:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 128
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Какво да правим с децата през лятото

Не съм единственият, който смята, че най-добре би било да им се въведе учебната форма задължителна лятна школа, елемент от учебния процес
Ивайло Дичев
МОН услужливо подава тема: да намалим лятната ваканция? Моля, дебат. От една страна, в Северозападна Европа е така, а бива ли ние да сме на опашката. От друга, наша си културна традиция от времето на Стамболийски, който се грижел за това децата да помагат в обирането на реколтата. От трета, климатици нямало, а у нас през лятото е горещо, през зимата пък щели да пестят от отопление. Бившият министър проф. Игнатов печели приз за най-екзотичен аргумент: имало "интелектуална традиция" някои родители да ходят на море през септември.

Хайде да се хвана и аз на летния дебат и да изкажа мисли. Какво целим? Оставям настрана естетическото движение "реформа заради самата реформа", оставям догонването на културните народи.

Проблемът у нас е висенето на децата без цел и смисъл. Разбира се, без известно висене младост не може да има, ние висяхме из улиците на махалата, сега повече висят в клубове и "Фейсбук". Но времето се ускорява. Българин, попаднал в индустриална страна, със сигурност го е усетил: ако си изпуснал някакви периоди от живота си, ако си оставил бели петна в CV-то - ами изпадаш и толкова!

Неходенето на училище в много страни се третира като престъпление, едни наши приятели в Холандия се разправят със съдилища сума време, защото синът им пубертет бяга от час. Докато у нас не могат дори да ги изключат, в някои страни глобяват солидно за ден отсъствие, другаде ги търсят с полиция, на трети родителите рискуват затвор, за социалните помощи да не говорим. Репресията не е самоцелна, става дума за това, че цялото общество се чувства длъжно да поеме част от родителската функция, а учебният процес е нещо крайно сериозно - не просто зверилник, където оставяш детето си известно време на топло под надзор. Детето не е притежание на родителя, неговият интерес се брани от всички, в определени случаи - срещу родителя.



Защо началото на учебната година няма да се измести на 1. 09.?



Тук проличава недомодернизираният характер на нашето общество. Знаете ли защо според мен няма да се измести началото на учебната година на 1.09? Защото много от учителите работят през лятото по морето, да не говорим за хилядите родители, принудени да берат разни работи в чужбина (глобализиран Стамболийски!). Бедните и особено ромските деца масово тръгват към края на април и се връщат към октомври. И разбира се, директорите не ги санкционират, защото "парите следват ученика", а кой е луд да плаши рибата?

Към тази тъжна реалност ще се прибавят едни по-възвишени мотиви на заможните ни съграждани, които държат да водят децата си на екскурзии по света и по езикови ваканции. Ако за първата група седенето в училище е загуба на трудодни, за втората то е падане до едно по-ниско социо-културно ниво, защото те знаят по-добре с какво да ги занимават и какви частни учители и школи да им намират.

Не знам какъв проблем ще се реши, ако различните училища получат правото да започват и свършват ваканциите по собствено усмотрение освен, разбира се, най-срамният, с климатиците и отоплението (наместо да санират блокове на частни лица, да се бяха погрижили за учебните заведения!). А възприемането на 15.09 като "традиция" е малко като софийското паве - културно наследство.



Защо не и летни школи?



Главната тема е борбата с висенето на децата. Но няма защо да ги затворим по-дълго в училище. Не съм единственият, който смята, че най-добре би било да им се въведе учебната форма задължителна лятна школа, задължителен елемент от учебния процес. Опитът ми е университетски, тук отдавна организираме такива школи. Представете си го - децата отиват на някакво интересно място и се занимават с дадена образователна тема според интересите си, като заедно с това спортуват, прекарват интересно време заедно. За бедните деца таксата следва да се поеме от държавата, за онези с възможности - да е поносима, а най-богатите биха могли пак да пращат децата си в аналогични чужбински места, като после доказват това занимание със съответен документ.

Вярно, че това ще дойде допълнителен труд на учителите, но той може да се заплаща, тъй че те да не са принудени да ходят да слугуват по морето. Иска ми се школите да са по месец, но реалистично погледнато можем да почнем с две седмици. В края ученикът да получава оценка по темата на школата, която да влиза в годишната оценка - например компютърни технологии, екология, изобразително изкуство.

От опит знам, че успяват школи, където инициативата идва от самите учители - измислят теми, намират място, да кандидатстват пред министерството за финансиране, да опитват да запалят децата. При много школи из цялата страна всеки ученик ще има право да избира къде да иде, за най-добрите ще има състезание. Децата ще се научат да излизат от обичайната си компания и да се интегрират в нова, да разширяват кръга си от приятели от други места из страната, в един ранен национален melting pot, ако щете, да се свалят. Някои от тях може би ще станат международни, някои ще почнат да се организират и в други страни.

Така може би ще надскочим дилемата училище - родители, която противопоставя колектив на индивид, бедни на богати, бюрокрация на артистичност и други такива непродуктивни дихотомии. Трябва нещо трето - общество от ученици, далеч както от класната стая, така и от дома.

Ще има съпротива отвсякъде - от учителите, сезонни работници, от бюрократите в министерството, на които им се усложнява работата, от планиращите почивката си родители, от различни психолози, които ще кажат, че претоварваме децата, от писачите на учебници, които ще видят тук пропуснати ползи... Но ако самите учители видят интереса си в това да организират едни такива интересни и за самите тях школи, ако получат отнякъде финансово рамо, ако тръгне една такава мода: "А ти къде беше тази година на лятна школа?" Кой знае... ("Дойче веле")
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Главната тема е борбата с висенето на децата. Но няма защо да ги затворим по-дълго в училище.
36
2451
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
02 Август 2017 19:27
Неочаквано смислено - и като виждане, и като изложение...
-------------------------------
Сайтът на Генек
02 Август 2017 20:23

Уважаема Редакция, бавите се.
В Икономедия излезе още вчера, ако не и понеделник даже.

Апропо, има-няма петнайсетина години по-късно, не мислите ли, че е време да смените снимката на господина?
02 Август 2017 20:32
Бригада.Подкрепям!!!
02 Август 2017 20:34
Не съм единственият, който смята, че най-добре би било да им се въведе учебната форма задължителна лятна школа, задължителен елемент от учебния процес. Опитът ми е университетски, тук отдавна организираме такива школи.

А защо, бе, челеби Дичев?
Защо задължителна?
Уж сте за либерализъма, уж сте за европеизъма и трансатлантизъма, за свободата и индивидуализъма, а искате и ваканцията на децата да организирате, сакън да не би да правят, каквото искат.
Що така, бе, чоджум?
Организирайте им 1001 летни школи, ама защо да са задължителни?
02 Август 2017 20:46
от учителите, сезонни работници

Аман, бе!
На три места сте написали, че учителите масово ходели да работят през ваканцията.
Познавам - без преувеличение - стотици учители. Никой не работи сезонна работа през лятото.
Откъде ги вземате тези съчинителства?
02 Август 2017 20:56
Да, хубава статия и предложенията са добри, но не по точно тези причини, които посочва авторът.
Учителите отдавна не могат да работят като сезонни работници, защото годишният им отпуск е 1 месец - през август. На 1 септември трябва да са на линия вече.
Наистина, ако могат през лятото да занимават децата с нещо интересно и полезно, вместо да изпълняват бюрократични задължения (така ми казват) - много хубаво. Макар че без да съм психолог, подозирам, че не толкова децата, колкото самите учители може би ще бъдат претоварвани. Е, може и да не е така.
В Германия (а и в САЩ) учебната година почва най-рано на 20 август, свършва към 25 май. Ваканциите са по-кратки, но по-чести. Мисля, че така деца и учители могат да си отдъхнат. И да, след това да продължат със свежи сили.
Приветствам началото на дебата, нужен е.

02 Август 2017 21:25
В Германия (а и в САЩ) учебната година почва най-рано на 20 август, свършва към 25 май.
не знам коя германия имаш предвид. ето ти един сайт с ваканциите по немско, да се информираш - Натисни тук
02 Август 2017 22:58
Г-н onzi, имам предвид Германия, в която хората не си говорят хапливо.
Прав сте, трябваше да се изразя по-прецизно. Просто посрещам и изпращам учащи се в началото и в края на лятото.
Информирах се за броя на ваканциите в Берлин - общо 6 (да не сбъркам пака, ама май през 1 до 2 месеца).
02 Август 2017 23:04
Дичев

генек 02 Август 2017 19:27
Неочаквано смислено - и като виждане, и като изложение...
02 Август 2017 23:07
Неочаквано смислено
02 Август 2017 23:30
Не е смислено.
Трябва да се разглежда като продължение на една друга авторова простотия от преди два дни, ето я:
Натисни тук
От това материалче разбираме, че Дичев е имал тежко детство, бил е отчайващо пренебрегван от родителите си и все още не може да преодолее комплексите си.
В това не би имало нищо лошо, ако не се опитваше да отрича възможностите за щастливо детство и ваканции на други деца, като пише за тях уж с подигравка. И понеже се е усетил, че комплексите му прозират, сега решил да напише нещо по-културообразно, демек някаква уж причина да открадне ваканциите.

Когато двете статии се четат заедно, се вижда цялата им долнопробност.
03 Август 2017 00:04
Поредният идиотизъм, с основна цел детето да бъде извадено от семейството. Детето не принадлежи на родителя, това е поантата. И съвсем нямат предвид циганетата, от влиянието/възпитанието на нормалните семейства е важното да се отмъкнат. Някакви откачалки от Калифорния, преди година-две някъде го четох, искат децата да се взимат на възраст 3 седмици на задължителни ясли, защото не принадлежали на семейството.
03 Август 2017 04:56
Умряла работа. В смисъл - Автора се бори да възкреси мисъл. Печално положение. .
03 Август 2017 06:40
Господин Дичев, във Вашето и моето детство "висенето" ни като деца през лятото беше един от най-важните периоди в нашето развитие - четене на книги на воля /не само по задължителни списъци/, игри със съучениците и съседчетата - забравени игри днес: куцанка, миженка, народна топка, федербал, стъклени топчета, куклени къщи и пр. /а игрите на открито са много важни както за социализацията на личността, така и за формиране на връзки в мозъка, което продължава до 20-тата година чак/, почивки с родителите, често със семействата на колегите им, на планина/море и Свобода, Свобода, Свобода.. Никога повече такава свобода! А тя също е важна за изграждането на личността!
Е, имаше и пионерски лагери, но бяха по желание, а не задължителни...
Най-малко от Вас, господин Дичев, човек очаква подкрепа за набутването на децата в целогодишни задължителни казарми от 4-годишната им възраст /според вчерашните изяви на господин министъра на българското просвещение/.
03 Август 2017 06:44
П.П. Защо съвременните деца не умеят, не искат, а често няма и къде да играят с връстниците си, защо им е недостъпно "удоволствието от четенето", защо биват тласкани към дигитална деменция, хиперактивност, синдром на дефицит на вниманието, чрез какви механизми, къде е мястото на обществото и семейството в тези процеси, текст по тези въпроси бих се радвала да прочета.
03 Август 2017 06:57
П.П.П. И Вие, и аз, и повечето ни колеги се радваме на свободата си от средата на юли до края на август, нали г-н Дичев. Тогава е времето, в което си пишем/завършваме големите и малките докторати, хабилитационните трудове, монографиите, учебниците, актуализираме си лекционните курсове..., нели? Поне повечето от нас. Защото през учебната година сме заети с преподаване, изпитване, ръководства на дипломанти и докторанти, дипломни защити, а напоследък все повече и с административни тегоби - вагони документация по акредитации, САНКове, отчети, справки, проекти.
И децата така, но не с гореописаните дейности. С какво и как да се разпореждат с тази си свобода, за да са полезни на себе си и на обществото в незадължителни и доставящи им удоволствие, вкл. игрови, дейности, е длъжност да ги научат и родителите, и обществото и най-вече изявяващите се по медиите анализатори? Не ли?
03 Август 2017 10:31
Може би ще е най-добре ако чиновниците от нашето МОН препишат плана за ваканциите на Австрия, от линка който е дал
onzi 02 Авг 2017 21:25
http://www.schulferien.org/oesterreich/ferien/ и на първо време да карат по него. Близък е до нашия и съкращава малко лятната ваканция. А идеята на Дичев за школите е хубава. Добре е за децата. Аз пращам моето момче на нещо подобно. Ходят на интересни места и в музеи, имат часове за четене и писане, игри, след обед рисуване и ръчен труд, два пъти седмично ходят на басейн. Ходи с удоволствие.
03 Август 2017 10:40
Какво да правим с децата през лятото
Много просто, ДА ГИ ОБИЧАМЕ през всички сезони.
03 Август 2017 11:01
Св. София,
03 Август 2017 11:43
Дичев,
03 Август 2017 12:06
Учудвам се на хората, написали, че този текст е смислен. Никой от тях не е дал и едно изречение аргументация.
Колеги, вие прочетохте ли все пак този текст?
Какво ще кажете за твърдението, че децата не принадлежат само на родителите си.
Към кои епохи и кои социални формации ни препраща то?
Нещо да кажете по въпроса?
03 Август 2017 12:16
Детето не е притежание на родителя, неговият интерес се брани от всички, в определени случаи - срещу родителя.


Хм, според мен това е много опасно и доста страшно - някакси издалеч се започва и обикаля, за да се стигне до нещо по-лошо, не дай си, Боже.

По времето, когато бях малък, освен че играехме навън или по дворовете, самата махала, демек комшиите, участваше във възпитанието и контрола на подрастващите.
03 Август 2017 12:33

Туткалчев, ИлияНиколов
03 Август 2017 13:12
Защо заради едни деца, които изостават, трябва да ангажираме лятото на всички? Не може ли да има лятно училище, задължително само за изостаналите? И защо трябва в една крехка възраст да имаш задължително някакви странични интереси? И да ги споделяш пак с учители и съученици, а не с родителите си? За това, че лятото е по принцип време за плаж, няма да пиша. Някои може да завиждат, че не живеят край морето.
03 Август 2017 13:15
Децата през лятото трябва да работят.
НАй-малкото, което научават модерните деца в училище е как да се трудят.
Може същевременно да усвояват някакъв занаят.
Мързелуването след 10-11 г. възраст е вредно.
На 12 всеки човек трябва да участва съзнателно в обществения живот.
03 Август 2017 13:18
Детето не е предмет. То не принадлежи на семейството, училището, баби ,дядовци и др. То е личност със свои интереси и желания. Поне през лятото трябва да му се осигури възможност да задоволи тези си желания и интереси. През отпуската е с родители и близки. Но през останалото време трябва да има различни безплатни кръжоци, курсове, спортни школи, където през деня детето да ходи с желание, докато родителите са на работа. Не всеки има наблизо баба и дядо, които да се грижат за тях през деня по време на ваканциите.
03 Август 2017 13:32
Die Hexe, SvSophia -

Силно ме възмути авторовото "висене"
03 Август 2017 14:16
Нещо друго задължително да предложите? 9 месеца в отвратителна среда на застаряващи и/или посредствени и/или незаинтересовани учители, които преподават по система от миналия век, остава да добавите и още 3, за да е картинката пълна. Първо се оправя качеството на учебните методи и програми, заплащането на учителите се вдига, наемат се млади и мотивирани учители, въвеждат се модерни методи на обучение и чак тогава може да се говори за задължителни неща.
03 Август 2017 14:24
Нещо друго задължително да предложите?


Задължително къпане?

Само че без София, че пак спряха топлата вода.
03 Август 2017 14:35
Нужна е система като старото ТНТМ и летни лагери.
Повече няма какво да се обсъжда.
03 Август 2017 15:31
Хайде да се хвана и аз на летния дебат и да изкажа мисли.

Какво му се сърдите на Ивайло Дичев? Намирам, че предложенията му са уместни, само че съм против задължителността.
Спомням си едно време, как ме изпращаха през лятото на село, при баба. Откривах цял нов свят, научавах нов език...
Сега естествено това е невъзможно. Преди всичко няма баби и дядовци - available. Аз и село нямам, защото всичко е продадено, пък и се налага да работя... Така е с повечето. И ето - трябват предложения.
03 Август 2017 17:59
Какво "да правим" с децата?
Децата не са вещи, за да се "прави" нещо с тях.
Обичащите родители се "грижат" за децата, защото ги обичат повече от парите и кариерата.
Само на кариеристи и печалбари децата им пречат.
Обичат ги само на семейни тържества и като повод да гостуват на семейството на началника или да предизвикат умиление у него.


03 Август 2017 18:08
Има много родители, които са мили с децата си само "пред камера".
Извън кадър са груби и съскащи.
Те са готови да "употребяват" децата си.
Помня една сцена - Ковачки направил партия и води на митинг дъщеря си.
Детето обаче се притесни от ситуацията и излезе от сценария.
Ковачки се разсъска с едва сдържан гняв.
03 Август 2017 20:54
Какво да правим с децата през лятото

Питайте децата какво искат да правят. Лятото си е тяхно.
03 Август 2017 21:18
SvSophia
03 Авг 2017 06:40


абсолютно!
хората не стават каквито са от "летни школи", а от нормална, ежедневна родителска грижа и любов
05 Август 2017 13:19
Висенето през някой период може да е пряко следствие на висенето в предходния.

Например 40-50% имат слаби резаултати по разни изследвания. Това какво значи?

Че през пролетта са "висели" в класната стая,а лятото си "довисват", защото не са се учили да оползотворяват правилно времето по 40 часа седмично в училище.

Нека не се спекулира с професионални теми.

Не е работа на журналиста да философства, а да представя мнението на хората, които имат задължение да правят нещо.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД