Столичната община иска от държавата да й осигури свободни терени или сгради, където да бъдат преместени живеещите хора в т.нар. виетнамски общежития в район "Красна поляна". Това обясниха от общината пред "Сега". Разговорите обаче тепърва започват, а изселването на хората ще е поетапно и ще отнеме няколко години. Десет опасни блока, в които живеят 364 семейства, трябва да бъдат съборени. Преди това обаче кметството трябва да намери подслон за тези хора. Нито от "Московска" 33, нито от районната администрация се ангажират с конкретни срокове кога може да започне и да приключи бутането на опасните сгради.
Междувременно преди дни жителите на столичния район отново блокираха ключово кръстовище в квартала си с искане за пореден път окаяните сгради, чиито обитатели са предимно роми, да бъдат съборени. Протестиращите искат още ясен срок, в който това ще се случи. Хората, чиито домове са в близост до виетнамските общежития отказват повече да живеят с мръсотията, шума и високата престъпност около тях. Заради бездействието на местната власт те се заканиха да протестират и на 27 април. Страстите около разрушаването на гетото в "Красна поляна" се бяха успокоили преди изборите, когато местната власт съобщи, че до края на март ще бъде изготвен график за събаряне на общежитията. Такъв обаче не беше направен с обяснението, че е невъзможно в кратки срокове да се намери къде да бъдат настанени хората. От състоянието на блоковете се оплакват и самите им обитатели, които също поискаха нови домове.
Кметът на район "Красна поляна" Иван Чакъров обясни, че от 2007 г., когато беше заявено, че блоковете за временно настаняване ще бъдат премахнати, досега общината е издала заповеди за извеждане на 24 семейства. Само 6 семейства обаче са изведени от опасните блокове. Съдът отсъдил за други 6 семейства, че не могат да бъдат изведени с мотива, че имат деца. В момента общината се мъчи да извади некоректните наематели, които не са си плащали наема и режийните. В тази посока общината може да обжалва в съда, но не може да се каже кога ще приключат делата, за да могат семействата да бъдат извадени.
ПРОЕКТ
Заедно с бутането на виетнамските общежития общината обмисляше на мястото им да бъде изграден социален център, включващ кризисни центрове за жени и за деца, както и за временно настаняване и приют на стойност 10 млн. лв. от еврофондовете. В края на февруари заради протести на жителите на "Красна поляна", които се страхуваха, че отново става дума за жилища за роми, от "Московска" 33 се отказаха да реализират проекта на мястото на гетото. Сега трябва да се търси друго място за социалния център, за да не загуби София парите.
|
|