:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,649,838
Активни 207
Страници 20,248
За един ден 1,302,066

Ще върнем парите, ама друг път

Как осъдени за измама обещаха, че ще възстановят щетите, но не го направиха
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Макар че измамата е в особено големи размери, самопризнанията водят до намаляване на присъдите с 1/3.
В съдебната зала може да се случи всичко. Например - съдът да даде само условни присъди на двама души, току-що признати за виновни в измама, защото те тържествено са обещали да върнат откраднати пари, 41 хил евро. После те не ги връщат и си остават с условни присъди за тази измама.

Преди няколко седмици от районната прокуратура в Исперих съобщиха, че обжалват присъди за измама срещу двама души - Дженгиз М. и Джеврие С., и двамата от Исперих. Те бяха осъдени за измама на високопоставен чиновник от испанското военно министерство, от когото взимат над 41 хил. евро, както и 1000 евро от друг испански гражданин. По време на делото двамата признават доказателствата, събрани от прокуратурата.

Държавното обвинение твърди, че двамата са обещали да върнат парите. "Но въпреки продължителния период от извършване на престъплението до признаването им за виновни от съда, не сторили необходимото за това", пише в съобщението им. Освен това от прокуратурата смятат, че измамата е с висока степен на обществена опасност и затова трябва да се постановят ефективни, а не условни присъди, както тези на първата инстанция.

Разследването на това дело наистина продължава дълго, а присъдата е произнесена чак след три години. Измамата е извършена в края на 2013 г. Между 2010 г. и 2013 г. двамата живеели в Испания и научили добре езика. Според разследването през септември 2013 г. Дженгиз и Джеврие решили да извършват измами. Направили регистрация в сайт за запознанства и качили снимки на 24-годишната жена.



Там тя се запознава с измамения чиновник - И. Мартинез.



Двамата започват да си говорят и по телефона Джеврие му представя измислената си история - че е учителка в Испания, а майка й е живяла дълго време в Мадрид, където се занимавала с търговия. Наскоро починала и оставила наследство от златни бижута за общо 180 хил. евро. "Подсъдимата споделила на пострадалия, че има намерение в близко време да предприеме пътуване до град Мадрид, за да уреди получаването на наследството", пише в мотивите към присъдата.

След като била дадена заявка за предстоящо посещение в Мадрид, Джеврие започнала да иска пари от новия си познат. На 23 октомври 2013 г. тя му казала по телефона, че се намира на летище София и ще лети до Мадрид. "Разказала на пострадалия, че не я пускат да излети, защото не е внесла сумата от 1500 евро за потвърждение на пътуването й. Убедила Мартинез да й изпрати тази сума, като му обещала, че ще му я върне след получаване на наследството. Пострадалият изпратил поисканата сума чрез системата "Уестърн Юниън". Същия ден в телефонен разговор поискала още 3000 евро от пострадалия. Обяснила му, че парите били необходими за всеки един от месеците й на престой в Кралство Испания, които трябвало да бъдат заявени преди пътуването. Мартинез изпратил и тази сума", пише в мотивите на съда.

Пътуването до Мадрид се оказва доста скъпо за заблудения испански чиновник. На всяка крачка пред Джеврие



се появяват нови и нови пречки, които могат да се отстранят



само с нови финансови инжекции. Още на следващия ден младата дама се обадила отново, този път с обяснението, че се намира в Гърция. И не може да продължи за Испания, защото няма 2700 евро в картата си. Парите били изпратени по познатата схема.

Следващият превод е направен ден по-късно. Новият "проблем" на Джеврие са митническите власти. "Казала, че носи в себе си значително количество злато на стойност 180 000 евро и за да го пренесе, трябвало да внесе сумата от 8000 евро. По този начин подсъдимата мотивирала пострадалия да се разпореди със свои лични средства, като му обещала да му върне парите при пристигането си в Кралство Испания. По телефона на пострадалия се обадила непозната жена, представила се за адвокат, която потвърдила разказаната история", пише в мотивите към присъда. Този път преводите са три.

"Източването" на Мартинез обаче не свършва дотук. Три дни по-късно Джеврие разказва, че все пак е успяла да се добере до Мадрид, но тук я чака изненада - била задържана от испанските власти, които поискали да плати дълг на покойната си майка. Този път става дума за 18 хил. евро. Джеврие обяснява, че ако не получи парите, ще се върне обратно в България. Поискала и още 27 хил. евро, с които пък обяснила, че трябва да плати осигуровките на тримата работници във фирмата на починалата майка. Този път Мартинез обяснява, че "Уестърн Юниън" имат ограничение от максимум 3000 евро за един превод. Двамата обаче се справят със ситуацията - испанецът изпраща парите чрез свои приятели, Джеврие също посочва други хора, които да ги получат. Направени са общо 17 превода. Така само за периода 28 октомври - 5 ноември 2013 г. Мартинез се разделя с 41 700 евро. Естествено, след това Джеврие спира да му се обажда по телефона. Едва тогава Мартинез подава сигнал в испанската полиция.

По същото време, в средата на септември, Джеврие води комуникация и с друг испанец - П.С.Н. Историята с наследството отново е пусната в ход, макар че този път то е на стойност само 80 хил. евро. Отново под предлог, че трябва да пътува до Испания, младата жена успява да убеди П.С.Н. да й изпрати 1000 евро. "След получения превод продължила да разказва по телефона различни истории на пострадалия П.Н. и да иска той да й изпраща пари, но Н. се усъмнил, че е жертва на измама, не изпратил повече парични суми и подал жалба в полицейска служба в Кралство Испания", пише в мотивите към присъдата.

Нито Дженгиз, нито Джеврие са имали намерение да ходят в Испания, установява се по време на делото. Парите са превеждани в офиси на компанията в България и Гърция, откъдето двамата ги прибирали. Нито един от разговорите й не е бил проведен от района на летище или дори в близост.

Двамата са осъдени на две години и три месеца затвор. Присъдите са съкратени с 1/3 заради признанията на двамата и в крайна сметка са фиксирани на 1 година и шест месеца. Наказанията са условни, а изпитателният срок - 3 години. Съдът отчита смекчаващи вината обстоятелства: "Чисто съдебно минало, млада възраст, фактът, че двамата са родители на малолетно дете, за което полагат грижи, понастоящем и двамата работят и желаят да възстановят причинените с деянието имуществени вреди, частично са възстановили отнетите суми, направени самопризнания и оказано съдействие както в хода на досъдебното, така и в хода на съдебното производство". Част от парите все пак са върнати - на Мартинез са върнати малко над 10 хил. евро, които двамата доброволно предават. Другият измамен си получава парите. За останалата част от сумата, която взимат от Мартинез, двамата са осъдени да ги върнат, т.е. 31 038 евро. Досега това не се е случило, твърдят от прокуратурата. Предстои делото да се гледа на втора инстанция.
СНИМКА: БГНЕС
Според разследващите този случай е разновидност на масовите у нас телефонни измами.
5
2866
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
21 Март 2017 20:21
Според разследващите този случай е разновидност на масовите у нас телефонни измами.


Нищо подобно! Това са си чисти нигерийски измами. Всъщност побългарена смес от две. Измамата "419" (с наследството) и измамата със запознаване по интернет (където жената изпада в беда и моли за парична помощ). Все пак сме направили някои подобрения.
21 Март 2017 23:20
Да се чудиш как такива идиоти имат кеш пара, които да пръскат с лека ръка. Но и тъпите измамници много са се изхвърлили.
21 Март 2017 23:21
Ама как хубаво се провали съдебната реформа, а.
И как хубаво бойкотирахме посещението на румънския прокурор завеждаш анти-корупционното звено там.
22 Март 2017 09:27
"Да се чудиш как такива идиоти имат кеш пара, които да пръскат с лека ръка."
Азуралий, обяснението е в текста - високопоставен чиновник в министерство. Май навсякъде са еднакви.
22 Март 2017 18:28
И как хубаво бойкотирахме посещението на румънския прокурор завеждаш анти-корупционното звено там.
Кой бойкотира посещението? Румънката участва във форума, организиран от председателя на ВКС Панов. Срещна се с президента Радев и главния прокурор Цацаров. Аз бойкот не съзирам.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД