:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,306,444
Активни 368
Страници 14,012
За един ден 1,302,066
Интервю

Отваря се златна глава на сътрудничество между Македония и България

Македонският премиер Зоран Заев ще се учи от нашия опит и грешки в европейската интеграция
Снимка: БГНЕС
Премиерът на Македония Зоран Заев и министри от кабинета дадоха пресконференция.
Македонският министър-председател Зоран Заев (42 г.) обяви, че "се отваря нова, златна глава на сътрудничеството между Македония и България". Видях искрено желание на наш съсед, който минава за голям приятел на нашата страна в намерението да помогне на Македония да се придвижи окончателно към изпълнението на своите европейски и атлантически стремежи. България наистина може да помогне много на Македония, защото вече е извървяла този път и има положителни стъпки към ЕС и НАТО, както и грешки, които може да сподели с нас, за да се учи Македония и от грешките, каза той на среща с български журналисти вчера.

------------------

- Защо избрахте България за първа страна на ваше посещение в чужбина и кои са отворените части на Договора за добросъседство?

- Избрахме България, защото е от големите и първи приятели на Македония, защото има наистина много открито, много искрено желание за сътрудничество не само между гражданите, но и между властите на двете страни. Г-н Бойко Борисов и правителството, но също и опозицията в България желае искрено да помогнат на Македония като свой съсед. Първо от България получих покана още при избирането на новото правителство в Македония. Трябва ни помощ и поддръжка. Това е причината първо да посетя България като ръководител на новото македонско правителство. За детайлите на договора няма да говоря, защото искам да се даде шанс да се решат много бързо, както очаквам, но въпросите, които дълго бяха отворени, откакто работи специалната комисия от 2011 г., сега могат да се уредят в новата атмосфера, която се появи в Македония. Остава министрите да довършат работата.

- На 24 май македонският президент Георге Иванов бе на посещение в Москва и руският президент Владимир Путин му каза, че "славянската писменост е дошла в Русия от македонските земи". Това предизвика изненада в България. Как Вие, лично, разбирате това твърдение?

- Това за мен представлява само още едно доказателство, че политиците не трябва да се занимават с история. За нас Кирил и Методий са общославянски просветители и са гордост за целия регион. Това е нещо, което сто пъти повече ни свързва, отколкото ни разделя. В учебниците, по които учех, се говореше за "солунските братя". Знам за мисията, която са имали и в Охрид, и в България, и в Русия и навсякъде, където са разпространили славянската писменост пряко или чрез своите ученици. И наистина това представлява нещо, което може само да ни сплотява, а не да ни разделя и да ни направи по-далечни от онова, което сме били някога.

- Искрено ли е желанието на Македония да реши проблемите си с България, или само искате нашата подкрепа за членството в ЕС и НАТО? Ще промените ли учебниците по история и кога?

- Един от отворените въпроси е за несъответната употреба на твърдения в учебниците и в официалните документи. В Македония има консенсус да се отстранят тези несъответствия от новите издания. Вече са направени съответни стъпки не само от новото правителство. Има много дати, които се отбелязват на гробовете на загинали войници, както и паметници, свързани и с вашата, и с нашата история. Например, на паметната плоча в Струмица е премахната думата "фашистки", възстановена е плочата на загинал войник в Дойран, на Каймакчалан. Подкрепяме шестте музикални състава - по три от Македония и България, които от 29 юни ще изнесат осем концерта в Македония и България. Ще има и други прояви, които ще потвърдят доброто сътрудничество между двете страни.

- Какъв цар е Самуил?

- Аз съм политик и няма да давам исторически дефиниции, но сигурно е, че съгласно духа, който залагаме, той е обща историческа личност на Балканите.

- Как ще се промени животът на българската общност в Македония по време на Вашето управление?

- Моята политическа партия следва принципа "едно общество за всички". Като социалдемократи вярваме в равноправието на гражданите пред конституцията и закона, искаме и на практика да видим, че е така. След македонската общност втора по големина е албанската, а после са всички други - турската, сръбската и пр. Имаме вече оформено малцинство и на българи в Македония. При изготвянето на кандидатдепутатските листи разговаряхме с всички общности, включително и с българската. Имаше голям шанс в листите да влезе и представител на Дружеството за приятелство между България и Македония, но месец преди срока настъпиха разногласия в него, които го разделиха на няколко групи. Вероятно причините са били лични. Някои излязоха от управителните органи или от самото дружество. Оставаме готови да работим с дружествата на всички граждани в Македония без разлика на тяхната национална определеност.

- С какво ще започне новият етап в българо-македонските отношения?

- Очаквам буквално от утре да дойдат в моя кабинет български компании, които имат интерес да инвестират в Македония, а вероятно и македонски, заинтересовани в България, да дойдат в кабинета на Борисов или в кабинетите на министрите. Очаквам проекти, подготвени по еврофондовете в Македония с помощта на експерти от България, които вече имат положителен опит в тази работа. Очаквам сътрудничество в сферата на туризма, защото България си осигури много европейски пари за развитие на туризма. Както виждаме, в Западна България - Банско, Разлог, но знам, че и в крайморския район на България има сериозни проекти. Очаквам споделяне на опит в енергийните проекти, защото България има успешни модели за вземане на пари от европейските фондове или лесни кредити от европейски банки за инвестиране в енергетиката. Очаквам развитие на търговията и сътрудничеството в хранителната промишленост. В сферата на природния газ Македония получава малък процент от България, но очаквам да се увеличи, както и да се увеличи и търговията с метали. Очаквам двустранната търговия, която в момента е 600 млн. долара годишно (350 млн. износ на България и 250 млн. внос от Македония), да достигне поне до 1 млрд. долара. Очаквам нашите студенти да бъдат по-спокойни в София, или българските да бъдат по-спокойни в Скопие, Битоля или Щип.

- Македония има ли интерес да се възползва от газовия интерконектор между България и Гърция?

- Единствената ни връзка за газификация в момента идва от България. Минава през София за Скопие. Но от проектната мощност се използват само 20-30%. Задачата ни е да увеличим този дял. Очакваме помощ от България, както и от Гърция, защото нямаме собствени източници на газ. Предишната власт започна проект, който смятаме да завършим - за комплексна газопроводна мрежа на територията на Македония.

- Ще има ли втори официален език в Македония - албанският?

- В Македония конституцията е толкова широка, толкова европейска, толкова либерална, че дава възможност за използване на всички езици на етническите общности в страната. Имаме разбирателство с моите партньори в коалицията да се договорим в рамките на конституцията и според практичните нужди на гражданите. Вярваме, че няма нужда да правим поправки в конституцията, защото няма да минат. Нямаме предразсъдъци в коалицията за употребата на езици, защото езиците са да се разбираме.

- Как ще отговорите на македонските медии, които писаха "Заев се поклони на България", и на българските медии, които писаха "Заев се поклони на българския цар Самуил"?

- Ние сме демократи и медиите са свободни. С българските политици сме съгласни да търсим общата история, която ни сближава. Няма да спорим чий цар е Самуил, а ще гледаме напред.

- Заради албанския език получихте удар по главата. Какво очаквате да се случи на 2 август, когато стиснете ръката на българския премиер след подписването на Договора за добросъседство?

- Няма нищо, което лично може да ме спре, както и много други хора като мен да се борят за нещо, в което вярват. Вярвам, че обществото е за всички, продължавам да вярвам, може би още повече заради този удар - вероятно неколкократен по моята глава. Тази удар засилва моята убеденост - той може да бъде физически или политически, - че не трябва да се отказвам от онова, в което вярвам. Аз съм много щастлив човек след срещите си тук, че заедно с България отварям нови перспективи за моите съграждани.

- Преди две години започнахте кампания с т.нар. медийни бомби. Сега, когато вече не сте в опозиция, ще хвърлите ли още "бомби", ще научат ли македонците какво се е случвало и очаквате ли обвинения срещу политици?

- Причината да предам всички материали на специалната прокуратура бе очакването на гражданите да се разкрие цялата истина. Остава едно съмнение дали специалната прокуратура ще успее да повдигне обвинения до 30 юни, когато изтича нейният мандат. Ако той не бъде продължен, материалите ще останат на разположение на друг обвинител. Законът трябва да важи еднакво за всеки, без разлика дали се нарича Зоран Заев, Никола Груевски или друг. Македония трябва да бъде правова държава.

- Щом на 30 юни изтича мандатът на македонската специална прокуратура, имате ли желание да проучите румънския опит за борба с корупцията на високо равнище, който показва голяма ефективност?

- Като премиер на Македония, мога само да създам условия за независима работа на правосъдието. Няма да премина позволената политическа граница и няма да създавам правосъдие. Задача на правителството е да мотивира всички експерти, всички с компетенции в правосъдието да се включат в този процес и "да си поемат гайлето" за връщането на правовавата държава. Добре дошли са всички положителни практики от Румъния, Хърватия или други страни, доколкото са приложими в Македония.

- Тревожи ли Ви намесата на Русия в Западните Балкани?

- Политическата намеса на всяка чужда държава е заплаха. Ако приятел се намесва със съвет при нужда, е добре дошъл. Македония иска да работи с Русия. Руският пазар е много важен за нас. Но за нас няма алтернатива на НАТО и ЕС. Повече от 75% от гражданите вярват, че Македония трябва да членува в НАТО и ЕС. Русия го знае и не бива да пречи на нашия път натам.

-----------

* Използвани са въпроси и на други медии
8
2017
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
21 Юни 2017 22:07
Отваря се златна глава

Ъхъ...омръзнаха ни египетските картофи, македонските са по-вкусни. Кво сътрудничество , кви... ?!?!?
Или не съм разбрал , може пък да правят трепанация на златната глава на ездача Буцефалов ?!?
21 Юни 2017 22:10
Боко треа да си варакоса главата, а лекарите във Военна и да ѝ турнат една вратичка. Ще стане като оня часовник на Староместке намести.
21 Юни 2017 22:21
Тц, там се появяват апостолите, а от нашата вратичка ще се чува "Ку-ку" на кръгъл час
22 Юни 2017 08:55
Внимание! Щом става дума за злато - да се покриваме ...( тези извън разпределението ,де !).
22 Юни 2017 09:35
Празна Мара тъпан била - нищо нема да излезе от целата дунанма - макетата пак ке се отметнат, чурук дъска са те.Кво излезе от Костов и Люпчовите срещи и прегръдки? гепиха танковата и оръдията, па ти препродадоха...
22 Юни 2017 19:37
Глупости, "златни"! Подкрепете Македония за ЕС и НАТО и нека прочетем вестниците на следващия ден.
26 Юни 2017 07:24
(снимка: натиснете тук)

Главата на Янус е подобна на Гордиевия възел. Може само да се разсече.

Като половин македонка, предпочитам да не се разсича.
26 Юни 2017 22:25
Като половин македонец заявявам, че отдавна е посечена откай макЕдонско, Дорис.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД