Дупница, понастоящем град с около 30 000 души, от 2004 г. може да се похвали с наличието на цели две болници. Общинската "Св. Иван Рилски" и частната "Св. Иван Рилски-2003", като приликите не се изчерпват с името - д-р Ени Лефтеров е управител на общинската, преди да поеме частната, начело на която е и до днес. Разликите, количествено, са двойни - понастоящем бюджетът на частната болница, плащан от здравната каса, е два пъти по-висок от този на общинската. Частната се справя добре, работи тихо и успешно и за нея никой нищо не чува, докато общинската произвежда скандали, които успяват да стигнат и до националните медии. И от години е на ръба на фалита. И двете болници твърдят, че приемат неосигурени пациенти, като по-малки лечебни заведения не се заемат с прекалено тежки случаи, но общинската все пак има "непопулярни" отделения, за които твърди, че не могат да се самоиздържат.
Преди 13 години, когато частната болница започна работа, тогавашният кмет на Дупница Първан Дангов имаше опасения, че целта на частната болница е да фалира общинската, за да й вземе пациентите, не без помощта на общинския съвет, а болните ще трябва да си плащат за лечението, защото така си му е редът в частните болници. На това управителят Ени Лефтеров отговори, че когато е поел общинската болница, тя е имала 860 000 лв. дългове, а в края на мандата му - нула. И че в частната болница пациентите няма да доплащат нищо, а лечебното заведение ще се издържа с добър мениджмънт.
Факт - в частната болница в Дупница не се доплаща, няма избор на екип, такса "чаршафи" и "сестрински пост". Общинската понастоящем
има над 1.2 млн. лв. дългове
и общински съветници открито говорят за приватизацията й. За състоянието й често винят частната, но все пак не частниците управляват общественото лечебно заведение. Ето я историята на една болница пред закриване.
До 2010 г. общинската болница, по думите на тогавашния управител д-р Любомир Таушански, е на печалба. През 2010 г. обаче започва стремителния път към дъното. Заплатите се бавят, започват протести. Медицинските сестри заплашват, че ще започнат да искат пари на ръка от пациентите, а лекарите обвиняват за ситуацията здравната каса, която бави плащанията. Има текучество. Няколко месеца по-късно управителят на болницата Таушански обявява, че двама хирурзи идват на работа в подопечното му лечебно заведение, но отказва да ги назове заради "непрестанните опити на конкуренцията да се опитва да саботира работата в общинската болница". Той дори обявява, че може да се стигне и до заплахи и избраните хирурзи да бъдат принудени да се откажат да започнат работа в отделението. Това за илюстрация на здравната атмосфера в града.
За основна причина за този развой на събитията от общинската болница сочат районната каса в Кюстендил. През 2010 г. неин директор става Матей Попниколов, който допреди това работи като хирург в частната болница и е шеф на ГЕРБ-Дупница. Лимитът от касата за общинската болница е намален, за частната увеличен, през 2011 г. се бави договорът на болницата (умишлено, според работещите там), а РЗОК налага на общинската болница за една година глоби за 180 000 лв., включително 110 000 лв. заради липса на микробиолог, каквото е изискването на касата за работа по редица клинични пътеки. Оказва се, че болницата е отчитала месеци наред дейност, без в нея да е имало работещ микробиолог, и след като касата установява това, сторнира плащания за над 100 000 лв. Глобата минава през три съдебни инстанции, болницата губи делото, а подобна сума е сериозен удар по бюджета й.
В края на 2011 г. Таушански прави следната сметка: "Месечният лимит на болницата е 278 хиляди лева. Около 260 хиляди лева от тях отиват за заплати, а останалите 18 хиляди лева са недостатъчни за покриване на разходите за отопление и медикаменти. Задълженията са около 250 хил. лева".
Година по-късно той представя антикризисна програма пред общината. Тя включва съкращения на 60 длъжности, които обаче дори не са заети. Отношение вземат двама общински съветници. Единият - Диана Кьосева, е педиатър в общинската болница, и иска по-големи съкращения на излишен немедицински персонал. Другият - Костадин Костадинов, който работи в частната болница, настоява
да се съкратят цели отделения в общинската болница
Таушански отказва и обяснява, че повечето отделения са печеливши, единствените във финансов колапс са психиатрично, физиатрично и отделението по хемодиализа, за които плаща държавата, а не НЗОК.
За известно време финансовата драма остава на заден план, тъй като през октомври до националните медии стига оплакването на роми, че тяхна роднина е починала в болницата, дежурният лекар д-р Дамов е бил пиян, а дрегерът, след като е извикана и полицията, е показал 2.47 промила. Всички в болницата, начело с Таушански, обясняват, че лекарят не пие, пробата е положителна заради хапче "Диазепам", а ромката е било в неспасяемо състояние. Няколко месеца след това историята успява да прерасне в скандал, тъй като се оказва, че кръвната проба на Дамов е на жена и е подменена в болницата. Подобна случка няма как да допринесе за доброто на име на което и да е лечебно заведение.
През 2015 г. медицинските сестри вече се оплакват, че заплатите им са почти колкото на санитарите - 420 лв. От общината пък обясняват, че ще помогнат за намаляване на разходите за лечебното заведение, като се санира и газифицира болничната сграда. Все пак по това време санирането е на върха на вълната в цялата страна.
През 2016 г. общината решава да свали от поста управителя Таушански след 10 г. на поста. Дълговете на болницата са вече 930 хил. лева. На хоризонта изгрява звездата на Росен Тимчев, който е назначен временно за шеф. Той е син на онколога проф. Константа Тимчева, бил е лидер на ГЕРБ в Сапарева баня, изключен е, после се връща в партията.
Тимчев тръгва амбициозно като управител. Обещава структурни промени в болницата, тъй като няма как да се поддържа щат от 330 души и дава пример с болницата в Гоце Делчев, която извършва подобен обем дейности, но щатовете са 150-160. Обявява, че е извършена злоупотреба с документи и дава пример с дарена линейка, която никога не е била ремонтирана и обслужвана в сервиз, въпреки че в болницата са приложени фактури за сериозни суми, a последната постъпила е на стойност 1564 лева. Общината пък наистина решава да ремонтира общинската болница и
отпуска 511 хиляди лв. за саниране
Понастящем болницата не е в състояние да си плаща вноските за този ремонт и се налага общината да ги покрива. За капак зам.-кметът Красимир Георгиев обяви наскоро, че от ръководството на болницата са изпратили писмо до прокуратурата и омбудсмана за проверка на дейността на фирмата, извършила строително-ремонтните дейности по въвеждане на енергоспестяващите мерки. "За мен юристите на болницата, не знам кои са те, но проявяват абсолютно безхаберие и некомпетентност, с което подвеждат болничното ръководство", казва той.
Около края на временния мандат на Тимчев се оказва, че той е представил фалшифицирана диплома за завършена степен по здравен мениджмънт. По закон всеки управител на лечебно заведение у нас е длъжен да има такава квалификация. Дипломата по здравен мениджмънт е вероятно най-лесната за получаване у нас и такава не притежават само хора, които не са го пожелали. В регистъра на министерството на образованието диплома на името на Тимчев по здравен мениджмънт не съществува. Историята вече е в прокуратурата и Тимчев е привлечен като обвиняем за упражняване на професия без съответна правоспособност.
За 9-те месеца, докато злополучният директор е бил начело на болницата, дългът й нараства на 1,2 млн. лева. Ето как, според следващия управител Владислав Миков: "Общинският съветник д-р Пламен Соколов и съпругата му д-р Кармелита Кацарска са получавали по 1000 лв. заплата от болницата, без да са ги заработили, и то в продължение на 6 месеца. Бившият управител все още не е представил фактури за взетите от него срещу касов ордер 20 000 лв. от касата на болницата. Тимчев лично заведе един от шофьорите до София и показа къде са двата липсващи автомобила на болницата. Единият е бил на паркинг в кв. "Горна баня", другият е намерен в друг квартал на столицата. Бяха проверени километражите на колите, оказа се, че са ползвани. Едната кола е със спукано стъкло и огънат калник. И двата автомобила са с изтощени акумулатори. Ще се наложи и ремонт по тях въпреки твърдението на Росен Тимчев, че колите са на ремонт". Освен това: "Има дублирани договори със самоковска фирма за извършен ремонт на покрива на бившата Военна болница - с единия договор Тимчев е платил ремонта на покрива на сградата на хирургичен блок на стойност над 6000 лв. По време на проверката е открит друг договор, с който бившият управител плаща същата услуга, като вместо пари е дал двата апарата за хемодиализа от затвореното отделение по хемодиализа. От своя страна, самоковската фирма е продала апаратите на болницата в Троян".
Болницата дължи пари и на три дупнишки фирми за други ремонти. "Тимчев е купувал инструменти за отделенията на високи цени, въпреки че те не са имали нужда от тях. В хирургичното отделение са отрязани радиаторите, а нови не са монтирани. В момента отделението се отоплява на ток, което възлиза над 20 000 лв. месечно. Издирваме къде са радиаторите.
Търсим и в двата пункта за скрап в Дупница,
за да уточним какви са приходите от свалените радиатори и дали отговарят на стойността им. В затвореното отделение по хемодиализа е започнато изграждане на морга. Защо е било необходимо? Болницата разполага с морга на приземния етаж", описва още управлението на болницата Миков. За капак болницата е глобена 10 000 лв. от РЗИ - Кюстендил за това, че Тимчев не е уведомил институцията, че закрива отделението по хемодиализа.
След всичко това се оформя решение. "Надявам се, след като изтеглим кредит от 1 000 000 лв., да тръгнем нагоре", обявява Миков. След 2 месеца заплашва с оставка, ако общината не даде пари на болницата, а месец по-късно я и подава по лични причини. Въпреки че общината се съгласява и тегли заема от 1 млн. лв., с който да се платят част от дълговете на болницата.
На поста идва д-р Александър Паризов, а после доц. Димитър Недин. През април от общината обявяват, че предстои първият транш от половин милион лева. "Община Дупница осигурихме необходимите средства за болницата и се надявам, че темата "скорошно закриване" вече ще бъде прекратена. Доц. Недин пое ангажимент да не трупа нови задължения и да оптимизира някои договори. Болницата ще е стабилизирана и в следващите месеци трябва да започне да реализира мерките, които сме коментирали, за да не изпадаме отново в състояние на нокдаун. Община Дупница също стриктно ще следи за разходите в болницата", обявява зам.-кметът по икономическите дейности Олга Китанова.
Всуе - преди дни се оказа, че болницата продължава да трупа загуби - за първите пет месеца на годината те са в размер на 89 000 лв. въпреки увеличаването на заработеното по клинични пътеки.
"Това е краят на общинската болница. Трябват революционни мерки. Управителят призна, че не може и не знае как да се справи. Факт е, че опитите на високопоставени лица да променят лимита на болницата са неуспешни", обявява общинският съветник Костадин Костадинов. Според него не се спасяват пациента и гражданите, а се търси спасение на "търтеи", които работят в болницата. "Пътят за общинската болница е приватизация", обяви Костадинов, който работи в частната болница.
Иска ли частната болница да приватизира общинската? Не. Защо й е?
Управителят призна, че не може и не знае как да се справи.
Сменили десет управители, но все лекари. Е как да знаят, като нищо не разбират от финанси и управление. Авторката е написала, че само който не е посегнал към диплома за здр. мениджмънт, той не я е взел.
Ще има ли осъдени?