Илън Мъск пак ни уплаши оня ден. Милиардерът каза (на редовната среща на Асоциацията на губернаторите в САЩ), че изкуственият интелект представлява най-големият риск, с който се сблъскваме като цивилизация. Генералният директор на компаниите SpaceX и Tesla заяви, че роботите дори могат да ни докарат до война. Нещо подобно беше приказвал (или писал, той има трудности с приказките) ученият Стивън Хокинг. Според Хокинг до възможна гибел на човешката цивилизация могат да доведат тъкмо умните машинки, които сами сме създали.
Гледай ти,
надвихме окончателно и безвъзвратно,
и виж как ни стряскат, помислих си аз. А че като биологичен вид надвихме окончателно, спор няма. Човеците се развъдихме в неподобаващи за размерите на вида ни числа. Не знам точно колко сме днес - гоним или стигнахме осемте милиарда, но си спомням колко ме учуди при една среща Сергей Капица - крупен физик, освен това създател на интересна демографска теория. Когато го посетих за интервю веднъж на вилата му в подмосковието, той ми рече, че чисто биологически Земята е предвидена за организми в такива пропорции: най-големите животни следва да са малко на брой, по-малките - повече, а най-дребните - микроорганизми, насекоми, и т.н. - в огромни количества. Не знам как го беше изчислил, но според него хората като размер и ако, разбира се, не бяха надарени с превъзхождащ интелект, би трябвало да бъдат по численост на планетата ни горе-долу толкоз, колкото са и мечките. Пък оптималният брой на големите мечки на планетата ни се въртял някъде около 100 000 бройки. Толкоз трябвало да сме и ние, ако бяхме останали с маймунския си мозък.
Само че ние - човеците, имаме развит интелект, а съответно - повече хитрост (да не споменаваме пушките и капаните) и затова надвихме всичко останало. Това "надвиване" е променило мисленето ни, отеква по друг културологичен начин в главите ни, изпълва с друг смисъл дори средновековните думи и понятия, които използваме днес. Наскоро писах колко е различна представата за думата "гора" в съзнанието на днешния и средновековния човек, въпреки че и двамата свързват понятието с гъсти дървета едно до друго. Само че докато за днешния човек гората е нещо ограничено, изолирано, подобно на парк, нуждаещо се от защита и грижи, за средновековния човек тя е неизбродно, безкрайно пространство, пълно с познати и най-вече - с непознати заплахи, внушаващо суеверна страхопочит.
Сергей Капица (лека му пръст) беше сигурен, че човечеството в някакъв момент ще спре да нараства. Тоест - не ни заплашва "задушаване" от липсата на граници пред размножението на "победилия" вид. Защо обаче ни заплашва изкуственият интелект, който сами сме създали?
Илън Мъск говори тези неща не от вчера. "Това, което ще се случи, е, че роботите ще са в състояние да правят всичко по-добре от нас. Имам предвид буквално всички нас", заяви милиардерът. Той е от популяризаторите на идеята за т. нар. "базов доход" - сигурен доход на всеки човек, защото поради препускащата автоматизация много хора ще останат без работа. Това вече се случва - само до 2020 година пет милиона ще си загубят работата единствено поради това, че по-евтино, но и по-добре ще вършат тяхната работа автомати, изчислиха синдикалисти. Въпросът е какво ще правят тези огромни маси от хора, които не са принудени да се трудят за хляба си на нивата от изгрев до залез, както са правели в течение на хилядолетия предците им?
Според Мъск могат да правят интересни неща. Но не е много сигурен.
И аз не съм много сигурен. Дали твърде напредналият изкуствен разум няма да се издразни в един момент от техните (нашите) глупости, грешки, паразитизъм? А какво ще правят тези милиони, тези милиарди, обезпечени с базов нетрудов доход? Ще рисуват картини, ще музицират, ще пишат поеми, ще играят судокуто на бъдещето и ще решават кръстословици с размерите на магистрали? Или светът ще заприлича на дреха, в която като дупки от молци зеят огромни гета, пълни с щъкащи напред-назад полузомбирани тълпи... Които гледат до умопобъркване видеопродукти с все по-реалистично изпълнение и все по-налудничав сюжет, докато употребяват - легално и нелегално - все по-софистицирани, неизчислими като мравчените популации производни
на най-могъщата вече индустрия - фармацията?...
Немски учени предложили да се четат на роботите детски приказки - "да се хуманизирали". Регистрирани са вече няколко случая на роботи, проявили насилие срещу човек. Всичко това още ни се струва невероятно, още твърде далече от нас, но Мъск очевидно знае какво говори. Един друг тип - Рей Курцвейл - висш компютърен спец, прогнозира, че до 2045-а автоматите ще заместят човека почти навсякъде и ще трябва да се издържат хората от правителствата си, защото няма да имат трудови заплати.
Мнозина го опровергават, на мене също не ми се вярва всичко да стане толкова бързо.
Иначе историята учи, че всеки победител слиза от сцената; по-бавно, по-бързо или много бързо, когато е достатъчно глупав. Художникът Николай Рьорих рисува и размишлява на една такава тема: "Тъгата на победителя".
Много хубава тема за размишление, обаче уви - не толкова привлекателна за масови размисли, колкото са привлекателни кефовете, свързани с картинки, фармация и т.н.
|
|