:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,703
Активни 336
Страници 18,113
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Приватизацията свърши, чакаме ренационализация

Да се говори в сегашно и бъдеще време за национализация на мащабни индустриални и инфраструктурни предприятия само преди пет години беше толкова неприемливо, колкото хитлеристки поздрав 1) пред восъчна фигура. Днес вече е програмна цел на водещи политически партии (и то не от онези, които се дефинират като "крайно-незнамкакви", а стари, системни партии) в страни, които се представят за вечен еталон на право, образец на пазарна икономика и модел на чиста демокрация. Например германските социалдемократи и британските лейбъристи. Вземете



предизборния манифест на лейбъристите,



който прямо и делово говори за "развитие (upgrade) на икономиката" чрез национализация на водоснабдителната и енергоразпределителната мрежа (National Grid, включва електро- и газоразпределителната мрежа), пощите (Royal Mail) и железниците. За онези, които биха предпочели веднага да отхвърлят целия свръхнов, едва на няколко дни, лейбъристки манифест като "стари социалистически глупости", ще припомним, че последните национализации в Британия - правени като че ли по новия калъп, - датират от 2013 г., когато премиер бе консерваторът Дейвид Камерън. Тогава бяха национализирани летището в Кардиф (Уелс) и националната железопътна мрежа. И това след като през 2009 г. правителството на лейбъриста Гордън Браун национализира четири от основните железопътни компании. Но Обединеното кралство съвсем не е изключение,



пълзяща ренационализация,



както нарече тази съвременна тенденция коментаторът на Ройтерс Хеерт де Клерк, можем да наблюдаваме в практически всички страни в Стара Европа. Най-шумно върви тя в Германия, където бяхме свидетели на два референдума за национализация на енергоснабдителни мрежи. И двете разпределителни мрежи бяха продадени на шведския енергиен оператор Ватенфал - едната в Хамбург, другата в Берлин. И двата референдума бяха през есента на 2014 г. Единият завърши с решение мрежата да бъде купена обратно от държавата, другият не можа да стигне до такова решение. За автентично правоверните, които мислят, че за одържавяване са гласували "източногерманците" от Берлин, а верни на либералните ценности са останали "западняците" от свободния и ханзеански град: резултатът беше точно обратен, Берлин още купува ток от Ватенфал (но се гласи повторен референдум), разпределителната мрежа в Хамбург беше ренационализирана. Все повече поддръжници - и то, Господи, предимно в Стара Европа - набира движението



"Да ренационализираме нашите доходи"



(Renationalising Our Revenues), което не е поредният краен екстремизъм, а обединява представители на практически всички политически възгледи. Трябваха две десетилетия след вълната за приватизация на комуналните услуги (т.нар. utilities), за да разберат господарите на Европа, че като приватизираш монополни чисто търговски, посреднически предприятия, никаква конкуренция няма да стимулираш, нито пък качеството на услугите ще се подобри. Точно обратното - в нито една страна няма данни приватизаторът купувач да е подобрил дейността или да е свалил цените. Напротив, приватизираната мрежа се експлоатира до крайност и отвъд границите на приличието, качеството на услугите пада, цените трайно и категорично растат и никъде пазарът не успява да надделее над логичния интерес на монополиста. Затова се налага навсякъде държавни органи да регулират (т.е. да задържат и потискат желанието на монополиста да удвои и утрои цените от утре). Същото, както става у нас. Съвсем скоро



държавите ще бъдат принудени да национализират



масово комунални мрежи и транспортна инфраструктура, които още са частна собственост. Защото стана ясно: те практически навсякъде са крайно амортизирани, нуждаят се от основен ремонт и обновяване, а инвестициите, които са нужни за целта, се изчисляват на стотици милиарди до трилиони евро, десетки до стотици пъти над сегашната им пазарната цена. Пак като знаем 2) обичайните за Запада нива на корупция, можем да се обзаложим, че фактическите разходи ще надхвърлят няколко пъти прогнозите за нужните инвестиции. Ако не бъдат спешно ремонтирани и обновени, само до десетина години днешните частни оператори ще фалират с цената да спрат подаването на ток, вода, газ, да прекратят жизнено нужни комунални и транспортни услуги. Приватизираните приходи са усвоени, време е да дойде държавата, за да национализира натрупаните загуби и да плати неизбежните разходи (+ корупционната надбавка).



Същият проблем чука на нашата врата



и не е далеч времето, когато българската държава ще бъде поставена пред императивна национализация на важни инфраструктурни системи и разпределителни мрежи. Един разумен подход налага веднага, без всякакво отлагане да се възложи независим преглед на състоянието на монополните обекти - приватизирани или отдадени на концесия. Добре ще е тези оценки да бъдат възложени така, че в тях да участват както кредибилни чуждестранни, но и български експерти, които познават до дъно местните проблеми. След тази оценка ще могат да се наложат задължителни мерки за поддържане, основен ремонт и развитие на монополните системи и мрежи. Като се окаже, че собственикът или концесионерът не са в състояние да ги поддържат, ще има и повече време за тромавите санкционни процедури, а и цената на принудителната национализация - там, където се наложи - ще падне практически до нула.



- - -

1) Не знам защо решиха, че поздравът с вдигната напред и нагоре дясна ръка или пък словесния му еквивалент Heil - буквално: здравей, здрав да си, - е точно хитлеристки поздрав, всъщност е в масова употреба от 20-те години, наричан Deutscher Gruss, "немски поздрав".

2) За съжаление, съвсем малко знаем за корупцията в легализираните й, добре уредени форми, практикувани в Стара Европа. Само статистиката за кражбата на данъци и инвестиционните преразходи по страни сочи, че тукашните крадци и мошеници са само начинаещи в престъпния занаят.

44
6324
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
21 Май 2017 19:19
Тук ще се танцува.
21 Май 2017 19:33
г-н Хърсев, аз съм впечатлен.
21 Май 2017 19:41
Не може да бъде
21 Май 2017 19:43
БСИ "Минералбанк" ква беше - държавна или частна?
21 Май 2017 19:54
Принесена на олтара на приватизацията.
21 Май 2017 20:11
При сегашната конституция, национализация означава преминаване към държавно - корпоративен капитализъм, или т.н. плутокрация. Нещо като.. е, не си мислете, че държавата ще национализира, капиталът ще приватизира държавата.
Всяка корпорация със своя държава!
Те ти знамето на Кока-кола, те ти знамето на Пепси-кола!
Избирай и вземай!
21 Май 2017 20:25
В случая става дума за разпределителни мрежи, естествени монополи, обществени дейности, може и структуроопределящи добивни предприятия. По-лошо от монопол е частният монопол. Адам Смит.
Ипиотите, превърнали всичко в пазар с догматици кланящибсе на Мамон. Не е християнско, май.
21 Май 2017 20:35
...Във кафенето
някой се изсекна
и дълго три
със здравите опинци,
огледа се и каза уж полека:
– Комай ни лъжат
тия синковци.
А и в писанието
писано е божем:

„Глас народен – глас божи.“...
21 Май 2017 20:43
И шопи със сопи. Пази Хладилника.


Проблем е национализацията на загубите. Моделът е по-добре ако се прибере и неоснователното обогатяване, а вземалите решения-грешки бъдат....ако не бити то поне и не само. За дисциплиниращ ефект. Поддадаквалите пазарници, без един спечелен в реална икономика лев е добре и да ги преквалифицират на гарсони и теляци.
21 Май 2017 20:49
При сегашната конституция,

При сегашната пенсионна система, при сегашното здравеопазване, при сегашната съдебна система, при сегашната партийно-кланова система .... Никога не съм твърдял, че държавата е лош стопанин, а че българската държава е лош стопанин.
21 Май 2017 20:51
хърсев, бая нещо от изучавания материал си изпуснал някога.....
21 Май 2017 20:56
Чуждата може и да е по-добра, но ще сме в инвентарният списък.
21 Май 2017 21:09
Естествените монополи няма смисъл да се приватизират. Обаче това не значи, че не може и не трябва да се управляват ефективно. За съжаление в България това не е налице.
21 Май 2017 21:24
Затова пък и ги приватизирахме.
21 Май 2017 21:38
Да се гoвори...за национализация на мащабни индустриални и инфраструктурни предприятия.... Днес вече е програмна цел на водещи политически партии....Например германските социалдемократи и британските лейбъристи.

С'я, да отбележим, че приведените екзампъли са партии със затихващи функции, опитващи да се хванат за сламка, като ноторния удавник (апропо СПД не призовават за национализации и неслучайно авторът се ограничва с примери от лейбъристката програма). Или както наскоро един политолог обобщи, призивите за повече държавност и социална справедливост, осигурена от държавата, са призиви към лузерите. Само с лузери избори не се печелят.
22 Май 2017 00:19
Бонго, всичко това, което си изредил,се определя от конституцията.

Национализация, без т.1 от старата Конституция.... няма да е това, което вие си мислите.
И във франция национализация на банка, но банкера избра новият президент.

Интересно завършва текстът за плутократия във Википедия.
22 Май 2017 01:00
Бонго, всичко това, което си изредил,се определя от конституцията.

Не е така.
Например, конституцията няма връзка с това дали държавата внася или не осигурителни и здравни вноски за своите служители; дали ще плаща данъци и такси за собственост на държавните предприятия (макар според конституцията всички видове собственост да са равнопоставени), дали видните енергийни експерти Антон Кутев и Митко Каратиста ще са в борда на електроразпределителна фирма.
22 Май 2017 01:09
БСИ " Минералбанк " - в която преминаха 5 години от младостта ми , беше инструмент !
Много прецизен инструмент . Национализация - добре , но къде е конфискацията , къде ??
22 Май 2017 02:44
Или както наскоро един политолог обобщи, призивите за повече държавност и социална справедливост, осигурена от държавата, са призиви към лузерите.
Знаех си аз, че НАТО е един цял лузер - 2% от БВП иска да клюпа. И американските тецове са били същински лузери със субсидиран ел. ток, опс даже няма ток, а само един студен резерв на цената на духан ток. За банкерите е ясно, че са абсолютни лузери - американските минаха на 700 млрд. долари помощи от данъкоплатците, а европейските получават пари (отрицателна лихва) за усвояване на новонапечатаните почти трилион евро.
Тоя политолъжец каза ли нещо за съдебната реформа? Лузерите искат ли съдебна реформа, образование или само цоцат държавни поръчки и евросубсидии?
22 Май 2017 02:49
къде е конфискацията , къде ??
Коя офшорка искате да конфискувате? Малта, Панама, Делауер или само Каймановите острови?
22 Май 2017 03:34
Мен ако питаш , бих започнал с Нефтохим - Бургас .
22 Май 2017 03:34
Мен ако питаш , бих започнал с Нефтохим - Бургас .
22 Май 2017 07:16
Някои чакат... Та да има после пак какво да приватизират... Вечен икономически двигател - национализация, приватизация, национализация... Пари - винаги прим, винаги на първо място...
-------------------
Сайтът на Генек
22 Май 2017 07:21
Angel Kandiloto
22 Май 2017 03:34
"Мен ако питаш , бих започнал с Нефтохим - Бургас ."

А Солунската митница на кого оставяте?
22 Май 2017 07:48
Бонго, не ми дъвчи едно и също нещо.
Повтаряш ми неща, които са законодателно установени САМО и единственно от СЕГАШНАТА Конституция.
Аз говоря за РАЗЛИКАТА между двете Конституции.

Защото при сегашната Конституция, една национализация само затвърждава властта на Капитала.
При старата, с национализацията се извършва Революция.

Така че, спете спокойно деца!

Като в старият виц - „Не бъркайте революцията с проституцията!„
22 Май 2017 08:31
Солунската митница я оставям на китайците !
Те да и берат гайлето . Държавата трябва да има един портфеил от предприятия които да са държавна собственост .
22 Май 2017 09:19
Angel Kandiloto
22 Май 2017 08:31
Мнения: 3,384
От: Burkina Faso
Скрий: Име,IP
" Държавата трябва да има един портфеил от предприятия"

Убаво видение... и кой мое из дръжавата бръка у портфейло...
22 Май 2017 09:34
Обществена. Което не е като навика на бюрократи да крият рушвета зад търговска тайна.
22 Май 2017 11:35
Какво толкова чудно има !
Прочетете икономическите истории на Англия, Франция и Германия - одържавяването и приватизацията са два лоста за регулиране на икономиката.
Докато в България се схващат само еднопосочно - като форма за пладнешки обир на държавата с помощта на политиците !
22 Май 2017 11:44
За да бъдем точни-и двата лоста стават за взломяване на касата.
22 Май 2017 13:09
Повтаряш ми неща, които са законодателно установени САМО и единственно от СЕГАШНАТА Конституция.
Аз говоря за РАЗЛИКАТА между двете Конституции.

Защото при сегашната Конституция, една национализация само затвърждава властта на Капитала.
При старата, с национализацията се извършва Революция.

А, това ли било.
Ми тогава честно изобщо конституциите на мира и поставяш основополагащия принцип за забрана на частната собственост върху средствата за произвводство. Защото
"старата" конституция (оная от 1971) няма да ти свърши работа. Без военен комунизъм няма да се мине.
22 Май 2017 13:11
Прочетете икономическите истории на Англия, Франция и Германия - одържавяването и приватизацията са два лоста за регулиране на икономиката.


22 Май 2017 15:59
И американските тецове са били същински лузери със субсидиран ел. ток, опс даже няма ток, а само един студен резерв на цената на духан ток.
В този момент Мариците произвеждат 2390 MW, през зимата стигаха близо 4 GW. Гледам в момента само един ядрен реактор работи.
22 Май 2017 16:01
Солунската митница я оставям на китайците !
Защо пък на китайците?
22 Май 2017 19:26
Да поясним: "национализация" не е като на български . На български е конфискация, а не изкупаване.
22 Май 2017 19:33
Сетих се. Казва се експропиация на експроприаторите. Авторът е забравил, на какво са го учили. Абе, не е морално да се откажеш от родната си майка. Както и от ВИИ "Карл Маркс".
22 Май 2017 19:39
Пердах. И не само. По нашему.
22 Май 2017 19:45
Казва ти друго. Краде се като за световно, сега ще трябва да платим откраднатото. Има общо което няма как да е частно, а същите политици, дето го дадоха, ще искат да платим още веднъж разсипаното, като пак ще гушат. Затуй викам-освен връщане на общото на обществото следва и нечии частни задници да се обобществят в интерес на дисциплината.
22 Май 2017 19:56
през зимата стигаха близо 4 GW
Стигнаха до 4 GW след изпущане на каскадата Белемекен-Сестримо до "последен дъх" при все че са исталирани 10 GW мощности, ама слънце не грее и вятърът не духа пропорционално на снижаването на температурите баш на Иванов ден.
Въпросът беше за лузерите (дето чакат на държавата да им подхвърли я обществена поръчка, я субсидиране на стоката, я някоя и друга превилегия). Както и как лузерите ще се накачулят на двата лоста, одържавяването и приватизацията? Щото тя и лихвата уж беше "пазарен лост", ама тоя лост се сдоби с отрицателна дължина.
Лично, и досега се питам: може ли да има частен Електроенергиен Системен Оператор, ЕСО (частна митница, частна прокуратура, частен съд, частно Народно събрание)? И какво става, когато ЕСО каже на частника Дай два гигавата (както е записано в договора), а той не еб@ва да почисти листата върху фотопанелите? Кой понася щетите за бракуваната продукция при спиране на тока? Все пак нали за това е Държавата - да създаде и регулира инфраструктура и правилата (и санкциите) за нейното ползаване, а не всеки да си слага "транзитно мито"(данък, гарантирана печалба) като европейски феодал в Тъмните векове.
22 Май 2017 21:45
След като се успокоих, че не сме заплашени от Революция, хареса ми следното -

„Приватизираните приходи са усвоени, време е да дойде държавата, за да национализира натрупаните загуби и да плати неизбежните разходи.„

Ами, колко печелихме, печелихме без да вложим нищо нито в поддръжка, нито в ремонт. Време е държавата да ни даде по една справедлива компенсация и да си национализира как и душа иска, ние и на опашка ще се наредим.
И тук става интересно. Да плати неизбежните разходи. А с какви пари? Заеми? Ам, да! Дойдохме си на думата! Едните се измъкват с натрупаната печалба, а държавата взема заем и натоварва населението с нови данъци.

С втората точка в края на статията съм абсолютно съгласна.
То и в първата има нещо...тези неслучайни восъчни фигури.... Имат ли нещо общо с магиите

Национализация на банките - кога?
23 Май 2017 11:00
Ми Хръсев, преди десетина години и ти щеше да подскачаш при думата ренац-я. Ма сега нали патроните виждат к'ви са ги дробили и вий обръщате перките. Все пак благодарим за инфото. Изводите обаче не са за вас, добре платените икономисти.
23 Май 2017 20:04
Щом и на Хърсев му наредиха да обърне плочата, нещо наистина се случва. Пазете Манрко само да не получи удар.
24 Май 2017 22:46
Приватизация на печалбите, национализация на загубите! Знаем го още от началото, обаче г-н Хърсев, кой ще поеме вината?
25 Май 2017 19:05
обаче г-н Хърсев, кой ще поеме вината?

Народът, естествено, той я поема от 30 години, все е виновен - че не избира правилните управници, нищо че такива няма и народът трябва да гони черна котка в тъмна стая, когато котката я няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД