Само ден остава до третото класиране за седмокласниците и повечето от учениците вече би трябвало да са наясно с гимназиите и паралелките, в които искат да влязат. Все пак, за разлика от второто класиране, тук желанията трябва да се пренаредят. Кандидат-гимназистите трябва внимателно да обмислят за кои профили и къде да кандидатстват, както и да посочат достатъчно много предпочитания. Не е излишна и малко любопитна информация за чисто новите специалности, разкрити в страната.
-----
Най-смелите експерименти с нестандартни профили са в София. Столичното 93-то СУ "Александър Теодоров-Балан" открива паралелки по криминология и криминалистика и репортерство и медии за наближаващата учебна година. Паралелките са новост за страната - те нямат аналог в България и в тях се преподава в сътрудничество с наши университети. Директорът на школото Евдокия Гергова разказа, че решението за създаването на тясно специализираните паралелки било взето от екипа на училището. Те преценили, че профилите в училищата не били променяни от години, и заложили на иновацията. По думите на Гергова, цитирани от БНР, екипът на учебното заведение стигнал до извода, че системата има нужда от промяна и че трябва да се мисли за бъдещото развитие и професионално реализиране на децата. Относно журналистическия профил пък - такъв в 93-то вече е имало, но той бил свободно избираем предмет. Идеята е от 2017/18 г. часовете по репортерство да бъдат заложени в учебния план и да се изучават "задълбочено и по много".
По две нови специалности от областта на сигурността е утвърден прием в друго столично училище - 128-о СУ "Алберт Айнщайн". Става дума за банкова охрана и инкасова дейност, както и по физическа охрана на обекти от професия охранител, за които школото ще опита да намери кандидати. Нови специалности в София-област в сферата на професионалното образование са още сценичен костюм, спедиция, както и транспортна и складова логистика, за която обаче е нямало кандидати.
Сред новите специалности, които са разкрити за наближаващата учебна година, е и приложно програмиране. То се предлага в няколко софийски професионални гимназии, както и в някои училища в страната. Това също е нова специалност, за която има утвърден прием в училища на 23 от 28-те области у нас.
Във Враца са заложили на новата специалност подпомагане на възрастни по професия социален асистент - подобна паралелка е утвърдена в професионална гимназия - Мизия, област Враца. В Горна Оряховица пък желаещите вече ще могат да се обучават по професия авиационен техник, специалност ремонт на летателни апарати - тя се предлага в професионалната техническа гимназия "Васил Левски". Същата специалност е разкрита и в още две училища в София - професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд" и професионалната гимназия по транспорт "Макгахан".
Шест нови специалности пък трябва да се разкрият в гимназиите в Разградско през следващата учебна година. Те се предлагат по препоръка на местни работодатели. В Завет в професионалната гимназия по земеделие "Климент Тимирязев" новата паралелка е агроеколог. В исперихската гимназия по селско стопанство "Хан Аспарух" новостите са две - икономическа информатика и организация на обслужването в хотелиерството. В Професионалната гимназия в Кубрат се разкрива обучение по кетъринг. В СУ "Христо Ботев"- Кубрат, пък се откриват две специалности - работник в производството на кулинарните изделия в заведенията за хранене и развлечения - първа степен на професионална квалификация, и цветарство - първа степен на професионална квалификация. Тези две специалности са за възпитаниците на Помощното училище в града, което според новия училищен закон трябва да се превърне в център за личностно развитие (там ще се води професионалната подготовка на учениците, но те ще са ученици в средното училище).
Професионалната гимназия по ветеринарна медицина и селско стопанство "Св. Георги Победоносец" в Костинброд обяви прием в новата за нея специалност производство на алкохолни и безалкохолни напитки с професия техник-технолог в хранително-вкусовата промишленост (с разширено изучаване на английски език).
КРАЙ
27 паралелки в София бяха закрити още на първия етап на класирането. "Училища предлагат професии, търсени на пазара на труда, но те не са припознати от родителите и учениците", коментира шефката на РУО-София Ваня Кастрева. Сред паралелките с нулев прием са например тази за асансьорни техници, е-обзавеждане на електрически превозни средства за градския транспорт, както и тази, в която по заявка на МВР трябваше да се подготвят експерти по физическа охрана на обекти. Закрити са още паралелките за производство на мебели, за подготовка на заварчици и за изработка на изделия от метал. Никой не е пожелал да се обучава още за експлоатация на жп транспорта и комуникационното му осигуряване.
ДУАЛНО
17 нови професии ще бъдат включени в дуална форма от следващата учебна година, съобщиха наскоро от МОН. Новият план-прием предвижда от септември 2017 г. 923 деца от 17 области в страната да се обучават чрез работа за общо 29 професии в 29 професионални гимназии и паралелки. Сред новите възможности ще бъде професията приложен програмист. Дуално обучение по нея е заявено в по една паралелка в Професионалната техническа гимназия "Никола Й. Вапцаров" във Враца и в софийската професионална гимназия по електроника "Джон Атанасов". Обучение чрез работа в различни гимназии в страната ще има още по професиите електротехник със специалности електроника, електрообзавеждане на производството и електрически инсталации, техник на енергийни съоръжения и инсталации със специалност възобновяеми енергийни източници и др.
Три от новите специалности, по които ще има дуална форма на обучение, са по българо-швейцарския проект ДОМИНО. Това са автомобилна мехатроника, промишлена електроника и мебелно производство. В рамките на проекта за последните две години са се включили 425 ученици от 16 професионални училища в страната. Участие са взели 62 фирми и предприятия.
Младежите, които се обучават в единадесети и дванадесети клас в дуална форма, ходят по два дни на училище и три на работа. За труда си те получават 90% от минималната работна заплата в страната. Част от фирмите могат да предоставят и стипендии, които са отделно от възнагражденията на учениците.
ИНТЕРЕС
Най-много паралелки са утвърдени в профил чужди езици - 406 за страната, от които 130 за София-град. Следват паралелките в профил софтуерни и хардуерни науки - 141 на брой, тези в профил природни науки - 137, и профил предприемачество - 133 паралелки. Най-малко са паралелките по профилите изобразително изкуство - 20.5, физическо възпитание и спорт - 22, и музика - 17.5 паралелки. За 2017/18 г. у нас са предвидени места за 61 677 ученици в осми клас, които да се обучават общо в 2397 паралелки. Предвижда се да има 1208 профилирани паралелки и 1189 професионални паралелки. Т.г. за последно кандидатстват освен всички седмокласници и всички осмокласници, тъй като основното образование вече приключва година по-рано - в седми вместо в осми клас. За област София-град утвърденият план-прием е за 6284 ученици в 239 профилирани паралелки и за 3436 ученици в 131 професионални паралелки. Младежите могат да избират между 11 профила - чужди езици, хуманитарни науки, обществени науки, икономическо развитие, софтуерни и хардуерни науки, предприемачески, математически, природни науки, изобразително изкуство, музика и физическо възпитание и спорт.
|
|