:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,305,850
Активни 334
Страници 13,418
За един ден 1,302,066

Договорът с Македония ще гарантира оцеляването й като държава

ВМРО-ДПМНЕ ще използва подписването му в предстоящите местни избори и на места ще гласуват "за" и "против" България, коментира Красимир Узунов
Красимир Узунов е директор и собственик на първата българска частна информационна агенция „Фокус“, която работи от юни 2000 година, и на националната Радиоверига "Фокус". Специалист по проблемите на Балканите.
- Г-н Узунов, колкото положителни, толкова и отрицателни мнения има за подписания договор между България и Македония. Биляна Ванковска от вестник "Нова Македония" пише, че "договор, който "регулира" отношенията, които отдавна са установени между страни - членки на ООН, както и на много други международни организации, е най-малко немислим". С какво е по-различен този договор и какво повече дава на двете държави, което до момента не го е имало?

- Не са мненията толкова "за", колкото "против". Тоест, които са против, всички са доминирани от едно и също нещо, от една и съща сила. Аз не знам с какви очи Груевски се срещна с Борисов след всичко, което беше направено от датата на посещението на Зоран Заев в България. За всичките 8 години, които Груевски беше премиер на Македония, неговите посещения в София не бяха повече от 4. Затова време Борисов отиде в Скопие. Това беше, преди да подаде оставката -13 януари 2013 година - седмица по-рано той беше в Скопие заедно с външния министър Николай Младенов. Тогава същите тези активисти на ВМРО, но тогава министри от кабинета на Груевски, обясняваха как съжаляват, че правителството е паднало, за да могат да подпишат Договора за добросъседство. Сега договорът се превръща в пробен камък за вътрешната политика на Македония. Тоест международната консумация на този договор, който е между държави, които са регулирали своите отношения в ООН. Все пак да не забравяме как Македония стана член на ООН - Македония стана член на ООН благодарение на българската делегация, която водеше разговорите за приемането, макар и под това временно име Бивша югославска Република Македония. Тоест, в Македония и в управляващите среди - били те от СДСМ, от ВМРО-ДПМНЕ, са свързани по някакъв начин със стара Югославия, няма и грам благодарност, че нашата държава призна първа Македония, и нашата страна посредничи за признаването от Русия, от ред държави. И ако питате македонците кой ги е признал първи, винаги отговарят Турция. Оттам нататък този договор отваря врати и перспективи, което естествено зависи и от двете страни, защото договорът има едни клаузи, че примерно, ако дойде едно ново правителство и каже, че не иска да работи по този договор, той трябва да предизвести другата страна и в рамките на една година договорът ще остане без сила. Аз наистина се съмнявам, че ако дойде ВМРО-ДПМНЕ, ще канселира договора. Но ВМРО-ДПМНЕ ще превърне този договор в лайтмотив на предизборната кампания, която очаква Македония от 15 септември до 15 октомври. Въпреки всички пожелания, въпреки целия исторически характер на това, което е направено след 25 години чакане, колкото и да се състои от 14 точки, договорът е исторически. Друг е въпросът, че примерно 10 демонстранти се намериха, които протестираха точно срещу 11-а точка, която говори, че нямаме териториални претенции един към друг, и става въпрос за т.нар. "малцинствени проблеми", които Македония винаги е искала да има в съседните държави, и затова беше приет през 1996 година в Конституцията чл. 49, който задължава македонската държава да се грижи за своите малцинства в съседните държави.

- Но според вас има ли действително спорни клаузи в този договор?

- Според мен това е изключително пожелателен договор, който се гради на една много пожелателна декларация от 1999 година. Това, което е ново и което е вкарано в договорни отношения, е на практика да няма... и в преамбюла още има една фраза: "Имайки предвид общата им история, която свързва двете държави и народите им". Нека не бъда лош пророк, но от утре ще видим какво ще пишат след Илинден. Защото Илинден е почивен ден там. Медиите на Груевски са внимателни, защото са притеснени да не би ГЕРБ да задейства клауза от устава на ЕНП и да поиска замразяване членството на ВМРО-ДПМНЕ заради неприятелска пропаганда срещу друга сестринска партия. Но заедно с това се прокрадват и нишките - "Никога не е имало такова отразяване, никога не е имало толкова телевизионни екипи, широката порта, която се е отворила пред българския министър-председател", и т.н. Тук има задявки, които при всички положения през следващите дни ще видим какво ще се изсипе върху този договор и върху така гостоприемното посрещане на българската делегация.

- След подписването предстои ратификация в парламентите на двете държави. Очаквате ли съпротива, както в Македония, така и у нас?

- В българския няма да има съпротива след тази декларация, която беше приета. Тоест, както беше гласувана декларацията, така ще бъде гласуван и договорът. В Македония въпросът е дали ще има дебат по време на ратификацията, което ще позволи упражнение от парламентарната трибуна на много негативни мнения както за самата България, така и за договора с България и за добросъседството. Днес сръбският "Блиц" написа: "Македонците не искат добросъседски отношения с България". И като прочетеш статията, става въпрос за 30 човека, които са протестирали пред външно министерство, после пред правителството. Не смятам, че няма да мине ратификацията през македонския парламент, защото разпределението е такова - има 20 етнически албанци от 4 партии, има 49 депутати на Социалдемократическия съюз на Зоран Заев и има 51 депутати на ВМРО-ДПМНЕ. Тоест няма как тази ратификация да не мине.

- По-трудно или по-лесно ще му е на Зоран Заев оттук насетне с този договор?

- На Заев няма да му е лесно оттук нататък, защото предстоят местни избори. На 15 септември трябва да влезе в предизборна кампания. Става въпрос за това, че това е бой последен за ВМРО на Груевски. Ако той загуби половината общини, Груевски ще бъде сменен като лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Тогава ВМРО може да стане нормална партия. Груевски ще иска всячески да постигне победа, не каквато и да е победа, а разгромна победа. Изходните позиции са много тежки за Заев. Той има 3 общини, 60 общини има на ВМРО и 15-ина общини има на етническите албанци, които на местните избори ще играят за себе си. Тоест, ако Заев постигне 15-20 общини, а може и повече, това ще бъде пробив, който ще срине авторитета на това несменяемо ръководство на ВМРО-ДПМНЕ. Но ако Заев остане с неговите си общини и не дай боже загуби Струмица примерно, въпрос на месеци ще е да се стигне до предсрочни парламентарни избори, които ВМРО ще спечели. Не изключвам реставрация на режима на Груевски, което е пагубно за Македония. Договорът ще бъде аргумент, ще бъде тема, ще бъде обсъждан. Аз изобщо не изключвам някъде на местните избори да се гласува "за" и "против" България. Тоест срещу тези, които "предадоха македонското малцинство, които предадоха македонската история, тоест тези, които подписаха договора с българите". Това е в държава, в която наистина голям тираж на книга е 500-1000 бройки, където история се учи от четири случки. Видяхте 26 професори подписват: "Не искаме договор с България".

- Какво е значението на този договор за България?

- Ние търсим спокойствие на югозапад. Значи, не става въпрос само за това, че ще бъдем председатели на Европейския съюз. България трябва да търси сигурни партньори. Македония трябва да търси излаз от това обкръжение, в което я вкара Груевски, в лоши отношения с всички съседни държави. Няма перспектива иначе по друг начин. Лесно се управлява, когато държиш един затворен в клетка народ. Когато народът е пуснат, няма как, той може да пътува, може да избира. Имаме 100 000 души с български паспорти, имаме 40 000 в процедура, имаме 50 000 бивши студенти. Няма как да обясняваш, че ние сме татари, варвари и не знам какво. Значението за Македония, това, което може би още не го осъзнаваме наистина, е, че след този договор Македония е друга. 25 години след признаването Македония подписа договор за добросъседство с най-близката си държава. Това е големият успех.

- Всъщност с подписването не завършва, а напротив, тепърва започва един път между двете държави?

- Не само. Започва и един нов период, който при всички положения в началото ще бъде труден, но който, дай Боже, може да гарантира оцеляването на Македония като държава.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
На Зоран Заев - вляво, няма да му е лесно оттук нататък, защото предстоят местни избори. На 15 септември трябва да влезе в предизборна кампания. Става въпрос за това, че това е бой последен за ВМРО на Груевски и за политическото му оцеляване.
24
2316
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
02 Август 2017 20:28

Поручикът доста добре ги разбира "македонцките работи".
02 Август 2017 20:33
нещо много набързо беше подписан тоя договор, Чуков твърди, че е заради американците и ударното приемане на всички държави около Русия в ОТАН. и най-вероятно е така.
02 Август 2017 20:40
Чудесно е,че е подписан
02 Август 2017 20:41
Крайно време е всички братя македонци да осъзнаят, че ние сме им най-близките и в региона, и извън него.
03 Август 2017 02:01
Все пак да не забравяме как Македония стана член на ООН - Македония стана член на ООН благодарение на българската делегация, която водеше разговорите за приемането, макар и под това временно име Бивша югославска Република Македония. Тоест, в Македония и в управляващите среди - били те от СДСМ, от ВМРО-ДПМНЕ, са свързани по някакъв начин със стара Югославия, няма и грам благодарност, че нашата държава призна първа Македония, и нашата страна посредничи за признаването от Русия, от ред държави. И ако питате македонците кой ги е признал първи, винаги отговарят Турция.

Никое непоискано добро не остава ненаказано!
Изводът е: не правете непоискано добро! Няма по-лошо от непотърсеното и непоискано добро. Доброто нека да е поискано директно, за да не получиш след време удари от човека, който ти го е поискал по косвен път. Или с други думи, това е намеса в живота на друг, когато вместо него решавате, че е в нужда и беда и се втурваме да помагаме, без да са ни молили...
03 Август 2017 09:25
Потреби4тел
03 Август 2017 09:47
Договорът с Македония ще гарантира оцеляването й като държава

А самата Македония дали осъзнава това?

Аз съм ЗА договора. Браво, че го подписаха!
03 Август 2017 09:59
Мариана Христова:
Поглед.инфо/ Това, че подписваме договор със себе си не ме притеснява, но ме притеснява това, че става тогава, когато албанската върхушка диктува това, което се случва в Македония.
Притеснява ме, че подобен договор не излиза от хората, а от чуждите посолства.
Притеснява ме, че е част от глобален замисъл, който в никакъв случай няма да е в наша полза, а ще разберем размера му едва в края, когато няма да има връщане.
И само ми остава да се моля Бог да пази България ...
03 Август 2017 10:14
В Македония … няма и грам благодарност, че нашата държава призна първа Македония
И ако питате македонците, кой ги е признал първи, винаги отговарят Турция.


Дай линк, за да видим кой е изтърсил тези глупости. Защото нищо от това не е вярно!!!

Вече писах тук, че някъде през 2000-2001 г. бях в Македония като преводач на Желю Желев и неговата делегация за конференция на „Пакта за мира” в Скопие, където отношението към него беше неописуемо.

Спукаха го от ТВ интервюта, официални обеди и вечери с чувство на огромна благодарност, че беше признал пръв независимостта на Македония. И то истинска благодарност!
03 Август 2017 10:18
панКариба
03 Август 2017 09:59

Коя е Мариана Христова?
03 Август 2017 12:43

И аз не знам коя е Мариана Христова и с какво е заслужила да бъде цитирана под интервюто на експерт като Поручика, но очевидно има доста ограничени познания по македонската тема и историята на отношенията между "албанската върхушка" и ВМОРО.

Нека се притеснява жената, важно е да има критични странични погледи.

Джиджи

Вече писах тук, че някъде през 2000-2001 г. бях в Македония като преводач на Желю Желев и неговата делегация за конференция на „Пакта за мира” в Скопие, където отношението към него беше неописуемо.
...

Желю беше любимият български политик в Републиката не защото по негово време ги признахме първи (решението беше на правителството на Ф. Димитров), а защото след това имаше серия "меки" изказвания, които в Скопие се тълкуваха като признаване на jaзикот и нациjата.
След което направи Балканския политически клуб, който имаше прояви в Скопие и окончателно му придаде статуса на голям приятел на Р.Македония такава, каквато е - македонистка, антибългарска и ... вовеки поранешна jугословенска в сърцата и душите.

Не е това признателност към държавата България и народа й, а конкретно и само към Желю заради личния му подход към тях.
Такива са си - кажи им "аго", да им е драго...
03 Август 2017 13:16
Защо изобщо се занимаваме с Македония? Ние нямаме нужда от тях- да плуват или да се давят- техен избор. Трябва ли България да подписва разни договори само за да се прави Бай Суджук на международник?
03 Август 2017 13:45
Татяно,това твойто се нарича кон с капаци....не вижда нищо повече от носа си.
03 Август 2017 14:13
Това не е правилно изказване
Най-малкото Татяна е дама, жена, а женското на "кон" е "кобила"... Аз протестирам!

Подкрепям мнението й.
Нито един от нашите "съседски" проблеми не се решава, даже малко нагазваме в , щото сега цялата контра остава у гърците... Изобщо повдигането на този проблем е сигнал за динамични действия относно прекрояването на Балканите, а това както е известно, винаги е било в наша вреда.
03 Август 2017 14:15
Райко, а твоето се нарича разногледство или бангьозлък. Татяна го казала точно и на място, ама на лизачите на Бай Суджук той им се привижда дипломат ала Кисинджър и заедно с това неповторим родолюбец.
03 Август 2017 15:43
маргаритка2
03 Авг 2017 14:13
сега цялата контра остава у гърците...
А не трябва! Гърците казват че там няма ни българи, ни македонци, само славяногласни елини, И Македония е тяхна собственост. Да ги подкрепим, прочее!
03 Август 2017 15:58
за Редакцията , че е публикувала това образователно интервю с Поручика! Барем най-сетне некои разберат кой кой е и защо е в Македония вместо да продължават да пишат глупости и да внисат безкритично препечат на митове и легенди!
03 Август 2017 16:06
Неверния Тома, не е нужно да подкрепяме, а да ги оставим да си развият тезата пълно и докрай, така щото да стане ясно състоятелна ли е и на децата! /Всъщност визирам някои инфантилни нации./
03 Август 2017 16:10
маргаритка2
03 Авг 2017 16
Ми те гърците си я развиват още от фанариотско време. Какво още?
03 Август 2017 16:13
Нищо още.
тоя договор не решава никой от наболелите въпроси, да се чудиш и маеш защо досега не е е бил подписан.
Разбира се, момента с предприсъединителните фондове и нашата" експертиза в усвояването им" е добра мотивация за участващите, ама чак пък "историческа"?
03 Август 2017 17:04
Да...ДОГОВОР....ЧУдя се кой договор е по СИЛЕН брачния /в който се обещава в вярнност , даже и прид Бог/ или ТОзи !!! И може ли неКОЙ да каже колко % се СПАЗВАТ !!! Въпрос ДЕе е е...
03 Август 2017 19:55
Forza NATO, 03 Август 2017 12:43

Да, но пак само донякъде. Затова ще ти дам друг пример за отношенията “people-to-people”.

Пак някъде там – 2002-2003 г. отидохме с приятели да посрещнем Нова година на Охридското езеро. Четирите дни в хотела и околностите си прекарахме чудесно и навсякъде бяхме приети много радушно. Просто ни се радваха, че сме българи, без майтап!

А за между-държавническите отношения не мога да знам, тъй като почти не съм запозната. Единственото, което зная, е че трябва да бъдат ДОБРОСЪСЕДСКИ.
03 Август 2017 20:48
П.П. А колкото до признаването на „jaзикот и нациjата”, от признаването на езика намазахме най-вече ние, преводачите!

Защото най-сетне спряха ДА НИ ЗАСТАВЯТ да превеждаме на конференции от „македонски език” (защото това било „разновидност на българския”?! ) и макетата най-сетне започнаха да водят със себе си преводачи.

А доколко не съществува „такъв език”, може отново да питате най-вече нас, преводачите! Защото политиката си е политика, но преводът на конференция си е сериозна работа!

04 Август 2017 07:59
Не е никак сигурно кой ще оцелее първи , ако не се защитават на първо място националните интереси , а не нечии глобални такива....Ще дойде ден в който ще ни диктуват съседите , които са се пръкнали на този свят с помощта ни в зората на " слугинажа " , когато се мислеше повече как да се натрупа първоначалният капитал , а националните интереси бяха подчинени на внушения отвън и увереност отвътре , че " пролетта " е безвъзвратно победила мирно и тихо повсеместно....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД