Преференциите се оказаха обект на голямо внимание във "Воля" след приключването на изборите. 9 кандидати за народни представители от партията подадоха заявления в ЦИК за отказ от мандат, като всички те получиха на вота висок брой лични предпочитания (над 7% от гласовете за съответната листа). Благодарение на това бяха в резервния списък за парламента - ако новоизбран депутат заеме някакъв пост или просто се откаже, щяха да влязат те.
В новата ситуация мандатът ще отиде при друг техен колега, преминал прага от 7%, а ако няма такъв, ще важи подреждането на листата в първоначалния й вариант. Оттеглилите се резерви са все от избирателни райони, в които "Воля" спечели място в парламента, което показва, че отказът им не е случаен. Любопитен случай имаше и преди вота, малко след жребия за номера в бюлетината - шестият в листата на "Воля" в Добрич се отказа, мястото остана празно и така бе предотвратена грешка тип "15/15".
Преди няколко дни партийният лидер Веселин Марешки даде своя версия по повод тези процеси. Той каза, че кандидатите му са хора с бизнес и професия, затова не се блазнят много-много от депутатска кариера.
Следизборни трикове с преференцията направиха още БСП и ДПС. При социалистическата партия се отказа една от резервите, а при движението - три.
|
|