:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,297,876
Активни 408
Страници 5,444
За един ден 1,302,066
Балкани

Албания е обзета от популизъм и политическа апатия

Европейската перспектива е единственото нещо, което дългосрочно обединява двете основни партии в страната, които постоянно са на нож
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Албанка участва в демонстрация пред парламента в столицата Тирана, на която гражданите настояха да бъде приета реформа, която да гарантира независимостта на съдебната система. Малко по-късно основните албански партии се споразумяха за приемането на съдебна реформа след тежки преговори.
Изборите в Албания преминаха в края на миналия месец изненадващо гладко и спокойно. И това е забележително с оглед на дългогодишните вътрешнополитически препирни и продължилия седмици наред опозиционен бойкот на парламента. Избирателната активност обаче беше рекордно ниска. Възможно е това да се дължи на големите жеги или пък на Рамадана. Говори се, че вина за това имат и остарелите избирателни списъци, в които все още фигурират много междувременно починали избиратели. Впрочем, новото правителство трябва да предприеме решителни стъпки и в това отношение, защото през изминалите години имаше



много манипулации с избирателните списъци



Според експерти сега е важно победената опозиция бързо да започне да води съдържателна и силна политика в парламента. Демокрацията има нужда от активна и конструктивна опозиция по отношение на предстоящите реформи, както и от демократичен контрол на победителите от Социалистическата партия. А дали въпреки болезнените реформи диалогът между премиера Еди Рама и встъпващия в длъжност на 24 юли президент Илир Мета ще бъде успешен? До деня на изборите двамата бяха върли противници. Сега обаче те трябва да покажат, че демократичните институции могат да функционират успешно дори и когато са ръководени от бивши съперници.

Ако човек се абстрахира от пищенето на клаксони и от шума от автомобилите, може да се каже, че по улиците и площадите на Тирана бе спокойно в деня на вота. Почти нищо не подсказваше, че тогава се провеждаше вот, тъй като по стените няма предизборни плакати, нито шумни предизборни митинги. Почти нямаше и агресивни борбени тиради или взаимни нападки и обиди между политическите противници. В пълните с посетители кафенета също не се водят разпалени дискусии между избирателите, които традиционно са разделени на два лагера - социалистически и демократичен. По-рано подобни спорове често са завършвали с ръкопашни боеве и дори с убийства. С блокадата си депутатите от Демократическата партия почти парализираха политическия живот в страната. От февруари те бойкотираха парламента и отказваха да се регистрират за изборите. До средата на май демократите бяха разпънали и палатка на протеста на централния булевард в Тирана, откъдето озвучаваха с мощни високоговорители правителствената сграда.

Само благодарение на натиска и посредничеството на ЕС и Американския държавен департамент бойкотът беше преодолян, а председателите на двете партии седнаха да разговарят. Еди Рама и Лулзим Баша се договориха да бъде съставено надпартийно преходно правителство, в което опозицията получи един вицепремиерски пост и четири важни министерства. Всички тези мерки трябваше да гарантират свободни и честни избори. През последните 20 години двата политически клана - на социалистите и на демократите, се сменят във властта с помощта на малката партия Социалистическо движение за интеграция. Тя осигуряваше



парламентарно мнозинство ту на едните, ту на другите



Сега обаче двете големи партии искат да управляват сами. Премиерът Рама заяви, че иска да бъде кормчията, който ще въведе Албания в ЕС. Председателят на демократите пък нарече бившия коалиционен партньор "венециански търговец", въртящ мръсни политически сделки. Разбира се, не само атаката срещу бившия партньор свързва двете големи партии, коментира "Дойче веле". Свързват ги и многото популистки и нереалистични изборни обещания, при което и двете партии се обявяват за намаляване на данъците, бърз икономически подем, борба срещу корупцията и срещу производството на марихуана. Естествено, двете партии се застъпват също така за политическа ориентация на Албания към ЕС и Запада.

Посланичката на ЕС в Албания Романа Влахути каза, че Брюксел ще оценява Албания най-вече по това дали най-сетне страната ще осъществи гласуваната още миналото лято съдебна реформа. Трудна задача, тъй като много от държавни служители в правосъдието са смятани за корумпирани. Твърди се например, че много от магистратите са си осигурили постовете с тлъсти подкупи. А в тази плетеница от корупционни зависимости е дълбоко замесена и политиката. Албания направи първата стъпка в правосъдната реформа наскоро, след като беше създадена независима комисия, която трябва да провери компетентността и личните качества на 800 съдии и прокурори. Наскоро беше гласуван и "закон за декриминализация" за политиците и държавните чиновници. Вследствие на това някои бивши депутати и други кандидати оттеглиха номинациите си, тъй като са заподозрени в различни престъпления, или са били осъждани. "На тяхно място сега се кандидатират членове на техните семейства или близки роднини", каза директорът на независимия Институт за политически проучвания в Тирана Африм Красничи. Публицистът Бесник Мутафай, който беше и външен министър в правителството на Демократическата партия между 2005 и 2007 г., не вярва, че една "голяма коалиция" между двете партии ще стане носител на надежда за Албания.

Всъщност за обикновените хора нямаше голямо значение кой ще спечели изборите - фаворитът Еди Рама или аутсайдерът Лулзим Баша. Нямаше значение и дали ще бъде съставена "голяма коалиция" или правителство с подкрепата на малката партия Социалистическо движение за интеграция. Политическият път на Албания може да води само към ЕС. Защото европейската перспектива е единственото нещо, което дългосрочно обединява двете изпокарани партии и най-вече свързаните с тях кланове.

 Албанският премиер Еди Рама бе посочен от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) като един от най-корумпираните висши политици в страната.
СНИМКА: www.dw.de
Опозицията в лицето на Демократическата партия прие да се върне в парламента след бойкота отпреди изборите.
1
1519
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
21 Юли 2017 15:25
Брюксел ще оценява Албания най-вече по това дали най-сетне страната ще осъществи гласуваната още миналото лято съдебна реформа. Трудна задача, тъй като много от държавни служители в правосъдието са смятани за корумпирани.
А и няма да бъде повторена грешката с приемането и мониторинга на България, където имаме не по-малка корупция и шуробаджанащина. За съжаление
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД