Когато се гласуваше училищният закон в частта му за частното образование, енергията на дебата основно отиде, за да се спори за и против държавните субсидии за частните училища и детски градини. Резултата го знаем - в крайна сметка бяха приети текстове, за които преобладаващо очакванията са да не проработят. Това обаче предстои следващата година. В следващите месеци частните учебни заведения ще трябва да се въоръжат със здрави нерви, за да изпълнят това, което се изисква от тях, а именно - да се пререгистрират.
НАНОВО
Според влезлия в сила на 1 август 2016 г. Закон за предучилищното и училищното образование частните детски градини и училища трябва да бъдат юридическо лице при условията и по реда на Търговския закон, Закона за юридическите лица с нестопанска цел и Закона за кооперациите. Поставени са ограничения - те не може да се учредяват като търговски дружества - публични предприятия и да формират печалба. Това означава, че лицата, получили разрешение за откриване на частна забавачка или частно училище по стария закон за народната просвета, трябва да се пререгистрират по новите правила, т.е. да учредят търговско дружество, кооперация или юридическо лице с нестопанска цел. Срокът от 1 г. за това вече е повече от преполовен - на школата им остават по-малко от 4 месеца - до края на юли т.г., за да се пререгистрират. До края на август пък трябва да бъдат вписани в регистъра на институциите на МОН. В противен случай могат да бъдат закрити от министъра на образованието, който следва да направи това в началото на септември със своя заповед.
ТРЕВОГИ
Новите изисквания изправиха пред огромни проблеми частните школа, тъй като те вече не могат да имат друг предмет на дейност освен дейност на детска градина или училище, и то само на една забавачка или школо. Много от тях са регистрирани на името на друго юридическо лице, което има и други дейности, т.е. тези дейности вече трябва или да се прекратят, или да се регистрират на други фирми, както всъщност ще стане в повечето случаи. Учебните заведения недоумяваха защо трябва да регистрират по няколко фирми, което ще им коства немалко време, нерви и пари. Неколкократните опити на "Сега" да получи отговор на този въпрос от депутати от предния парламент удариха на камък. От стенограмата на заседанието на парламентарната просветна комисия от 18 юни 2015 г., на което са се гледали въпросните текстове за пререгистрация на частните училища, става ясно, че те са приети без никакви дебати и без изложени преди това мотиви.
На свой форум през м.г. от Българската асоциация на частните училища (БАЧУ) се оплакаха и от редица административни проблеми около пререгистрацията - не бе ясно например какво става с договорите за наем, транспорт, храна и т.н., които са били на името на едно дружество, но са обслужвали и други разкрити от дружеството учебни заведения. В крайна сметка, след експертни разговори с МОН, неяснотите са се изчистили, декларираха и двете страни. От МОН са обяснили, че в заявлението за пререгистрация частните учебни заведения трябва да посочат юридическото лице, което ще продължи дейността им (освен останалите реквизити, които са описани в закона и никак не са малко). Към него следва да се приложи и декларация за съгласието на органите на управление на юридическото лице, което ще продължи дейността на детската градина или на училището, когато това не е лицето, получило разрешение за откриване на учебно заведение по стария закон. "Юридическото лице, което продължава дейността на частната детска градина или частното училище, поема правата, задълженията, правоотношенията, имуществото, активите и пасивите по баланса на детската градина или училището. Налице е универсално правоприемство, което възниква по силата на закона", посочват от МОН. Оттам поясниха, че за да могат пререгистрираните организации да продължат безпрепятствено дейността си както по отношение на договорите за наем, така и на договорите за осигуряване на транспорт и други, "в заповедта на министъра на образованието и науката за разрешение за вписване в Регистъра на институциите се описват както реквизитите на новосъздаденото юридическо лице, така и на това, което е предхождащо". С прости думи, цялата дейност, която осъществява едно училище, включително транспорт, храна и др., остава на името на една фирма.
ЧЕРНО НА БЯЛО
Дали заради неяснотите, многото изисквани документи или пък други причини, все още частните учебни заведения, които са изпълнили новите изисквания, са твърде малко. Едва 5% от частните училища у нас са се пререгистрирали и са вписани в регистъра на институциите към МОН, както изисква новият училищен закон, показва справка на МОН, поискана от "Сега". От 183-те частни школа само 10 са тези, които имат издадени от просветното министерство разрешения за продължаване на дейността. Подобна е картината и с частните детски градини - към момента са се пререгистрирали 8 от общо 94 градини, т.е само 8%. Освен 18-те вече фигуриращи в регистъра частни училища и детски градини към края на март т.г. заявления за пререгистрация в просветното министерство са подали и още 55 частни забавачки и школа.
БЕЗ ЕФЕКТ
Частните училища отдавна чакаха новия училищен закон заради предвидената в него възможност да получават държавно финансиране за своите ученици, каквото се полага на всички български деца. Радостта им обаче бе попарена с наложеното условие за вземане на държавна субсидия - частното школо или детска градина да приеме 20% от възпитаниците си безплатно. Според БАЧУ това на практика опорочава принципа "парите следват ученика" и ще принуди частните учебни заведения да увеличат таксите за останалите 80% от родителите, вместо да ги намалят, както бяха обещали. Затова и по-голяма част от членуващите в БАЧУ училища и забавачки към този етап не смятат да се възползват от новата възможност.
Финансиране се полага на децата, учещи в държавни или общински учлища. Избралите частни училища или не ходещите на училище пари не получават. Частните училища очакваха Дамянова и Вълчев да изпълнят обещаното - държавата да ги финансира. И да събират такси - двоен приход. Каква частна собственост, какъв пазар, какъв капитализъм - да получават пари от държавата и да вземат и от другаде...
И ще стане далаверата - роден капитализъм. Държавно финансиран...
Между другото - нищо не се споменава за нивото на обучение в частните училища. А хич не е по-високо от другите - просто таксите подсигуряват различни условия. Най-вече - детето като плащащ си елитен клиент...
-------------
Сайтът на Генек