ме? - каза стареца, като приближи до Стремски и си подаваше ръката.

- Кой сте ваша милост?

Старецът се усмихна.

- Кажи добре дошъл на чича си хаджи Евтима!

- Чичо! - извика Стремски и се спусна да целува ръка на стареца. Старецът го целуваше по челото и по главата, с бузи, оквасени от сълзи.

- Оставих Бяла черква, когато баща ти се не беше още оженил. Ти мязаш на него - каза тихо старецът, като си отриваше сълзите с кърпа.

- Чичо, каква радост за всички ни сега ще бъде, като се прибираш! Ний те обичахме само, но те не познавахме - казваше покъртен Стремски, като изглеждаше доброто, разтъжено лице на стареца.

Една минута и двамата се захълцаха, без да могат да си изкажат думата.

- Тъй, тъй, дойдох да видя либератата Болгария, да поида в Бяла черква, да видя майка ти, бътраната, непотите - бъбреше старецът с разтреперан глас, като не намираше българските думи.

- Имам писмо от домашните днес - каза Стремски, - скръбно писмо... Говореха ми и за вас...

- Четох го, разбрах го малко... Сърмани мей! Нa, прочети тая телеграма! - и му показа на масата нещо написано.

Стремски прочете следните думи:

"Бяла черква. Хаджи Гъчо Шамуров. Внасям ви с първа поща сто и трийсет лири турски даторията на брата ми Марка с лихвата. Приемете ги от госпожата му и й дайте квитанца.

Хаджи Евтим Иванов"

- Аз съм ги размешал и с влашки слова, та ги препиши на курат български - добави хаджи Евтим.

Било по затруднение да намери лесно някои български думи, било по дълговременна привичка - старецът пъстреше говора си с румънски думи.

- Дълбоко ти благодаря, чичо хаджия. Ти ни дойде на помощ, като едно провидение, в най-трудната минута. Сега мама ще има две радости изведнаж: бащиното ни пепелище остая и вие се завръщате от чужбина. Аз тъкмо си биех ангелите и се чудех как да отговоря на мама и да й кажа, че не мога да отърва нашето дворище, заради нас скъпо, по-скъпо от палати...

- И за мене е скъпо, не само за вас, Найденчо! И аз съм там роден и видях света. Сега имам скоп къща да ви направя там, да прибера вашите, между свои хора да поживея, па и кости да оставя на татова и мошова земя. Домиля ми, непоте, за патриата.

И старият, изгубеният чича, и младият племянник седнаха един до други на канапето, за да се разговарят.

28 Февруари 2017 11:47
Франция дали ще я изключат от Шенген и еврозоната заради непотизма и непукизма. В корумпираната България например е абсурд основния кандидат президент да е с такива пробойни в биографията.
28 Февруари 2017 11:51
Ето къде "непот" звучи съвършено естествено:

И все още неомърсено.
Дорис,
28 Февруари 2017 11:58
Ех, Дорис, напълнихте ми душата! Благодаря Ви!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД