Безпрецедентно лично главният прокурор Сотир Цацаров се включи в казуса с обвиняемите бивши гранични полицаи Михаил Цонков, Николай Петков, Живко Петков и Николай Костов, които в момента работят в МВР. Четиримата получиха обвинения от турски прокурори за убийство по непредпазливост на турски рибар, за непредпазливо причиняване на телесна повреда и за умишлено разрушаване на имущество.
"За българската правна система тези хора са действали абсолютно правомерно, защитавайки държавната граница и изпълнявайки абсолютно правомерно своите служебни задължения. България няма да предаде на страна, която не е членка на ЕС лица, за които би постъпило искане за екстрадиция. Трябва да е съвсем ясно, първо, че те се действали повече от правомерно. Второ, че така трябва да действат всички техни колеги и трето, че държавата би следвало и следва точно по този начин да изрази позиция и да покаже, че защитава своите граждани", заяви Цацаров.
Няма друг случай на такава високопоставена подкрепа.
Той дори даде указания на апелативния прокурор в Бургас да информира четиримата за действията на българската прокуратура, постановените съдебни актове и да им разясни правните възможности, с които разполагат за защита на интересите им. Така обвиняемите бяха приети от апелативния прокурор Любомир Петров и от окръжната прокурорка на Бургас Калина Чапкънова.
Държавното обвинение използва "подадената топка", за да се обяви за защитник на българското и да покаже политическа позиция. Нещо повече. Прокуратурата обяви, че ако постъпи искане за екстрадирането на граничарите в Турция, това няма как да стане. По европейската конвенция България е отбелязала изрично да предава свои граждани на чужд съд. Само че покрай турския случай мнозина припомниха, че България почти бе екстрадирала счетоводителката Гергана Червенкова в САЩ и само публичността на процеса попречи това да се случи.
В решението на Европейския съд по правата на човека (ЕСЧП) се разказва подробно фактическата обстановка. През 2008 г. Регионалната гранична служба (РГС) в Бургас регистрира многобройни влизания в български води от турски риболовни плавателни съдове. Проблемите са обсъдени с турските гранични власти на 13 февруари 2008 г. Данните, събрани в пункта за наблюдение и радиолокация в граничното село Резово, показвали, че
един от най-честите нарушители бил риболовният кораб Omer Reis-2
с постоянно местоположение при устието на р. Резовска (Мутлудере).
Риболовът на калкан в български териториални води бил забранен между 15 април и 15 юни 2008 г. За да се предотврати възможно бракониерство от турски рибари, на 14 април 2008 г. началникът на РГС изпраща мобилната гранично-полицейска група за бордови контрол в граничната зона. Екипът включва четирима служители от бреговата охрана под командването на главен инспектор Н.К.
Инцидентът става на 17 април 2008 г. Според установеното в разследването в 6.39 ч. пунктът за наблюдение в Резово регистрира риболовен кораб, който е проникнал на около една морска миля в българските териториални води. Рибарите на борда били видени да дърпат рибарски мрежи от водата и изглеждало, че мрежите са били поставени там по-рано. В 6.50 ч. мобилната група е изпратена да пресрещне кораба. След като полицейските служители приближават с надуваема моторна лодка, разпознават Omer Reis-2. Има трима души на борда - Ялчън Ерджан и братята му Енгин и Заим.
Когато забелязват бреговата охрана, Ялчън и Заим, които са на палубата, започват да прерязват мрежите, а Енгин Ерджан, който е на руля, насочва Omer Reis-2 към турски води. Лодката на бреговата охрана настига техния плавателен съд. Посредством жестове, а след като се приближават достатъчно и с думи на български и на английски език, служителите от бреговата охрана дават нареждане на рибарите да спрат. Omer Reis-2 не спира. Вместо това корабът се насочва към лодката в опит да я потопи. С дълги дървени пръти с куки Ялчън и Заим неколкократно се опитват да ударят граничарите и да пробият лодката им, пише в решението от Страсбург.
Тогава главен инспектор Н.К. дава заповед на служителите си да стрелят предупредително - следват над 20 изстрела. Макар и насочени във въздуха, някои от тях уцелват борда на Omer Reis-2 и кабината с руля. Няма ранени. Виждайки, че екипажът продължава да се държи агресивно, главен инспектор Н.К. дава заповед на служителите си да се качат на риболовния кораб. Служителите от бреговата охрана са с бронежилетки, които не им позволяват да носят и кобури. Поради това при качването си на борда те прикрепят картечните си пистолети Skorpion на метални халки към бронежилетките си. По заповед на Н.К. пистолетите са с включен предпазител.
Никой от бреговата охрана не държи оръжие.
Двама граничари имат задача да обездвижат Ялчън и да му поставят белезници. Успяват да го повалят на земята, след което Петков се приближава до руля, за да спре плавателния съд. Служителят Цонков и Ялчън се борят върху купчина рибарски мрежи. На няколко пъти по време на борбата Ялчън се опитва да вземе пистолета на полицейския служител, който се е откачил от металната халка на бронежилетката му и виси на късо въженце, описват съдиите от ЕСПЧ.
Накрая граничарят слага белезници на Ялчън. През това време друг служител е обездвижил Заим Ерджан, а трети се бори с Енгин Ерджан при руля в опит да спре плавателния съд. Главният инспектор, който остава в лодката, получава информация, че двата плавателни съда са на път да навлязат в турски териториални води и дава заповед на служителите си да освободят рибарите. Докато Цонков сваля белезниците на Ялчън, турчинът прави внезапни резки движения и го избутва към мрежите. Българинът се изтласква напред и точно когато хваща Ялчън, се чуват три изстрела. Турчинът изохва.
Цонков, който е коленичил, вижда пистолета си между краката си, заплетен в рибарските мрежи и насочен в гърба на бракониера. Служителят взема пистолета си и вижда, че е настроен на автоматична стрелба. Отново активира предпазителя, изправя се и отива при кабината, където помага на колегата си да обездвижи Енгин Ерджан и да спре риболовния кораб, описват магистратите. Ялчън Ерджан е пренесен на борда на лодката, повикана е линейка от Резово, но турчинът умира на път за болницата. По-късно същия ден Omer Reis-2 е вдигнат от морски катер на бреговата охрана и изведен до пристанището в Царево.
По случая е направено детайлно разследване. То установява, че
става дума за случайно деяние, изключващо вина.
Прекратяването на наказателното производство е потвърдено от съда.
На 16 декември 2014 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург приема, че става дума за нещастен инцидент вследствие на случайно събитие. В решението се казва, че българските гранични полицаи не са допуснали прекомерна употреба на сила и не са нарушили правилата за използване на огнестрелно оръжие. Съдът в Страсбург е изразил своето несъгласие и с твърдението, че разследването в конкретния случай е опорочено от пристрастност и предубеденост.
В отговор едва сега Турция образува паралелно разследване и връчва обвинителен акт на българите със съдебна поръчка от Тежкия наказателен съд в Къркларели. Тя е възложена на районния съд в Бургас. Предполага се, че процедурата в Турция е сходна като българската и ако обвиняемите не отидат на делото, то ще бъде гледано задочно. А изходът от него е непредвидим. Но дори и да има някакви присъди, те няма да важат в България, а почти сигурно и в ЕС.