Има една необяснима практика в МВР, която от години всяко ръководство инатливо пази независимо от очевадното разминаване с морала и преминаването отвъд логиката и смисъла на закона. Даренията, които то продължава да получава, бяха силно критикувани през годините не само от обществото, но и от Еврокомисията.
Въпреки това и през 2016 г. вътрешното министерство е получило официално финансова и материална подкрепа, на стойност 2.6 млн. лв. И това е напълно незаслужено - става дума за дарения за ведомство, което за година харчи над 1 млрд. лв. от държавния бюджет. И защото иде реч за подаръци от
толкова закъсали общини, които си режат социалните програми
От тях полицията получава гориво, смазочни материали, компютри и всевъзможна техника. Става дума за дарения дори от най-бедните общини от Северозапада.
Не по-малко скандално е и обстоятелството, че МВР не се отказва от тази практика, независимо че средствата, които отчита като дарение, са незначителни в сравнение с гласувания му от парламента бюджет. Сякаш МВР иска да докаже за пореден път, че е "държава в държавата". И независимо от критиките продължава старата песен.
Преди няколко години, по време на първия кабинет на ГЕРБ, гръмна големият скандал за масови дарения, включително от физически лица, фирми, общини, международни организации. Тогава тази абсурдна практика бе остро разкритикувана в мониторинговия доклад на Еврокомисията. "Всяко дарение за МВР е неприемливо - независимо дали става дума за пари или за каквито и да е материални ценности. Това може да се счита за нарушаване независимостта на полицейските разследвания", втвърди тона Брюксел.
Тогавашният премиер Бойко Борисов побърза да забрани практиката
В резултат на натиска от Европа МВР шефът Цветан Цветанов неохотно издаде заповед, с която забрани да се приемат подаръци от частни лица и фирми. Направи го с близо три месеца закъснение и след като няколко пъти демонстрира несъгласие за прекратяване на практиката. Забраната се оказа половинчата - останаха разрешени даренията от държавни и общински структури и фирми. Още тогава остана съмнението, че това може да бъде използвано като канал за получаването на дарения от частни фирми и физически лица. И потвърждението дойде месец по-късно, когато петролна фирма даде своя сграда на общината с изричното указание да я даде на МВР за районно полицейско управление.
После започна друго абсурдно заобикаляне на забраната, като МВР масово се самодаряваше за милиони чрез своя собствена фирма. Единствено и за кратко практиката бе преустановена от Цветлин Йовчев, но след него подаръците отново заваляха. Миналата година Румяна Бъчварова заяви, че даренията са допълнителна възможност МВР да си върши добре работата. Вижда се как полицията си върши работата, но даренията продължават и сега.
Проситбата на МВР е един от най-големите абсурди на прехода. Всъщност мнозина забравиха, че сегашният скандал с даренията тръгна от сигнала, че има
списъци на дарители, които не трябва да бъдат закачани
от полицията дори след драстични пътни нарушения. Последвалата реакция на МВР беше особено забавна - вътрешният министър Цветанов обяви, че "получаването на дарения не е укоримо", че "в не малката си част мотивацията за подобни дарения била добре свършена работа от страна на полицията" и че "МВР нямало никакъв ангажимент към никой, извършил дарение за министерството". Дори даде пример как баща на набелязана за отвличане жертва, спасена от полицията, дарил компютри. И как тотото също дало компютри на МВР, защото министерството от своя страна осигурявало повече полицаи да пазят пунктовете по време на голям джакпот. Миналото лято общини дарили гориво на МВР, за да могат полицаите да опазят черешовата реколта.
Не им ли е това работата на униформените всъщност?
Скандално и укоримо е точно ведомството, което получава едно от най-големите парчета от бюджетната пица (поне по 1 млрд. лв. годишно, а с постоянните допълнителни трансфери и много повече), да чака милостиня. Просто е недопустимо. Какво може да си помисли човек за държава, която си затваря очите при получаването на дарения не от социалното, да речем, а от силово министерство. Толкова ли е закъсала, че е минала към самооблагане? МВР няма как да докаже, че не толерира дарителите и спазва закона. Да не говорим за морал. Само в градските легенди се разказва за педантични катаджии, които глобяват себе си, ако влязат в забранена улица.
|
|