:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,728
Активни 467
Страници 24,138
За един ден 1,302,066

Уестърн по български - парите или имота

Законът превърна частните съдебни изпълнители в шерифи, които понякога злоупотребяват с властта
Десислава Филипова
Минаха 11 години от създаването на частното съдебно изпълнение и противоречивата практика дотук показва, че е крайно време за промени. Държавата даде огромна власт на частните съдебни изпълнители (накратко ЧСИ) да се разпореждат с имуществото на гражданите и с техния бизнес. И някои злоупотребяват с тази власт. Така се стигна до потресаващи случаи като този, при който дълг от 500 лв. по изпълнителен лист бе раздробен от ЧСИ на множество задължения от по една стотинка, като за всяко са начислявани такси като за отделно дело, и накрая се стигна до отнемане на всички имоти на длъжника.

А знаете ли, че е трудно да се намери частен съдебен изпълнител за събиране на по-малки суми, например по дела за издръжки или заплати? Защото тази работа не е особено рентабилна за разлика от делата на едри клиенти като банките и монополистите (таксите, от които печели "бирникът", са процент от вземането). Ако частен съдебен изпълнител въобще се съгласи да се захване с "дребно" вземане на майка, работник или фирма, не е изключено делото да остане най-отзад на рафта и да събира паяжини.

Има прекалено много сигнали и факти за прилагане на различни хитрини от страна на ЧСИ - фиктивни призовавания на длъжника, манипулиране на търгове за публични продажби на имот, за да бъде придобит на безценица от "наш човек", и т.н. Вече има и немалко случаи, в които частен съдебен изпълнител е събрал парите от длъжника, а не ги превежда на клиента, който го е ангажирал за вземането си.

Отгоре на всичко



у нас съществува печалният член 417



от Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Благодарение на него е възможно банки да осъдят длъжник по бързата процедура - без да доказват вземането си дори когато те са виновни за превръщането на кредита в необслужван, защото са вдигнали лихвата въз основа на неравноправни клаузи в договора за заем. И нито съдът, нито частният съдебен изпълнител се интересуват, че в тези ситуации длъжникът е жертва.

Пак заради чл. 417 зъзнещи клиенти на "Топлофикация" със свалени радиатори научават, че са осъдени за неплатени сметки, без никой да ги е призовал на съд. И монополисти събират с помощта на ЧСИ несъществуващи и надписани задължения, защото несъвършенства в закона го позволяват. На тези наболели проблеми се опитват да намерят решения чрез националния омбудсман и юристи, подготвили проект за законови промени.

ЧСИ и банките твърдят, че предложените промени ще доведат до невъзможност майки да получават издръжките си, работници - заплатите си, че ще се увеличат междуфирмената задлъжнялост и фалитите. Казват, че ще настъпи диктатура на длъжника. Плашат, че банките и предприятията - доставчици на ток, парно, вода и т.н., ще прехвърлят несъбираемите си вземания от некоректните клиенти на изрядните.

Всъщност не става дума за защита на некоректните платци изобщо. Въпросът е



да се сложи край на законовите дефекти



и на некоректните практики, прилагани срещу длъжниците.

Практиката показва, че има много случаи, в които длъжници биват осъждани, без изобщо да знаят, че срещу тях е заведено дело, без да са видели призовка. Очевидно се налагат промени в режима на призоваването. Единият вариант е изобщо да отпадне възможността за призоваване чрез уведомление - с лепене на бележка на вратата. Вторият е да се въведат гаранции, че съденият действително е търсен поне три пъти в рамките на един месец, преди да се пристъпи към залепване на уведомление. Възможно решение е призовкарите да бъдат задължени да търсят съденото лице в рамките на един месец в интервали през поне една седмица и поне веднъж в почивен ден. И едва след това да се лепят уведомления на вратата.

Предлагаме и промени, които ще доведат до стимулиране на доброволното плащане. Логично е, когато длъжникът плати в срока за доброволно изпълнение, т.е. бързо и без да създава много работа на ЧСИ, да не го товарят с пропорционална такса, а да плати само за реално свършеното от ЧСИ.



Обезпеченията трябва да са съразмерни с дълга



- не може ЧСИ да блокират всички банкови сметки, възнаграждения, имоти и други активи, само и само за да си начисляват повече такси и да печелят на гърба на длъжника. Няма логика ЧСИ да слага на "сергията" всичко - да продава недвижимости и коли, да прави удръжки от заплати и банкови сметки. ЧСИ трябва да бъде дисциплиниран да избере начин на изпълнение, съответстващ на дълга. Така ще се сложи край на безумия като това да се продава цял имот, за да се покрие дълг от 100 лева.

Сега възможностите на длъжника да се оплаче от лоши практики на бирника са твърде стеснени. Наложително е разширяване на кръга на незаконни действия и бездействия на ЧСИ, които длъжникът да има право да обжалва пред съда. В закона трябва да се предвиди възможност длъжникът да може да обжалва оценката, по която ЧСИ пуска за продан апартамент или друг имот. Необходими са и гаранции, че занапред няма да се правят удръжки от майчински, социални помощи и обезщетения, от несеквестируемите части от трудовото възнаграждение и пенсията.

Трябва да се сложи край на порочната практика при спряно изпълнително дело частният съдебен изпълнител да продължава да прави удръжки от заплати и сметки на длъжника с мотива, че това били действия за "обезпечаване на дълга".

Необходими са и промени в прословутия чл. 417 от ГПК. Проблемът в него е, че дава право на банките да съдят клиентите си в производство, в което кредитополучателите не вземат участие, а съдът действа като пощенска кутия, без да правораздава - по закон е задължен да приеме твърденията на банката за размера на задълженията за достоверни, и се е превърнал в



манифактура за изпълнителни листове



Съдът не отчита, че банката може да е вдигнала лихвата в нарушение на закона и така да е докарала клиента си до неплатежоспособност. Затова предлагаме банките въобще да нямат привилегията да съдят клиентите си по бързия ред или поне изпълнителното дело да се спира, ако кредитополучателят оспорва дълга.

Защитниците на статуквото често се позовават на Решение №12 на Конституционния съд от октомври 2012 г. С него КС прие, че чл. 417 не противоречи на конституцията, а банките са гарант за финансовата стабилност на страната и техните документи са от ранга на издаваните от държавата и общините. Само че потребителите са защитени не само от конституцията, но и от европейските закони. А правото на ЕС забранява банките да събират по бърз ред вземанията си, когато в договора за кредит има неравноправни клаузи. Вече има хиляди спечелени дела, заведени срещу банки и приключили с връщане на незаконно надвзетите лихви на кредитополучателите. А някои от тях са били осъдени преди това от същите тези банки по "бързата писта" на чл. 417.

Законовите промени са належащи. Сега предстои да видим на кого са представители народните избраници в парламента - на обикновените хора или на частните съдебни изпълнители и на банките.

СНИМКА: БГНЕС
Омбудсманът Мая Манолова благодари на депутатите за подкрепата при гласуването на първо четене на промени в ГПК в петък, които ограничават свръхправомощията на частните съдебни изпълнители, банките и монополите в изпълнителното производство. Част от предложенията за по-адекватна защита на длъжниците бяха по настояване на Манолова и граждански организации. Одобрени бяха 4 отделни законопроекта, които тепърва трябва да се обединяват и съгласуват за второ четене.
СНИМКА: БГНЕС
499 кандидати се явиха преди около две и половина години на изпит за 68 позиции за частни съдебни изпълнители.
21
4423
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
09 Юли 2017 21:35
знаете ли, че е трудно да се намери частен съдебен изпълнител за събиране на по-малки суми,

и нататък не е особено убедително именно защитаването на малките неплатени суми. Има ЧСИ които със сигурност трябва да бъдат озаптени, но при дребните дългове има и адвокати които подлъгват клиентите си да ходят на две и три инстанции за да прибират хонорари при очевидно загубени дела. Ако ще щракат белезниците на ЧСИ-изроди, също е редно и адвокати-изроди да се сбогуват поне с права ако подлъгват малкия андрешко с малките дългове да станат големи.
Освен това някак странно звучи защита на длъжници с много имоти и малки, но неизплащани дългове. И всички "не знаели", че ги съдят. Сигурно и за дълговете си не са знаели. Просто едно нормално призоваване е единственото което заслужава подкрепа, но пиарщините на кюстендилската правна школа май искат да са само в светлината на прожекторите. "Юристката" май си вярва, че ще се дореди до номинация на следващите президентски или еврокомисарски избори.
09 Юли 2017 21:40
... Сега предстои да видим на кого са представители народните избраници в парламента - на обикновените хора или на частните съдебни изпълнители и на банките....
- Да позная от един или от три пъти? След като съществува: " Човек умира, дълг - не!" - не противоконституционствувателствам срещу "лобистите". Те даже и държава си направиха...
10 Юли 2017 06:14
Трябват ни частни призовкари. Явно държавните не си вършат работата.
10 Юли 2017 09:21
Това с длъжници с имоти, но с малки дългове изобщо не е нелогично. Лично аз знам за доста случаи на закрита банкова сметка, карта и т.н., или която банката не е закрила и си начислява банкови такси примерно за година- 2 и после дългът с таксите на ЧСИ вече е към 2хил., а ЧСИ запорира всички сметки на длъжника и му описва имотите, макар че може просто да си удържи сумата от 1 от сметките. И след това не освобождава сметките, защото иска допълнителни суми освен таксите за голямата работа, която е свършил. Всички ЧСИ го правят.
10 Юли 2017 09:29
"Необходимо е... Трябва... Необходимо е... Трябва..."
Необходимо е и трябва всеки да носи отговорност и преди всичко избраните да ни управляват!
Ако е вярно, че
Вече има хиляди спечелени дела, заведени срещу банки и приключили с връщане на незаконно надвзетите лихви на кредитополучателите.
,
то има нещо много сгрешено и трябва да се установи от кого...
Не е правилно депутати да приемат закони, които създават много проблеми и които съдът трябва да решава, а депутатите да не носят отговорност и да получават големите си заплати...
10 Юли 2017 10:19
Лично аз знам за доста случаи на закрита банкова сметка, карта и т.н., или която банката не е закрила и си начислява банкови такси примерно за година- 2 и после дългът с таксите на ЧСИ вече е към 2хил.,

Подчертаното е хм, да кажем невярно. Възможно е човек да се окаже с малък дълг при такава схема, но по веригата описвана от една кюстендилска "юристка" дългът отива накъм 1000 лева след поне 2 инстанции и стигане до ЧСИ, като основното перо са хонорарите на адвокатите. Доста нелепо звучи да има приключило дело на 2 инстанции и ответникът "да не знае" за тази работа. Една немаловажна причина държавата ни да е в сегашното положение е именно липсата на воля да наречем популистите и манипулаторите от маяманоловски тип с истинските им имена. Самозалъгването не променя реалността, а "справянето" с фалшиви проблеми не решава истинските проблеми.
10 Юли 2017 13:49
Честно казано, като депутат не съм долюбвал особенно Мая Манолова, но като омбудсман тя си намери призванието и се справя много добре. Само тези промени да се приемат и стига за мандата и.
10 Юли 2017 17:34
Дежурен,
Частните съдебни изпълнители ги има.
А личния фалит къде е?

Едното без другото е уродлива мутренска система.
10 Юли 2017 17:50
А личния фалит къде е?


на юг от границата
10 Юли 2017 18:06
на юг от границата

грешка си.
И там го няма личния фалит, ама няма и ЧСИ.
10 Юли 2017 19:03
Частните съдебни изпълнители ги има.
А личния фалит къде е?

Едното без другото е уродлива мутренска система.

Личният фалит го няма. И аз смятам, че това е чистата схема за приключване на нещата, но го няма. Все пак, личен фалит се обявява когато имаш дългове които реално не можеш да платиш и нямаш повече имущество. След личен фалит следва доста неприятен епизод в живота, с доста ограничения и проблеми. Голямата част от андрешковците си представят личния фалит като да имаш дълг, да направиш изявление, че фалираш и след това нямаш дълг, но си запазваш имоти и предишен начин на живот.
Частните съдебни изпълнители правят изстъпленията си към хора от които има какво да се вземе. Ако някой е в реален фалит, просто няма какво да му приберат и не се занимават. Всъщност ако ЧСИ изчезнат, тогава идва мутренската система. Имаше такива времена, 25% "такса" и дългът се връща чудодейно без всякакви съдебни перипетии. Сигурно на някои юристи много им се иска да се върнат тези времена.
10 Юли 2017 19:34
Има и други злоупотреби, която са направо престъпления. Скрояват ги на собственици на имоти, живеещи в чужбина.
Подписва се фалшив договор за заем за примерно 50 000 лева, при което длъжник е собственика на имота, а кредитор някой безработен и малоимотен. "Длъжникът" си няма и понятие, че има задължения, а "кредиторът" завежда дело. Призовките били уж връчени, "длъжникът" не се явил и ето го осъден да върне дълга. Прави му се запор на сметките и имотите му се разпродават за удволетворяване на "кредиторите".
Същият номер става и ако "длъжникът" е възрастен и няма близки.
ЧСИ играят комбина с мошениците-адвокати и си делят печалбата.
Относно личния фалит: при българските условия от него ще се възползват всякакви мошеници, които дължат пари.Има смисъл да се прилага примерно към семейства, които не могат да си изплащат жилището за да ги освободи от дълга, ако превишава цената му. За другите случаи съм много скептичен, защото подозирам, че веднага ще се намери вратичка, чрез която длъжниците да се освободят от дълговете си и да измамят кредиторите. Всичко това ще удари добросъвестните с по-високи лихви по кредитите и по-ниски върху спестяванията. Банките ще затегнат правилата, а частните лихвари знаят как да си събират дълговете.
11 Юли 2017 00:17
Дежурният,
нямаш и най-малката представа за някои неща.
Доста нелепо звучи да има приключило дело на 2 инстанции и ответникът "да не знае" за тази работа.


Лично аз живея в чужбина, дадох на времето на банката телефон, имейл, адрес в чужбина, но кой знае защо банката не им е дала детайлите ми и аз не знаех, че съм осъдена!

На починал човек да искат чрез ЧСИ да си плати такса за заличаването на фирмата му поради това, че е починал????????????????????
Отивам в съда, надлежно ми показват, че имало призовки, изпратени писма, залепено съобщение на вратата........ А починалият е строил сградата и познава всичките си съседи. Никой от тях не знае/не е виждал да има получено писмо/а или някакво съобщение! А са били в прекрасни отношения всички съседи!

Замълчи като не познаваш ситуацията. Аз само за три дни се сблъсках с такива неща, че ми се изправи косата!

Явно си един от тези изедници, които сега обсъждаме!
11 Юли 2017 00:31
След личен фалит следва доста неприятен епизод в живота, с доста ограничения и проблеми. Голямата част от андрешковците си представят личния фалит като да имаш дълг, да направиш изявление, че фалираш и след това нямаш дълг, но си запазваш имоти и предишен начин на живот.

Колегата tryy само казва "личен фалит" и веднага закономерно и очаквано следва "за андрешковците".
11 Юли 2017 00:47
само казва "личен фалит" и веднага закономерно и очаквано следва "за андрешковците".


ми слез малко сред народа и ше видиш как се пазаруват айфони, лаптопи и секва техника на кредит, как често за кредити кандидатстват хора, дето нямат реален шанс да ги върнат...
просто в тая индустрия се въртят прекалено много пари, за да позволи регулация в защита и на длъжника, и на кредитора.
11 Юли 2017 08:56
Слизам без проблеми - в България в социалните низини се намират и съвсем прилични и образовани хора (дори и цигани), за разлика от други места по света, вярвам знаеш. Тия дето задлъжняват заради ненужни прищявки и глупост не са такава огромна част тука. А и да бяха. Не ми се вижда редно за българите да се полага по-малко социализъм, отколкото за по-европейците. Или другояче казано, май колкото повече социализъм в центъра на ЕС, толкова по-малко остава за периферията.
11 Юли 2017 09:45
Колегата tryy само казва "личен фалит" и веднага закономерно и очаквано следва "за андрешковците".

Свикнал съм вече на избирателно четене и цитиране на парчета без връзка с контекста. Свикнал съм и на "пропускане" на нещата преди цитата за да се фалшифицира смисъла на изказаното. Което по никакъв начин не прави тези неща коректни и почтени.
Личният фалит не е само отписване изцяло или частично на дълговете. Това е и продажба реално на всичко ценно което човек има, обстоятелство което става публично известно и всякакви нормални форми на кредит ги няма за дълго време (кредит е и плащане на ток, вода, парно, телефони ... след консумацията а не като предплащане), условията на наемодателите (когато изобщо приемат фалирали хора) стават доста неприятни, на доста работни места не се приемат фалирали индивиди, за отваряне на фирма да не говорим...
Според изказваните мнения, доста народ не си представя последиците от личния фалит по този начин, а само като отписване на дълговете и след това всичко по старому. Поредният призив за внимаването с пожеланията е видимо безсмислен в един измислен свят, където не става това което е по света а само това което ни се иска.
11 Юли 2017 09:58
ми слез малко сред народа и ше видиш как се пазаруват айфони, лаптопи и секва техника на кредит, как често за кредити кандидатстват хора, дето нямат реален шанс да ги върнат...

Или как се пазарува здраво по моловете, а парното не се плаща защото "онези са изедници и мошеници".
Има обаче и нещо друго, доста често най-големите сиромахомили стават най-големите зверове когато те имат да получават, а не да връщат.
11 Юли 2017 12:24
Има обаче и нещо друго, доста често най-големите сиромахомили стават най-големите зверове когато те имат да получават, а не да връщат.

А, това вече е почтена приказка. Не давам заеми, ако не съм ги прежалила предварително, но аз не съм професионалист - лихвар, де.
11 Юли 2017 12:49
Не давам заеми


вече при никви обстоятелства. има банки, има лихвари, има концепция за балансиран семеен бюджет, тва със заемите от познати и приятели е so nineties
11 Юли 2017 17:13
Кредитирането между приятели през 90-те си беше форма на дотация, с някакъв процент надежда за възвръщаемост. Поне аз така го виждах, затова нямам спомен за някаква непрежалима финансова загуба.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД