По Заговезни от Лиеж се завърна Герман Ковачев, внук на преводачката Марта Ковачева, която някои паметливи литератори ще си спомнят без усилие. Когато като млад поет подпирах дърветата около "Бамбука", Александър Миланов ме запозна с тази очарователна старица, която любезно ми поиска няколко стихотворения; имала нещо предвид. Марта правеше подстрочници от българска поезия и ги пращаше на своя приятелка от Сорбоната. Казваха, че някои от тези преводи излизали във френски вестници. Обещах стихотворения, но повече не я видях. Дойде да ги вземе Герман, ученик в униформа, срещнахме се в самата сладкарница и той ме черпи коняк с бучка захар и резенче лимон в чашата.
Такова беше времето - конякът вървеше с лимон и захарче, а в "Бамбука"седяха богове на поезията. Иван Пейчев кимна от съседна маса и прати поздрави на баба му. На мен не каза нищо, но от тогава се поздравявахме.
Когато преводите излязоха, Марта вече не беше жива. Донесе ми ги Герман - три изрезки, по една вестникарска колонка. Според него преводачката не пращала самите издания, за да не се вижда, че са провинциални. Това бяха още юношески стихотворения, не съм ги включвал в книги, нито съм забелязал как са изчезнали. Сега ги имам на френски, а оригиналите ги няма.
София и тогава беше голяма, но с Герман се засичахме често. По едно време идваше във "Варшава", седалище на студентската ми компания. Появяваше се със страхотни момичета, а после само с едно - бъдещата певица П.Г., която разби сърцето му. След време неканен попаднах на сватбата им в Созопол, тогава такива сватби импровизации бяха на мода. Половината сватбари бяха със сламени шапки. Танцувах с майката на младоженеца, беше по-красива от булката, но много разсеяна, а може би и умислена - през цялото време ме настъпваше. Баща му, архитект по къси панталони, ми довери, че му урежда място в бюрото, където работеше. Бяха дошли в Созопол просто за идеята, но щели да направят официалната сватба в София, да заповядам. Пропуснах я, ако въобще се е състояла...
Разбрах, че Герман е напуснал страната от един вуйчо, с когото също се бях запознал на сватбата. Вуйчото живееше в Поморие, там го и срещнах, рисуваше морски пейзаж по бански. Рисуваше страхотно, впрочем, но пиеше бездарно и вечерта ме потопи в безброй семейни истории, между които и историята с маската.
Герман бил 3-4 годишен, когато за Заговезни му купили евтина маска от папиемаше, каквито, впрочем, купуваха на всички деца по онова време.
За този празник в Европа правят карнавали, а в България през миналия век хората се маскираха, палеха огньове и кошерища, пускаха огнени балони в небето и гърмяха с каменарски взрив. В градчетата възрастните се преобличаха - жените в мъжки, а мъжете в женски дрехи, надяваха копринен чорап на лицето и чукаха по чуждите врати да получат варено яйце или плочка яка като камък халва. Децата получаваха от въпросните маски с образи на животни и кръжаха на глутници из улиците, обвити във врява. (Това продължи, докато продължи, после милицията го забрани: така маскиран всеки можеше да извърши каквото си ще престъпление, а издирваните от властта можеха да се разхождат под носа й без проблем.) Та една такава маска подарили на Герман, сложили му я на лицето и започнали да ръкопляскат и престорено да се ужасяват от него в роднинския кръг. Било му приятно и опияняващо да гледа как всички се плашат и се разбягват, когато се насочи към тях.
Шетал възбуден из стаите, докато се натъкнал на едно стенно огледало. И писнал ужасен. Пред него стоял зъл, опасен, безмилостен звяр, който нямал намерение да прощава. Вълк, по-страшен от всяка илюстрация, жесток и кръвожаден, издебнал го в безгрижен час. Не знаело, детето, че това е маска, която може да свали.
Не се сетили и възрастните да действат незабавно. Когато все пак съобразили, Герман бил разбит, неутешим, изчерпан от преживяното. Случката останала в семейната памет и към нея се отнасят съвсем сериозно и днес. Има нещо повече в нея, затова.
Сутринта, надвивайки махмурлука, вуйчото ми разказа още нещо. Любовта на Герман към певицата П.Г. била огнена и възвисена, вдъхвала завист и страхопочитание. Но не задълго. Скоро след сватбата младоженката се оттеглила. Обяснила, че този брак не й помага. Пристанала на високопоставен функционер. Свалила маската. Но от това не станало по-добре. По-лошо станало. "Хищница - рече пейзажистът. - Този път вълкът беше под маската. И все на Герман..."
Избягал през Югославия. Минал границата в някакъв пущинак. Вуйчото каза: "Разкара се. Отряза като с нож." Тогава не разбрах: как така ще се... разкараш от изневяра, от раздяла, от разочарование? От обида, от предателство, от гняв? Или от сълза? Да ги оставиш, но как? Оказва се, че можело.
В кафенето Герман работил, докато си довърши следването. Това ми обясни помориецът, като се прибра. Добре бил там, проектирал, пътувал. Не пишел на никого тук, за да не ни злепоставя.
В наши дни архитектът си идва и понякога именно по Заговезни - в чест на онази маска. Несъмнено това е особен знак в живота му. Ходи по гробища, по изложби и се черпи с приятели. Първия път ми каза: "Мислех, че маските са свалени." После свикна.
Завидях му. Някои могат...
----------------------------
*Тук има пропуснати и променени имена.
Нищо не е свалено, еле пък маските. А някои не се и връщаха, знаеха добре приказката за вълка, ние разбрахме
по -късно.