:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,223
Активни 593
Страници 7,791
За един ден 1,302,066
Истинската история

Кой е наследникът на кханасюбиги Крум?

Докум, Диценг, Цок или Омуртаг заема българския престол в ранната пролет на 814 г.
Изображение: Авторът
Въпросът за наследника на великия господар Крум (801/802-814) се разисква вече над столетие и половина. Преобладаващо днес е мнението, че все пак великият господар Омуртаг наследява пряко баща си Крум. Вляво: кханасюбиги Крум; от рисунка, представяща го как приема пратеници на византийския император Лъв V Арменец през 813 или в началото на 814 г.; на л. 18Vа. Вдясно: Кханасюбиги Омуртаг (814-831); от рисунка, представяща го как изпраща вестители при византийския император Михаил II (820-829), вероятно във връзка с подписването на договора от 820 г.; на л. 35R. Украсен препис на "История" на куропалата Йоан Скилица, началото на XIII в.; Национална библиотека-Мадрид
Въпросът за наследника на великия господар Крум (801/802-814) мъчи българските медиевисти вече повече от век и половина. Не чак толкова отдавна бе обявено тържествено (вж. {2; 126}, {1}), че на тези мъки е сложен край и въпросът може да се смята за решен. Но не, съвсем не е решен той; даже и близо не сме до разгадаването на тая историческа главоблъсканица.



* * *



Имахме вече случай да отбележим, че въпросът си стои открит още (вж. [1]); сега ще направим опит за повече обстоятелственост. Несъмнено е, че причината за тия научни терзания са противоречията в изворите; точно заради това на тях именно ще обърнем повече внимание - на кои да имаме вяра, кои да отминем с уговорки.

Историята е ясна - на 13 април 814 г., пет дни след Великден, който през същата тая година се падал на 9 април, се поминал българският владетел Крум; казват, че това станало в разгара на готвен от него мащабен поход към Цариград - приготвени били вече безброй обсадни машини и всякаква невиждана другаде техника, войската била събрана на стан под Плиска и чакала само команда за да нахлуе в Тракия. Именно заради навременната смърт на българския владетел, се понесли - носят се още и до днес - слуховете, че Крумовата смърт не била съвсем по волята на небесата, а е предизвикана от византийските агенти - такива със сигурност в Плиска има, както и български в Цариград; ставало е тук дума за тия агентурни игри. Обаче вече изказахме предположение [вж. [1]], че използването на целия набор от съвременни на тези събития извори ни кара да мислим, че византийската агентурна мрежа в Плиска по това време не е била в състояние да организира такова покушение; та именно поради това твърдим, смъртта на Крум е естествена, т.е. той трябва вече да е бил сравнително възрастен - поне на такава възраст, на която е естествено да се помине от описваните симптоми - "като през устата, ноздрите и ушите му бликали потоци от кръв" (Безименна летопис на Scriptor incertus, след 820 г.); тоя кръвоизлив едва ли ще да е възможен при млад и силен организъм. Не напразно обсъждаме възрастта на великия господар Крум при неговата смърт (вж. по-долу в тоя текст).

Изворите, които разказват за събитията, следващи Крумовата смърт, можем да подредим в две групи (вж. подробно {1; 138-139}) - такива, които назовават Омуртаг като наследник на баща си Крум (а това знаем от така наречената Маламирова летопис от 836 г.; в този надпис кханасюбиги Маламир (831-836), наследникът на Омуртаг, категорично заявява, че е внук на Крум и син на Омуртаг) и такива, които посочват Докум, Диценг/Дицевг и Цок като преки Крумови наследници.

Веднага забелязваме "качеството" на изворите в двете групи. Първата група извори съдържа първокласни паметници като Маламировата летопис (836 г.), Продължителя на Теофан, писан от няколко ръце във времето от 813 г. до 961 г., и житиеописанието на петнайсетте тивериуполски мъченици от Теофилакт, архиепископа на Охрид (1084-1107 г.) - първите два извора са съвременни на събитията, а третият е писан от един от най-образованите византийски книжовници през XI в.-началото на XII в.

Втората група извори включва съчинения, писани с отчетливо пропагандна цел - Синаксара на Цариградската църква от Х в. и Менология на император Василий II от 1000 г., както и многобройните техни славянобългарски, сръбски и влашки преводи, предимно от XIV-XV в. В тази група извори се набива на очи, че те не само са пропагандни съчинения, но и са век-два по-късни. Всичко това, разбира се, отдавна е забелязано; няма как тук да сме го открили.

Дори само прочитането на изворите от тая група (вж. Извори) е в състояние да ни убеди, че в главите на съчинителите им е пълна каша - те доказано бъркат историческите личности, смесват обстоятелствата, които съпътстват смъртта им, заменят ги един с друг постоянно.

Понеже отдавна бе отбелязана (вж. {2; 551}) идентичността на Цок и Докум/Дукум, то не ни остава нищо друго, освен оттук нататък да говорим само за двама, освен Омуртаг, възможни Крумови наследници - Докум/Цок и Диценг.

Въпреки ярките отлики в "качеството" на двете групи извори съществуват поддръжници (вж. {3}) на тезата, че не Омуртаг пряко наследява баща си Крум. Характерно за това построение е, че е напълно умозрително и съчинителско - приписва се напълно измислено родство на Диценг и Докум/Цок с Крум; те ту са негови братя, ту негови воеводи, ту друга някаква рода.

Въпреки че няма как да се приеме друга вероятност, освен пряко наследяване на Крум от неговия син Омуртаг, това не ни помага твърде, за да уточним кои всъщност са Диценг и Докум/Цок. Освен че наистина са някакви български аристократи - което изглежда безспорно - за тях не бихме могли да кажем много (всички предположения тук не можем да разгледаме). Обаче трябва да признаем, че има едно рационално зърно, което можеше и да подлежи на някакво обсъждане, ако не бяха обстоятелствата по смъртта на кханасюбиги Крум (вж. по-горе). Изказано бе мнение, че те са били регенти на малолетния Омуртаг; и това изглеждаше най-близко до истината. Ако не беше увереността ни, че самият Крум едва ли е имал толкова малък син - не че е изключено, разбира се, но не изглежда твърде вероятно. Съпоставката (вж. {4}) със сина на една Крумова сестра вече посочихме като несъстоятелна; възрастта на Крум наистина ни е неизвестна, но симптомите, съпътстващи смъртта, му ни насочват към по-солидна възраст, на която е трудно да припишем малолетен син.

Само още едно обстоятелство ще е възможно да изтъкнем сега. Противоречията, свързани с Крумовите наследници, вероятно се дължат на промяна в правилата за наследяване на престола; друг път ще разгледаме тоя въпрос по-цялостно. Изглежда, че все пак след смъртта на Крум е било свикано народно събрание - знаем, че в много случаи така са избирани старобългарските владетели. Въпреки това на престола се възкачва - и това е несъмнено съвсем нов, имперски принцип на наследяване на престола. И това е още един показател, че старата Съюзна България вече е в миналото; предстоят два века - чак до 1018 г., в които Българската империя ще доминира в тая част на Европа.



Извори



"Това [нашествие на българската войска в Тракия, при което българите достигнали до Цариград през 813 г.] станало, когато царувал над гърците [т.е. над византийците] злочестивият [император] Лъв Арменеца [(813-820)], а [кханасюбиги] Крум [(801/802-814)] властвал над българския народ. Този Крум пленил 40 хиляди души, а с тях и светейшия [одрински] епископ. Накарал да го съборят на земята и го стъпкал клетия. След като [кханасюбиги] Крум завършил зле живота си, властта [над българите] поел Дукум; и той също мъчително умрял. Диценг станал воевода над българите, [и бил] суров и безчовечен. Той разсякъл на две великия архиерей Мануил; и ръцете му от раменете отсякъл и го хвърлил за храна на кучетата. Бидейки уязвен от слепота, той [Диценг/ Дицевг] бил убит от своите [съплеменници]. [Тогава] властта поел Мертагон [кханасюбиги Омуртаг (814-831)], който извършил безчовечие над всички християни, които не искали да се отрекат от Христа. А други, които мъчел с вериги и въжета, също лишил от живот. А на светия архиерей Георги Девеглатски [епископа на Девелт; дн. с. Дебелт, Бургаско] и на епископ Петър..., след като били бити до смърт безчеловечно и звероподобно с тояги, с меч отсякъл светите им глави; също и множество други 377 люде осъдил на смърт [чрез посичане] с меч...Но впрочем не само този злочестив Мертагон, но и други владетели, които по приемственост станали владетели на българите, предавали на смърт мнозина християни..."

Из синаксарен разказ в Синаксар на Цариградската църква, Х в.; превод на среднобългарски от средногръцкия оригинал, XIV в.



"По време на царуването на [император] Лъв, който бил от Армения; българският княз [кханасюбиги или велик господар] Крум с много войска тръгнал [през 813 г.] срещу фружкия Одрин град и го превзел по закона на войната. И ведно с града заловил епископ Мануил. И нему отсякъл ръцете от плещите, а след това го разсякъл с меч и го хвърлил на зверовете за храна. Той [великият господар Крум] ослепял заради греха си, бил намразен от своите люде и бил удушен от тях с въже. Българската власт поел Цок. И той събрал всички християни и заловил техните водачи, попове и дякони и миряни, като ги принуждавал да се отрекат от християнството..."

Из Станиславов сборник, 1330 г.; съдържа и старобългарски преводи на части от Менологий на император Василий II,1000 г.



Кратък книгопис:

{1} Васил Гюзелев, За наследника на хан Крум на българския престол// В: Сборник в памет на проф. Бурмов, С., 1973// с. 137-143

{2} Васил Златарски, Въпросът за приемника на Крум// В: История на първото българско царство// ч. I, С., 1918 [= 1970]// с. 550-552

{3} Веселин Бешевлиев, Кой е бил наследникът на Крума?// В: същият, Няколко бележки върху българската история// ГСУ-ИФФ, XXXII, 1936// с. 1-19

{4} Иван Божилов, Васил Гюзелев, История на Средновековна България (VII-XIV в.)// С., 1999



Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?sid=2014012300040001301

[1] (Загадъчната смърт на кханасюбиги Крум)

http://www.segabg.com/article.php?id=752095

[2] (Българският златен век)



През тази седмица:

2 август (20 юли) 1891 г.: 126 години от създаването на Българската социалдемократическа партия

http://www.segabg.com/article.php?id=830116

("Всеки е грабил колкото е могъл")

http://www.segabg.com/article.php?id=831030

(Времето на комуните)

2 август (20 юли) 1903 г.: 114 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

http://www.segabg.com/article.php?id=658563

("Българското въстание започна")

http://www.segabg.com/article.php?id=657499

("Стига толкова мъки, стига толкова позор!")



През следващата седмица:

9 август 681 г.: 1336 години от първото споменаване на България като самостоятелна държава

http://www.segabg.com/article.php?id=566983

(Българските независимости)

http://www.segabg.com/article.php?id=611656

(Къде е погребан господарят Аспарух?)
34
22568
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
02 Август 2017 19:22
Котка -
Компанията -
-----------------
Сайтът на Генек
02 Август 2017 19:54
мъчи българските медиевисти вече повече от век и половина.

Мъкаа, мъка.
Св. Паисий е писал за за цар Муртагон. И то християнин...

02 Август 2017 20:02
Иван Петрински
02 Август 2017 20:05
Генек
Компанията
02 Август 2017 20:35
Kotka
02 Август 2017 20:52
Човек и добре да живее умира. ....
02 Август 2017 21:27
И. Петрински
Kotka
генек
цврчак
02 Август 2017 22:03
Хм интересно. Беше ми попаднал текст на руски, в който се пише за Дукум или Докум като първоприемник на Крум, а чак след това за Диценг и после други....това по памет.
02 Август 2017 22:18
Съпоставката (вж. {4} със сина на една Крумова сестра вече посочихме като несъстоятелна; възрастта на Крум наистина ни е неизвестна, но симптомите, съпътстващи смъртта, му ни насочват към по-солидна възраст, на която е трудно да припишем малолетен син.

Авторът адски подценява възможността да станеш родител на стари години. За сведение, на опелото на Пиер Трюдо, редом с пълнолетните му синове седеше една сладурана, на девет годинки. Като се има предвид, че Трюдо почина на 80, можете сами да си сметнете какво и кога.
03 Август 2017 01:46
Много ни русоляв Хана на рисунката, за разлика от това как ни русуват хановете в днешно време.
03 Август 2017 01:47
67 02 Август 2017 22:18

Може , може, но много е вероятно някой да е помагал.
03 Август 2017 09:57
" кханасюбиги Крум" ???
Петрински, няма такава титулатура за архонта Крум уа. Нататък не съм чел шидьовъра.
03 Август 2017 10:53
Изглежда, че все пак след смъртта на Крум е било свикано народно събрание - знаем, че в много случаи така са избирани старобългарските владетели. Въпреки това на престола се възкачва - и това е несъмнено съвсем нов, имперски принцип на наследяване на престола.

Някой може ли да ми разтълкува горното? Кой се възкачва, какво се възкачва, по какво "изглежда"??
От един очевидно тенденциозен гръцки източник, описващ смъртта на Крум, която силно напомня за намесата на Божията ръка, спасила Империята (по подобен начин се намесва Провидението и при смъртта на Симеон под Цариград, и при смъртта на Калоян под Солун). Та, от това описание на смъртта на Крум се правят сериозни изводи за предполагаемата възраст на Крум, оттам за неговата предразположеност към някакви (какви точно?) заболявания и дори към способността му да има непълнолетен наследник?!?
Предлагам на автора да си вземе творчески отпуск и да се позанимава с растениевъдство. Или хидроинженерство (доста доходно е)
03 Август 2017 11:18
" кханасюбиги Крум" ???
Петрински, няма такава титулатура за архонта Крум уа. Нататък не съм чел шидьовъра.
"

И на мен не ми харесва, трудна е и за четене и за произнасяне.
03 Август 2017 11:25
Може и животновъдство, евентуално пчеларство
03 Август 2017 12:32
Отиваме да си припомним "свързаните текстове" , най-вече "Загадъчната смърт на господаря Крум" http://www.segabg.com/article.php?sid=2014012300040001301, където четем какво е писала ръката Петринска:
Ще трябва да признаем, че изглежда напълно възможно, Крум да е жертва на дворцов заговор, начело с често споменаваните в изворите трима български военачалници - Диценг, Дукум и Цок, все пак известно време точно за тях изворите най-често говорят. Възможно е също Крумовата кончина да е съвсем естествена, ние не знаем на колко години е той през 814 г., не знам със сигурност дори кога поема властта, някъде между края на 796 г. и 802 г. Така че ще трябва да приемем или дворцов заговор на Диценг, Дукум и Цок, или естествена смърт, трети вариант, струва ми се, засега няма.


Би следвало Петрински да се е сдобил с нови извори, които да го карат да настоява за напредналата (неуточнена тук) възраст на Крум, породила предположението за невъзможност той да има малолетен наследник(не че ние знаем кога в езическа България настъпвало пълнолетие). Информацията на Скриптор инцертус:
Преди да започне пролетта, както разправят някои избягали от България пленници, На Великия четвъртък пред Великден първенецът на България, прочутият Крум, който имал намерение да превземе столицата, завършил живота си, заклан от невидима ръка, като през устата, ноздрите и ушите му бликали потоци от кръв.

Някои предполагат масивен инсулт, други - белодробна емболия, трети - сърдечен удар, но така и не се намериха български патоанатом и токсиколог да анализират податките за смъртта на българските владетели професионално, та се налага българските историчари и пишман таквиз да пишат наизуст.

Що се отнася до Диценг и Цок, аз не виждам какво точно провокира необходимостта за преразглеждане на Лопарев/Златарски/Рънсиман , които виждат в тях просто български военноначалници. Самият славянски текст на менология е пет века по-късен след събитията , а и самият автор тук го споменава като пропаганден текст.
03 Август 2017 14:05
По повод смъртта на хан Крум съм чел за т. нар. "сакрално цареубийство", но не съм сигурен доколко има истина в него.
03 Август 2017 15:51
Докато участвал в сакралното цареубийство Крум промълвил - Et tu, Omurtage?
03 Август 2017 16:37
прочутият Крум, който имал намерение да превземе столицата, завършил живота си, заклан от невидима ръка, като през устата, ноздрите и ушите му бликали потоци от кръв


Доста точно описание на ... счупване на основата на черепа, в резултат на саблен удар с длан
04 Август 2017 02:27
Тов.Петрински
Тов. Кошка
Компартията
Firmin интересна идея може с тов. Петрински да разработите темата ..кой може със саблен удар със длан да убие Крум Страшни......възможни насоки....нинджи и то черни.....Чък Норис...Боко ди Банки.....средновековен антифашист със сапьорска лопатка
04 Август 2017 03:51
Какво ли му е било на горкия цар на всички българи , когато е посягал да изкоренява лозята на бедните ,
или да им реже ръцете , ако ги хванат , че крадат .Доста му е накипяло , чини ми се . На собствения си
народ така да посегнеш .
04 Август 2017 10:00
Най—ранното засвидетелствано на титла има при Омуртаг и тази титла е „канас у боги” или „канез у боги”. Няма никакви кани нито вази нито край-пътни гостилници. Тези титли на Омуртаг са изписани с елинската алфабетица. По-късно при внукът на Омуртаг титлата е изписана с български букви и е „къняз от бога” Борис.
04 Август 2017 10:13
-слуховете, че Крумовата смърт не била съвсем по волята на небесата, а е предизвикана от византийските агенти - такива със сигурност в Плиска има, както и български в Цариград; ставало е тук дума за тия агентурни игри-
04 Август 2017 11:54
Firmin интересна идея може с тов. Петрински да разработите темата ..кой може със саблен удар със длан да убие Крум Страшни......възможни насоки....нинджи и то черни...


Кой може ли ... Уви, отговорът е банален, подкрепен с достатъчно примери - личната му охрана най вече. Има възможност, има уменията (средството), остава ... мотивът. По мотива историята също дава примери - добър мотив е, например, провинение, наказвано според закона със смърт. Алтернативата ако е екзекуция-бунт, не един или двама избират ... бунта. Така пада например династията на Цин Шъ Хуан-ди, империята на Цин, една от най-ефективните машини за държавно управление, които историята познава.
04 Август 2017 12:50
„канас у боги” или „канез у боги”

нема засвидетелствана такава титла
04 Август 2017 18:15
Памфуций04 Август 2017 12:50
„канас у боги” или „канез у боги”
нема засвидетелствана такава титла

Свидетели и доказателства за "боги" ли нЕмате?
04 Август 2017 18:27
„канас у боги” или „канез у боги”

KANAΣYBIΓI / ΚΑΝΑΣΥΒΗΓΥняма начин да бъде прочетено като "канез у боги". Няма как в един и същи надпис на гръцки език , гръцката буква "у" да предава хем "у" , хем "и", а алфата - хем "а", хем "е". За абсурдно преминаване на ита/йота в "о" па да не говорим. За падежната форма "у боги" също може да се каже , че не подказва особено ниво на грамотност в поддържащите я.
04 Август 2017 21:37
„канас у боги” или „канез у боги”


Плямпало, поради что не земеш малце да се образоваш преди само ЩУРОТИИ да пишеш?
04 Август 2017 21:39
Котка
Иван Петрински
Хубава, доказателствена статия. Има още какво да се допълни, но предполагам, че мястото е било малко.
04 Август 2017 21:54
Има надписи както „КАНАС” така и „КАНЕС” на алфабетица. А за внука Борис ина надписи „КЪНЯ/ЕЗ” вече на български. (Я/Е е атовката). Ако някой си мисли че навремето с лека ръка са се сменяли титли на владетели то нека си каже.
05 Август 2017 00:13
По повод смъртта на хан Крум съм чел за т. нар. "сакрално цареубийство", но не съм сигурен доколко има истина в него.

По-скоро за "наследниците"/"регентите"/ .
05 Август 2017 00:52
Има надписи както „КАНАС” така и „КАНЕС”


Има бръмбари в главата ти. Послушай ме и чети сериозни автори, не интернетски идиотии.
06 Август 2017 21:48
Нещо не се сещам за болести свързани със старостта при които да се получават масивни кръвоизливи от устата, носа и ушите! Тука в статията малко са попридърпали тезата, че да пасне.

Класическите инсулти, инфаркти и аневризми по принцип водят до вътрешни кръвоизливи. Никакви външни ефекти. А ако сме още по-прецизни, исхемичните инсулти и инфаркти представляват запушване на кръвоносни съдове без никакви кръвоизливи, нито вътрешни, нито външни. Същото касае и емболиите.

По принцип масивни външни кръвоизливи се предизвикват преди всичко при проблеми със съсирването на кръвта. Сещам се за такива болести, но те не са непременно свързани с напреднала възраст. А някои от тях са инфекциозни. Освен това, подобни проблеми със съсирването може да са предизвикани от някаква отрова. Също от тежка форма на лъчева болест, за любителите на криптоисторията.

Та мисълта ми е, че да се доказва напредналата възраст на Крум, базирано на така описаните симптоми си звучи като научно мошеничество. Би трябвало да се направи консултация с лекари и да се цитира диагноза или списък от вероятни диагнози, които да са болести свързани именно с напреднала възраст. Чак тогава може да се използват доводите за напредналата възраст на Крум в момента на смъртта му.

06 Август 2017 22:03

Мика
04 Авг 2017 21:37
Плямпало, поради что не земеш малце да се образоваш преди само ЩУРОТИИ да пишеш?
Мика
05 Авг 2017 00:52
Има бръмбари в главата ти. Послушай ме и чети сериозни автори, не интернетски идиотии.

Това нещо с BIBIтките не може да си смени състоянието дори когато я няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД