:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,044
Активни 317
Страници 18,454
За един ден 1,302,066

Възраждане на корекомите? Не, благодаря

БСП пак се опитва да прокара квоти за български храни във веригите, въпреки че това е наказуемо и вредно
Снимка: БГНЕС
На среща с производители на зеленчуци в пазарджишкото село Карабунар лидерът на БСП Корнелия Нинова защити родното производство. Почти по същото време в Народното събрание бе входиран поредният спорен проект на левицата.
Всичко чуждо е лошо. Инвеститорите са колонизатори, а храната по рафтовете - основно второ качество. С подобни послания заливат обществото напоследък от БСП. И не само те. Червената партия наскоро реши отново да защити българския интерес - този път в "сферата на храните". На фона на почти пълната липса на трудова дейност на депутатите и множество важни въпроси, които чакат своето решение, от левицата внесоха промени в Закона за храните. С проекта си БСП предлага квоти за родни продукти по рафтовете. Регулацията обаче не се отнасяла за дребните търговци, малките магазини или специализираните бутици. Но на практика прилича на опит да се възродят корекомите, макар и в малко по-демократичен вариант.

Фокусът е върху обекти с годишен оборот над 2 млн. лв. Според разбиранията на БСП на прицел са големите търговски вериги, които отколе са враг номер едно за левицата. Но реално подобен оборот реализират и по-малки самостоятелни квартални супермаркети и магазини, които се нароиха не само в столицата, но и в много по-малки градове. За тях ще важи минимално присъствие на родни стоки. В проекта е записано: плодове и зеленчуци - минимум 51%, мляко и млечни продукти - поне 70%, пилешко - 50 на сто, друго месо - поне 25%. Квота има и за виното и спиртните напитки - родният алкохол трябва да заема поне 75% от асортимента. С това, смятат от БСП, се дава шанс на българските производители да бъдат конкурентни на вносните стоки, които се произвеждали в страни със значително по-високи земеделски субсидии.

Разбира се, има и глоби. Ако някой не попълни квотата (очевидно без значение на причината), ще бъде глобен с до 10% от годишния оборот на продуктите от групата, по отношение на която има неизпълнение. Парите ще постъпват във фонд "Земеделие" с цел да се подкрепя родното производство, предлагат от БСП.

Левицата за пореден път се опитва да прокара подобен проект. Нещо такова бе вкарано и в предишното Народно събрание. Още през март обаче Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви, че ефектът от него би бил



"ограничен избор, по-високи цени, дефицит на стоки и некачествени продукти".



Отрицателни становища дойдоха от Министерството на икономиката и от колегите им от земеделието. Разбира се, "против" се обявиха и от Сдружението за модерна търговия, където членуват повечето хипермаркети. Показателно. Но не и за левицата, която на нов глас настоява за същото. Друг е въпросът, че самите "чужди" вериги всъщност са регистрирани в България, плащат данъци у нас, наемат българи... Реално всички провеждат кампании и инициативи за налагане на родни стоки. А и какво пречи на български производители да се обединят в български хипермаркет (всъщност вече има един такъв в София) и така да не позволят "печалбата да се изнася в чужбина"?

Проблемът е, че изискването за квота "родно производство" противоречи на принципа на свободното движение на стоки, което може да осигури на страната ни наказателна процедура от ЕК. Това, заедно с по-слабата конкуренция, ще ограничи избора на потребителите, което може да рефлектира и в цените. Да не говорим за сивия сектор - част от "бизнесмените" веднага ще намерят начин да заобиколят евентуални ограничения.

БСП предлага и друго - да се въведе изискване при използването на понятието "българско" и неговите производни. "За целите на опаковането, етикетирането, представянето и рекламирането на храни обозначението "българско" и неговите производни се отнасят до мястото на произход на суровината за направата на храната и указва, че суровината е произведена в България", пише в проекта.

Според КЗК обаче това не е необходимо, тъй като тези въпроси вече са уредени на ниво ЕС. От 2007 г. България е член на ЕС и на практика



българските продукти са европейски.



Е, тогава европейските продукти "чужди" ли са, или не - нонсенс, нали? Да не говорим, че така се получава друго противопоставяне - малки магазини ще се превърнат в един вид корекоми, а големите ще разчитат предимно на родна продукция.

Но проблем има и с друго. Голяма част от българските производители още не са готови да отговорят на такова мащабно производство, каквото би се наложило, ако проектът бъде приет. Това признават и експертите. Година след година на срещи в земеделското министерство например пристигат я китайци, я катарци, които искат да договорят огромни количества продукти. Български делегации пък участват на всевъзможни форуми за бизнес сътрудничество, но не постигат впечатляващи успехи. А причината е главно една - търсенето от страна на потенциални чужди контрагенти и предлагането от наша страна в повечето случаи се разминават драстично, защото част от родните производители просто няма как да осигурят адекватни количества стоки. В крайна сметка



най-засегнати от призива "да опазим родното" ще се окажат потребителите.



Впечатляващ експеримент във Франция вече показа, че масовата употреба на местни стоки е просто невъзможна. В публикация на "Гардиън" бе описан животът на 26-годишния Шарл, който се опитал да живее само с произведени във Франция стоки и продукти. И така - почти година. Идеята за експеримента дошла след призив на френския министър на икономиката да се купуват само местни стоки, за да се помогне на индустрията. Животът на Шарл се променил толкова, че дори бил документиран във филм.

Експериментът лишил младия човек от неговия смартфон и хладилник, които били произведени в Китай. Наложило се да се откаже и от италианските си очила и гватемалското кафе. Дори крушките за осветлението били китайски. В резултат апартаментът му останал почти гол, а дрехите му (изработени основно в чужбина) трябвало да бъдат заменени от френски, но далеч по-скъпи облекла. Естествено, експериментът не бил успешен.

Дали това би се случило и у нас, ако някой реши да повтори опита? Вероятно, да. Но разликата е, че почти пълното отсъствие на чужди стоки по-скоро би напомнило за духа на комунизма, когато по рафтовете основно се предлагаха български стоки, а чужди имаше само в корекомите или по Коледа.

Проектът за въвеждане на квота за родни храни в магазините е порочна - тя ще убие конкуренцията, ще оскъпи продуктите и ще гарантира наказателна процедура за страната ни. Да, вероятно българското производство има нужда от стимул. Но той трябва да е друг. Тези дни ресорният министър и бивш шеф на фонд "Земеделие" откри топлата вода - в разплащателната агенция царяла "безумна бюрокрация" и това водело до бавно плащане на агросубсидиите. Вина имали и "субективни фактори като недобро поведение на администрацията". Затова добра стъпка би била облекчаването при подаването на документи например. Така повече производители на родна продукция ще бъдат насърчени да кандидатстват за субсидии и да стимулират бизнеса си - отглеждане на плодове, зеленчуци, животновъдство...

Отделно трябва да се насърчи сдружаването между отделните фирми по сектори, а не всеки да работи сам за себе си. Само така производството на български стоки може да се подкрепи и развие. Останалото е прах в очите и носталгия по комунизма тип "Корнелия Нинова".
Снимка: Михаела Катеринска
С промените на БСП "малките" ще имат предимство пред "големите". Но какво ще последва от това?
48
4417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
05 Юни 2017 19:29
Възраждане на корекомите
.
А на закапечета-та Кога ????
05 Юни 2017 19:30
БСП пак се опитва да прокара квоти за български храни във веригите, въпреки че това е наказуемо и вредно

Как пък навързаха тука корекомите ...
Търсене на ефектни заглавия ...
05 Юни 2017 19:34
Коги Корнелия и останалете другаре почнат да произвеждат леща и чесън, мое и от тех да си купим...
05 Юни 2017 19:43
Все по-близо и по-близо до "Дневник".
05 Юни 2017 19:51
И това ако не е платена публикация, здраве му кажи. И не за първи път тук се лансират лобистки напеви. А аргументите не издържат никаква критика.
05 Юни 2017 19:57
Не виждам защо е отделено толкова внимание на това. Нормално опозиционно популистко предложение, каквото правят всички партии, докато са в опозиция и никога не приемат, когато са на власт. Очевидно поради ред причини, които са изложени и в статията, няма как да мине, но ще се използва за агитация сред по-нискоинтелигентната част от електората.
05 Юни 2017 20:03
Все по-близо и по-близо до "Дневник"

Още в заглавието се вижда манипулативната тенденциозност. Акцията на БСП наистина е повече пропагандна, отколкото продукт на загриженост, но рационално зърно в нея има и си струва проблемът да се обсъжда, да му се търси разрешение, защото наистина е голям - убиват чрез чуждите вериги нашето производство.
05 Юни 2017 20:16
А и какво пречи на български производители да се обединят в български хипермаркет (всъщност вече има един такъв в София) и така да не позволят "печалбата да се изнася в чужбина"?

Оцетеното буре:
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=6&WorkID=11343&Level=1
Те това пречи...
05 Юни 2017 21:00
А в Румъния и Полша може-е-е...
05 Юни 2017 22:09
Присъединявам се към ужаса на Щурча, Манрико и Рикито.Никакви корекоми и никакви български скапани стоки в любимите ни търговски вериги и окови. Долу всички БСП-ета и БКП-ета. Да живее в-к Дневник и настоящата дописка!
05 Юни 2017 22:16
Проблемът е, че изискването за квота "родно производство" противоречи на принципа на свободното движение на стоки, което може да осигури на страната ни наказателна процедура от ЕК.
Обаче дъмпингът прилаган от големите вериги, натискът върху производителите са напълно по стандартите на ЕК.
05 Юни 2017 22:23
И друг път съм го казвал: Защо в градинарска нация бананите са по-евтини от доматите? Защо вносните домати с всичките транспортни разходи и мита конкурентно убиват нашите? Защо сухото мляко ("изсушаването" струва пари) е по-евтино от натуралното? Дорде не проумеем това никаква защита на родното производство няма да помогне!
06 Юни 2017 00:41
Дорде не проумеем това никаква защита на родното производство няма да помогне!

Според икономическата логика имаме ниска ефективност и високи разходи.
Или по просто казано, закаченият за еврото лев прави скъпо производството.
И понеже сме технологично изостанали, няма как да компенсираме по високите разходи с по ниска себестойност като използваме модерни технологии.
С две думи, безнадежна работа.
06 Юни 2017 00:46
Форумът се превръща в некви тройкаджийски писания. Тройкаджийски с 5 минуса. Ма някой бил писал нящо -ма друг още по-нящо. С сичкото уважение - когато искате да напишете нещо, треба да имате модел, желателно математически - посочвате въздействие, вадите изход на изхода! Ясен ли съм бе! Имате ли модел, ясен, с уравнения, преработващ входното въздействие към изхода? Имате - дръжки! Никой го няма! Тъпото е, че не го търсите. Иначе се дрънкате - кви разбирачи сме на икономиката! Вервайте, само Леонтиев има нещо. Но вий го знайте - книгата му беше издадена преди 25 години, и сте я чели надлъж и нашир! Неспа, май диъ?
06 Юни 2017 00:54
Коги Корнелия и останалете другаре почнат да произвеждат леща и чесън...

А не ти ли се ще, Щурчо, Корнелия да произвежда и мляко? Сещам се за едно интервю със знатна доячка по времето на соца: "Преди, казва, с колежките от бригадата давахме по двайсет литра мляко, но сега с помощта на агронома даваме по двайсдет и пет!"
06 Юни 2017 06:53
БСП ражда само безумия.
06 Юни 2017 07:36
Коги Корнелия и останалете другаре почнат да произвеждат леща и чесън...

Щурчо, Вие лично кво произвеждате извън продукцията си в тоз форум?
06 Юни 2017 08:14
"Но проблем има и с друго. Голяма част от българските производители още не са готови да отговорят на такова мащабно производство, каквото би се наложило, ако проектът бъде приет."
Е как да са готови, като подобни писачи, а най-вече карачите на държавата, правят всичко възможно, за да не им дадат да пекнат?
06 Юни 2017 08:25
С умопомрачителен буламач като това писание Газетата демонстрира упадъка си.
06 Юни 2017 08:42
А не ти ли се ще, Щурчо, Корнелия да произвежда и мляко?

А беее... нийе ли малце поздно - за млекото? Макар, че у светлината на предизборния повик "Да направим българите 9 мильона" има некъв резон?
06 Юни 2017 09:03
БСП ражда само безумия

По принцип не е лошо човек да се информира, преди да плювне по навик. То, плювването, няма да избяга, и е винаги подръка, та няма нужда да се бърза. Всъщност БСП вкара в парламента проектозакон, който е в интерес на определени браншови организации (производители) и разбираемо е атакуван от други (търговци). Аз съм против него, но сам по себе си той не е нещо малоумно, а и не е прецедент в ЕС. В добавка - тази идея циркулира от години и основни нейни носители доскоро бяха някогашната евродепутатка от ГЕРБ Петя Ставрева и сегашната ни еврокомисарка Мария Габриелова. Тъй че да не отнемаме на родителките детенцето им. БСП не ражда, а осиновява в случая.
06 Юни 2017 10:00
най-засегнати от призива "да опазим родното" ще се окажат потребителите.


Именно. Всичко останало извън заглавието и този е ред е ненужно. БСП са, и ще си останат, мега тъпаци. С подобни щуротии не се печелят избори. Както и лъжи по адрес на приватизацията от леля Корни. Таз г-жа настъпва мотика след мотика. Заради такива като нея и партията ѝ ГЕРБ ще векуват.
06 Юни 2017 10:02
Ако съм докрай честен , едно за Корни и БСП !
Не бива да се политизира стремежа към подпомагане на българския производител .
06 Юни 2017 10:27
Пикачу
06 Юни 2017 10:02
Ако съм докрай честен , едно за Корни и БСП !
Не бива да се политизира стремежа към подпомагане на българския производител .

Че кой ти пречи да го подпомагаш? Купувай си само български стоки. Има ги навсякъде, в това число и в омразните ви вериги.
Лично аз за моето семейство купувам само български хляб, като предпочитам ръчен. Купувам българско сирене, кашкавал, кисело и прясно мляко.
Виж с бананите и портокалите, правя "гоуеми компромиси".
06 Юни 2017 10:36
РУМЯНА ГОЧЕВА не знае, че благодарение на "корекомските храни", гробарите в Европа констатират, че труповете не се разлагат за онова време (до 10-12 години) , в което са се разлагали преди. След определения срок гробарите копаят за ново погребение и се натъкват на… неразложени трупове.
Причината за това? Бактериите, които разлагат плътта, не се справят със задачата си. Причината е в храненето на погребаните - консерванти, оцветители, ароматизатори, вкусови добавки.Тези добавки унищожават бактериите, за да се удължи срокът на продуктите...
06 Юни 2017 10:39
Причината е в храненето на погребаните

Ама продължават ли да ги хранят и след погребението?
06 Юни 2017 10:43
"Преди, казва, с колежките от бригадата давахме по двайсет литра мляко, но сега с помощта на агронома даваме по двайсдет и пет!"

Да смятаме ли, че доячката не знае с какво се занимава един агроном и с какво се занимава един зоотехник и е толкова невежа, колкото един софийски жител?
06 Юни 2017 10:47
В така наречените "чужди вериги" намирам повече български стоки, отколкото в кварталните магазини, които рядко издават касови бонове и по този начин значително омаловажават оборота си. Дори по пазарите зеленчуците са основно от внос и българските плодове и зеленчуци се търгуват много слабо, а и самите търговци по масичките често лъжат за произхода на стоките.

БСП-то явно няма визия за нищо, затова и гражданите избраха сянката му БКП, представяща се още и като ГЕРБ за целите на избори и разговори с баба Меркел.
06 Юни 2017 10:58
С сичкото уважение - когато искате да напишете нещо, треба да имате модел, желателно математически - посочвате въздействие, вадите изход на изхода!

Някъде може ли да видим такъв модел (желателно математически) на предложеното от др. Нинова и др. Стойнев?
При сравнително редовните ми посещения в търговските обекти които са на прицела на др. Стойнев, не съм установил каквато и да е липса на предлагане на български стоки от посочените в законопроекта групи. На тази основа, очевидно е такива акции да са откровено популистки (в смисъл на лъжливи) и не целят нищо друго освен създаване на фалшиви илюзии в най-необразованата част от българското население. Лъжливият популизъм не е нещо непознато у нас, но ако това ще е основен модел за правене на политика от най-голямата опозиционна партия, реването за неизбежните резултати отново ще е голямо.
06 Юни 2017 11:04
Да смятаме ли, че доячката не знае с какво се занимава един агроном

Не, няма да смятаме! Агрономът спомага щото фуражните смески да са по-млекодаващи. А кой помага на разни сухоежбини да разбират вицовете?
06 Юни 2017 11:05
А кой помага на разни сухоежбини да разбират вицовете?

Говори се, че някъде помагало повторението им
06 Юни 2017 11:07
Дори по пазарите зеленчуците са основно от внос и българските плодове и зеленчуци се търгуват много слабо, а и самите търговци по масичките често лъжат за произхода на стоките.

Абе на гръмнати ли се правите, или наистина сте такива?
Търгуват се слабо, защото ги няма, а търговците лъжат, защото търсене на българска стока по пазарите за плодове и зеленчуци има, ама стока няма... достатъчно. А няма достатъчно, защото за сметка на това има мутри, които внасят не само безкрайно силно субсидирана стока, но на всичкото отгоре го правят с фалшиви документи за цената. Други мутри пък изкупуват българската стока без пари, а я продават примерно 10 пъти по-скъпо. В резултат - няма заинтересовани производители.
06 Юни 2017 11:22
ENGELS

Не е безнадежна: гарантираш пазар 30% в хранителния сектор и вносът от турция и украйна спира - три години -селскостопански цикъл и за пет изплащаш новото оборудване и си конкурентно способен. Изисква се секторна политика и преборване на зависимости (делови и политически) тук.
Или вариант две - облагаш с местен данък продажба стоката прорционално на разликата в селскостопанските субсидии по секторно. Например - Италия получава А евро на декар за домати. В бг - А -В (като А>>>A-. От 1 декар изизат например от 2 т домати .От 2 т домати - 0.8 кг белени. Данък в*2/1000/0,8. И готово. И резервираш от бюджета по италиански същата сума за глоба от ЕС за държавна помощ, ако се нажалват. В Италия не смеят да се жалват че маафияита убива. В БГ ще се жалват и съдят до дупка.... Така че ок. И така става. По евтино е от КТБ.
06 Юни 2017 12:45
Много се говори за качество и цени. Ето един тест за да видите какво ви се дава от т.нар. качествени западни стоки.
Масло. Обикновено краве масло.
Изключително добър тест за неговото качество е да се опитате да си приготвите т.нар. "Пхи" (чисто масло, което минава за много полезно + има по-висока температура на устойчивост на термично преработване).
Маслото се слага на водна баня, стапя се и се оставя да му избие пяната, която се маха. След това температурата се намалява и се държи докато се "изцъкли", а по дъното останат зърната от непречисления млечен белтък.
Пробвайте се с което и да е западно масло - жена ми и тъщата пробваха с масла от всички уж читави западни държава (немци, французи, холандци, инрандци, англичани, датчани), преди да се върнат на класическото българско мандраджийско масло. Разликата е подтискаща ! Като видиш каква е пяната като цвят и текстура на западните масла, направо ти се доповръща. За количеството изобщо не искам да говоря - поне 15-20 % по-голямо е. А когато стигнем до отложения белтък - ами май ние не ядем масло, а разтворена извара. В крайна сметка от 1 кг. западно масло най-доброто, като количество, е около 800 г. пречистено, докато от българските нормално е около 900 г. Мери се лесно - имаме буркан от 1 л. и в него наливаме маслото да се стегне, та си личи колко остава.
06 Юни 2017 13:46
Други мутри пък изкупуват българската стока без пари, а я продават примерно 10 пъти по-скъпо. В резултат - няма заинтересовани производители.

Ми да напишат закон против мутрите - що се занимават с материя, която трудно им се удава?
Какво би станало, ако тези "лоши вериги" предлагат в исканите % БГ продукти, но търсенето им е слабо, поради лошо качество?Обезценяване, бракуване, загуби... Но тъй като на нашия производител рафтчето му е сигурно, той надали ще си подобри качеството. Ако ли пък го заменят с подобен такъв, ефектът ще е подобен.
Май цялата тая тупурдия се отнася само плодовете и зеленчуците, но там причините да ги борят по друг начин, а не с тия с законотворчества.
06 Юни 2017 13:52
Bonjorno, следващия път пробвай с маслото на Хранинвест, с.Кичево и докладвай резултатите.
Много съм любопитен.
06 Юни 2017 14:07
ENGELS

Не е безнадежна: гарантираш пазар 30% в хранителния сектор и вносът от турция и украйна спира - три години -селскостопански цикъл и за пет изплащаш новото оборудване и си конкурентно способен. Изисква се секторна политика и преборване на зависимости (делови и политически) тук.
Или вариант две, а най добре в комибинация с горното. - облагаш с местен данък продажба стоката прорционално на разликата в селскостопанските субсидии по лсекторно. Например - Италия получава А евро на декар за домати. В бг - А -В (като А>>>A-. От 1 декар излизат например от 2 т домати .От 2 т1 кг домати по 0.8 кг белени. Данък в*2/1000/0,8. И готово чрез оборудването връщаш данъка на българския производител - имаш Банка за развитие. И резервираш от бюджета по италиански същата сума за глоба от ЕС за държавна помощ, ако се нажалват. В Италия не смеят да се жалват,особено за машини и кредити по тях, че ма' афияита убива. В БГ ще се жалват и съдят правителството до дупка.... Така че ок. И така става -По евтино е от КТБ.
06 Юни 2017 14:08
пробвай с маслото на Хранинвест, с.Кичево


Това не съм го виждал, но сме пробвали повечето уж български масла от веригите, както и маслата на специализираните магазина на 7-8 мандри, които са в квартала. Резулатът е, че колкото по-голяма е веригата толкова повече маслата са зле при стапяне. Засега са най-зле на една фирма (май бяха Милки груп или нещи подобно), но те се оказа че имат както български, така и вносни от Полша/Германия, та не знам доколко са им български.
06 Юни 2017 14:42
В крайна сметка от 1 кг. западно масло най-доброто, като количество, е около 800 г. пречистено, докато от българските нормално е около 900 г.

Ми то на етикета си пише 82%. И никой не ти пречи да си купуваш "мандраджийско". Пък можеш и крава да си купиш, мляко да си произвеждаш! Кой ти пречи? Веригите, кварталните магазинчета? Боко? Цоко?
Правиш. Продаваш. Ние купуваме - ти богатееш!
06 Юни 2017 16:00
Например - Италия получава А евро на декар за домати. В бг - А -В (като А>>>A-. От 1 декар излизат например от 2 т домати .

Бе що не вземат малко да ви ограмотят в кварталния Партиен клуб по интереси, преди да ви пускат да пишете по форумите.
06 Юни 2017 17:17
Нормално опозиционно популистко предложение,

В България е популистко дори само това, че искаш да си поне жив, та какво остава за подобни на тези капризи
06 Юни 2017 17:19
Все по-близо и по-близо до "Дневник".


Олигарх олигарху око не вади.
06 Юни 2017 19:10
Perseus 06 Юни 2017 10:00
призива "да опазим родното"
Всичко останало извън заглавието и този е ред е ненужно. БСП са, и ще си останат, мега тъпаци. С подобни щуротии не се печелят избори ..
Eдин десен политик, в САЩ с горе-долу подобни призиви, взе че спечели избори .. и левите дълго лизаха рани ..

Там що така правят, тез хора ?
07 Юни 2017 06:44
Само едно нещо си мисля, като напълним омразните вериги с български стоки, как ще накараме българите да ги купуват. Другарката Нинова нищо не споменава за това. Аз предлагам да има един пазвантин на изхода и да проверява какво си купил. Ако не отговаряш на условията-глоба, да видим другия път дали пак ще искаш корекомска стока. Ако искаш, стоиш отпред и чакаш някой виетнамец да ти я закупи, позната практика.
07 Юни 2017 12:04
Ясен ли съм бе!

Пределно си ясен - от много отдавна. Можеш да спреш да се пънеш вече.
....
Типичните популистки масали на Корни и БСП. Задължителни квоти, задължително купуване на българско, членски внос и представителни магазини. Не, благодаря. Български стоки има всякакви, който иска - купува. Не е в това проблемът.
07 Юни 2017 17:12
Йежи, на тебе ти кръкна газката откак стана зам. министър, ама на хората им е скъпа манджата
10 Юни 2017 20:52
Със сичкото уважение - когато искате да напишете нещо, треба да имате модел, желателно математически - посочвате въздействие, вадите изход на изхода!

Някъде може ли да видим такъв модел (желателно математически) на предложеното от др. Нинова и др. Стойнев? При сравнително редовните ми посещения в търговските обекти които са на прицела на др. Стойнев, не съм установил каквато и да е липса на предлагане на български стоки от посочените в законопроекта групи. На тази основа, очевидно е такива акции да са откровено популистки (в смисъл на лъжливи) и не целят нищо друго освен създаване на фалшиви илюзии в най-необразованата част от българското население.

А за какви продукти става дума в случая? Хранителни? Тия такива продукти - къде извън България, ще се продават? Щото за руския пазар, се напъват и италиански, испански, френски и т.н. - продукти. Ама пусти санкции..
Що се отнася до математическия модел, за целта все пак- е добре да узнаем, за какви продукти става дума. Че да разберем, какви съставки и компоненти са необходими; какви са крайните цени - и цените на съставляващите.
10 Юни 2017 21:13
Какво би станало, ако тези "лоши вериги" предлагат в исканите % БГ продукти, но търсенето им е слабо, поради лошо качество? Обезценяване, бракуване, загуби...
Едно е да се произвеждат (и продават) 10.000 или 20.000.000 и повече продукта. Оттам и разликата в качеството. Без достатъчно големи пазари - може ли дa има добро качество?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД