:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,644,129
Активни 168
Страници 14,539
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Журналя и журналистика

Бойко Ламбовски
Невидимите нишки между нас, човеците, са странно нещо. Улавям се понякога как докато приказвам с тоя или оня или докато слушам новините, наум водя друг разговор. С някой състудент, когото не съм виждал от години, или дори с такива, които не са между нас - от дълго.

- Хе-хе,- сякаш чувам какво би казал на това един дедо Дончо, когото познавам от т. нар Северозападнала България. - Ти си я по-закършил от мене...Яс само с козата си думам, ама по две-три думи. Яс кажем, а она главно слуша..."

Както и да е - по незнайни за мен причини някои хора



ми се обаждат по телефона и си приказваме



При това - без да сме особено близки. При това - без да има конкретен повод. Такава жена - лека й пръст - беше Вера Мутафчиева. Звънкаше внезапно и разобличаваше нещо с размах; трудно понасяше стари и нови малоумия. "Човек трябва да знае кога да слезе от сцената, а тоя глупак не знае" - отсичаше тя по повод наш професор, който се маскареше по телевизора. Или по повод фалшивата набожност и ритуалистика изсипваше спорен парадокс: "Църквите, църквите, какво църквите - аз пък ти казвам, че църквите са пълни със зли хора!"

Друг такъв човек, също лека му пръст, беше дългогодишен емигрант и известен наш писател - Атанас Славов. Той и картички ми пращаше - хем не виртуални, а на картон. Отличаваше се с чепат, провокативен, понякога злъчен нрав.

Приказвах и с двамата, без тогава дори да знам (мой пропуск), че и те самите не само се познават, ами някога са били съпрузи!

Бог да ги прости. Днес се улавям как аз им казвам по нещо. Обаче не чувам какво отвръщат, не.

Сега ми звънят други хора. Онзи ден ми се обади един от тях - бившият дългогодишен водещ на "Неделя 150" по БНР Величко Конакчиев.

- Бойкооо, защо няма вече журналистика, а? - въздъхна Величко.

Нека кажа, че с него дори не сме пили заедно, камо ли някаква особена дружба да сме имали. Въпреки това си говорим, колчем звънне, напоително - често изсипва важни и странни неща. Това за журналистиката, разбира се, не приех. Самият аз не се смятам за висок компетент по темата, нито за голям професионалист, но не му спестих, че мненията варират според това дали си вътре или вън от играта. Той възрази, че професията си отива - в стария й вид, при това възрази доста аргументирано. И уподоби ситуацията с една женска задница, която бях описал в предишен свой текст да пикае направо на тротоара срещу НДК.

Позамислих се. Същата вечер бях слушал протяжен репортаж по новините на една телевизия за детското насилие - как първокласничка ударила другарката си с празно шише по главата, как ударената получила наранена вежда от удара,



как уволнили учителката по тази причина



Това разказвам като опит да дам известно право на Величко. Въпреки че тук не става дума само за журналистика, според мен. Пак за да дам право на Величко, си спомних разговора с една журналистка, сменила доста медии, която веднъж, в тесен кръг, искрено попита: "А при вас за кои се пише и за кои е забранено?". Когато се зачудих какво точно пита, тя поясни: "Абе нали имате някакъв списък - кого може и кого не може?"

- Не знам да имаме, - отвърнах. - Какъв списък, кой да го дава? Никога не сме имали...

Тук дойде ред тя да се удиви на "свободията" в "Сега". А аз да си направя някои изводи за професията. Въпреки че и тук не става дума точно за журналистика. Или поне не само.

Спомних си и друг човек, който ми се обажда понякога - живее от десетилетия в САЩ, преподавател е там. Няколко пъти много сериозно ме убеждаваше, че в България медиите притежават по-голяма свобода, отколкото в Америка. Оспоримо, нали? Сигурно. В същото време - ако приемем, че функцията на медиите е както да информират, така и да създават климат, в който големите политически беди и трагедии стават само историческо минало - той очевидно има право.

Сега ще ви кажа нещо оптимистично. Журналистика има. Това, че тя е такава днес - в САЩ, България или където и да било по света, е не медийна гордост или повод за обществено униние, то е само съответствие. Съответствие между степените на обществена зрелост и начините на самоорганизация, сътветствие между безскрупулността или рафинираността на манипулативните лостове и техните трансмисии, съответствие между ония старомодни неща като чест и съвест и ония модни неща като политкоректност, постистина, ефективност.

Най-хубавото от всичко е, че истината вече



не се пакетира в пет, петдесет или петстотин фабрики,



а блика отвсякъде като електронни гейзерчета, дори и из най сиромашките кьошенца.

Че това извержение може да ни издави един ден - може. Но затикването му обратно по сейфове и каси няма как да стане.

12
5211
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
22 Май 2017 19:48
Авторе,
защо се появи думата "преститутка"? Аз не съм я чел или употребявал, ама я чух в банята, но бях с насапунисани очи, та не видях кой я употреби, ама на - има я... Защо ли я измислиха тия лоши безотговорни люде?
-------------------
Сайтът на Генек
22 Май 2017 20:18
Най-трудно е да скриеш слънцето, луната и истината.
22 Май 2017 20:32
Ей тая новинка, барабар със снимчицата -

Микробус с агнешко месо препречил пътя на Цацаров към Бургас


ми върна вярата в журналистиката българска и нейното светло бъдеще...
22 Май 2017 20:53
дето няма джурналистика - лесна работа, у нас джурналистика не е имало никога. кой каквото ще да ми приказва.
дето и писатели няма - тяхна работа, вече така ще го кажа, тяхна работа.
обаче няма и хора искащи да четат и съпротивляващи се на пошлото и гнусното. а ги няма, защото съпротивляващи се означава умиращи за истината. е такива хора няма.
22 Май 2017 21:10
А бе един френец беше дал едно определение за "журналистите и журналистиката" - сравняваше ги със най-древната професия. Дали все още той не е прав? Нищо заСЕГА не опровергава твърдението му - дъл ще доживейм до опровержение? А дано, ама - надали...
22 Май 2017 21:23
Журналистика има. Това, че тя е такава днес - в САЩ, България или където и да било по света, е не медийна гордост или повод за обществено униние, то е само съответствие. Съответствие между степените на обществена зрелост и начините на самоорганизация, сътветствие между безскрупулността или рафинираността на манипулативните лостове и техните трансмисии, съответствие между ония старомодни неща като чест и съвест и ония модни неща като политкоректност, постистина, ефективност.


Съответствие. Съответствие? Да не би ... съотношение? А, авторе?
22 Май 2017 22:22
"Спомних си и друг човек, който ми се обажда понякога - живее от десетилетия в САЩ, преподавател е там. Няколко пъти много сериозно ме убеждаваше, че в България медиите притежават по-голяма свобода, отколкото в Америка."

***
Това няма начин да не предизвика едни асоциации с куфарчета у някои форумни господа. Много куфарчета, много нещо. Каква свобода, какви 5 куфарчета, когато отдавна се знае, че алтернативата на морковчето е голямата тояга.


22 Май 2017 23:49
Сега ми звънят други хора. Онзи ден ми се обади един от тях - бившият дългогодишен водещ на "Неделя 150" по БНР Величко Конакчиев.

- Бойкооо, защо няма вече журналистика, а? - въздъхна Величко.

Ох божеее, великия журналист. Спомням си, как ги бяха подредили с Лили Маринкова, през седмица. Разликата в класите, от земята до небето..
22 Май 2017 23:53
функцията на медиите е както да информират, така и да създават климат

23 Май 2017 09:19

- Не знам да имаме, - отвърнах. - Какъв списък, кой да го дава? Никога не сме имали...


Имате, о, и още как имате ... Всички сте еднакви, единствено източниците на грантове са различни.
23 Май 2017 11:45
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.
Abraham Lincoln
Хубаво, но средната продължителност на живота е да кажем 70 години. От тях 40 г. си социално обвързан по един или друг начин. Така, че 40 г. са достатъчни средностатистически, искам да кажа. След което сменяш грамофонната плоча.
25 Май 2017 23:57
Има бе, има, голяма журналистика има. У нас много по-свободна от в САЩ, а пък най-свободна е в „Сега“. Разбрахме посланието.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД