Това, което възпира и чуждестранните, и българските инвеститори, е високото ниво на корупция, обяви Алекс Нестор, изпълнителен директор на АмЧам при представянето на Бялата книга за 2017 г. |
31% от българите нямат основни цифрови умения - не могат да ползват компютър, интернет, смартфон. Страната е най-зле в ЕС по този показател и това бързо трябва да се промени, съветва АмЧам. Същото се отнася и за т.нар. "учене цял живот". Бялата книга напомня, че над 50-годишните са ценен капитал и че е важно да има курсове и стажове не само за младежи, но и за хората с бели коси, които искат да научат нов занаят или да сменят професията си с по-модерно поприще. Светът непрекъснато се развива и в следващите 5 години ще се появят 70 нови професии, обясни Ива Тодорова от IBM.
АмЧам препоръчва на следващите управляващи да заменят архаичните трудови книжки с електронни досиета, които да се поддържат от НАП или от друго подходящо ведомство. В новите е-досиета трябва да включват всички договори, по които човек има възможност да работи - включително граждански, мениджърски и други контракти. Сега в хартиения документ се вписват само стажът по трудови договори и периодите на безработица, а другите форми на заетост изобщо не се отразяват.
Друга стъпка за раздяла с хартиената бюрокрация е придвижването на заявленията за отпуск по електронен път - служителят да иска разрешение по мейла или чрез вътрешната мрежа и по същия начин да получава отговора, без разнасяне на листове по кабинети и деловодства.
По-гъвкави правила в КТ за извънредния труд препоръчват от камарата. Сегашният таван от 140 часа годишно е прекалено нисък за някои професии. Добре е да се променят и процедурите, свързани с работа по време на национални празници, въвеждане на допълнителни възможности хората, които искат да се трудят извънредно, да бъдат компенсирани със свободни дни в сектори, където извънредната работа не е тежка.
Добре е да се разреши сключването на срочни договори и за повече от 1 година (сега това е максимумът), защото има сложни бизнес проекти, които предполагат ангажирането на хора не за 12, а примерно за 18 или 24 месеца, обясняват от камарата.
Има и препоръка да се премахне ограничението, според което временните работници в една фирма не може да са повече от 30% от персонала. Тази квота е българска приумица и не може да бъде оправдана с обичайното - такива са изискванията на ЕС. Няма друга държава от ЕС с такива "тавани", посочва Бялата книга.
АмЧам смята, че е време за разширяване на обхвата на схемата "синя карта" на ЕС, като бъде допълнен списъкът на професиите, за които назначаването на чужденци е максимално улеснено - "вносът" на кадри става по бърза процедура, дава се постоянно местожителство, фирмите "командироват" свои служители от една страна в друга. Там, където е възможно, облачните технологии позволяват да се използват ценни работници в друга страна, без да се местят.
АПЕЛ
Членовете на камарата призовават бъдещите управляващи да запазят 10-процентния данък за доходите на фирмите и на гражданите и да не качват произволно минималните доходи и осигурителни прагове, ако искат повече инвестиции в България. АмЧам се присъединява към искането на другите работодателски организации да бъде премахнат класът за прослужено време. Ако трупането на стаж прави служителя по-ценен, това трябва да се отразява в заплатата му, няма смисъл от добавка, която да се вдига автоматично година след година.