:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,442,513
Активни 121
Страници 15,645
За един ден 1,302,066

Батальонът се строява... срещу 670 млн. лв. годишно

Връщането на наборната военна служба е невъзможно скъпо. Още повече при трагичното състояние на професионалната армия
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Постъпването в професионалната армия става все по-нежелано за младежите - хиляди работни места са вакантни.
Докладът на Министерството на отбраната, според който армията може само частично да изпълнява задължението си по опазването на суверенитета и действа само с 30% от капацитета си, беше изтеглен от правителството, за да бъде напарфюмиран и напудрен. "Няма да се заглаждат недоимъците в армията, а ще се отправят повече препоръки", оправда странния ход военният министър Красимир Каракачанов.

"Изтеглянето на доклада е абсурдно. Проблемите могат да бъдат решавани само когато говорим истината, а не замитаме проблемите", отговори му президентът Румен Радев и посъветва министъра вместо да мечтае за връщане на наборната казарма, да се фокусира върху проблемите на кадровата армия. "Те са изключително много и трябва да решим първо тях."

Възраждането на идеята за връщането на наборната служба от военния министър Красимир Каракачанов може да се приеме като грешка на инерцията - тази на предизборното говорене, в което можеха да се чуят всякакви абсурдни идеи и за армията, и за бежанския проблем. Каракачанов направи коментара си за връщането на казармата още в първата си изява като министър на отбраната, явно забравяйки, че вече представлява ключова институция и не може да говори безотговорно. Защото колкото и да се харесва на 1-2 % от населението подобна стъпка, той много добре знае, че тя е безсмислена, неработеща, невъзможна. Още повече при сегашното плачевно състояние на професионалната армия. Затова военният министър вече започна да дава заден от първоначалните си изявления. Ама с половин уста, защото трябва да се поддържа тръпката сред избирателите.



Казармата е стара дъвка на патриотите



Идеята за връщането й беше лансирана за първи път преди две години именно от Патриотичния фронт като рецепта за справяне с нарастващите заплахи около България. Тогава обаче стана ясно, че няма нито обществена, нито институционална подкрепа за подобна стъпка. Идеята на патриотите беше службата да продължава 6 месеца за младежи, навършили 19 г. Двойно по-продължителна трябваше да е за младежи, които имат някакви религиозни съображения и не могат да носят оръжие, или са неграмотни. Имаше идея в казармата да могат да влизат и жени, но на доброволен принцип.

Когато дебатите бяха в разгара си, Каракачанов обясни, че издръжката на един кадрови служещ излиза 1200 лв., докато на един наборник е 400 лв. на месец. Не стана ясно обаче откъде са взети тези числа. Затова и те лесно бяха оборени от военното министерство. Тогавашният министър на отбраната Николай Ненчев създаде специална експертна комисия. Сметките на военните експерти излязоха други. Оказа се, че месечната



издръжка на кадрови военен е 1396 лв., а на наборник - 2236 лв.



Потенциално за наборна военна служба биха могли да бъдат разглеждани около 45 000-50 000 младежи и девойки годишно по данни на НСИ. От тях обаче приблизително около 35-40% не покриват медицинските стандарти за годност. Така остават около 25 000 младежи.

Това означава, че всяка година само за издръжка на наборната армия биха били нужни допълнително 670 млн. лв., което е напълно невъзможно дори и при достигане на военен бюджет от 2% от БВП, каквото е искането на НАТО. В момента войската разполага с 1.1 млрд. лв., което 1.66% от БВП. Парите бяха заделени след доста сериозен натиск от Брюксел. Въпреки това те ще са достатъчни само за заплати и модернизация на армията.

За назначаване на нови професионални войници не може и да става дума, тъй като са отделени средства за 500 души, но при минимална основна заплата от 609 лв. на месец. Именно ниското възнаграждение прави военната служба неатрактивна.

Заради тези аргументи и президентът Радев, който като бивш военен е по-добре запознат от военния министър, е скептичен за връщането на наборната служба. "Мисля, че това предложение има своите положителни страни, но към момента няма как да бъде реализирано нито в близък, нито в средносрочен план. Точно заради липсата на тези средства наборната армия, нека не се заблуждаваме, тя изисква огромни ресурси, за да бъде структурирана, да се възстанови инфраструктурата, ангажимента на хора. Това са много сериозни вложения", коментира държавният глава.

Вместо да се заеме със съществения проблем - що-годе закърпване на професионалните войници, които са нископлатени и напускат при първа възможност, военният министър започва отново да говори за наборна служба и се опитва да замазва с "препоръки" истинските проблеми, посочени в доклада за отбраната за 2016 г. от хора, които са вътре в системата и би трябвало да имат много точна преценка.

Изграждането на професионална армия би трябвало да е основна задача на новото ръководство на МО. От 2009 г. заплатите не са променяни, което



доведе до недостиг на близо 5000 войници



Освен увеличаване на възнаграждението трябва да се промени начинът на набиране на кадрите, както и пакетът от социални придобивки, които им се предлагат. Бъдещите военнослужещи може да се привличат още от училището с достатъчно атрактивни социални предложения. Така поне го правят в държавите, където професионалната армия е традиция. И този процес не става за една година, а е дългосрочен и обхваща няколко правителства. Затова и няма време за пускане на подобни димки като връщане на наборната служба, тъй като те са само за скриване на реалните проблеми на армията, а не за решаване.

Удобно от "Патриотичния фронт" изпускат и една стряскаща статистика, която не е никак в полза на тяхната теза. Около дебатите за връщането на задължителната казарма, отменена през 2007 г., се възродиха и страховете от проблемите, които съпътстваха наборната армия. Един от тях е високият брой на нещастните случаи с войници.



41 момчета са станали инвалиди



през последните 2 г. преди отмяната на наборната служба, сочат данните на МО. Момчетата, които са получили увреждания, са от набори 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 и 1987. Сред последния набор има най-много пострадали - 12. За сравнение, след преминаването към професионална армия инцидентите бяха сведени до минимум и няма данни за пострадал войник.

И не на последно място - вероятно новият военен министър е забравил, че според управленската програма, която е подписана и от "Патриотичния фронт", няма и дума за връщане на наборната служба, точно обратното. Една от първите точки е повишаване на заплащането на военните. Единственото, което се предвижда, е да има обучение в девети и десети клас на средните училища "Отбрана на страната, оцеляване и действия при кризи от военен характер, както и се запознават с мисиите и задачите на въоръжените сили". Също така всички български граждани, които нямат военна подготовка, могат да преминат по свое желание през военно обучение. И то няма да е задължително като мечтаната от военния министър наборна служба.
Снимка: Архив
Военните са наясно, че връщането на наборната служба в стария й вид е абсурдна идея.
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
На 25 ноември 2007 г. с тържествена церемония от казармата се уволниха 2400 младежи - последният набор от войници.
26
2273
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
07 Юни 2017 20:12
В Румъния има три професионални гимназии - военни училища, в които се обучават младежи от 15 до 19 години.
Подготвят си системно кадри за полиция, армия, гранични войски на ниво средно образование, които след това могат да продължат обучението си във военни академии. От тези гимназии всяка година излизат хора, които са военно грамотни, докато в България хората до 40 години масово нямат елементарни познания какво да правят по време на военна заплаха, камо ли да си защитават родината.
07 Юни 2017 20:19
Като изключим загиналите в Ирак-няма пострадали....е , преди три години при едни от редките стрелби , мотострелковак завъртя купола на 90 градуса и професионално пусна откос с ПКВТ от упор в съседният БТР. Май един малко поумря, друг без ръка и още двама леко инвалидизирани. Но Ангарев няма данни.
07 Юни 2017 20:19
Като изключим загиналите в Ирак-няма пострадали....е , преди три години при едни от редките стрелби , мотострелковак завъртя купола на 90 градуса и професионално пусна откос с ПКВТ от упор в съседният БТР. Май един малко поумря, друг без ръка и още двама леко инвалидизирани. Но Ангарев няма данни.
07 Юни 2017 20:33
Николай Ненчев създаде специална експертна комисия. Сметките на военните експерти излязоха други. Оказа се, че месечната
издръжка на кадрови военен е 1396 лв., а на наборник - 2236 лв.

Това просто няма как да бъде вярно!
07 Юни 2017 20:41
Според мен армията е напълно остаряла и излишна институция. Разкарат ли се откачалките Тръмп и Путин, ще имаме възможност най-накрая да навлезем в 21 век- век без армии. Необходими са малък на брой спец части и служба за реагиране при природни бедствия. Танкове, артилерии, това са щуротии.
07 Юни 2017 20:51
Танкове, артилерии, това са щуротии.

Докато някой, който има т.нар "излишна" армия не нахлуе с танкове, артилерия и други щуротии и се окаже, че няма как да ги спрем.
07 Юни 2017 20:54
Хъш, пък може и да е вярно..Смятай..30 дена по 15 лева за храна= 450 лева.. Хич да не е - наборният войник не е род- да му дадем по 5 лева на ден= 150 лева.. Дотук станаха 600 лева..През зимата- трябва да е на топло..Сметни и това.. Като го пуснеш 1 път отпуска, защото не е роб- билета отиване и връщане.. Кадровият войник го обучиш един път и готово..Всеки набор трябва да се обучава от самото начало..Заплати за тези, дето ще ги обучават...И тн и тн и тн
07 Юни 2017 21:08
Четвурт от санирането. Или половината от откраднатото. Една осма КТБ или годишно за телената ограда, щото и без друго ще даваме два процента. И то приемайки сметката на аграра.
07 Юни 2017 21:40
Кайзер - ПКВТ, да не си лицензирал нещо ново като конструктор, защото картечницата за която пишеш е КПВТ - Крупнокалиберный пулемёт Владимирова, Т - танкова, за монтиране на транспортни средства?!
07 Юни 2017 21:42
Точно. Намери и броя със сакатлъка. Да видим експертите за ПТП ли са го броили?
07 Юни 2017 21:45
Точно. Намери и броя със сакатлъка. Да видим експертите за ПТП ли са го броили?
Няма как да намери нещо което не се е случвало.
07 Юни 2017 21:52
https://news.bg/regions/prostrelyaha-dvama-voynitsi-na-poligona-kray-shumen.html
Опс...
Ако се разтърся ще намеря още
07 Юни 2017 21:58
Ама това е от преди професионалната армия- 2006 г. Сигурно е влязло в другата статистика, онази с многото жертви. Продължавай да търсиш.
07 Юни 2017 22:05
ПТП - Виждал ли си поражения от стрелба с това оръжие - 14.5 мм, прицелна до 2 км, на 0.8-1.0 км пробива 2 см броня, няма как да се прикрие подобен инцидент,

В представения източник става въпрос за 23 мм оръдие монтирано на БМП 23, машината наша, оръжието от Шилка (ПВО) с 23 мм снаряди.
07 Юни 2017 22:06
Кадрови. Точка.
07 Юни 2017 22:14
Кадрови. Точка.
Точка, точка, но от 2006г.. Когато армията беше смесена. А не от преди 3 години, както твърдеше ти малко по-нагоре.
07 Юни 2017 22:21
Каракольо, инцидентът е в кадрово поделение при липса на набирници там След шест-седем месеца из последният набор изобщо се уволнява. Кадрова армия нямаме от три години, инцидентът е факт, че разни аграри разчитат че не помним-също. Имаш ли инцидент в кадрово поделение? Имаш. Кво се оправдаваш като гимназистка в трети месец?
07 Юни 2017 22:30
не преди професионалната, а когато бяха и едното и другото. но в инфото се казва какви точно са участниците в събитието - КАДРОВИ. т.е. - профита.

та дали по времето, когато имаше профи и наборна армия статистиката е ОБЩО или са диференцирали случаите.
07 Юни 2017 22:32
спомняме си случаите как армията участва в мисии зад граница с профита и с наборна армия... не е в полза на профитата статистиката...
07 Юни 2017 22:36
Каракольо, инцидентът е в кадрово поделение при липса на набирници там След шест-седем месеца из последният набор изобщо се уволнява. Кадрова армия нямаме от три години, инцидентът е факт, че разни аграри разчитат че не помним-също. Имаш ли инцидент в кадрово поделение? Имаш. Кво се оправдаваш като гимназистка в трети месец?
Нямаше кадрови и некадрови поделения. Всички бяха смесени. Измисляш си неща, които няма как да знаеш. Армията става изцяло професионална след 1 декември 2007. Инцидентът е съобщен на 10.08.2006. След това са се сменили още два набора. Само с нахалство не става.
07 Юни 2017 22:45
Веселба.
Клел съм се да не издавам военна тайна, ще си замълча.
Който не храни своя армия, храни чужда.
За всички, увредили нашата войска - Следствие - > Прокуратура -> Съд - > Затвор!
07 Юни 2017 23:17
2008 Според разбиранията-изцяло професионална

http://pishtov.blogspot.com/2008/04/10.html?m=1
07 Юни 2017 23:21
каракачанов първо, може и станишев за второ, да дадат личен пример с пропиляване на 2 години от живота си в родната казарма, после да плямпат глупости. и двамата може и дъщерите си да пратят за по 2 години да набиват крак на плаца.
08 Юни 2017 10:47
Бе, от гледна точка на харчещите народните пари, всичко е скъпо. Но - приоритетно е това, което носи пари прим на харчещите. И им дава луксозни условия за живот. Останалото - стягане на колана...
Няма нужда от армия - земята и небето ще ги охраняват други. С нова религия, нови закони, нови порядки...
-------------------------------
Сайтът на Генек
08 Юни 2017 11:34
Да не забравяме, че вече, голяма част от старите казарми просто ги няма. На други места пък са в окаяно състояние. И за това ще трябва да се вкарат пари. Също така говорим за наборна армия но не се казва колко ще е тя хипотетично. Ако ще се гони нещо от порядъка 100 000, каквито мечти има, трябва да облечеш, превъоръжиш и изобщо подсигуриш оптимално тези войници. Щото в складовете достатъчно калашници може още да има, но всичко останало отдавна е използвано, разпродадено, окрадено, унищожено, с изтекъл или изтичащ срок. За всичко това още пари.
08 Юни 2017 17:05
Армията е като доменна пещ, спреш ли я един път няма пускане. Дрънка се безмислено от някакви безмислени хора за армията. Така дрънкаха безмислици и когато премахваха оградата по границата. Сега строят нова . Само да кажа , че по отношение на армията няма да има възможност да им дойде втория акъл на българите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД