:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,327
Активни 319
Страници 12,257
За един ден 1,302,066

За убийствата на пътя скоро ще раздават похвали

Нарушаването на правилата за движение, довело до смърт на пешеходец, трябва да се смята за престъпление с умисъл. Няма друг изход
Снимка: БГНЕС
Крайно време е да се приеме, че водачът допуска, че може да катастрофира и да убие хора, и следователно има умисъл.
Човешкият живот съвсем поевтиня - шофьор, прегазил пешеходец, се отърва наскоро с условна присъда.

Предаденият на съд от Окръжната прокуратура във Варна, 25-годишният Н. Й., причинил смъртта на пешеходец с превишена скорост в забранен участък от пътното платно, е осъден на година и 4 месеца условно и забрана да кара 2 години. Естествено, делото е протекло при съкратено съдебно следствие.

Причина за смъртта според съдебномедицинската експертиза е тежка гръдна травма с разкъсване на белите дробове.

Съдът обаче е особено снизходителен - 25-годишният подсъдим бил с чисто съдебно минало, което смекчавало отговорността му за причинената смърт по непредпазливост.

По ирония на съдбата именно варненски е и най-емблематичният случай на наказателна филантропия за прегазен човек. Става дума за случая с Лора Казанлиева, заради който се стигна до тълкувателно решение на Върховния касационен съд. Момичето беше пометено на пешеходна пътека, а първоначално извършителят беше осъден условно. После ВКС върна делото с аргумента, че условното осъждане на шофьори, каращи с несъобразена или превишена скорост,



"поражда реална опасност това да бъде възприето като безнаказаност".



Делото на Лора тогава се върна отново в окръжния съд във Варна. Последва нова условна присъда. Тя беше изцяло отменена от апелативния съд. В поредното си решение окръжният съд най-накрая реши, че извършителят трябва да влезе в затвора, и го осъди на 2.5 г. затвор, като му отне правото да шофира 4 г. Делото стигна до ВКС, който намали наказанието на 2 г. затвор.

Там изненадващо бе развита съдийската теза за съпричиняването на смъртта от самия пешеходец. Според върховни съдии "законът вменявал в задължение на пешеходците при пресичане на платното за движение да преминават по пешеходните пътеки, като преди да навлязат на платното за движение, се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение".

Друг върховен съдия контрира, че не може да се изисква от пешеходците вярна преценка.

Стигна се до тълкувателно решение на Върховния касационен съд. Той прие, че правото на пешеходеца да пресича пътното платно на пътека и светофар е абсолютно, но не и безусловно. И че ако той също не е спазил правилата и бъде блъснат, докато пресича на пътека или светофар, се приема, че е налице съпричиняване при смърт или телесна повреда.

Можете да се досетите колко още условни присъди за сгазени пещеходци ни чакат. След като върховният съд смята, че пешеходец, който е стъпил на пешеходна пътека и минава по нея, при това и на зелен светофар, би могъл да си съпричини смъртта, какво остава за други, по-заплетени случаи.

Цената на човешкия живот очевидно клони към нулата. Щом за смъртен случай се дава условна присъда, при това на шофьор, карал с превишена скорост на място, забранено за минаване на МПС. Тоест при две очевидни нарушения на закона.

Належащо е



всички подобни деяния да се приемат за умишлени



по смисъла на Наказателния кодекс - че се действа при т.нар. евентуален умисъл, а не по непредпазливост. Щом има нарушение на Закона за движение по пътищата, на практика водачът допуска, че може да катастрофира и да убие един или няколко човека.

Ако се приеме, че става дума за умишлени престъпления, тогава въпросните водачи нарушители ще бъдат обвинени за престъпление от общ характер с последващите забрани за работа например. Да видим тогава как ще нарушават закона. Ако тази промяна не се случи, никога няма да има нито превенция, нито страх, още по-малко справедливост.
25
3475
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
22 Май 2017 19:50
Имах един далечен познат, който твърдеше, че пешеходците трябва да спрат пред пътеката и да помолят със знаци шофьорите да им дадат път. Иначе - било на свой риск и носели отговорност...
-----------------------------
Сайтът на Генек
22 Май 2017 19:56
О,и аз имам такъв познат,ще кажеш че се е родил седнал в лека кола.
22 Май 2017 19:57
22 Май 2017 19:57
За убийствата на пътя скоро ще раздават похвали
Нарушаването на правилата за движение, довело до смърт на пешеходец, трябва да се смята за престъпление с умисъл.


22 Май 2017 20:14
Цената на човешкия живот очевидно клони към нулата
Така ли казаха застрахователите, прибрали застраховка "Гражданска отговорност"?
"Щом за смъртен случай се дава условна присъда"
То има и смъртни случаи без присъда - хвърля се на пътя/релсите или пада на релсите (на метрото). Тия самоубийци могат ли да се броят за терористи както авторът предлага:
Ако се приеме, че става дума за умишлени престъпления, тогава въпросните водачи нарушители ще бъдат обвинени за престъпление от общ характер с последващите забрани за работа например

Защото същото трябва да важи за всеки пешеходец, нарушил правилата за движение (движи се без светлини, извършва маневри без да се оглежда, пресича напреко вместо да отиде до близкия подлез -само на един километър, не е като с автомобил да се обикалят пет километра "Уплътнена" инфраструктура).
Много тарикати се навъдиха последно време да ползват уличното платно за лични цели, а пътните знаци важат еднакво за всеки стъпил на уличното платно, било шофьор, велосипедист, пешеходец или инвалид. За тия, които не могат да ги спазват, има паркове и градинки - там няма пътни знаци.
22 Май 2017 20:24
Г-н Александров, дано на Вас съдиите повярват.
Г-н Аполитичен, в статията се говори за предимство при пресичане на зебра или при зелен светофар. Това не е нарушение на правилата. Хайде да не смесваме правилно и неправилно пресичане. И се говори още за превишена скорост от страна на водач на мпс.
22 Май 2017 21:30
същото трябва да важи за всеки пешеходец,


Каквото важи за камъка, същото и за яйцето, така ли? Засрами се!
22 Май 2017 21:44
статията се говори за предимство при пресичане на зебра или при зелен светофар
Доколкото аз разбирам, става дума за наказателната отговорност и по-общо - за отговорността на всеки един участник. А именно чл. 5 от ЗДвП:
Чл. 5. (1) Всеки участник в движението по пътищата:
1. с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди;
2. трябва да опазва околната среда, като не изхвърля и не оставя на пътя предмети или вещества, както и да вземе мерки за отстраняването им или за предупреждаване на останалите участници в движението, когато това ги застрашава.

Това е изискване за всеки участник и всеки шофьор знае, че дори и да е с предимство на главен път/зелен светофар, задължително намалява скоростта на кръстовище (за да се огледа и ако трябва да може да спре), дори и да не вижда никого на кръстовището.

Отделно има изискване само за шофьорите:
(2) Водачът на пътно превозно средство е длъжен:
1. да бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства;
2. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.) с управляваното от него превозно средство да не затруднява другите участници в движението и живеещите в крайпътните имоти, като спазва действащите норми за шум и вредни емисии на отработени газове от моторното превозно средство, както и други норми и изисквания за опазване на околната среда;
3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., отм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.)
4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) да не извършва маневри, изразяващи се в последователно внезапно преминаване в лентите за движение.

Но това не означава, че "уязвимите участници" да си мислят, че шофьорите са безгрешни и автомобилите са безотказни, еле при тия дупки и бабуни.

Има и абсолютна забрана за шофьорите.
(3) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) На водача на пътно превозно средство е забранено:
1. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози;
2. да управлява пътно превозно средство, спряно от движение.

Учудващо е, че няма подобна забрана (относно алкохола) за пешеходците. Защото повечето инциденти с пешеходци са поради ниадекватното състояние на пешеходеца.
Друг е въпросът за точността на юридическата формулация на забраната (какво е въздействието и кой е спрял автомобила от движение), но само при условията на абсолютна забрана и настъпването на пътно произшествие, би следвало да се повдига обвинение за предумишлено престъпление. При това отговорността трябва да е и към водача, и към собственика на автомобила, ако се различават.
22 Май 2017 21:48
Каквото важи за камъка, същото и за яйцето, така ли?
Дискриминация ли ще подхващаме? Мога да изложа аргументи и за камъка, и за яйцето, но когато се раздадат превилегии, правилата отиват по дяволите.
22 Май 2017 22:47
Г-н Аполитичен, разбирам, че ми отговаряте.
В статията е казано пределно ясно, няма нужда от тълкуване: пешеходец, стъпил върху зебрата, не е нарушител, сл. "съпричинител". Няма значение пиян ли е или не. Една крачка встрани от зебрата вече го прави нарушител, дори да е трезвен. Също и трезвен водач, който кара с превишена скорост. Цитираните случаи са точно такива, пешеходците са били върху зебра, водачите са карали с над допустимата скорост.
А пък замърсяването на пътя съвсем няма нищо общо с темата.
22 Май 2017 23:25
, 25-годишният Н. Й., причинил смъртта на пешеходец с превишена скорост в забранен участък от пътното платно

Бе хора, вие четете ли?
Този с параграфите - ако те сгазят на Витошка пак ли ще си виновен, че не си се въртял като пумпал да се оглеждаш някоя пияна мутра да не тръгне по пешеходната зона с джипа?
23 Май 2017 00:14
трябва всеки човек да има застраховка гражданска отговорност защото всички са участници в движението по улиците
23 Май 2017 08:02
Когато пресичам на "зебра" винаги заставам на бордюра и поглеждам към най-близката движеща се към "зебрата" кола, като се старая да демонстрирам с целия си вид, че имам непосредственото намерение да пресека. Ако видя, че тръгва да спира, преминавам.
Не се мотая колебливо и пресичам възможно най-бързо, без чак да подтичвам.
Забелязал съм, че повечето пешеходци постъпват по същия начин.
Подходът е безопасен и за пешеходеца, и за водача.

За съжаление, има поне четири групи граждани, които не спазват горния подход, с което създават излишни драми на пътя.
Представителите на първата група стъпват на "зебрата" демонстративно без да се огледат и пресичат с поглед вперен право напред, като явно за себе си гордо отстояват правата си. Представителите на тази група често стават жертви на катастрофи.
Втората група са плахи човешки същества, които изпитват атавистичен страх от автомобили, дълго се колебаят на бордюра, рязко се втурват в някои случаи напред, чест се спират по средата на платното, понякога даже се и връщат. Крайно изнервящо ако си шофьор.
Третата група са разсеяните. Те или не се оглеждат като пресичат щото мислят за друго, или се тътрят по "зебрата", сприта нещо да си оправят дреха или багаж, мотат се, щото говорят по телефона и прочее. Тази и предишната група са чести жертви на шофьорски ругателства.
Четвъртата група са бързаците. Те бързат да хваната автобуса или тролея отсреща или по работа, или щото внезапно и спонтанно са решили, че ще пресичат (има и такива), поради което се втурват на "зебрата" тичешком, изненадвайки и стряскайки шофьорите.
23 Май 2017 08:29

"Третата група са разсеяните. Те или не се оглеждат като пресичат щото мислят за друго, или се тътрят по "зебрата", сприта нещо да си оправят дреха или багаж, мотат се, щото говорят по телефона и прочее. Тази и предишната група са чести жертви на шофьорски ругателства."


А веднъж, видях един да чете вестник пресичайки на пешеходната пътека на " А. Стамболийски" зад "Света Неделя". но не го ругах.
23 Май 2017 08:55
Когато Стугню е прав, е прав.
23 Май 2017 10:49
Не знам защо се вменява винаги само единия да е виновен, а другия винаги невинен. Всеки трябва да носи отговорност спрямо вината която има, без значение дали е водач или пешеходец. В смисъл - носи се отговорност за нарушения на закона.
23 Май 2017 11:51
>>><<<
Похвали - НЕ! Награди трябва да се раздават: Първа награда 30 години, Втора награда 25.Трета 20, а след това поощрения от по 18. Средно за участниците -15, да има стимул некъф!
23 Май 2017 11:56
>>><<<
ТЕКСТ ПОД СНИМКАТА:
Крайно време е да се приеме, че водачът допуска, че може да катастрофира и да убие хора, и следователно има умисъл.


Допускането е мисъл, а не умисъл. Умисълът е когато мисълта е с желание да се направи нещо-то.
23 Май 2017 13:18
Само си представете дали нещата се случват по този начин в страни като например Холандия и веднага ще си отговорите дали това е нормално или не.
Но до абсурдите се стига неусетно, стъпка по стъпка, понякога дори с добри намерения. У нас сме само на 1-2 крачки от момента, когато при инцидент, шофьорите ще почнат да съдят пешеходците, че виновно са се хвърлили върху колите им, нанесли са щети и са ги стресирали.
23 Май 2017 13:27
Момичето беше пометено

Кажи Алекс (щото нали Сандо е демоде), циганките с метлите ли са минали, или оная оражИва кола с четките?
23 Май 2017 14:23
Аз съм от тези, за които Илф и Петров пишат: "Трябва да обичаме пешеходците. Пешеходците представляват по-голямата част от човечеството. Нещо повече — най-добрата негова част." И затова разискваната тема ми е до болка близка. Няколко пъти вече тя се разисква във форума и не мога да разбера настойчивостта, с която главната теза се подменя с някаква измислена хипотеза. Споровете тръгнаха от трагичния инцидент, когато едно момиче чинно и по правилника пресича на пешеходна пътека, но някакъв вилнеещ мотоциклетист го помита със скорост, двойно по-голяма от допустимата. Нещастното момиче е обвинено - посмъртно! - в "съпричастност". И ето че започват свободните съчинения с елементи на разсъждение: "Ами какво да кажем за някого, който пиян се хвърля пред колите? Ами за ония, които пресичат, където им падне? Ами за ония, които не могат елементарно да пресметнат път върху скорост, та да преценят момента, когато ще бъдат убити?" Хайде стига, де! Говорим за нарушители на правилника за движение. Не превръщайте в нарушители неговите съвестни ползватели. Все пак трябва да обичаме пешеходците!
23 Май 2017 15:11
Sofiaman 23 Май 2017 14:23


23 Май 2017 16:06
Сгугню, в твоя свят не си ли забелязвал деца?
23 Май 2017 16:16
Сгугню, в твоя свят не си ли забелязвал деца?

О, да бяха само деца описаните от Сгугню ...
23 Май 2017 21:08
Сгуньо,
аз пък като шофьор като видя такъв като тебе пешеходец да се готви да премине пътя, спирам. И чакам да видя как ще пресече, с бодра стъпка, плахо, сербез или със завръщане и повторен опит. Пет пари не давам , ако иска и с танцова стъпка да подходи.
За мен е важно , че Той ще е първи. И не се изнервям.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД