:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,299,962
Активни 442
Страници 7,530
За един ден 1,302,066

Работливото прасенце напуснало кочината и заминало за чужбина

В приказката за трите прасенца едното е работливо, другите две – мързеливи. Първото живее в тухлена къщичка, другите – в кочина. И България ще прилича повече на кочина, ако "социалният диалог" не се промени
Ясен Бояджиев
Всичко започна от изказване на един вицепремиер, който, вероятно поради неопитност, изглежда малко като "слон в стъкларски магазин". След среща с работодателски организации той обяви, че т.нар. "клас прослужено време" трябва да отпадне. Синдикатите тутакси заплашиха със стачки, което накара премиера да ги приеме и да им обещае, че отпадането "не е тема в момента". А вицепремиерът - да се извини и да обещае, че в бъдеще няма да изразява лично мнение. Но вече беше късно.

Работодателите обявиха, че политиката по доходите възпитава "търтеи (необразовани мързеливци), които непрекъснато искат, без да дават". Е, не всички работещи били търтеи, а "само" в съотношение 2:1 - като при трите прасенца. В оригинала на приказката две от тях били мързеливи и си направили къщички от слама и клони. Когато дошъл вълкът, се наложило да се спасяват при третото, работливото, чиято къщичка била тухлена. Във версията на работодателите трите прасенца си живеели в кочината и знаели, че работливото ще получи най-висока заплата, а мързеливите - по-ниски. След време обаче дошли синдикатите и въвели в кочината минимална заплата, минимални осигурителни доходи и клас за прослужено време. И вече всички трябвало да вземат минимум по 1000 лева. В резултат на което работливото прасенце напуснало кочината и заминало за чужбина.

Затова "синдикатите са вредни", "пречат за развитието на икономиката", "яхнали умиращия кон на популизма и експлоатирайки страха на политическия елит от протести, налагат своите ретроградни виждания за една все по-изоставаща и по-изоставаща България", казаха работодателските лидери.

Синдикатите не им останаха длъжни и контраатакуваха: "самозабравили се работодателски водачи" проявяват "нечувана агресия и цинично отношение към една от основните ценности на европейската демокрация, каквато е социалното партньорство и социалният диалог", "разпалват вражди и призовават към война", "взривяват социалния мир", призовават "за разрушаване устоите на европейската демокрация и на държавата", което представлява "престъпен състав".



Подобна размяна на любезности между двете страни не е нещо ново



Сега просто децибелите са по-високи от друг път, а нивото на т.нар. дебат - по-ниско. По-добре се чуват фалшивите тонове и по-ясно си личи, че това истерично надвикване има малко общо с цивилизования европейски тристранен социален диалог. Отговорността за това е и на двете страни, които с поведението си често опровергават собствените си тези и доказват тезите на опонента си.

Заели позата на безкомпромисни защитници на онеправданите, синдикатите пледират за постоянно "безалтернативно" повишаване на доходите чрез "по-справедливо разпределяне на произведеното" и най-вече чрез централно и административно наложени мерки без оглед на производителността, състоянието на икономиката и реалностите на пазара на труда. "Занимаваме се с измисляне на начини как да работим по-малко и да получаваме повече. Единственият начин е да се работи повече и по-добре", казва по този повод един от работодателите и изглежда прав.

Времената отдавна са се променили, но синдикатите защитават със зъби и нокти всяка "социална придобивка" и се противопоставят на всяка идея за по-модерни, гъвкави, реалистични и ефективни решения. Така и с наследеното законово задължение за редовно и автоматично повишение на заплатите, наречено клас прослужено време.То може да е много приятно при депутатите и магистратите, например, но на други места, при днешната висока мобилност и динамика на пазара на труда, е доста нелогично, проблематично и дори опасно. То не стимулира по-качествената работа, по-високата квалификация и по-добрите икономически резултати, но затова пък, понеже не отчита конкретното финансово състояние на фирмите, може да стимулира преминаването в сивия сектор, да доведе до съкращаване или отказ от наемане на по-възрастни работници, до отказ от създаване на нови или до закриване на съществуващи работни места. По подобен начин стоят нещата и с любимото на синдикатите (възприето напоследък и от правителството) постоянно, безразборно и чувствително повишаване на минималната работна заплата. Така че крайният ефект от дейността на синдикатите едва ли съвпада с прокламираната от тях цел. А част от отговорността за състоянието на икономиката, заетостта и доходите е тяхна. Затова, колкото и да се вживяват в ролята на защитници на онеправданите, огромното мнозинство от работещите в страната не искат и да чуят за тях.

Обратно на синдикатите, работодателите, заели позата на безкомпромисни защитници на пазарните принципи, пледират, че



по-високите доходи могат да са само резултат от по-бърз икономически растеж



и по-висока производителност на труда, за което са нужни подготвени човешки ресурси, по-добра бизнес среда и повече инвестиции. Така и въпросният "клас прослужено време", според тях, трябва да отпадне, понеже противоречи на принципите на пазарната икономика и понеже имало други, съвременни стимули и бонуси. Само че, с извинение, и те в случая се "правят на ударени". Понеже знаят много добре, че голяма част от самите тях въобще не плащат "класа прослужено време", защото са намерили начин да го заобиколят (както и много други изисквания на Кодекса на труда). Знаят също, че на много места заплатата представлява договорена твърда "чиста" сума, тъй че "класът" е работа единствено на счетоводителите, които натаманяват нещата "на книга". Знаят, че често заплащането не зависи от "по-високата производителност и квалификация" и че няма никакво значение дали "се работи повече и по-добре". И че на всичко отгоре много работодатели често и без никакви скрупули не плащат не само никакви "стимули и бонуси", но дори и договореното. Ето защо част от отговорността за това, че "работливите (и образовани) прасенца" масово напускат страната, е на самите работодатели.

Затова и колкото да се правят, сякаш всичките са някакви суперуспешни и суперподготвени, излезли от Харвард "билгейтовци", с демонстрираното грубиянско поведение трудно ще убедят някого в правотата си. Само ще затвърдят съществуващото у мнозина мнение, че са "мутри, назначени от някого за бизнесмени".

Като имаме предвид, че и правителството не се отличава с кой знае колко разумно и реформаторско поведение (за сметка на постоянните популистки забежки), можем да обобщим, че от т.нар. тристранен социален диалог трудно могат да се очакват някакви социално отговорни и икономически ефективни решения. А докато е така, страната ще прилича повече на кочина, отколкото на подредена къщичка. ("Дойче веле", заглавието е на "Сега")

Снимка: БГНЕС
Всичко започна от изказване на един вицепремиер. След среща с работодателски организации Симеонов обяви, че т.нар. клас прослужено време трябва да отпадне. Синдикатите тутакси заплашиха със стачки, което накара премиера да ги приеме и да им обещае, че отпадането не е тема в момента. А вицепремиерът - да се извини и да обещае, че в бъдеще няма да изразява лично.
47
3073
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
02 Август 2017 19:28
Моля, предупреждавайте от де е писанието...
-------------------------------------
Сайтът на Генек
02 Август 2017 20:30
2 статии от ДойчеВеле в една рубрика за един ден ме карат да мисля че Сега е станал филиал на германската медия. Предлагам на автора открито да призове да се имплантират чипове на всички прасенца, та да не могат да бягат в чужбина. Не е новост, но поне за Балканите става. Разбира се първо ще трябва да се кастрират синдикатите. Пък после може и в Дойче Веле да последват примера.
02 Август 2017 20:51
Накратко, на работливото прасенце му писна и си вдигна чуковете.
Авторът -
02 Август 2017 20:58
Сметката, която работодателите си правят е ясна като бял ден.
Ако толкова много са загрижени за стимулирането на качествения работник, да го стимулират - на некачествения да плащат минимума от 460, на качествения да му дадат 100 - 200 лева отгоре. Без минимална заплата, те ще дадат на качествения работник 460 лева, а на другите по 300 (ако изобщо направят деление на качествени и търтеи). Или поне ще ги осигурават на толкова, с което пенсионната ни система съвсем ще фалира.
Това им е тънката сметка на работодателите.
И при тези обстоятелства прасенцата, дето напускат кочината ще станат повече.
Другата им тънка сметка с неплащането на клас прослужено време (което наистина не плащат в частни сектор) е, че искат за малко пари да наемат опитни работници, шлифовани камъни над 40 години. Младият кадър може да е минал някакъв квалификационен курс, но няма практиката и е нужно време да се шлифова. Работодателите искат да плащат една и съща цена за шлифовани и нешлифовани камъни.
И изобщо, работодателите в България, с малки изключения, са мърша.
02 Август 2017 21:03
Разбрахме кои са прасетата, кое било гурбетчия, кое търтеи, но нещо за вълка или за стопанина не се ли казва?
Проблема е че у нас свинете се правят на фермери!
Какъв е тоз работодател НЕКАДЪРЕН да даде средностатистичната минимална заплата за ЕС?????? Това си е чист работник! Да му дават кирката и да не се прави повече на бизнесмен! Не може от кол и въже куцо и сакато работодател да е, не е ли СПОСОБЕН да плаща минималната за ЕС заплата - 5 години стаж като работник да натрупа, и после пак да пробва да е работодател.Ако пак не успее - отново 5 години без право да наема хора, докато се научи, или до пенсия....
02 Август 2017 21:05
mercury 02 Август 2017 20:58

Че си прав, прав си. Ама и профсъюзите не са цвете за мирисане.
Остана ли въобще някой профсъюзен член след случая в "Ораново"?
02 Август 2017 21:09
Те не са цвете за мирисане, обаче в конкретния случай - защита на минимума и клас прослужено време, все пак застават зад работещите.
03 Август 2017 00:22
К'во защитават? Законно определения минимум?
А къде бяха в Ораново и Оброчище, където не за минимум, а въобще за каквото и да е било плащане ставаше въпрос?
Хем миньорите са по списък профсъюзни членове.
На прасенцето му писнА.
03 Август 2017 00:27
Писнало е на свинарите, кога ли ще им писне на прасенцата се пита обаче.
03 Август 2017 01:06
кога ли ще им писне на прасенцата се пита обаче.

Отдавна. Ама прсенцата не са революционери, Прасенцата се спасяват по единично. Вече два милиона.
А теzи със сламените къщички? Ми Кумчо Вълчо ги яде.
Сори, c'sets la vie.
https://www.youtube.com/watch?v=xKvGVVpj9jQ
03 Август 2017 01:22
Значи, онзи дето ритна жената в германското метро, е от работливите прасенца, а жената, дето шведът я ритна в българския хотел - от мързеливите???
03 Август 2017 01:25
Значи, онзи дето ритна жената в германското метро, е от работливите прасенца, а жената, дето шведът я ритна в българския хотел - от мързеливите???

Значи, всяко прасенце да си знае къщичката (кочината). И като обърка, да му бере гайлето.
Ама вие за социалдарвинизъм не сте ли чували? Ей ви го. В прав текст - и работодатели и профсъюзи.
03 Август 2017 02:05
И изобщо, работодателите в България, с малки изключения, са мърша.

При това супер неграмотни и некадърни.
Но най лошото за работодателите тепърва предстои.
03 Август 2017 02:43
През последните няколко тримесечия в България се наблюдава повишаване на заетостта и свиване на безработицата в среда, в която има все по-малко работна сила. Ето защо основно предизвикателство е кои бизнеси ще останат конкурентоспособни при нарастваща цена на труда.
Това коментира управляващият съдружник от Industry Watch Лъчезар Богданов пред Bloomberg TV Bulgaria, коментирайки данните от последния макроикономически доклад на института.
По думите му едно от предизвикателствата, което съществува на пазара на труда у нас, е свързано със запазване на конкурентоспособността на бизнесите, които са разчитали на евтин труд, където възнагражденията се различават 4-5 пъти спрямо Западна Европа и 2,5 пъти спрямо страните в Източна Европа.
Тези инвеститори ще бъдат изложени на сериозен на натиск в следващите няколко години, смята икономистът.
В момента българската икономика вече е в състоянието на горещ пазар на труда и най-видимото проявление е рекордния ръст на възнагражденията – 10 на сто на годишна база.
Другото сериозно предизвикателство за бизнеса е как да започне да работи с хора над 60-годишна възраст, както и с младежи, без да са завършили образованието си. Бизнесът ще започне да се конкурира все повече за хора в трудоспособна възраст, които са икономически активни, каза Богданов.
За бизнеса в България трябва да е все по-ясно, че в условията на демографска криза и силна емиграция единственото решение за намиране на работна ръка е повишаването на възнагражденията, посочи икономистът.

03 Август 2017 03:07
А пак преди сто години капиталистът-изедник Форд вдигнал надниците на 5 долара (по днешни сметки трябва да са около 200 лева).
03 Август 2017 08:31
Значи, всяко прасенце да си знае къщичката (кочината). И като обърка, да му бере гайлето.


Е, да ама според автора, който е заминал да живее в чужбина е работливо прасенце, който е останал в България - мързеливо.
03 Август 2017 09:22
cisco
02 Авг 2017 21:03

Разбрахме кои са прасетата, кое било гурбетчия, кое търтеи, но нещо за вълка или за стопанина не се ли казва?


А що - нема вълк. Има една задруга, която се състои от работливи и мързеливи прасенца. Най-работливите са най-богатите, т.е. това са тъкмо работодателите. И тия работодатели са си още тука, значи или са Збъркали кочинята или не са работливи а са мързеливи и некадърни. Да си фащат чукалата и да се преселват на запад. Айде рррр!
03 Август 2017 09:52
Е, да ама според автора, който е заминал да живее в чужбина е работливо прасенце, който е останал в България - мързеливо.

Не. Авторът не изказва такова твърдение. Това което казва е, че в резултат на плодотворното и взаимнополезно сътрудничество между синдикати и работодатели, маса работливи прасенца се изнесоха за чужбина.
03 Август 2017 10:11
Докато имаме това марксистко-ленинско разделяне на вражески лагери - работодател/работник - ще бягаме или оставаме да чакаме "спасителя".
03 Август 2017 10:25
А някъде в България да се практикува предоставяне на собственост на работниците върху предприятието? Тцъ! Е дотогава моделът на Маркс ще е достоверен. Докато наемният работник не притежава собственост върху предприятието в което работи и съответно не участва в разпределението на печалбата, дотогава отношенията са "противоречиви" (враждебни).
03 Август 2017 10:30
Ама капиталистите много внимателно са чели Маркс и съответно са си взели поука. Ама не и новоизлюпените и делегирани национални такива.
03 Август 2017 10:35
Докато наемният работник не притежава собственост върху предприятието в което работи и съответно не участва в разпределението на печалбата, дотогава отношенията са "противоречиви" (враждебни).

В много чужди фирми с филиали в България на наетите се дават и акции от фирмата или им се продават на преференциални цени. Плюс бонуси за достигане на зададените критерии.
03 Август 2017 10:37
Не само капиталистите но и Ото фон Бисмарк.
03 Август 2017 10:38
ха-ха-ха...
Сериозно ли някой си мисли, че хората се изнасят в чужбина, защото мизерните минимални доходи се вдигали до по-малко мизерни - недостатъчни за просто възпроизводство на работната сила?
Що ли не вземат да се замислят, че ако нещо задържа все още част от българите са резервите (като жилище, бащин имот и пр.) останали от предишни времена...
03 Август 2017 12:58
Конкретният повод е смешен! 0.6% са 12 лв на 2000.00. Дали при смяна на работа ще се признае, че натрупаният стаж е по същата професия, е толкова несигурно, че зависи само от симпатии. Младите като правило са по-симпатични, включително и с това, че нямат стаж!
03 Август 2017 13:25
А най обичам негодници, приватизатори, станали капиталисти за една нощ, крадци, контрабандисти, фиктивни износители, ДДС далавераджии, откровени катили, мутромилиционери, гелосани педали и гущерови опашки да ми ръсят мозък за "принципите на пазарната икономика".

Именно принципите на пазарната икономика водят до това положение - всичко читаво отива да продава труда си на места, където го уважават, знаят му цената и са готови да я платят. Българската икономика се подчинява на по-прост принцип - измет при изметта. Изметта на работещите в ЕС при изметта на работодателите. Каквото на небето, това и на земята. Нищо по-добро не сте заслужили и няма да получите, господа капиталисти и обслужващите ви ибрик-драскачи за по 30 сребърника. Времената се били сменили, видиш ли. Ами да, смениха се. Тоя номер да ставаш милионер от експлоатация и конкурентоспособност, основана на ниска цена на труда, вече не върви. Щото за ниската цена, която плащаш, получаваш ниско качество труд, а той не създава стойност. Остават далаверите с ДДС и фиктивния износ, обществените поръчки, възлагани от корумпирани политици и кражбите от фондовете на ЕС. Но и на това ще му дойде краят. И тогава нека работливата свиня работодател да напусне кочината и да си бега с парите в чужбина, защото останалите гладни свине имат мерака да го разкъсат и схрускат или поне ... да го обесят пред вратата на палата му. Както са го правили през 1789 и през 1917. А и по-рано - през 1649. Току търкулнат главата на някой миропомазан на площада, а с нея и други.
03 Август 2017 13:26
Стига с тая дъвка! И синдикатите защитават главно държавни, общински и т.н. служители, щото май само там се плаща клас прослужено време. Наистина да го махат. А пък за работодателите, дето останаха без квалифицирани кадри и пак пищят, че давали много пари за заплати и ще си внесат работници от чужбина- толкова е смешно, че не е за коментиране
03 Август 2017 13:38
И синдикатите защитават главно държавни, общински и т.н. служители, щото май само там се плаща клас прослужено време. Наистина да го махат.


О, милото то! Душичко, от пет години вече държавните служители НЕ получават възнаграждение за прослужено време. И не, нито едно от гръмките обещания и аргументи в подкрепа на тази реформа не струва и листа, на който е писано. Лъжи и пустословия. Пет години вече как чакаме да видим новата система за заплащане как отчита изпълнението, приносите към него, квалификацията и опита на служителите. Но тогава ни един синдикат не шавна в защита на държавните служители. Е, СЕГА му дойде реда и на тези, работещи не по служебни, а по трудови правоотношения. Да речем, на ... учителите. Или на ... лекарите. Ще се пробва ли Бай Суджук с търпението им? Едва ли ... Тамплиерката Такева вече я накичи с ордени и и уреди децата на държавни служби за прежната стачка на учителите. Да се пробва СЕГА той, а? Ама ... надали Лекарите ... Медицинските сестри ... Пълен недостиг на кадри, десетки хиляди. По един випуск хваща пътя всяка година. Що да не ги засили и тях, а? Ама ... надали. Нали?
03 Август 2017 14:34
А пак преди сто години капиталистът-изедник Форд вдигнал надниците на 5 долара (по днешни сметки трябва да са около 200 лева).

Само част от историята ли се разказва? Или има и някакви други доста интересни подробности свързани с тази "надница"?
Е, в държава, където неща като класовете за прослужено време са голям и дълготраен проблем, вероятно подробностите за системата на заплащане на Форд ще са съвсем неразбираеми.
03 Август 2017 14:52
Душичко, от пет години вече държавните служители НЕ получават възнаграждение за прослужено време.


Firmin, имаш ли впечатление, с колко се е увеличила заплатата през това време, на тия "гадове - държавните служители" ? С 3%?


Патагонец
03 Авг 2017 10:35
Да дадеш някакъв пример, за такава фирма?
03 Август 2017 15:43
Firmin, имаш ли впечатление, с колко се е увеличила заплатата през това време, на тия "гадове - държавните служители" ? С 3%?


На тези около мен и други като тях - с ... 0%. На някои в София - с от 10% до към 20%, а може и повече. Говорим за основната. Поне според годишните доклади за състоянието на държавната администрация.

Ако ти се чете, ей тук можеш да си направиш справка
http://www.strategy.bg/Publications/View.aspx?lang=bg-BG&Id=81

03 Август 2017 15:44
Firmin, имаш ли впечатление, с колко се е увеличила заплатата през това време, на тия "гадове - държавните служители" ? С 3%?

Тов. Firmin на такива въпроси се разсейва за конкретни отговори. Някак не пасва да съобщи, че за последните 5 години (отчитано към януари 2017) средната заплата в сектор "държавно управление" е нараснала номинално с около 44.5%. Пролетарските напъни също не стигат до простичкия факт, че държавата е работодател на около 1/3 от заетите ( с всичките вариации - трудово, служебно и прочие правоотношения). Най-големият единичен работодател защо не дава "европейски заплати"?
03 Август 2017 15:50
Тов. Firmin на такива въпроси се разсейва за конкретни отговори.


А що не си , а?

Хабер си нямаш колко тов. Firmin е съсредоточен и конкретен по такива въпроси.
03 Август 2017 16:08
Хабер си нямаш колко тов. Firmin е съсредоточен и конкретен по такива въпроси.

Няма нужда от хабер. Всичко се вижда и с невъоръжено око. Статистическите данни за средни работни заплати по сектори са публично достъпни в нета. Делът на заетите в обществения сектор също не е дълбока тайна. С андрешковски трикчета по отношение на данните може да се лъжат много хора за кратко време и малко хора за дълго. Каруцарско-хамалските изразни средства може да са убедително доказателство в някои партийни среди, но сред нормално образовани и възпитани хора не са.
03 Август 2017 16:13
А в приказката работливото прасенце не заминало за чужбина, а си построило къщичка...
03 Август 2017 16:20
Статистическите данни за средни работни заплати по сектори са публично достъпни в нета.


Данните за средните работни заплати по сектори нищо не означават сами по себе си. Класическа "пуйка със зеле" - за едни пуйката, за другите зелето. Както винаги, впрочем.
03 Август 2017 16:23
А в приказката работливото прасенце не заминало за чужбина, а си построило къщичка...


... а в живота цената на къщичката му взела да пада, още преди да е изсъхнало след водосвета. Щото била в ... лош квартал.
03 Август 2017 18:44
На тези около мен и други като тях - с ... 0%. На някои в София - с от 10% до към 20%, а може и повече. Г
и на някои в София е 0% особено така наречените заварени а те са точно работещите и знаещите, на някои гербави калинки и с 50% да е нараснала ,че и нагоре. има случаи на началник отдел и то водещ отдел, да взима 200-300 кинта по-малко от млад експерт в друга дирекция- калинчо пей сърдце, за две години не научил структурата на министерството. За случая който знаме не само той а и целия му отдел е така повечето хора от 8-9 години там и наистина са професионали, през ръцете им минават милиони, някои с уникални умения, но един по -един си тръгват, така нивото на администрацията пада и то стремително. На въпрос що не направиш нещо по въпроса , отговора беше ходя всеки месец при ръководството да се моля да им вдигнат заплатите,но отговора е бил аме вие сте заварено положение и по закон няма как, Дянков голяма беля направи с това изменение на закона за държавния служител. Самия той има предложение да работи в комисията, но до сега го задържаше синовния дълг да гледа майка си , ама май май и той ще си бие камшика.
03 Август 2017 19:07
mamut
03 Август 2017 19:58
Само част от историята ли се разказва? Или има и някакви други доста интересни подробности свързани с тази "надница"?

Да, има.
Освен, че вдигнал надницата на 5 долара (около 200 днешни лева), Форд въвел 8-часов работен ден и 5-дневна работна седмица.
04 Август 2017 13:42
Да, има.Освен, че вдигнал надницата на 5 долара (около 200 днешни лева), Форд въвел 8-часов работен ден и 5-дневна работна седмица.

Само това? Масовата надница тогава е била около 2 долара и половина (за де факто десетчасов работен ден ). При Форд изискванията били по-тежки а заплащането като при другите и текучеството било огромно (по памет и закръглено 50 000 назначения годишно при около 15 000 човека персонал). Реално Форд въвел не по-висока надница, тя си останала същата, а система бонуси които могат да я докарат до 5 долара. Максимумът е бил за работещ глава на семейство, с жена в къщи. Ако жената работи - нъц бонус (за работеща жена пък отнюдь ), ако пие след работно време - нъц, ако не се образова след работно време - нъц, ... .... Имало е и комисии от мениджмънта които редовно са ходели по къщите и са проверявали как се изпълняват условията за бонусите... Нещо като предвестник на ОФ.
Апропо, 5 тогавашни долара, с отчитане на работно време, отпуски, осигуровки и прочие съответстват на около 2000 месечно заплата в България.
04 Август 2017 14:16
Да не пропускаме че един автомобил Форд е струвал 700 долара.

04 Август 2017 16:47
Имало е и комисии от мениджмънта които редовно са ходели по къщите и са проверявали как се изпълняват условията за бонусите... Нещо като предвестник на ОФ

Значи, приятели, много смешно ми става, когато определени форумни слоеве почнат да плюят по ОФ, "комунистите" и СССР.
04 Август 2017 16:48
Да дадеш някакъв пример, за такава фирма?

Фирми от ИТ сектора. Информация от първа ръка: близки роднини.
04 Август 2017 22:01
когато определени форумни слоеве почнат да плюят по ОФ, "комунистите" и СССР.

Ако имаш предвид мен в случая, в описанието на системата бонуси въведена от Форд не виждам елементи на моя оценка. Само фактите които се пропускат при подобни описания, при това съм спестил още някои от мързел. Може да е странно, но ми се струва проява на елементарна почтеност, когато се рекламира нещо, да се споменават и подробностите които вървят заедно с него.
05 Август 2017 17:42
Истината е някъде посредата.
Работодателите са прави за там където има образовани капиталисти които могат да преценят кой работи кой се прави че работи.
Синдикатите са прави за там където има нискограмотни капиталисти които вдигат заплати само след натиск отвън.
05 Август 2017 17:59
Да, има.Освен, че вдигнал надницата на 5 долара (около 200 днешни лева), Форд въвел 8-часов работен ден и 5-дневна работна седмица.

Трябва да казваш за кое време става дума.
Работниците които са строили стената на езерото Mead (Hoover dam ) са получавали от $4 до 10 на ден.
Building the dam was tough, dangerous work, for which men were paid an hourly wage ranging from 50 cents to $1.25.

Завършена е 1936 година. Много добра надница за това време. Било е голямата депресия и разбира се безработица която върви с това.
http://www.history.com/news/history-lists/7-things-you-might-not-know-about-the-hoover-dam
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД