:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,405
Активни 501
Страници 23,815
За един ден 1,302,066

Училището днес – всички са жертви!

Хора, разберете - учителите са на фронта. Воюват с деца и родители, както и с началниците си от МОН
---------
http://www.maikomila.bg/

Джон Гатоу е казал, че няма по-радикална идея в историята на човешкия род от тази да оставиш детето на непознати, за които почти нищо не знаеш, в продължение на 12 години.

Ще се опитам да ви запозная с тези непознати хора в светлината на случилото се в 52-ро училище. Представете си коридор с 4 стаи вляво и 4 вдясно. С по 25 деца във всяка стая. Който е бил добър по математика, веднага сметна, че децата са общо 200. Бие звънецът и тези 200 деца изпълват хаоса със съдържание. В коридора, за който стана дума в началото, има две дежурни учителки, които следят за инциденти. Приемаме, че там са излезли половината от децата, значи 100. Вие бихте онемели само като ги видите на куп, дори без да се движат. Да, ама те се движат. И то бързо. И то в най-добрите традиции на Брауновото движение. Тичат, гонят се, блъскат се. Никой и нищо не може да ги спре, дори разговори с родителите. Те казват същото - деца са, нормално е.

Но при първото спъване и разцепване на главата или чупене на ръката обръщат позицията на 180 градуса и заваляват жалби в министерство, инспекторати, съдилища.

Та, както стана ясно, въпреки забраните децата тичат като обезумели. И как няма да е така - стояли са толкова време на чин, нормално е. Значи нещо в забраните не е наред. Трябва да им се осигури място за изразходване на енергията. Кой трябва да го направи? Директорът, учителите? Разбира се, че не. Нито имат средствата, нито компетентността. Това е работа на държавата и общината. Както отлично знаем, там е пълно с чиновници, които никога не са стъпвали в клас, но обещаващи щедро чудеса от храброст, високи резултати и "приобщаване", понеже се очаква учителите да го постигнат някак си. Запомнете това, важно е.

Приключихме с коридора. Връщаме се в стаите, където са останали половината от децата. Там няма дежурни учители, в краткото междучасие учителят трябва да отиде до тоалетната, до учителската стая, за да остави и вземе дневника, защото по закон това нямат право да правят учениците. Т.е., тези деца са без надзор. Приемаме, че в стаите има камери. Защото в повечето няма. Кой ще стои и ще гледа 8 стаи едновременно, във всяка от които има по 12 деца, които също се движат бързо? Охраната, която през това време стои на входа и следи да не влизат непознати хора, или чистачките, които през това време с риск за живота си притичват от стая в стая, за да изхвърлят препълнените кошчета.

И вас да ви сложат в наблюдателния пункт, до края на междучасието няма да можете да си намерите и познаете собственото си дете в този хаос, камо ли да проследите кой с кого се закача, задява, удря или сбива. Но дори да сте свръхчовек, как ще реагирате толкова бързо, изтичвайки от наблюдателния пункт и спирайки сбиването? Като нали не забравяте, че в други 7 стаи нещата остават без вашата намеса? Значи това не работи.

Приемаме, че учителите са свръхчовеци и стоят в стаите и в междучасията. Надяваме се, че тогава вече няма как да няма инциденти. Да, ама не. Защото докато той се занимава с първите се сбили, другите остават без надзор. А ако инцидентът е по-сериозен, той ги води при психолога или при лекаря.



Лекар ли казах?



Знаете ли колко малко училища имат лекари просто защото не могат да си позволят такъв разход? А знаете ли, че дори медицинските сестри са на щат в общините и често са само по една? А знаете ли, че работното им време е 8 часа и няма как да покрие и двете учебни смени? В доста случаи дори са на половин щат, т.е. само 4 часа са в училище.

За това кой е виновен? Директор, учител? Или правителство, министър, кмет, които не отпускат нужното финансиране?

Проблемът със здравните грижи в българските училища е отдавна известен на институциите. За да ги има въобще, се работи по наредба, писана преди 20 години и влязла в сила преди 17. И досега никой нищо не е направил. Но е взимал и продължава да взима заплати. Да се върнем на бойното поле. Оставили сме децата без надзор, защото сме при психолога или лекаря. Ще кажете - как така ще се сбият, след като има учител?

Много лесно - когато у дома не си възпитан и когато чуваш сриващи авторитета на учителя думи, трудно ще се вслушаш в думите и аргументите му. Особено знаейки, че по всяко време можеш да звъннеш на мама, тя да долети като орлица, да съсипе деня на учител и директор и да отлети необезпокоявана и удовлетворена, че е защитила безценното отроче.

Вместо същата тази мама да покрие огромната нужда от липси на детето си - липсата на думи и обяснения защо ритникът е опасен. Липсата на думи за толерантността и самоконтрола. Липсата на мисълта за другия и какво може да се случи от опасни действия. Сега умножете това средно по 3 в клас, защото такова поведение се мултиплицира с всяка изминала година, и се опитайте да си отговорите - как всъщност учителят остава жив до края на деня. За физически става дума. Психически е мъртъв още отпреди 10-15 години.

Все по-малко са спокойните деца в класовете. Все повече са агресивните, с различни степени на психическа неуравновесеност, незрялост за учебен труд, с различни степени на умствени отклонения... споделят го и ресурсните учители, които обикалят градините и училищата, макар че то е видимо и с просто око.

Ще попитате - но защо не е създаден адекватен механизъм да не се стига да такива ситуации или при случването им да има рационална процедура на действие и противодействие? Спомнете си началото - това е работа на държавата и общината. Както отлично знаем, там е пълно с чиновници, които никога не са стъпвали в клас, но обещаващи щедро чудеса от храброст, високи резултати и "приобщаване", понеже се очаква учителите да го постигнат някак си."

Т.е. очаква се от неадекватни субекти да управляват и създават нещо адекватно. Ами няма как да стане, уважаеми.

За съжаление, неадекватността не свършва дотук. Голяма част от родителите приемат училището като социална услуга, което е длъжно да им отглежда децата, докато са на работа. Приемат, че те нямат никакви ангажименти към собствените си деца и всичко трябва да свършат учителите и ако детето има проблем, виновни са учителите. Особено тези с големите заплати, допълнителни хонорари от лекторски и несметни доходи от частни уроци, 6-часовия работен ден и 4-те месеца ваканции. Поради което пред училищата вече 20 години се вият опашки от кандидати да станат учители.

Други пък родители свръхпротежират децата си и им създават погрешното чувство за всепозволеност и безнаказаност. От което в училището става ад, учителите не се занимават да обучават, а стават пъдари. И ако си спомните числото 3 (средно толкова деца, които създават проблеми в клас), учителят се занимава предимно с тях, за да успее поне да въдвори тишина в клас. С което останалите ученици са директно дискриминирани, защото на тях няма кога да им се обърне полагащото им се внимание.

И това е час след час, ден след ден, срок след срок, година след година. И за ниските им резултати или неудовлетвореност е виновен учителят, разбира се. Ще кажете - ами да изгони пречещите.

Не може. По новите нормативни документи, изгони ли ученик, още в междучасието трябва да започне процедура по приобщаващо въздействие. Търсене на психолог, писане на бланки, уведомяване на родителите и т.н. За 10 минути междучасие и министърът не може да стори това. Опитайте вие - като в никакъв случай не забравяйте, че за тези 10 минути трябва да отидете до учителската стая, за да оставите дневника и да вземете другия, евентуално да минете през тоалетната, пред която чакат още ваши колеги и ученици, да сте в стаята, за да наблюдавате за инциденти, и още какво ли не.



Не е възможно, нали?



Затова учителят не гони от час и затова час всъщност няма. Да приемем, че някой все пак се реши на тази отчаяна постъпка - в половината случаи предварително знае, че е обречен. От нагли, безпардонни и неадекватни родители, които с поведението си подхранват самочувствието на детето си на всепозволеност и безнаказаност, които засипват училището с жалби до кого ли не, което води до проверки, което губи време и нерви на директор, зам.-директори, психолог, учители.

И в един момент на някои директори им писва и казват на учителите - по-кротко с такива, че ни съсипват от проверки. Или нека не го изключваме, защото заради делегирания бюджет училището ще получи по-малко пари.

И от това по-кротко, накрая става още по-гадно. Но къде е вината на такива директори, когато няма никаква адекватна защита от дъжда от неоснователни жалби?

Родителят е с правилното усещане за пълната свобода да тормози учителите и училищното ръководство. Защото не получават адекватни санкции за тяхното и на децата им поведение. Защото т.нар. социални служби не могат да ги накарат да поемат своята отговорност в отглеждането и възпитанието. Поради некадърност, поради нежелание, поради неадекватен на нуждите капацитет.

Някои учители споделят - полагаме огромни усилия, за нас виновни деца няма, така си идват от вкъщи, често успяваме да нормализираме нещата, но приберат ли се за почивните дни, се връщаме назад.

Даже горчиво се шегуват, че трябва да забранят ваканциите, защото тогава родителите направо "форматирали" наученото и създаденото. Съществуват различни решения, но всичките те са свързани с допълнителни човешки и финансов ресурс, което почти никое училище не може да си позволи. Но държавата трябва да намери спешно.

Например да има специалисти в училището, които да отнемат от плещите на учителите агресивните ученици и да се занимават с тях и цялата процедура по т.нар. приобщаване. Да, има психолози в някои училища, но те не са достатъчни, за да се справят с целия обем реални действия и бумащина. Дори и да могат, има някои деца, които са клиничен случай, а тогава си има нужда от специализирана помощ, наблюдение, обучение, лечение. За което училището няма никакъв кадрови и финансов ресурс.

А и не е там мястото за подобни действия.



Често психологът има работа повече с родителите, отколкото с детето



Но при такова предложение родителите отказват и остават обидени. Решение - финансови санкции, за всеки, отказал подкрепа на специалисти, при положение че последните са констатирали нужда от такова. Както е в белите държави. Друго решение е държавата да търси от родителите на агресивни и неадекватни ученици бърза и недвусмислена отговорност за тяхното поведение, като бъдат задължени да водят децата си на психотерапевт и да заплащат щетите, които те са причинили. Недопустимо често се чува от родители - вдигнали сме ръце от него, оправяйте се!

Но това не е нормално! Родителите не може да абдикират от своите деца, а когато стане белята - да обвиняват училището и учителите. Все едно аз да пусна агресивен питбул в парка и да не нося отговорност. Като дори ви заплашвам с министерство и инспекторати, ако се опитате да го озаптите да не хапе хората.

За съжаление, нещата ще стават все по-зле, защото учителите и директорите според новия закон нямат никакви права за справяне в подобни случаи. Нямат право дори да накажат ученик без съгласието на родителя, а за съжаление родителите точно на тези деца виждат проблем навсякъде другаде, но не и в детето си в или себе си!

Накратко - училището не прави изключение от тоталния хаос в обществото ни. Ние реално живеем в джунгла. Даже в джунглата все пак има известни правила, докато в нашето общество никакви правила и закони не действат. Децата копират поведение от възрастните и ако липсата на възпитание е съчетана с арогантност и чувство за безнаказаност, що да не пребиеш съученик? Още повече че ти няма да си виновен - за това има учители.

Затова, хора, разберете - учителите са на фронта. Воюват с деца и родители, както и с началниците си от МОН.

Вместо да сте срещу тях, застанете до тях. Тогава има шанс да се възстанови това, което съсипа системата и доведе до тази война. И не заради учителите, а заради децата ни. Не им гледайте заплатите, жалки са.

Погледнете по-нависоко, към създателите и управляващите системата. Законотворците, издаващите неадекватни наредби и стандарти и вся остальная. Там е причината, там е главата на рибата. Която пак ще изпълни безсмислените и неадекватни движения, които прави винаги в такива случаи:

"Във вторник, 28 февруари т.г., министърът на образованието и науката проф. Николай Денков ще се срещне с ръководството на Националното сдружение на общините в България. Ще се търсят общи решения за подобряване на охраната и видеонаблюдението в училищата, както и за осигуряване на ефективна медицинска помощ на територията на учебните заведения."

От всичко написано да останахте с впечатление, че проблемът е в охраната и видеонаблюдението? И че когато една система е съсипана, слагането на още бодигардове (за които никое училище няма пари) и камери (за което почти никое училище няма пари), нищо няма да реши.



А не знам дали знаете, но насилието не е само в училище, а е и извън него



Там какво правим? След като един ученик не може да удари друго дете в клас, какво му пречи да го направи на улицата? Там нито директор, нито учител носят отговорност. Кого ще разкъсваме тогава във "Фейсбук"?

Предложението ми е просто и евтино, колкото и несериозно да звучи - във всеки клас има около 40 родители. Учебните дни в месеца са около 22. На всеки родител се пада веднъж на два месеца да присъства в час. Ей там, най-отзад. Седи и мълчи. В междучасието може и да се разходи, но пак мълчи и само гледа. Накрая на деня ще е онемял за дълго. На другия ден друг родител е там и така по ред на номерата.

Държавата поема разхода за този един ден отсъствие за пред работодателя и родителя. Как смятате, дали пък обществото няма да придобие една много по-вярна представа за случващото се в училище? Ще има въздействие и върху децата, и върху самите учители, част от които не се отнасят прекалено отговорно към учебния процес. Защото заради ниските заплати не можеш да привлечеш най-доброто.

С две думи - отговорността за децата ни е обща. Не абдикирайте, а действайте срещу истинските причини, а не срещу последствията. Със сироп за кашлица не се лекува пневмония. Само се облекчават симптомите.

Временно! Докато накрая организмът не загине, нелекуван по същество.
 ----------
 Все по-малко са спокойните деца в класовете. Все повече са агресивните, с различни степени на психическа неуравновесеност, незрялост за учебен труд, с различни степени на умствени отклонения...споделят го и ресурсните учители, които обикалят градините и училищата, макар че то е видимо и с просто око.
38
12619
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
27 Февруари 2017 19:36
Затова във форума една дама смята, че като е родила дете, е суперспециалист и раздава обвинения в неграмотност наляво и надясно...
А статията е страхотна! Точна, реалистична, мрачно-истинска... Писана е от човек, влизал в час, а не от човек, приемащ училището за държавен гардероб...
------------------------
Сайтът на Генек
27 Февруари 2017 20:12
Особено знаейки, че по всяко време можеш да звъннеш на мама, тя да долети като орлица, да съсипе деня на учител и директор и да отлети необезпокоявана и удовлетворена, че е защитила безценното отроче.


Случай с колега портиер/охрана/ в гимназия.
Директорката вижда "на камерите", в един коридор, 15 минути след началото на часа, ученик от 12 клас да "мачка" гаджето - десетокласничка. Пратила охраната да ги подкани да влязат в час. Охраната изпълнява, отива при тях и казва - "Хайде, галантен, остави момичето да влезе в час, и ти също"
Ученикът се нахвърля с обиди срещу колегата и се ядосва на обидата "галантен". Звъни на майка си, известна адвокатка в тяхния град. Дошла скоро дамата и заформя лют скандал на охраната и директорката - "как така един цървул нарича детенцето И "гулантен"
Пратила жалба някъде и директорката и охраната писали обяснения. Единът проверяващ карал охраната да се извинява и да благодари на адвокатката, че не е завела дело за обида.
Ама работата не е за хилене
27 Февруари 2017 20:32

В такива случаи не се хленчи по вестниците, а се предпремат стъпки за обмяна на опит с други държави, като Чехия, Словакия, Полша и др. с подобна историческа съдба и религия като нашата.
27 Февруари 2017 21:07
Честно казано, аз не се запознах с учителя, написал текста. Може би защото той е "учителите". Джон Гатоу имам претенцията, че чувствам и разбирам като учител, а Йордан Петров - не.
А е то и нещо от Джон Гатоу:
Ако сме наясно с логиката на съвременното училище, става лесно да избегнем уловките му. Училището обучава децата да станат наемни служители и потребители; вие учете децата си да бъдат лидери и авантюристи, да обичат приключенията. Училището създава у децата рефлекс за покорство; вие научете децата си да мислят критично и самостоятелно. Добре обучените деца са лесно податливи на скука; вие помогнете на своите деца да развият вътрешния си живот, така че никога да не им е скучно. Подтиквайте ги да се занимават със сериозни неща, с нещата на възрастните – с история, литература, философия, музика, изкуство, икономика, теология – всичко, което учителите познават достатъчно добре, че да се досетят да го избягват. Провокирайте развитието на децата си, като им предоставите достатъчно възможност за уединение, за да имат шанс да се научат да се наслаждават на собствената си компания и да водят вътрешен диалог. Добре школуваните хора са дресирани да се страхуват да остават сами; те търсят постоянна компания в лицето на телевизията, компютъра, мобилния телефон и повърхностните познанства, които бързо се създават и бързо се изоставят. Децата ви заслужават да изживеят живота си по-смислено и са способни да го направят.

Смятам, че няма по-голяма грешка за един учител от тази да воюва с учениците си, както и с техните родители. Припомнете си само как ги изпращат родителите на училище в първи клас. Ако трябва да воюва, то е да му бъде позволено да бъде не чиновник, а истински учител. А значи - с чиновничеството като явление, от върха на МОН до ... директор и колеги, които са масово стресирани от контрол от отчетност, но ... са се и предали.
Истинската причина за агресията в училище е фрустрацията на децата в училище. Нататък се подреждат социалното научаване, подражанието, влиянието на агресивните субкултури, отчуждението.
27 Февруари 2017 21:13
Ама хубаво го е описал авторът това училище.Ясно и последователно със видими причинно следствени връзки.И изход от ситуацията никакъв или почти никакъв.Поне докато не върнат отново шамарите .Като няма срам и страхът върши работа.Дори по бързо и ефективно.
27 Февруари 2017 21:51
Анелия Клисарова си пропуснал

Чужд опит няма да помогне. Чипът на материала!
27 Февруари 2017 22:49
Вместо да сте срещу тях, застанете до тях. Тогава има шанс да се възстанови това, което съсипа системата и доведе до тази война. И не заради учителите, а заради децата ни. Не им гледайте заплатите, жалки са.

Абсолютно нереалистично. Погледнете, какво става във форума и ще се убедите, че съм прав. Няма авторитет, няма страхопочитание.
Децата са копие на своите родители. А, за съжаление, родителите са продукт на 30-годишната "риформа".
Искахме ли го? Искахме го. Получихме ли го? Получихме го. Що ревем тогава?
Айде най-напред да си дадем сметка, какво искаме.
След това да дадем пълна свобода на този, който може да постигне това, което искаме, а не постоянно да го спъваме. И да си научим мястото в живота, защото на много хора това им е напълно непознато.
Едно време учителите шамаросваха. Но в 99.999% шамаросаните знаеха, защо са шамаросани. И това беше възпитателно. Защото, ако вкъщи разбереха, защо си шамаросан, започваше втора серия, много по-сериозна. И децата се научаваха, че в живота има едни тънки, невидими линии, които не бива да се преминават, защото те са основата на онова нещо, което се нарича "общество". И думата "отговорност" започва да се изпълва със съдържание - можеш да направиш беля, но с ясното съзнание, че ще го отнесеш. И се замисляш.
Така е било от векове. И така са се създавали обществата.
А сега проблемът е, че родителите не се замислят...
Разберете, друг начин за излизане няма. Докато учителят не бъде господар в училищната сграда и изобщо неоспорим авторитет, няма оправия. И не мислете, че учителите са зверове. Не, оставете ги и ще видите резултата от това.
28 Февруари 2017 02:12
Още като прочетох името Гатоу, и ми стана ясно за какво става дума.
Въздух под налягане.
Гатоу е човек искрен, но останал в средата на миналото столетие. И раздава наляво и надясно рецепти да се върнем към тези времена. Само дето това е абсолютно невъзможно. Средата не е такава, обществото не е такова, мирогледът на хората не са такива, интелектуалният багаж не е такъв, нравствеността не е такава, житейските изисквания не са такива.
Е, няма как да стане.
И усещате ли колко изкуствени и неизпълними са призивите му, които бяха цитирани по-горе от една форумка?
Макар да са крайно привлекателни?
28 Февруари 2017 06:37
Добра статия: проблем, анализ, решение(предложение за решаване на проблема)
28 Февруари 2017 07:40
Предложението ми е просто и евтино, колкото и несериозно да звучи - във всеки клас има около 40 родители. Учебните дни в месеца са около 22. На всеки родител се пада веднъж на два месеца да присъства в час. Ей там, най-отзад. Седи и мълчи. В междучасието може и да се разходи, но пак мълчи и само гледа. Накрая на деня ще е онемял за дълго. На другия ден друг родител е там и така по ред на номерата.

Идеята не е нова. В родопските села кравите се извеждаха на паша в стада по махали, като всеки пасеше стадото толкова дни, колкото свои говеда имаше в него. И така, докато се изредят всички стопани и пак отначало. През летата съм участвал и аз, с по-големите ми братовчеди, докато баба си вършеше къщната работа.
Напълно подкрепям идеята за подобно родителско присъствие.
Моите деца отдавна изкласиха, но се случи преди години да осиновим едно, с което потретвам училищните пътеки. Вече стигнахме до 6-ти клас и виждам колко голяма е разликата от преди 20-тина години. И тя е в родителите.
Цяло едно поколение с пропуснато образование и възпитание. Което няма как да научи децата си на нещо, което не знае.
Не знам за децата, но за родителите ще е полезно отново да влязат в клас, да гледат, слушат и съпоставят.
Не че ще се променят, но винаги е за добро, когато цигарите се разредят през 45 минути.
28 Февруари 2017 08:36
Дармон трябва, по-честичко тъйцък. Боят изгражда.
28 Февруари 2017 08:56
Чудесна статия - всичко е точно така! Само да кажа, че в по-горните класове нещата са още по-тежки, защото децата са по-големи и по-трудно управляеми. Имам роднина директор на едно училище, който вика "Вечер като се прибера и ако не е имало произшествие в училище се кръстя пред иконата"! Днешните ученици са "изтървани" както казваше дядо ми, разбира се има и добре възпитани, но те са в изключенията. И много зависи от училището - две от внучките ми са във френското училище - нещата са съвсем различни и несравними с обикновеното школо. Абсолютен ред и дисциплина - телефоните са забранени, родителите не могат да влизат вътре без разрешение и децата изпитват респект към учителите си. Но всеки на може да си позволи няколко хиляди евро за година за такова училище.
28 Февруари 2017 09:23
Даже в джунглата все пак има известни правила, докато в нашето общество никакви правила и закони не действат.


Автора
28 Февруари 2017 09:40
Както беше писал някой по-горе, това искахме - това получихме. Място за сръдня няма. Изход!? Суворовски училища и макаренковски колонии! Без майтап! Ред, дисциплина, труд. Другото е разпад на обществото, защото днешните неуправляеми ученици са утрешните неуправляеми депутати, полицаи, работници и т.н.
28 Февруари 2017 09:52
Константин Константинович,
28 Февруари 2017 09:53
товарищМаузер
28 Февруари 2017 08:36
Дармон трябва, по-честичко тъйцък. Боят изгражда.

Не, не честичко, но на момента. Нито преди, нито след. Както е казал Парацелс, дозата прави отровата. И не си ли изпиеш хапчето навреме, файда йок...
28 Февруари 2017 10:11
Аз като лаик мога ли да запитам: носят ли родителите някаква имуществена и наказателна отговорност за постъпките на отрочето си? Примерно, ако нарочно е причинило нараняване на друго дете, а не дай Боже и смърт?
Защото ако един възрастен нарани друг първият може да го съди и да получи обезщетение. Прилагат ли се глоби за родителите, ако детето им нарушава правилата? Защото се оказва, че учениците и родителите имат само права, а училището е безсилно да ги накара да изпълняват каквито и да са задължения.
Как правата и задълженията са регламентирани в закона? Ако законът не работи и не е добър, то той трябва да се промени и към рушителите на дисциплината да има нулева толерантност.
28 Февруари 2017 10:14
Патагонец, законите са отражение на морала. Морала го виждаме. И не само в училищата. Да се погледнем и тук...
А законите... Ми какъвто моралът, такива и законите. И, освен това, ако приучваме децата отрано, че всичко им е позволено и че справедливото наказание за простъпките им не е възпитателно средство, а насилие от зверовете-учители, то какви закони искаме те впоследствие да спазват?
28 Февруари 2017 10:32
А това?

Над 1 000 души са знаели, че Убиецът от Борисовата е Йоан Матев! Но са си Мълчали!

Едно 15 годишно момче беше намушкано с нож, докато си седи на пейката и чака приятелката си. Смъртно прободено от абсолютно непознат, който поискал да му вземе парите и го заплашил с ножа. И ядосан, че хлапето не ги дава, втъкнал острието в плътта му и го убил.

След което се затичал да се скрие, обадил се на брат си, а малко по-късно двамата си купили по един сандвич край Римската стена, за да се утешат от вълненията през деня.

Камери заснели доста ясно лицето на убиеца, но ядец. Никой не казал в полицията, че го познава.

Всъщност съучениците на Йоан Матев веднага го разпознали на записите, направени от камерите и разпространени от полицията. Казали на директорката на елитното частно училище, но тя им забранила да говорят, като обяснила, че ще се забъркат в неприятности. После събрала и учителите на спешен съвет и заповядала и на тях да мълчат по случая, стана ясно днес по време на гледането на мярката за неотклонение на арестувания убиец.


http://newsmaker.bg/%D0%BD%D0%B0%D0%B4-1-000-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D1%87%D0%B5-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B5%D1%86%D1%8A%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81/ target=_blank id=url>Натисни тук

Мисля си: училището се е превърнало в място за отглеждане на учители. Не на деца, а на хора, които нямат особен шанс да правят нещо друго. Заплатите, които получават са всъщност социални помощи. Не само защото са ниски, а защото реално срещу тях няма нищо. Значението на думата "заплата" е възнаграждение срещу нещо - продукт или услуга. А на практика се получава така, че за да се мине добре матурата трябва да плащаш частни уроци. Освен, разбира се, ако не си маргинал в среднищно училище, което отчаяно се нуждае от делегиран бюджет.

Делегираните бюджети. Да, ето това убива училището и учителите. Хаосът е възможен, защото без него няма пари. За "заплати". И учителското съсловие е зависимо от броя на децата, но и от хораририума. Затова се раздува броя на часовете. Имат по 7-8 часа, нулеви часове. Вместо ставката на час да се вдигне и да приключи драмата с пренатоварването и за деца, и за гледачите им.

Аха, точно това е проблемът пък на родителите. Те пращат децата си на училище, за да има кой да ги варди. Не, въобще не става дума за знания (нали за това са частните уроци). И по тази причина родителите са притеснени и разтревожени - няма сигурна среда. Лесно е тогава да избуяват идеите на домашното образование. Гатоу не случайно е споменат. Всъщност самите учители усещат, че имат повече шанс за реализация и истинска заплата в условията на домашно образование. Може да сложите общ стандарт за покриване от всички ученици без значение от формата им на обучение и толкова. Така онези идиоти от Асоциация за домашно образование ще си проповядват по евангелските софтуери - тяхна си работа - но пък на децата ще бъде предложена алтернатива на информация. Кое ще изберат по нататък в живота си, зависи от много други неща. Често случайни и нямащи нищо общо с зазубреното.

Гатоу имаше една книга, мисле се казваше "Оръжие за масово обезличаване". В нея той прави един преглед на появата на организирано училище. Всъщност това е пруска система от 19 век, макар да е имало винаги организирано училище. Но в тоя масов вид е пруска система. Появява се като отговор на набиращата сила Индустриална революция. Имало е нужда от дресировка на работници, които да изпълняват точно и в последователност действия, свързани с масовото производство. А днес в Европа няма масово производство. Европа е де-индустриализирана, но пък гъстотата на населението е във върховата си точка. Това води до хедонизъм, до разхайтване. И тогава започваме да говорим за пост-индустриалното общество.

В него такъв тип работници вече не са нужни или доста малко. Следователно старата форма на училище вече не е адекватна към новите условия на живот. Днес отново стои въпросът как да бъде адаптирано училището към тия нови условия и кои да бъдат условията за общ ценз: например владеене на език, обща история и основи на православието. Не включвам математиката, това е частно решение в независимата система на образование.
28 Февруари 2017 10:43
Мисля си: училището се е превърнало в място за отглеждане на учители. Не на деца, а на хора, които нямат особен шанс да правят нещо друго. Заплатите, които получават са всъщност социални помощи. Не само защото са ниски, а защото реално срещу тях няма нищо

Не, не е съвсем правилно. Обезличаването на учителската професия, заместването на учителя, така че и чистачката да може да изпитва, води отлив на желание да се работи това занятие.
И за това не са виновни учителите. За това е виновно обществото - аз, ние, нашите деца, всички, които се примирявахме с дивотиите и продължаваме да се примиряваме. Мънкаме, вместо да скочим. Това сме ние. Смятаме, че другите са нисши същества, тъпанари, и няма такъв, които да покрие нашите свръхвисоки изисквания към другите, но не и към себе си. Всичко това е плод на 30-годишната анти-селекция, на парада на пошлостта и простотията. Когато на свестните хора им се запушиха устата, щото били рудимент от лошия комунизъм, и се даде неограчено поле на изява на "модерните" тарикати, носители на нови "ценности"...
Когато образованието се разглеждаше като търговска дейност, когато думата "възпитание" се изхвърли от нашия речник.
Кой го причини това? Марсианците ли? Путин? Тръмп? Меркел?
Гьоте много хубаво го е казал: "Никой не е по-безнадеждно поробен от тези, които заблудено вярват, че са свободни."
28 Февруари 2017 10:58
И не забравяйте, че днешните учители са продукт на същата образователна и възпитателна система. Но пък може да се изисква от тях да направят промяна, ако им се даде възможността.
28 Февруари 2017 11:00
Виновни? Ами не мисля, че има. Това е естествен процес, следствие на де-индустриализацията и по-точно намаляващата нужда от човешки ресурс. От една страна имаме движение на производството в ЮИ Азия, от друга - роботизация и автоматизация на бизнес процесите. Това прави производството по-евтино. А най-големият харч е за труд. Така неравнествата на доходите по света, водят до безработица в Европа. Остават само някои производства - дали поради значението им за националната сигурност, или за заради нерентабилност, но причините съвсем не са свързани с грижа за обществото. (Впрочем това е основната теза на т.нар. "националисти".) А трудът облагородява. Без него само можем да се възмущаваме от следствията, но реално не могат да бъдат спряни.

В някои страни реагират бързо на новите условия - виж Финландия. Там часовете не са задължителни, защото нуждата от промишлени работници вече я няма. Програмата е изключително гъвкава и по избор на семействата. У нас това е немислимо, защото в МОН стоят едни методически представи за водене на час, които са били актуални преди 40 години. Затова системата на неорганизираното образование е изход спрямо ситуацията. Но дори и тая идея ще отшуми в случай, че започне процес на ре-индустриализация на Европа, което да предвижда човешки труд. Какво толкова - ще се намалят неравенствата.

28 Февруари 2017 11:00
Страхотна статия! Кратко, точно, ясно!

28 Февруари 2017 11:06
Мисля, че всички сме наясно, че, рано или късно, човечеството ще узрее за повече човешки труд, в един или друг вид. В противен случай, то просто ще умре като биологичен вид.
Трудът е направил това, което сега имаме. Замяната на човека с машини ще намали популацията там, където се ползват благата, и ще увеличи популацията там, където се създават благата. И понеже машините не изискват интелект при обслужването си, ще останат само простаците и една тънка прослойка от елити, които ще имат все по-големи проблеми с контрола на останалата част от човечеството. Видяхме, какво стана в Южна Африка, нали?
28 Февруари 2017 11:38
Автора!
Отдавна не съм чел таква смислена статия. Явно не е писана за пари т.е. от журналист.
28 Февруари 2017 12:12
ПОВСЕМЕСТНО въвеждане на ученическа униформа и монограм на съответното учебно заведение. Не че това ще реши като с магическа пръчка останалите проблеми, но ще бъде знак че се върви към създаване на ред и неотменост на правилата. Не знам дали има цивилизована държава където ученическата униформа да е архаизъм. Разбира се че ще има съпротива. Поставянето под общ знаменател и уравниловката ще вбеси доста първенюта. Но на кой му стиска тука да го направи това?
28 Февруари 2017 12:28
На статията и личи, че е писана от човек който е навътре с нещата които описва! Автора!
Кире
Мисля си: училището се е превърнало в място за отглеждане на учители. Не на деца, а на хора, които нямат особен шанс да правят нещо друго. Заплатите, които получават са всъщност социални помощи.

Моят съвет към вас е да се наемете само за един месец на тези "социални помощи" за да Ви "отглежда" държавата! После, ако издържите цял месец, можем пак да си поговорим!
28 Февруари 2017 12:31
Ако искаме децата ни да живеят в безопасна среда сегашното безправно положение на учителите трябва да се промени!
28 Февруари 2017 12:42
Хайде да не го наричаме "ученическа униформа", а с по не дразнещото "стил на обличане", в определени граници- сако, риза вратовръзка..! Това все пак ще създаде някакво отношение към дрес кода на бъдещите лекари, юристи и бизнесмени. С каруцарския език разбира се нещата са по сложни...
28 Февруари 2017 13:06
"Подтиквайте ги да се занимават със сериозни неща, с нещата на възрастните – с история, литература, философия, музика, изкуство, икономика, теология – всичко, което учителите познават достатъчно добре, че да се досетят да го избягват."
Yes!
С математика - NO! С физика - NO! С биология - NO! С химия - NO! С технологии - NO! С чужди езици - NO!
Бе защо не ......!

Преди 40-50 г. във всяко училище имаше лекар. Имаше и лекарски кабинет. Дъщерята на докторката учеше в моя клас. Имаше зъболекар. Имаше и зъболекарски кабинет. Може зъболекарския стол да не е бил high-tech, но го имаше!
Сега първия учебен ден започва с водосвет, ама зъболекар за децата няма.
Причината не е повърхностна, а същностна и е свързана с упадък и деградация на цивилизоваността в България. Но няма какво друго да се случи, защото мизерията е майка на деградацията.
28 Февруари 2017 13:48
Ще кажете - ами да изгони пречещите.

Не може. По новите нормативни документи, изгони ли ученик, още в междучасието трябва да започне процедура по приобщаващо въздействие. Търсене на психолог, писане на бланки, уведомяване на родителите и т.н. За 10 минути междучасие и министърът не може да стори това. Опитайте вие - като в никакъв случай не забравяйте, че за тези 10 минути трябва да отидете до учителската стая, за да оставите дневника и да вземете другия, евентуално да минете през тоалетната, пред която чакат още ваши колеги и ученици, да сте в стаята, за да наблюдавате за инциденти, и още какво ли не.
Не е възможно, нали?
Затова учителят не гони от час и затова час всъщност няма. Да приемем, че някой все пак се реши на тази отчаяна постъпка - в половината случаи предварително знае, че е обречен. От нагли, безпардонни и неадекватни родители, които с поведението си подхранват самочувствието на детето си на всепозволеност и безнаказаност, които засипват училището с жалби до кого ли не, което води до проверки, което губи време и нерви на директор, зам.-директори, психолог, учители.
И в един момент на някои директори им писва и казват на учителите - по-кротко с такива, че ни съсипват от проверки. Или нека не го изключваме, защото заради делегирания бюджет училището ще получи по-малко пари.


точно това ви описах вчера, но генек не го разбра и предпочете да обижда дамата

днес виждам, че вече стигнахте до моето мнение - че само даването на истинска власт на училището да налага ред, дисциплина и наказания може да се справи в дългосрочен план с проблема.
28 Февруари 2017 13:53
Прав си Майкъл! На 67г. още имам пломби от училищния зъболекар. Вярно, от сребърна амалгама, но зъбите са си мой. Нямам никакво намерение да ги сменям с бели пломби. Като допълнение ще кажа ,че имам и много коса и не толкова бяла, на пук на твърденията, че от живака окапвала косата
28 Февруари 2017 15:44
Над 1 000 души са знаели, че Убиецът от Борисовата е Йоан Матев! Но са си Мълчали!


Ами така ще е - след като вече 30 години гоним тези които сътрудничат с полицията/милицията/. Закони - лустрации.. и какво ли не още.

После - ако пък съобщиш.. ще те скъсат от разпити, от писане.. и после ще те разкарват по съдилищата. Може и бой да си изядеш, може и повече.

Прекалено голяма цена, за да кажеш истината.

28 Февруари 2017 19:17
За статията

Коментарите меко казано са неподходящи и повърхностни за голямо съжаление.
28 Февруари 2017 20:44
За статията. Изстрадано и прозорливо!
01 Март 2017 15:28
Статията отразява мнение на човек, който прекрасно анализира последствията, но не показва да има квалификация и смелост да назове причините и затова изводите му в голяма степен са манипулативни. Мисля че не смее да говори конкретно и ясно. А намесата на думата психолози и приписване на водеща роля роля е подкрепа на начала на социален фашизъм. Абсурдно е постоянно да се говори за психолозите като средтсво за решаване на такива проблеми. Те трябва да имат тиха и дискретна функция, а са превърнати в изтривалки.

Например, децата и учителите са като чужди. Ами това не е ли, защото децата нямат свое, районно, квартално училище, за което да ги боли? Не е ли вярно, че децата от 1 клас кандидатстват и се класират? Това не е нормално, а причината е подходът Борисов-Фандъкова: контрол чрез класиране, а не решаване на проблемите. Докато децата са гонени от своя квартал, не може да бъде другояче.

Как може да искате да изградите ценност и някакво "-любие" у дете, ако то кандидатсва(!) дори за общообразователно училище и е настискано по такъв гаден начин за всякакви нива и изпити?

01 Март 2017 15:46
" Голяма част от родителите приемат училището като социална услуга, което е длъжно да им отглежда децата, докато са на работа. "

?

А кой да произведе продукт, за да има данъци за образованието? Ще бъде ли спокоен родител, ако това не беше така? Даже пингвините са минали този етап в еволюцията си, и са разбрали, че това е така.

Ако родителят работи на тежка машина, която може да го премаже, няма ли да е по-безопасно за него и детето, все още не сирак, училището да отглежда детето докато той е под машината?

Или училището е място за раздаване на задачи за изпълнение и контрол на това, дали родителите си възпитават децата и решават с тях задачи? Като излезе изпод машината да ориде да пише с детето домашни? Или да почива и да му се радва, да иде с него някак и да си говорят и за други неща?

Нима възпитанието "спира" в 7:30 сутринта и започва отново след 17:00?

Нима такова мислене изобщо е възможно?

Училището е ЖИВОТЪТ на децата. Той е непрекъснат.
01 Март 2017 22:47
Даа, а директорката на училището на внучка ми, в София, е напуснала. Родителите са в паника, защото жената е била много читава. Нито една от заместничките й не искали да поемат длъжността. Там е имало някакви истории с дете със СОП, което е подлудило и учители, и родители дотам, че родителите са спирали децата си. Май в крайна сметка са преместили това дете. Имало е инцидент, когато едва не проболо друго дете с пергел или нещо друго остро. Въобще лудница. С новия идиотски закон и с налудната идея за приобщаване на "неприобщаеми" на всяка цена. Само дето цената включва нерви и на родители, и на учители, а за децата - направо си е директна заплаха. Хубаво, приобщаване, ама за такива деца трябват специалисти, ама доколко такива специалисти ги има в училищата с тия делегирани бюджети? А ако родителите са "майки-орлици", в щатите им казват "helicopter parents", ситуацията съвсем загрубява.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД