:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,863
Активни 393
Страници 23,273
За един ден 1,302,066

Време е за ъпгрейд на преференцията

Ако голямата реформа на избирателната система не се осъществи, поне гласуването с предпочитания трябва да се усъвършенства
КАРИКАТУРА: ХРИСТО КОМАРНИЦКИ
---
"Пак ли е тоя в листата. Няма ли кой да го застреля, бе", изръмжа ядно мъж на средна възраст, когато съзря името на известен политик в списък с изборни кандидати. Стоящата до него жена вдигна рамене: "Е да, ама какво да се прави". Сценката се разигра преди много години в една столична избирателна секция. Едва ли се случваше за първи път, повече от сигурно е, че не е било и за последен. Но това беше преди да се въведе преференцията.

Хубаво е да можеш да гласуваш за определен кандидат, когото предпочиташ пред останалите. Вярно, изборът ти пак е ограничен до шепа хора, минали през тясното сито на партийната селекция. Но все пак можеш да пуснеш бюлетина със самочувствието, че гласът ти отива за човек, който смяташ, че го заслужава. Както и с тайната надежда, че така евентуално



можеш да прецакаш галениците



на партийните централи. В страна като нашата това не е никак малко. Може би затова през последните 3 години, откакто ползваме преференцията, тя събра стабилна фен база - на парламентарни избори над 1/3 от избирателите отбелязват предпочитан кандидат (на последния вот на 26 март т.г. бяха 1 238 402 души, или 37% от действителните гласове).

Както винаги обаче, когато у нас (случайно или не) се направи нещо добро, резултатът се оказва точно противния на очакванията. В конкретния случай проблемът е законовата уредба на преференцията. Недостатъците й са толкова големи, че просто обезличават всичките й предимства.

Нека само си припомним всеобщото изумление, което предизвикаха резултатите от преференцията при първия й тест на евроизборите през 2014 г. Тогава напълно неизвестният кандидат на БСП Момчил Неков, заемащ съвършено неизбираемото 15-о място в бюлетината, получи повече гласове от соцлидера Сергей Станишев. И замина за Страсбург. Когато първоначалното стъписване премина, дойде и обяснението - БСП също била под №15 в бюлетината и червените избиратели, недоразбрали кое как се зачертава, отбелязвали за по-сигурно същия номер и за кандидат - в случая Неков. Това явление стана известно като "феномена 15-15".



"Техническа грешка е",



небрежно подхвърли червената Мая Манолова, титулувана "автор на Изборния кодекс". И оптимистично обяви, че "цялата шумотевица" около Неков е изиграла ролята на своеобразна "кампания постфактум", която научила хората как правилно да гласуват преференциално.

Само дето "техническата грешка" продължи упорито да се проявява и на всички следващи избори. Това се видя съвсем ясно и на 26 март. Един поглед върху изчисленията на ЦИК за преференциалния вот показва, че в повечето изборни райони, където има кандидати, получили минимума от 7% собствени гласове, изпъква някой печеливш от "феномена 15-15". По данни на Института за развитие на публичната среда 38 от настоящите депутати са избрани преференциално - 20 от ГЕРБ, 17 от БСП и 1 от ДПС. Съвпадение на номера им в бюлетината с този на партията има при 8 червени депутати, 6 от ГЕРБ, както и единственият от ДПС. Отново няма кой да обясни дали въпросните парламентаристи действително са си заработили гласовете, или са били облагодетелствани от механичния (или неграмотен) начин, по който гласува значителен дял от избирателите.

Политическите последици от това явление стават все по-видими. В ДПС вече е обичайна практика подобни случаи да приключват със скандали и гонения (което донякъде показва и безсилието на партийната централа да наложи повелята си кандидат-депутатите да не агитират за себе си). Сегашният пример с Ангел Исаев



разтресе цялата апаратна верига на ДПС



- от бургаската партийна организация, откъдето идва непокорникът, до централата в София. И доведе до оставката като депутат на една от най-важните партийни фигури - Камен Костадинов. Другите политически сили подхождат с по-малко шум, но има налице не един и два примера на кандидати, влезли с преференции, които скоростно се отказват от спечеленото място. За всички е ясно за какво става въпрос.

Другото, което прави впечатление в статистиките на ЦИК, е натрупването на преференциален вот за водачите на листи. Работата е там, че според разпоредбите на Изборния кодекс, когато избирателят не е отбелязал предпочитан кандидат, се зачита преференция за първия в листата. Това автоматично поставя в привилегировано положение партийните първенци и фаворити, които винаги окупират върховете на листите. По тази тема политиците разбираемо мълчат.

За сметка на това "феноменът 15-15" очевидно омръзна на мнозина. Особено дотегна на ДПС (по гореописаните причини), които вече предлагат и законодателно решение на проблема. Идеята не е тяхна и не е нова - номерът на дадена партия в бюлетината да не се ползва от никой от нейните кандидати. Другият вариант, за да няма съвпадение, е номерата на политическите сили да са по-големи от тези на претендентите. Който и от двата да се приеме, все ще бъде някакъв напредък. В интерес на истината вероятността подобна промяна да стане реалност никак не е малка, и не само защото ДПС застава зад нея. А по простата причина, че радикалната реформа на системата чрез въвеждане на чист мажоритарен вот, какъвто поискаха мнозинството гласували в националния референдум през 2016 г., почти сигурно няма да се осъществи. А новите управляващи, както и опозицията в лицето на БСП,



са петимни да си дадат вид, че все нещо правят,



за да се подобри калпавата ни електорална система.

Големият въпрос обаче е ще се направи ли нещо, което да премахне вредния ефект, облагодетелстващ водачи на листи. И тук има просто решение - тя просто се премахва и избирателите получават право да пренареждат цялата листа. Може да се помисли и за това отбелязването на предпочитание да стане задължително. Парламентът вече направи това за участието на избори, а гражданите потвърдиха решението на депутатите с гласуването си на референдума м.г. Няма причина и за преференцията да не важи същото.

Преференциалният вот страда от твърде големи недостатъци, за да даде възможност на гражданите да участват по-пълноценно в избора на своите представители. Затова ако всички други опити за промяна на избирателната система пропаднат, поне неговата технология може да се подобри. От това има шанс да спечелят всички.
СНИМКА: БГНЕС
Момчил Неков от БСП пръв изпита благодата на това номерът ти в листата да съвпада с номера на партията.
9
3406
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Май 2017 19:20
"ъпгрейд" на "преференцията" в "листите"....Родна реч омайна, сладка

А статията е много слаба и повърхностна.
21 Май 2017 19:58
Големият въпрос обаче е ще се направи ли нещо, което да премахне вредния ефект, облагодетелстващ водачи на листи. И тук има просто решение - тя просто се премахва и избирателите получават право да пренареждат цялата листа.

Подобна беше и моята идея - пълна преференция без разлика на кое място е кандидатът в листата.
Ако избирятелят не е попълнил преференция резултатът да се зачита за общия брой депутати за съответната партия/коалиция от избирателния район, а кои да станат депутати да се определя само от преференциите.
21 Май 2017 20:01
Съвпадение на номера им в бюлетината с този на партията има при 8 червени депутати, 6 от ГЕРБ, както и единственият от ДПС.


БСП печели състезанието с ГЕРБ!
21 Май 2017 22:17
Преференциите са прах в очите. Даже още по-лошо - изкривяването на избора е огромно. С няколко мижави процента се променя избора на даден човек. Пак някой иска вместо мнозинството, малцинството да управлява.

Да не говорим, че преференциите са много сложни и са предпоставка за много грешки и фалшификации.
21 Май 2017 22:53
Не е новост, в листите да се слагат хора, които нямат намерение да бъдат депутати или съветници. Събират само гласове, и след това се отказват. Това не е демокрация. Добре, събрал един еди колко си префернции, влязъл в парламента, после станал министър, а след него в парламента влязло магаре. Питал ли ме е някой, искам ли магаре за депутат. Чистия вариант се знае, всичко друго е "Мижи да те лъжем"
21 Май 2017 23:30
Преференциалният вот страда от твърде големи недостатъци, за да даде възможност на гражданите да участват по-пълноценно в избора на своите представители. Затова ако всички други опити за промяна на избирателната система пропаднат, поне неговата технология може да се подобри. От това има шанс да спечелят всички.

Как - вместо с цифри с картинки
1 -
2 -
3 -
4 -
и т.н.

Винаги, при всякакъв вид вот , ще има все някой неразбрал, някой сбъркал, някой зяпал нещо друго и т.н.
Направете преференциите с по-нисък праг, дайте бонус на първата партия - било с брой депутати (примерно 48 депутата), за сметка на изпадналите зад борда , било с проценти , за да може да се сформират солидни управления, въведете активна регистрация и най-вече измислете по-смислен начин на финансиране на партиите и заплащане на депутатите.
22 Май 2017 00:12
Около тия избори вече 27 години се въртим като куче, захапало опашката си! Знам си аз, че моята партия е еди коя си. Тя обаче току преди изборите се разделя на две: "Европейска България" и "България в Европа". Двата клонинга пък се явяват в коалиции, именувани съответно "България е наша" и "Нашата България". В резултат аз съм напълно шашнат! А вие искате и да преференцирам кандидатите в една от листите, след като всичките ми преференции са се поделили помежду две листи! Е, моля ви се, престанете със законови машинации да изкривявате вота ми! С цветните бюлетини нямаше такъв проблем, а сега се чудите защо политическият ни пейзаж се обезцвети в нюанси на сивото. Искате приоритетно да ъпгрейтвате преференцията, а какво всъщност искате? Да решавате вместо вашата партия кой на кое място в листите ѝ да бъде? Ами че ходете на партийни събрания и лансирайте вашия си кандидат. Ако той не е на достатъчно предно място, значи или не е достатъчно популярен във вашата партия, или това не е вашата партия. Така разбирам нещата аз, избирателят от 23 МИР - София.
22 Май 2017 07:10
Предложението за ПЪЛНО пренареждане е добро. Останалото е струпване на познати истории...
А за езика на статията съм принуден да се съглася с Миндера...
------------
Сайтът на Генек
22 Май 2017 14:33
Елементарно, просто номера на партията изчезва от листата на преференциите.И всички са равни, тук става дума за борба на личности и идеи, не може пърния в листата при старта да е с 50 метра напред- всички започват от равен старт, нали това е целта на преференцията, да избереш според теб най- добрия, не по характер, а по качества.Не може и е престъпно, някой да е назначен за депутат, всички се борят на общи начела.А какво стана, всички председатели си сложиха своите хора на първи места и така си осигуриха най- малко 40 депутата- своите хора са вътре, а другите- да се оправят.Няма такова нещо, почваме заедно, от начало..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД