Делото за ареста на обвиняемите за побоя на журналисти на "Тракия" - засега съдът остави зад решетките четирима. |
След година ще се питаме: "Помните ли как миналата година биха на "Тракия" Мария Милкова и Огнян Пенев от Нова телевизия?". Точно както сега се питаме: "Помните ли как миналата година биха на Околовръстното Васко Наумов?". Вече малцина помнят, нали? От този побой имаше даже подробен видеоклип и всички се възмутиха. Тогава главният прокурор Сотир Цацаров
призна, че разследващите вървят след събитията,
а тогавашният главен секретар на МВР Георги Костов обеща, че ще се напише наредба за движението на частните кортежи по пътищата на милата родина. Имаше и едни проверки на охранители, от които нищо не излезе.
Днес, година по-късно, ситуацията е следната - делото срещу тримата от Околовръстното - Александър Гечев, Христо Христов и Георги Близнаков, е внесено в съда. Заседанията по него са нула. Опитите да тръгне делото са пет, но всички безуспешни. От Софийския районен съд обясниха, че последното отлагане е поради следните причини: "По данни от протокола от последното открито съдебно заседание от 31.03.2017 г., делото е отложено за събиране на доказателства, но поради планувано пътуване в чужбина на адвокат Марияна Тодорова (адвокат на подсъдимите Гечев и Близнаков) вместо за 12.04.2017 г. е насрочено за 21.04.2017 г.". Съдът е намерил за основателно искане от прокуратурата да се призове нов свидетел по делото. Само че през това време подсъдимият Близнаков е заминал в чужбина - на гурбет или по друга работа. Това е позволено, той може да не присъства на делото, тъй като е подсъдим за хулиганство, което не е тежко престъпление. И така -
подсъдимият го няма, делото също
За пресния побой срещу двамата журналисти също има разследване. Което май ще отиде в канала, ако полиция и прокуратура не успеят да намерят свидетел на случката. А как някой гражданин да се престраши да свидетелства срещу побойници, като след няколко дни ще ги пуснат от ареста, после делото ще се точи още пет години, през които той може да бъде пребит безброй пъти заради думите си. А полицията може да призовава за съдействие колкото си ще "будното гражданско общество". Но и да има дело, какво от това. Историята от Околовръстното е показателна за институционалното безсилие дори когато трябва да се накажат някакви охранители с висше образование от фитнес залите. А ние сме тръгнали да се борим с корупцията по високите етажи на властта...
Големият проблем е, че виждайки тази безнаказаност, вече и шофьори, които не са мутри, започват да се държат арогантно по пътищата. Примерът е особено заразителен за младежите, които копират това нагло поведение на пътя с увереност, че никой нищо не може да им направи. В резултат в колоните по празниците засичането и избутването в тесните участъци беше правило, а не изключение.
И какво да правят гражданите,
които все пак са се престрашили да излязат на пътя,
купили са си винетка, движат се с позволената скорост и логично са били настигнати от неизбежността?
Вариант е да снимат, докато ги бият. Не е лесно, но е възможно. Лошото е, че след клипа от Околовръстното изглежда всеки нападател гледа първо да ти изтръгне телефона, както е станало на "Тракия". Стратегия!
Друга възможност са видеорегистраторите, но докато те бият, трябва да се позиционираш пред обектива им, иначе не става.
Може също да крещиш нещо, което да изплаши биячите. Например, че си от МВР или службите, може и да подейства. Засукани обяснения от типа на комисия за конфликт на интереси, БОРКОР или за дискриминация не вършат работа. Не само че тия институции са безполезни, но имената им са трудни за осмисляне и може само да докарат още ритници на клетника.
Може също да ходиш въоръжен и да отговориш на насилието, позовавайки са неизбежната отбрана, разписана в Наказателния кодекс. Това е много несигурно, защото от жертва лесно се става извършител.
Най-сигурно е да си вземеш тир и да заключиш вратата отвътре - нека опита някой да те притиска.
Както се вижда, възможностите не са много,
а дали ще сработи тактиката, зависи от множество фактори извън човешкия контрол. Затова най-сигурно е да се ползват само пътища, по които частните охранителни кордони рядко се движат - например селски или черни. Вярно, по-бавно ще стигнете, но по-сигурно. За ползване на магистралите и скоростните пътища нормалните хора има да почакат. Докато се развият култура на шофиране и нормални институции, ще мине толкова време, че децата ви ще съветват внуците ви да не рискуват.